Çocuklar İnternette Ne Kadar Sosyalleşebilir?

Çocuklar İnternette Ne Kadar Sosyalleşebilir?

Günümüzde bilgiye erişmenin, başkalarıyla tanışmanın  ve neredeyse alışveriş yapmanın en temel noktası internet. İnternet sayesinde iletişimimizin ileri bir noktaya taşındığı da inkar edilemez bir gerçek. Sosyal medya tanımlamasındaki sosyal kelimesinin de gerçek hayat ile tam olarak örtüşmediğini kabul ederek kullanıldığını sanıyorum.

Peki çocuklar bu sosyal dünyada ne kadar yer almalı?

Bilgisayar ve Çocuklar

İlk olarak AVG Blog'da paylaşılan bir yazı bu soruyu aklıma getirmişti. J.R. Smith'in paylaştığı araştırma, çocukların hayata dair yeteneklerden önce bilgisayar/internet konusunda yeteneklere sahip olmaya başladığından bahsediliyor. Smith, ilk araştırmasında çocukların ortalama 6 aylık iken internette iz bırakmaya başladığını paylaşmıştı.

AVG'nin yeni raporuna göre çocuklar bisiklete binmeyi(52%) ya da yüzmeyi öğrenmekten(%20) çok bilgisayar oyunları oynamayı(%58) öğreniyor. Araştırmaya katılan çocukların %28'i mobil telefon kullanabiliyor, %20'si acil durumda 911'i arayabiliyor. 2 ve 5 yaş arası çocukların %69'u fare kullanabilirken, sadece %11'i ayakkabılarının bağcığını bağlayabiliyor. Kısacası Z Nesli'nden daha dijital bir nesil şu anda ilk adımlarını atıyor.

Aşağıda konuyla ilgili yapılan bir sokak röportajı yer alıyor.

İnternet ve Çocuklar

Çocukların bilgisayarla olan ilişkisi genelde pozitif karşılansa da bunun yanına interneti eklediğimizde tartışma büyüyor. Bu tartışma dün yapılan bir satın alma ile tekrar gündeme geldi. Çocuklar için güvenli sosyal ağ etiketiyle yayına giren ve benim de geçtiğimiz yıl incelediğim TogetherVille'nin Disney tarafından satın alındığı açıklandı.

Togetherville, internette çocukların ebeveynlerinin kontrolünde sosyal ağ dünyasıyla tanışmasını sağlıyor. Ama bunu ne kadar hassas yaptığı, daha doğrusu çocukların internette sosyalleşmeye ihtiyacı olup olmadığı net bir şekilde tartışılıyor.

Sanırım hepimiz iPad ile oynayan bebekler, Facebook'a üye olan 13 yaşından küçük çocuklar görmüşüzdür. Yalnızca internet değil medya üzerinden de çocukların dijital dünyaya bir tüketici olarak katılımı, Consuming Kids: The Commercialization of Childhood adlı belgeselde konu ediliyor. Yeni nesil ebeveyn olmak ve girişimcilik üzerine ise Babble.com kurucularının güzel bir TED konuşması bulunuyor.

Şahsen aile içi ve sosyal ilişkilerde çocukların internetten daha fazla fiziksel iletişime ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Sizce çocuklar internette ne kadar sosyalleşebilir?

Görsel Kaynak: babies are horrified by the internet

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.