Androidli Akıllı Telefon Satışları Symbian'ı Geride Bıraktı
Mobil

Androidli Akıllı Telefon Satışları Symbian'ı Geride Bıraktı

Android SymbianAraştırma şirketi Canalys'in raporuna göre akıllı telefon satışlarında liste başı olan Symbian 2010 yılının 4. çeyreğinde Android'in gerisinde kaldı.

Açık bir mobil işletim sistemi olarak mobil pazara girdikten sonra Google tarafından satın alınan Android, hızlı büyümesine bir kilometre taşı daha ekledi. Canalys'e göre 2010'un son çeyreğinde 33.3 milyon Androidli akıllı telefon satılırken, Symbianlı akıllı telefon satışları 31 milyonda kaldı.

Ağustos 2010'da Eric Schmidt günde 200.000 Androidli telefonun piyasaya çıktığını açıklarken, Nokia ise Eylül ayında 260,000 akıllı telefon satışı gerçekleştiriyordu. Aralık 2010'da konuşan Andy Rubin ise günlük Androidli telefon satışının 300.000 adete yükseldiğini paylaşmıştı. Son çeyreğe baktığımızda ise ortalamanın biraz daha fazla olduğunu söyleyebiliriz.

Canalys Android Symbian

Son çeyreğe göre Apple'ın satış rakamı ise 16.2 milyon olarak görülüyor. Apple'ın 2009'daki satış rakamı ise 8.7 milyon. Buna göre 1 yıl içinde Apple'ın pazar payı sadece %0.3 düşmüş ve tüm akıllı telefon pazarına sadece tek bir cihazla karşı koymuş. Apple'ı takip eden Blackberry'nin üreticisi RIM 6.6'lık bir düşüşle 4. sırada geliyor. Microsoft ise %7.2'den %3.1'e düşen pazar payıyla işlerin pek de parlak gitmediğini gösteriyor.

Reuters'in de haber olarak paylaştığı araştırmanın sonuçları Android'in Symbian'ı geçmiş olması açısından pek şaşırtıcı olmasa da 1 yıl içinde akıllı telefon satışlarının 53.7 milyondan 101.2 milyona çıkmış olmasıyla oldukça önemli bir gelişmeye işaret ediyor.

Bakalım son çeyrek gelirlerinde karlılığı düşen Nokia, Symbian'ı geliştirme çalışmalarından iyi sonuçlar çıkararak yoluna devam mı edecek, yoksa Andorid ya da Windows Phone'a mı yakınlaşacak?

Yorumlar (7)
 1. symbian zaten piyasadan silinmesi gereken bir "sey". o da olur yakinda umarim.

  1. Kamil Kamil

   Katılıyorum, aferin Android. Her birine ayrı bir aplikasyon geliştirmek gereksiz olurdu zaten. Bi Apple bi Google yeter bize :)

   "Rekabet her zaman iyidir, gereksiz olmadıkça..." Çin Ticareti Atasözü (yok, hayır şimdi uydurdum)

 2. Webyavuz Webyavuz

  android in geçmesi tahmin edilen birşeydi...özellikle süpriz olmadı diyebilirim...

  Nokia işbirliğine yanaşmayabilir...ve kendi sistemini geliştirmeye çalışabilir..ama pek başarılı olur gibime gelmiyor..özellikle Apple,Google ve Microsoft sahip oldukları sistemleri her gün geliştriyorlar..ve yazınızda belirttiğiniz gibi Android büyük ilerleme kaydetti.

 3. Muhammed Muhammed

  Iphone ve android yokken bu piyasada Symbian vardı. Dikkat ederseniz Symbian düşüşte, dibe vurmuş değil! Şimdiye kadar oturmuş bir bilgi birikimi + pazar payınıda elinde bulunduruyor.

  Açık kaynak sever olarak Android'i desteklemekteyim ama bu piyasanın kralı Symbian. Özellikle son gelişmelerden sonra... (Symbian'da artık açık kaynak, Süper bir derleyicisi var...)

 4. Enes Akar Enes Akar

  Steve Jobs'un şu cümlesi güldürmüştü beni: "Biz arama motoru pazarına girmedik, onlar neden telefon pazarına giriyor ki?" :)

 5. Persefer Studios Persefer Studios

  Nokia telefonlara artik java degil c++ ile kod yaziyorsunuz. Ve cok guzel bir derleyicisi var. Tipki apple derleyicisinde oldugu gibi, butonlari tablolari resim alanlarini kod yazarak degil surukle birak yaparak olusturuyorsunuz. Nokia nin tek eksigi yeteri kadar uygulamaya sahip olmamasi. Apple a Androide cikan uygulamalar Nokia icin de gelistirildiginde ki bu olacaktir, Nokia pazarda yeniden lider konuma gelebilir.

 6. %32.9 olması gerekiyordu. 33.3 milyon adet android satılmış.