Avantajix.com: Alışverişte Para İadesi Dönemi
E-Ticaret

Avantajix.com: Alışverişte Para İadesi Dönemi

Pek çok e-ticaret sitesi satışlarını arttırmak için farklı yöntemler deniyor. Bu noktada ilk akla gelen yöntem reklam. İnternet üzerindeki farklı platformlarda yer alan reklamlar daha fazla ziyaretçiyi sitelere yönlendirip, bu ziyaretlerin satışa dönüşmesini hedefliyor. E-ticaret siteleri için bu anlamda en kazançlı yöntemlerden biri ise affiliate marketing yani gelir ortaklığı.

Geçtiğimiz günlerde düzenlenen Gelir Ortakları seminerinde de derinlemesine konuşulan bu sistemde; yayıncının ziyaretçiyi yönlendirdiği ve e-ticaret sitesinin yayıncıya sadece ziyaretçi alış veriş yaptığında ücret ödemesi temeli üzerine kurulu olan affiliate marketing aslında farklı kullanım modellerine de olanak veriyor.

Bunun son dönemde karşılaştığımız en ilgi çekici örneği ise Avantajix.com. Farklı alışveriş siteleri ile yaptığı anlaşmalardan elde ettiği satış komisyonlarının tamamını kullanıcıya para iadesi olarak sunan Avantajix, bu anlamda Türkiye için oldukça yeni bir konsept sunuyor.

Sistem aslında oldukça basit. Örneğin; Avantajix, A e-ticaret sitesi ile bir anlaşma yapıyor ve kendi sitesi üzerinden yönlendirilen ziyaretçilerin satışlarından belli bir komisyon (veya sabit bir ücret) alıyor. Avantajix e-ticaret sitesinden aldığı bu komisyonu, alışverişi yapan üyesine olduğu gibi iade ediyor. Sitenin geliri ise kullanıcın elde ettiği bu para iadesinden 1 yıl için aldığı 10 TL hizmet bedeli. Yani site üzerinden herhangi bir alışveriş yapmazsanız bu ücreti de ödemiyorsunuz. Bu hizmet bedeli bir kez alınıyor ve 365 gün boyunca site üzerinden yaptığınız diğer tüm alışverişlerde kesinti olmadan, site üzerinde belirtilmiş olan komisyon oranı banka hesabınıza gönderiliyor.

Tunç Buyurgan ve Güçlü Kayral tarafından 2010'un başlarında internet üzerinde alışverişte kullanıcılara indirim olanakları sunmak üzerine bir proje olarak düşünülen Avantajix.com, proje ilerledikçe indirim yerine yurtdışında yıllardır var olan ama Türk kullanıcılarının henüz pek alışık olmadıkları para iadesi sistemine dönüşmüş. 2010 ortalarında açılan site şu anda 120 civarında e-ticaret firması ile özel anlaşmalar yapmış durumda. Bu siteler arasında Teknosa, Çiçeksepeti, Grupanya, Alamarka, Tish-o, Skype, Airfrance, Silk&Cashmere, Otel.com, Second Life ve F-Secure gibi oldukça tanınmış firmalar da yer alıyor.

Tamamen kendi öz kaynakları ile yola çıkan Avantajix ile ilgili konuştuğumuz Tunç Buyurgan, ilk olarak hedeflerinin anlaşma yaptıkları e-ticaret sitelerinin sayısını 1000'e çıkartmak olduğunu söylüyor.

Şimdiye kadar karşılaştıkları en büyük sorun ise Türkiye'de çok kişinin alışık olmadığı para iadesi sisteminin yeterince anlaşılamaması. Hem kullanıcıların, hem de firmaların aşina olmadıkları bu yönteme ilk aşamada mesafeli durduklarını söyleyen Buyurgan, buna rağmen zaman içerisinde bu ön yargıların kırılarak Avantajix.com'un herkesin kazanacağı bir platform olacağından emin.

Sitenin şu anda kaç kullanıcıya hizmet verdiğini bilemiyoruz ama Facebook hayran sayfasındaki beğenenlerin sayısının an itibariyle 11 binin üzerinde olması, aktif kullanıcı sayısının da oldukça yüksek olduğunu işaret ediyor.

