Kuponomi.com: Kaçırdığınız Fırsatları Aslında Kaçırmamış Olabilirsiniz

Kuponomi.com: Kaçırdığınız Fırsatları Aslında Kaçırmamış Olabilirsiniz

Grup alışveriş pazarının ne kadar sıcak olduğunu herhalde tekrar yazmama gerek yok. Hergün onlarca farklı servis, toplamda belki de yüzlerce fırsat sunuluyor ve onbinler tarafından bu fırsat kuponları satın alınıyor. Bugüne kadar grup alışveriş servislerinin yöneticileriyle yaptığım görüşmelerden gördüğüm kadarıyla satın alınan kuponların ciddi bir kısmı kullanılmıyor. Bu oranı net olarak dile getirmek doğru olmaz ancak oranların servise ve fırsata göre %20-%50 arasında değiştiğini söylemek yanlış olmaz.

Durum böyle olunca aslında ortada ciddi oranda satın alınmış ama kullanılmamış fırsat kuponu olduğunu biliyoruz. Haliyle birisinin bu tür kullanılmamış kuponları değerlendirmesi ya da değerlendirilebilecek bir platform kurması gerekiyordu. Etohum'un eleme sürecinde 40 girişim arasına giren, ancak ilk 15'e kalamayan Kuponomi işte bu noktada hayatımıza girdi ve kullanılmamış fırsat kuponları için bir pazaryeri oluşturdu. Beta olarak yayına girmiş olan servis, kupon sahiplerinin sahip oldukları fırsatı satışa çıkarması ve ilgilenen kişilerin de onlarla iletişime geçmesi prensibine dayanıyor. Şu an için aslında Sahibinden.com'un kuponlar için olan modeli gibi düşünebileceğiniz servis, önümüzdeki 3 ay içinde biraz daha GittiGidiyor.com'a yaklaşıp ödeme havuzu ve kupon kontrolü gibi modelleri uygulamaya başlayacak. Kupon listelemenin şimdilik ücretsiz olduğu servis sözünü ettiğim çalışmalar gerçekleştirildiğinde gerçekleşen satışlar üzerinden komisyon almaya başlayacak.

Fırsata konu olan servisin gerçek fiyatının altında olmak koşuluyla istenilen fiyata kupon satılabilen Kuponomi, alt limit olarak da bir fiyat zorunluluğu getirmiyor. Yani, 100 TL'lik bir hizmeti bir fırsat sitesi 50 TL'ye sattıysa, kuponu alan kişi kullanmaması durumunda dilerse bunu 40 TL'den de Kuponomi üzerinden satabilir. Henüz servis çok yeni olduğu için çok fazla sayıda satışta kupon olmasa da, aslında kaçırmış olduğunuza üzülmüş olabileceğiniz birkaç güzel kuponu bünyesinde barındırıyor. (Örnek: Uludağ turu, Pegasus uçak bileti, Yoga, Markafoni hediye çeki gibi...) Dünyada bu modeli uygulayan çeşitli servisler bulunuyor ve oldukça da başarılılar. Türkiye'de de grup alışveriş pazarının fazlasıyla ilgi gördüğünü göz önüne alacak olursak, Kuponomi'nin önü açık ve girişim olarak potansiyeli olduğunu söyleyebiliriz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.