Fizy Kurucusu Ercan Yaris ve MÜ-YAP Başkanı Bülent Forta'nın Açıklamaları
Genel

Fizy Kurucusu Ercan Yaris ve MÜ-YAP Başkanı Bülent Forta'nın Açıklamaları

Fizy'nin erişiminin engellenmesi ile ilgili MÜ-YAP Başkanı Bülent Forta'nın Dipnot.tv'ye yaptığı açıklamayı engelleme ile ilgili yazımızda güncelleme olarak paylaşmıştık.

Bu açıklamaların ardından Fizy kurucusu Ercan Yarış da kendi blogundan bir açıklama yaptı.

Konunun net olarak takip edilebilmesi için her iki tarafın da açıklamalarını aşağıda paylaşıyoruz.

Bülent Forta'nın Dipnot.tv'de yayınlanan sözleri şöyle:

"Fizy bizim üyelerimizin şarkılarını kullanıyor ama bize hiç telif ödemiyor. TTnet, Turkcell, Avea gibi portallar sundukları şarkıların teliflerini düzenli olarak öderken biz fizy'ye ayrıcalık tanıyamız."

"Fizy ile bu karardan önce 7 ay içinde 20'ye yakın toplantı yaptık. 5 ayrı iş planı sunduk. Ama kendileri hiçbir plana yanaşmadılar. Şu ana kadar geçmişe dönük 80 milyar borçları var, ödemedikleri gibi ödemeye de yanaşmıyorlar."

"Fizy eskiden bir arama motoru şeklinde çalışıyordu. O şekilde dailymotion gibi bir siteydi. Ama 2010 yılında liste yaptıran bir siteye dönüştü. Bu haliyle başka müzik sitelerinden bir farkı kalmadı. Bundan dolayı da piyasada haksız rekabet doğdu. Biz Müyap olarak hukuka müraacat ettik ve savcılık karar verdi. Fizy de hakkını mahkemede arayabilir. İnternet özgürlüğü, insanların haklarını çalma özgürlüğü değildir. Biz sanatçıların haklarını koruyan bir örgütüz. Fizy bize, şarkıları 100 liralık kullanırız ama 5 lira öderiz diyorlar. Bunu asla kabul edemeyiz."

Ercan Yarış'ın blogunda yayınladığı açıklamasının tam metni şöyle:

selam, hoşgeldin,

yalnızca 2 dakikanı ayırabilir misin? çünkü özet geçmeyeceğim.

biz fizy ekibi. seni çok seviyoruz. ve sana minnettarız. sayende büyüdük, buralara kadar geldik. 700 bin günlük tekil ziyaretçimiz oldu. sen de onlardan birisisin. çok teşekkürler.

son 6 aya oranla %400 büyüdük. senin sayende birçok ülkenin dev gazetelerinde, büyük kanallarında ülkemizden, türkiye'den övgüyle bahsettiler. harika değil mi? hepsi senin sayende.

seni üzmemek için fizy üzerinde hep az reklam gösterdik. hep senin ihtiyaçlarına önem verdik. küçük ekibimizle, sadece 3 kişilik ekibimizle (evet 3 kişiyiz) yüksek efor sarfettik. sana hizmet ettik. ve sayende buralara geldik. gerçekten teşekkürler.

dünya'nın en prestijli internet ödüllerinden mashable awards'da ilk 5'e kalarak finalist olduk. bize orada da destek verdin. ülkemizden, türkiye'den daha önce hiç bir sitenin finallere kalamadığı mashable ödüllerinde bugün ilk 3'e kaldığımız ve dev ödül töreninde ülkemiz adına 6 ocak'ta ödül alacağımızı öğrendik. ödül törenine apple, facebook, yahoo, google gibi dev şirketlerin yöneticileri de katılacak. orada o ödülü gururla alacağız. hepsi senin sayende. gerçekten teşekkürler.

derecemiz ne olursa olsun, kaçıncı olursak olalım, last.fm, pandora gibi dünya devi markalarla birlikte yarıştığımız oylamada alacağımız ödülü sana armağan ediyoruz. çünkü onu "sen" hak ettin. onu türk internet kullanıcıları hak etti. türk olduğumuzu her platformda ortaya koyduk. türklerin de başarılı projeler yapabileceğini göstermek istedik. insanların gözünü sen üzerimize çektin. senin sayende sorumluluğu öğrendik.

