Mac App Store Yayınlandı!
Genel

Mac App Store Yayınlandı!

Apple'ın geçtiğimiz aylarda duyurduğu Mac App Store birkaç saat önce yayınlandı. Mac OS X 10.6.6 güncellemesiyle birlikte gelen App Store açılışını 1000'in üzerinde uygulamayla yaptı.

Kullanımı iPhone veya iPad App Store'lar ile birebir aynı olan uygulamayla ücretli ve ücretsiz uygulamaları indirebiliyorsunuz. Ücretsiz uygulamalara baktığımızda gözümüze ilk Twitter uygulaması çarpıyor. Twitter Mac'ler için ilk resmi uygulamasını Mac App Store ile birlikte kullanıcılarına sunmuş. Ücretli uygulamalarda ise Angry Birds'ün şimdiden birinci sırayı kapmış olduğunu görüyoruz.

Mac uygulamalarına tek bir yerden ulaşılması adına çok iyi gelişme olarak kabul edebileceğimiz Mac App Store'da zaman içinde uygulama fiyatlarının da düşeceğini varsayabiliriz. En basit Mac uygulamaların dahi fiyatlarının Windows versiyonlarına göre pahalı olduğu bilinen bir gerçek. Uygulama geliştiricilerin tek bir pazardan tüm Mac kullanıcılarına ulaşabiliyor olması fiyatların düşmesini sağlayabilir.

Hem kullanıcılar hem de uygulama geliştiriciler için önemli bir gelişme olan Mac App Store'da Türk uygulamalarını da kısa sürede göreceğimizi umuyoruz.

Yorumlar (7)
 1. apple yapacak da microsoft yapmayacak mi?

  1. Ozan Dikerler Ozan Dikerler

   yapabilseydi simdiye kadar windows tabanli telefonlar icin yapardi.. bos is diyen arkadasada sadece guluyorum :D

 2. Sorfcu Sorfcu

  boş iş, telefonda yaptığını pcde yapamaz. öyle herkes her alanda cirit oynayabilseydi kimse microsoftun bileğini bükemezdi

 3. Mustafa Namoğlu Mustafa Namoğlu

  Biraz önce inceledim, şu anda pek çok fazla app yok. Ücretsiz app'ler çok sınırlı.

  1. Arda Çetin Arda Çetin

   Daha bugün duyurusu yapılmış bir uygulama için "çok fazla application" olmaması gayet normal değil mi?

 4. Hiç bir şekilde giremiyorum. Kendi apple id ile denediğimde ''your payment method was declined please enter another payment method'' uyarısı alıyorum herşeyi defalarca girmem halinde yine erişim sağlayamadım. Çareyi yeni apple id almakta bulucağımı sandım ondada hiçbir şekilde şifre olusturmama izin vermiyor.

  sonuç olarak mac apple store geldi gelmesine de sorunlarla geldi gibi.

 5. Arda Çetin Arda Çetin

  Linux'da yıllardır uygulanan bir şey bu. Çoğu Linux dağıtımında herhangi bir program kurmak istediğinizde Linux'larda Paket Yöneticisi olarak adlandırdığımız App Store'u açmanız yeterlidir.

  (Mac App Store ile birlikte hiç olmazsa kullanıcılara Paket Yöneticisi'nin nasıl bir şey olduğunu anlatmamız biraz daha kolay olacak.)