Mobil Uygulama Marketleri Ne Kadar Kazanıyor?

Mobil Uygulama Marketleri Ne Kadar Kazanıyor?

Mobil uygulama marketleri günümüzün en önemli rekabet alanlarından biri. Nokia gibi bir dünya devinin geride kaldığı uygulama dünyasında Google ve Apple'ın rekabeti hızla devam ediyor. Android'in hızlı yükselişi çok konuşulurken, asıl önem arzeden kazanç tarafında Apple hala açık ara liderliğini koruyor.

Mobil uygulama marketlerinin gücü akıllı telefon pazar paylarıyla paralellik gösterse de uygulama marketinin önemini Apple çok net olarak ortaya koyuyor. Mobil işletim sistemleri arasında Android lehine olan ibre kazanç tarafında net olarak Apple'ı gösteriyor. Android Market, kazanç tarafında Ovi Store'un dahi gerisinde kalıyor.

Uluslararası araştırma şirketi IHS'nin sunduğu rapora göre Android Market'in kazancı geçen yıla göre %861.5 büyümüş. 2009'da henüz ortaya çıkmaya başlayan Android, uygulama marketi ile bu yıl 102 milyon dolar kazandırarak App Store, App World, Ovi Store'un altında kalmış. Listenin zirvesinde yer alan Apple ise geçen yıl 789 mil yon dolar olan kazancını bu yıl 1.7 milyar dolara yükselterek %131,9 büyüme sağlamış. Geçen bir yıl içinde Apple'ın payı %10 kadar gerilemiş ama halen  %82.7'lik aslan payı Apple'ın.

Mobil Uygulama Marketleri

Android Market'in yanında adından çok az söz edilen(?) Ovi Store'un gelirleri 2009-20010 arasında  %719,4 büyümüş. Nokia'nın uygulamalardan sağladığı gelir bir yılda 13 milyon dolardan 105 milyon dolara çıkmış. Kısacası Android Market, Google'ın tüm pazarlama çalışmalarına rağmen Ovi Store kadar kazandıramamış.

Listenin 2. sırasında Blackberry App World ile yer alan RIM, kazanç bakımından 2009'a göre %360 büyüme sağlamış. 2010 geliri 165 milyon dolar olan RIM'in pazar payı ise 7.7 olmuş.

Tüm tutucu yapısına rağmen Android Market'e büyük fark atan App Store, eğer kendini yanlış stratejilere kurban etmezse bu liderliğin tadını bir süre daha keyifle çıkabilir.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.