Mobil Uygulama Marketleri Ne Kadar Kazanıyor?
Mobil

Mobil Uygulama Marketleri Ne Kadar Kazanıyor?

Mobil uygulama marketleri günümüzün en önemli rekabet alanlarından biri. Nokia gibi bir dünya devinin geride kaldığı uygulama dünyasında Google ve Apple'ın rekabeti hızla devam ediyor. Android'in hızlı yükselişi çok konuşulurken, asıl önem arzeden kazanç tarafında Apple hala açık ara liderliğini koruyor.

Mobil uygulama marketlerinin gücü akıllı telefon pazar paylarıyla paralellik gösterse de uygulama marketinin önemini Apple çok net olarak ortaya koyuyor. Mobil işletim sistemleri arasında Android lehine olan ibre kazanç tarafında net olarak Apple'ı gösteriyor. Android Market, kazanç tarafında Ovi Store'un dahi gerisinde kalıyor.

Uluslararası araştırma şirketi IHS'nin sunduğu rapora göre Android Market'in kazancı geçen yıla göre %861.5 büyümüş. 2009'da henüz ortaya çıkmaya başlayan Android, uygulama marketi ile bu yıl 102 milyon dolar kazandırarak App Store, App World, Ovi Store'un altında kalmış. Listenin zirvesinde yer alan Apple ise geçen yıl 789 mil yon dolar olan kazancını bu yıl 1.7 milyar dolara yükselterek %131,9 büyüme sağlamış. Geçen bir yıl içinde Apple'ın payı %10 kadar gerilemiş ama halen  %82.7'lik aslan payı Apple'ın.

Mobil Uygulama Marketleri

Android Market'in yanında adından çok az söz edilen(?) Ovi Store'un gelirleri 2009-20010 arasında  %719,4 büyümüş. Nokia'nın uygulamalardan sağladığı gelir bir yılda 13 milyon dolardan 105 milyon dolara çıkmış. Kısacası Android Market, Google'ın tüm pazarlama çalışmalarına rağmen Ovi Store kadar kazandıramamış.

Listenin 2. sırasında Blackberry App World ile yer alan RIM, kazanç bakımından 2009'a göre %360 büyüme sağlamış. 2010 geliri 165 milyon dolar olan RIM'in pazar payı ise 7.7 olmuş.

Tüm tutucu yapısına rağmen Android Market'e büyük fark atan App Store, eğer kendini yanlış stratejilere kurban etmezse bu liderliğin tadını bir süre daha keyifle çıkabilir.

Yorumlar (3)
  1. Google marketten pazarlama çalışması diye birşeyin olmadğını düşünüyorum yada biz okyanus ötesine çok uzak olduğumuzdan göremiyoruz, daha çok android uygulamalarında reklam gelirlerinden kazanılıyor ki bu durumda zaten googlein işine geliyor.

  2. Said Murat Said Murat

    Önceleri Ovi Store'un daha fazla kazandığını tahmin ederdim. Ama şu bir mantık, Ovi'de ücretsiz uygulama sayısı daha fazla. Ve Blackberry'nin şirketler tarafından da kullanıldığını hatta Apple ile birlikte Amerika'da ciddi anlamda 'uygulama mağazalarının' gelirleri ve 'clickleri' olduğunu hesaba katacak olursak, kazanç noktasında Ovi Store'u geçmeleri çok normal. Android Market ile ilgili çok konuşamıyorum. Bu sisteme bir yandan kanım ısınıyor, bir yandan da dur diyorum... Ama Android Market gelirlerinin Ovi Store'dan çok olamayacağına emindim... Teşekkürler...

  3. Persefer Studios Persefer Studios

    Apple in gelirlerin %82 sini elinde tutuyor olmasi bir uygulama gelistirici olarak benim acimdan cok iyi ama kullanicilar acisindan cok kotu. Insanlari ac kalmak pahasina bir iphone almak icin zorlayan bir sistem goruyor ben.