iPad Dergilerine Rağbet Azalıyor mu?

iPad Popular Science2010'a damgasını vuran elektronik ürünlerden biri olan iPad, Rupert Murdoch ve  Richard Branson gibi geleneksel medyanın önemli isimlerin de dikkatini çekmişti. Ancak görünen o ki iPad dergilerinde işler o kadar da iyi gitmiyor.

News Corporation CEO’su Murdoch'un 2011 Ocak ayında iPad'e öze bir dijital gazete çıkarmak üzere olduğu bilinirken, Virgin Group'un sahibi Branson geçen ay Project ile iPad'e özel bir dergi yayınlamıştı. Murdoch'un nasıl bir çıkış yapacağını bilmiyoruz, Project'in ilk ay satış rakamları açıklanmadı ama diğer iPad dergilerinin satışları düşüşte. Project'in 2. sayısı ise yeni yıl nedeniyle(?) ücretsiz olarak indirilebiliyor.

ABC'den alınan rakamlara göre önceki 3 ay ortalama 10,500 satılan Vanity Fair'in satışı bu ay 8,700'e düşmüş. Eylül ayında 4,300 adet satan Glamour'ın satışları ise Ekim'de % 20 ve Kasımda % 20 gerileyerek 2,775'e düşmüş. GQ Kasım sayısı 11,000 satmış ama bu derginin çıkışından bu yana en kötü satışı olmuş.

Popüler teknoloji kültürü dergisi Wired da bu düşüşlerden etkilenenler arasına katılmış. İlk sayısında 100,000 satan dergi Kasım ayında 23,000 adet satmış. Men’s Health'in baharda 2800 olan satışı Eylül ve Ekim'de 2,000'e düşmüş.

iPad'e özel bir gazete çıkarması beklenen Nurcan Akad'da Tolga Yeniyurt ile hazırladığı yayın için Vogue'ye şunları söylemiş:

Oysa, sadece Türkiye için değil, dünya için bile çok yeni olan bir mecrada, ne olacağı belirsiz bir serüvenin eşiğindeyim. Mevcut bir gazetenin iPad versiyonunu değil, internet versiyonu bile olmayan, sadece tablette okunabilecek ilk gazeteyi hazırlıyoruz Tolga ile birlikte.

Bir süre hiç para kazanmamayı da, banka hesabımı tüketmeyi de göze aldım. Sadece iPad için tasarlanmış bir gazeteyi Türkiye için henüz erken bir girişim sayacakların sayısının hayli fazla olabileceğinin de farkındayım.Ama hiç biri umurumda değil. Çünkü biliyorum ki aslında tam zamanı. Ve ilk kez bir “ilk” beni gerçekten heyecanlandırıyor. Bunu yaşamak bile bu riski almaya değer.

iPad için dergi satışlarının düşmesi özellikle Steve Jobs'un canını sıkmış olmalı. iBooks ile kitaplara özel bir yer ayıran Apple'ın diğer basılı yayınlar için alternatif bir model düşünmesi doğru olabilir. Tabi satışların düşmesini sadece buna bağlamak doğru olmaz. İlk sayılar için ayrılan tanıtım bütçesinin azalması, bu dergilerin gerçekten başarılı bir iş çıkarıp çıkarmadığı ve dönemsel farklılıklar da göz önünde bulundurulması gerekenlerden. iPad'in yeni modelinde belki Steve Jobs bu konuya da el atar, bekleyelim ve görelim.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.