Avantajix.com: Alışverişte Para İadesi Dönemi

Avantajix.com: Alışverişte Para İadesi Dönemi

Pek çok e-ticaret sitesi satışlarını arttırmak için farklı yöntemler deniyor. Bu noktada ilk akla gelen yöntem reklam. İnternet üzerindeki farklı platformlarda yer alan reklamlar daha fazla ziyaretçiyi sitelere yönlendirip, bu ziyaretlerin satışa dönüşmesini hedefliyor. E-ticaret siteleri için bu anlamda en kazançlı yöntemlerden biri ise affiliate marketing yani gelir ortaklığı.

Geçtiğimiz günlerde düzenlenen Gelir Ortakları seminerinde de derinlemesine konuşulan bu sistemde; yayıncının ziyaretçiyi yönlendirdiği ve e-ticaret sitesinin yayıncıya sadece ziyaretçi alış veriş yaptığında ücret ödemesi temeli üzerine kurulu olan affiliate marketing aslında farklı kullanım modellerine de olanak veriyor.

Bunun son dönemde karşılaştığımız en ilgi çekici örneği ise Avantajix.com. Farklı alışveriş siteleri ile yaptığı anlaşmalardan elde ettiği satış komisyonlarının tamamını kullanıcıya para iadesi olarak sunan Avantajix, bu anlamda Türkiye için oldukça yeni bir konsept sunuyor.

Sistem aslında oldukça basit. Örneğin; Avantajix, A e-ticaret sitesi ile bir anlaşma yapıyor ve kendi sitesi üzerinden yönlendirilen ziyaretçilerin satışlarından belli bir komisyon (veya sabit bir ücret) alıyor. Avantajix e-ticaret sitesinden aldığı bu komisyonu, alışverişi yapan üyesine olduğu gibi iade ediyor. Sitenin geliri ise kullanıcın elde ettiği bu para iadesinden 1 yıl için aldığı 10 TL hizmet bedeli. Yani site üzerinden herhangi bir alışveriş yapmazsanız bu ücreti de ödemiyorsunuz. Bu hizmet bedeli bir kez alınıyor ve 365 gün boyunca site üzerinden yaptığınız diğer tüm alışverişlerde kesinti olmadan, site üzerinde belirtilmiş olan komisyon oranı banka hesabınıza gönderiliyor.

Tunç Buyurgan ve Güçlü Kayral tarafından 2010'un başlarında internet üzerinde alışverişte kullanıcılara indirim olanakları sunmak üzerine bir proje olarak düşünülen Avantajix.com, proje ilerledikçe indirim yerine yurtdışında yıllardır var olan ama Türk kullanıcılarının henüz pek alışık olmadıkları para iadesi sistemine dönüşmüş. 2010 ortalarında açılan site şu anda 120 civarında e-ticaret firması ile özel anlaşmalar yapmış durumda. Bu siteler arasında Teknosa, Çiçeksepeti, Grupanya, Alamarka, Tish-o, Skype, Airfrance, Silk&Cashmere, Otel.com, Second Life ve F-Secure gibi oldukça tanınmış firmalar da yer alıyor.

Tamamen kendi öz kaynakları ile yola çıkan Avantajix ile ilgili konuştuğumuz Tunç Buyurgan, ilk olarak hedeflerinin anlaşma yaptıkları e-ticaret sitelerinin sayısını 1000'e çıkartmak olduğunu söylüyor.

Şimdiye kadar karşılaştıkları en büyük sorun ise Türkiye'de çok kişinin alışık olmadığı para iadesi sisteminin yeterince anlaşılamaması. Hem kullanıcıların, hem de firmaların aşina olmadıkları bu yönteme ilk aşamada mesafeli durduklarını söyleyen Buyurgan, buna rağmen zaman içerisinde bu ön yargıların kırılarak Avantajix.com'un herkesin kazanacağı bir platform olacağından emin.

Sitenin şu anda kaç kullanıcıya hizmet verdiğini bilemiyoruz ama Facebook hayran sayfasındaki beğenenlerin sayısının an itibariyle 11 binin üzerinde olması, aktif kullanıcı sayısının da oldukça yüksek olduğunu işaret ediyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.