iPad Dergilerine Rağbet Azalıyor mu?
Genel

iPad Dergilerine Rağbet Azalıyor mu?

iPad Popular Science2010'a damgasını vuran elektronik ürünlerden biri olan iPad, Rupert Murdoch ve  Richard Branson gibi geleneksel medyanın önemli isimlerin de dikkatini çekmişti. Ancak görünen o ki iPad dergilerinde işler o kadar da iyi gitmiyor.

News Corporation CEO’su Murdoch'un 2011 Ocak ayında iPad'e öze bir dijital gazete çıkarmak üzere olduğu bilinirken, Virgin Group'un sahibi Branson geçen ay Project ile iPad'e özel bir dergi yayınlamıştı. Murdoch'un nasıl bir çıkış yapacağını bilmiyoruz, Project'in ilk ay satış rakamları açıklanmadı ama diğer iPad dergilerinin satışları düşüşte. Project'in 2. sayısı ise yeni yıl nedeniyle(?) ücretsiz olarak indirilebiliyor.

ABC'den alınan rakamlara göre önceki 3 ay ortalama 10,500 satılan Vanity Fair'in satışı bu ay 8,700'e düşmüş. Eylül ayında 4,300 adet satan Glamour'ın satışları ise Ekim'de % 20 ve Kasımda % 20 gerileyerek 2,775'e düşmüş. GQ Kasım sayısı 11,000 satmış ama bu derginin çıkışından bu yana en kötü satışı olmuş.

Popüler teknoloji kültürü dergisi Wired da bu düşüşlerden etkilenenler arasına katılmış. İlk sayısında 100,000 satan dergi Kasım ayında 23,000 adet satmış. Men’s Health'in baharda 2800 olan satışı Eylül ve Ekim'de 2,000'e düşmüş.

iPad'e özel bir gazete çıkarması beklenen Nurcan Akad'da Tolga Yeniyurt ile hazırladığı yayın için Vogue'ye şunları söylemiş:

Oysa, sadece Türkiye için değil, dünya için bile çok yeni olan bir mecrada, ne olacağı belirsiz bir serüvenin eşiğindeyim. Mevcut bir gazetenin iPad versiyonunu değil, internet versiyonu bile olmayan, sadece tablette okunabilecek ilk gazeteyi hazırlıyoruz Tolga ile birlikte.

Bir süre hiç para kazanmamayı da, banka hesabımı tüketmeyi de göze aldım. Sadece iPad için tasarlanmış bir gazeteyi Türkiye için henüz erken bir girişim sayacakların sayısının hayli fazla olabileceğinin de farkındayım.Ama hiç biri umurumda değil. Çünkü biliyorum ki aslında tam zamanı. Ve ilk kez bir “ilk” beni gerçekten heyecanlandırıyor. Bunu yaşamak bile bu riski almaya değer.

iPad için dergi satışlarının düşmesi özellikle Steve Jobs'un canını sıkmış olmalı. iBooks ile kitaplara özel bir yer ayıran Apple'ın diğer basılı yayınlar için alternatif bir model düşünmesi doğru olabilir. Tabi satışların düşmesini sadece buna bağlamak doğru olmaz. İlk sayılar için ayrılan tanıtım bütçesinin azalması, bu dergilerin gerçekten başarılı bir iş çıkarıp çıkarmadığı ve dönemsel farklılıklar da göz önünde bulundurulması gerekenlerden. iPad'in yeni modelinde belki Steve Jobs bu konuya da el atar, bekleyelim ve görelim.

Yorumlar (6)
 1. Aykut İçöz Aykut İçöz

  Paylaşım için teşekkürler. Olumsuz yorum yapmak için bence erken. :-) ipad, yeni bir gelir ve dağıtım modeli getirdi. Başlarda zorluklar yaşanabilir, ancak birçok açıdan gelecek vadeden platform olmayı (özellikle yayıncılık sektörü için) sürdürüyor. Başarılı örnek hikayeleri mevcut, zaman itibarı ile ölçeklenmiş değil.

 2. Türkiye'deki dergiler ipad versiyonunu çıkarırsa hem ipad alırım hem de en az 4 dergiye yıllık abone olurum. (Tabii e-dergi fiyatları makul olursa)

 3. Ozan Dikerler Ozan Dikerler

  son versiyon guncellemesiyle birlikte ipad in yaziciya direk renkli cikti yollayabiliyor olmasi cok guzel. bir derginin ipad versiyonuna ben de para veririm. ozellikle kagida cikti almam gereken bir sayfa olursa ise bunu yapmak da artik cok kolay. .. reklam gibi oldu :) ama dergi koleksiyonu yapan biri olmadigim icin 2 dergiyi yanimda heryere tasimak cok guzel bir sey.

 4. Sorfcu Sorfcu

  dergi yüz yıllar öncesinin teknolojisi, hala en son teknoloji cihazlara bu modası kalkmış yayın organlarını tıkıştırmak tutmayacaktır tabi. webrazzi şu haliyle 10 tane basılı dergiden daha güncel. niye anında ulaşabileceğim bir bilgiye 1 hafta ya da 1 ay bekleyeyim.

 5. Kivanc G. Kivanc G.

  Bilgiye hizli ulasmak dogri bilgi aliyorsunuz anlamina gelmedigi icin dergiler var. İyi arastirilmadan sunulan tum bilgiler sadece anlik duyulan paylasimlardir. Dergilerin bu konuda artisi iyi arastirilarak bilgiyi sunmasi bence. İpad satislarinin dusmesi ise bence insanlarin ilk ipadi satin aldiginda tum dergileri hevesle indirmeside(ornek ben) gosterilebilir. Daha sonradan hangi dergiyi gercekten okumak istiyorsa onda karar kilinmis ve bu dusus olarak gosterilen rakamlar belki de bu dergilerin has okuyucu kitlesi olarak kalabilir. Stabil bir aylik satis rakaminin ortaya cikmasi icin henuz erken oldugunu dusunuyorum. Ama surasi bir gercek ulkemizde 28 tl ye satilan wired ya da popular science gibi dergilere 3 ya da 5$ vererek interaktif olarak okumakta ayri bir zevk.

 6. Mather Mather

  esinin teknolojisi, hala en son teknoloji cihazlara bu modası kalkmış yayın organlarını tıkıştırmak tutmayacaktır tabi. webrazzi şu haliyle 10 tane basılı dergiden daha güncel. niye a