Yorumlar (12)
 1. Mehmet Mehmet

  myyearbook diye bir site var amerikada popüler bu sitenin webrazziden tanıtımını rica ediyorum belki türkiyeden çok tıklanırda türkçesini açarlar

  1. Evet bugün gazetede okudum ve o konuyu kestim aldım odamada astım.

   15 yaşında bir firmadan yardım alarak kurduğunu yazıyor.Web sitesine girdiğimde biraz şaşırdım nasıl bu site ile 20 milyon $ kazanmış diye.

 2. Burada Affiliate Marketing Sistemi Benzeri Denilmiş Yanlış Anlamadıysam. Siteye üye oldum ve inceledim Gerçekten Çok Hoş Hazırlanmış Mantıklı ve Türkiye'ye de Uyacağını Düşündüğüm Bir Sistem. Ama Bu Sistemi Affiliate Marketin Sistemine Benzeterek Mağaza Sistemi Haline Getirip Website Sahiplerinin Refereans Linklerini Sitelerde Banner-Gif Olarak Yayınlayarak Ürünleri Gidenlerin Normal Fiyat Affiliate Üyelerinin İse Avantajix'in Aldığı Komisyonu Bu Fiyattan Düşerek Kazanç Sağlama Sistemi Geliştirilse Daha İşlevli ve Hızlı Yayılma Politikasına Uygun Bir Sistem Halini Alır. Elimden Geldiğince Anlatmaya Çalıştım Teşekkürler.. İyi Çalışmalar.

 3. Berkay Unal Berkay Unal

  Evet bizde yeni açtığımız anne ve bebek odaklı alışveriş sistemimiz için affiliate sistemini şu an için deniyoruz. Geri dönüşümler oldukça etkileyici.

 4. Burak Burak

  Sonunda gerçekten güzel bir hizmet sunan girişim gerçekleştirilmiş.Grup satın alma yatırımlarından başka bir şey duyamaz olmuştuk neredeyse.Yurt dışından böyle farklı örneklerin gelmesini temenni ediyoruz.Orjinal fikirler olmasada Türkiye'de E-ticaret'e hareket kazandıracağı kesin.

 5. Gökay Ergene Gökay Ergene

  Para iadesi yerine anında satış indirim yapsa daha mantıklı olurdu. Para ne kadar yatacak, yattı mı yatmadı mı derdi olmayacak. Ayrıca para iadesinde birde vergi sorunu var. İade ederken KDV'yi ve diğer vergileri iade edecek mi?

 6. Ali Tokalak Ali Tokalak

  Bana enteresan gelen şu; Türkiyedeki E-ticaret firmalarının kar oranlar %5in altında olmasına rağmen bu site nasıl oluyor da %5 oranında komisyon alıyor gerçekten hayret verici. Bundan 2 yıl önce teknoloji holding girişimi olan ve sonrasında kapatan tio.com.tr komisyon olarak %2leri bile zor almıştır.

  1. Merhaba,

   Yazı içinde %5'i örnek olarak kullanmıştım aslında ama yanlış anlaşılabilecek bir ifade olmuş. Benim gördüğüm kadarıyla şu an itibariyle site içerisindeki fırsatların komisyon oranları %1,5 ile %55 arasında değişiyor, sabit ücret ödenen fırsatlar da bulunuyor. Yazıdaki karışıklığa yol açan bölümü düzelttim.

   1. Ali Tokalak Ali Tokalak

    Düzeltme için teşekkürler, bu şekilde enteresan olan bir durum kalmadı ortada :)

 7. Pegarose Pegarose

  Bağış olayı süper olmuş bence.Takdir edilesi bir durum

 8. Tygtyg Tygtyg

  Artık fırsat sitesi görmekden öğğ gelmişti.Değişik ve gelecek vaat eden bir proje görmek güzel

 9. Aslı Aslı

  Bu haber bende bu sitenin bir kumbara olduğu izlenimini uyandırdı. Alışverişi yaparız sonra bide bakarız kumbarada para peyda olmuş, sevinsek gerek, havadan gelmiş para nihayetinde. Birazda kurcaladım fikir gayet iyi.