Grupyay: Grup Alışveriş Sosyal Medya ile Birleşti
Arama
Girişim

Grupyay: Grup Alışveriş Sosyal Medya ile Birleşti

Hergün çıkan fırsatları çeşitli grup alışveriş sitelerinden takip ediyor, beğendiğiniz fırsatları da satın alıyorsunuz diye tahmin ediyorum. Peki, satın almak yerine Facebook’ta ya da Twitter’da paylaştığınızda fırsat kuponu sizin olsa nasıl olurdu?

Yeni bir servis olan Grupyay işte tam bu anlattığım modelde çalışıyor ve sunduğu fırsatları satın almak yerine sosyal medyada paylaşarak kupona sahip olmanıza imkan sağlıyor.

Pozitix‘in ortakları Tolga Tuna, Devrim Altaylı ve Çiğdem Algün tarafından hayata geçirilen servis işletmelerle fırsatların paylaşılma sayıları üzerinden standart ücret anlaşmaları yapıyor ve kullanıcılarına da sadece bir kez Twitter ya da Facebook’ta fırsatı paylaşmaları durumunda indirimi veriyor.

Eğlenceli ve inovatif bir model olarak gördüğüm Grupyay başlangıç olarak da oldukça keyifli bir fırsat sunmuş. MUJI’de 50 TL’lik alışverişi 25 TL’ye gerçekleştirmek için tek yapmanız gereken bu fırsatı paylaşmak.

Kullanıcılara sunduğu kolaylık sayesinde ihtiyaç olsun ya da olmasın herkesin sadece bulunsun diye düzenli olarak fırsatları takip edip, paylaşım ile kuponlara sahip olacağını düşünüyorum. Durum böyle olursa da, firmalar tarafında modele olan ilgi artacak ve grup alışveriş, sosyal medya ve reklamın birleşimi olan Grupyay beklediği ilgiyi, dolayısıyla da geliri elde edecektir.

Operasyonel olarak bir güçlüğü olmayan servisin önümüzdeki günlerde nasıl bir performans sergileyeceğini göreceğiz, ama benim düşüncem şu ki, Grupyay’da potansiyel var…

Yorumları GösterYorumlar Gizle (14)
 1. Özgür Yalın dedi ki:

  Facebook kurallarına aykırı bu, maddi bir çıkar için paylaşım yapılamaz. Kurallar okunmadan yapıldı sanırım.

 2. Ömer Faruk Gül dedi ki:

  Bu sistem Facebook kurallarına uymuyor yanlış hatırlamıyorsam. Uygulamalar hiç bir şekilde, bir ürün/hizmet/ödül karşılığında feed post ettirilemez diye hatırlıyorum. Twitter’da en son kuralları değiştirmişti. Şimdi tam olarak nasıl bir tutumu var bilmiyorum.

 3. Facebook paylaşımın ödül, çıkar v.s. için yapılıp yapılmadığını nereden bilecek?

  1. tygtyg dedi ki:

   dostu olduğu kadar düşmanıda olacaktır bu projenin bu yüzden şikayet eden çok olur kısa sürede incelenir ve kapanır bu kadar basit

 4. Ahmet Menger dedi ki:

  Üye sayısının inanılmaz hızlı artacağını düşündüğüm bir proje olmuş. Reklam dahi yapmaya gerek duymadan kampanyaların yayılım ivmesiyle birlikte kendi tanıtımını da yapacak gözüküyor.

 5. eda dedi ki:

  twitter’a uyarlanmis iyi bir proje.

 6. Anıl dedi ki:

  Ankara içinde fırsatları bekliyoruz.

 7. selim cengizli dedi ki:

  grupyaya gidip rt demenize de gerek yok. Arkadaşınızın tweetini RT etseniz de kupon veriyor. tesadüfen öğrendim. sevdim

 8. Utku dedi ki:

  Bu fikir winneRTweet adı ile Özgür Alaz tarafından üretilmiştir. winneRTweet.com üzerinden belli zamanlarda kampanyalar yapılıyor.

 9. DaS dedi ki:

  Anladığım kadarıyla fırsatı kredi kartı ile almakla uğraştırmayıp müşteriye direk indirim vererek müşteriyi işletmeye yolluyor.

  Yanlış mı anladım bilmem ama o zaman kullanıcı direk işletmeye ücret ödüyor ve diğer grup sitelerinde site yetkilileri işletmeye ücreti öderken grupyay’da ise işletme site sahiplerine ödüyor öyle mi?

  Bana kalırsa kredi kartı gibi işlemlerin kalkması güzel direk müşteri-işletme köprüsü oluşuyor ama bunun yanında pekte fark görmedim ve hatta reklam yapmış oluyor paylaşımlarla. Ama güzel yani tebrik ediyorum kendimce.

  Hem fırsat alacağım hemde fırsat alacam diye reklam yapacağım bu Facebook kurallarına uyuyor mu ona bakmak lazım.

 10. Söve dedi ki:

  Her gün yeni bir tane çıkıyo bakalım ne olacak.

 11. necip aluç dedi ki:

  Benim anlamadığım,zaten 50 tl lik ürünü 25 tl ye almak için işletmeye ödeme yapacaksam ne diye birde üstüne işletmenin reklamını yapayım ?? zaten diğer sitelerde minimum katılımcı sayısı neredeyse sıfır.Katılımcı sayısı yüzünden iptal olan kampanya görmedim.Ayrıca her işletmenin facebook ve tweeter sayfası var,duvarlarına yazsalar bunu paylaşana 50 tl yerine 25 tl diye herhangi bir komisyon ödemeden yine aynı sayıda kişinin paylaşım yapmasını sağlayabilirler.

 12. DaS dedi ki:

  Bu haberi gördükten sonra bu sistem üzerinde biraz düşündümde çok sorun çıkartabilir bu sistem.

  İlk önce web site sahipleri paylaşıma göre mi alıyor komisyonu yoksa işletmeye giden kişi sayısına göre mi?

  Eğer paylaşım sayısına göre ise bazı işletmelere paylaşımı yapıp gitmeyen kişiler olacaktır bu yüzden işletme tatsızlık çıkarabilir komisyon konusunda bana paylaşan kişi sayısından daha az kişi geldi diye.

  Bir diğeri ise işletmeye giden kişi sayısına göre komisyon alıyorlar dersekki buda zor işletmeye gidenleri hesaplayamayacaklarına göre. Bu sistem tatsızlık çıkartabilir.

  1. Jacan dedi ki:

   Çok basit: direk olarak reklam parası alır.. Yani X TL sabit bir ücreti vardır.. (Tamamen tahmin)

Bir Yorum Yazın