ardından rakiplerimiz geldiler. çoğaldılar. hepsi müzik piyasasına milyonlarca dolar ödediler. reklam harcaması yaptılar. üyelerine birşey verdiler, karşılığında para aldılar. kar ettiler.

ama seni fizy'den alamadılar. başarılı olamadılar. milyonlarca dolar harcamaya rağmen 3 kişilik ekibe karşı başarılı olamadılar. hepsi senin sayende.

bazı büyük gruplar fizy'nin kapanması için baskı kurdular. yabancı sitelere dokunmayan telif hakkı sahipleri, şahıslar; yurt dışında da ülkesini başarıyla temsil eden bir "türk" sitesinin yayın hayatını bitirmesini istediler. kendi ülkelerinden çıkan uluslararası başarı yakalamış bir site için "x sitesi varken ona ne gerek var" diyerek kendi başarısızlıklarını kapatmaya çalıştılar. ve şu an bunu başardılar. ya da kısa bir süre için başardıklarını sanıyorlar.

buraya kadar normal. normal olmayan ise mü-yap başkanı bülent forta'nın açıklaması. onun açıklamasını okuyana kadar bu açıklamayı yapmayı düşünmüyordum bile.

bülent forta'nın açıklamasından alıntı "fizy ile bu karardan önce 7 ay içinde 20'ye yakın toplantı yaptık. 5 ayrı iş planı sunduk. ama kendileri hiçbir plana yanaşmadılar." "fizy bize, şarkıları 100 liralık kullanırız ama 5 lira öderiz diyorlar. bunu asla kabul edemeyiz." bülent forta'nın açıklamasından alıntı

bu yazıya vakit ayıran çok değerli türk internet kullanıcısı,

biliyorsun fizy'de ziyaretçi memnuniyetini ön planda tutmaya çalıştık, çok reklam almadık. buna rağmen açıldığımız hafta itibariyle mü-yap yetkilileri ile yasallaşmak için görüşmelere başladık ve sözleşme yaptık. telif hakkımızı her ay ödedik.

geçtiğimiz günlerde sözleşmemizin yenilenme tarihi geldiğinden bülent forta ve ekibiyle birçok kez toplantı yaptık. "ödediğiniz fiyattan artık hizmet veremeyiz, yeni fiyat bu" dediler. tamam dedik. fiyatı katlaya katlaya arttırdılar. buna rağmen tamam dedik. ardından 2 şart daha sundular. tam verdikleri 2 şartı da kabul ettiğimizi söyleyecektik... ki..

telefonlarımıza çıkmadılar. maillerimize dönmediler. vakit geçirdiler..

sonra bir gün çıktılar. verdikleri 2 şartı da kabul ettiğimizi söyledik. tamam biz size yönetim kuruluyla konuşup dönelim dediler.

ve yine telefonlarımıza çıkmadılar. maillerimize dönmediler. vakit geçirdiler..

sonra bir gün yine çıktılar. yönetim kurulu verdiğiniz teklifi kabul etmedi dediler. (tüm yazışmalarımız kanıt niteliğinde mahkemeye sunulmak üzere saklanmaktadır. bu yüzden şu an için burada paylaşamıyorum. ama mahkeme sürecinde zaten hepiniz kanıtlardan haberdar olabileceksiniz)

burada dikkat etmenizi rica ettiğim bir husus var. "yapmış olduğunuz son öneri yk (yönetim kurulu) tarafından uygun bulunmadı" cümlesi.

lütfen dikkat! teklifi yapan mü-yap mıydı? biz miydik? biraz kafanız karışmış olmalı değil mi? :)

biz her şarta rağmen "mü-yap'ın yaptığı" teklifi kabul eden tarafız. bunun üzerine avukatlarımızı da yazışmaya dahil ederek 13 ve 14 aralık 2010 tarihli yazışmalarımızda acil anlaşmak istediğimizi, tekliflerini zaten daha önce kabul etmiş olduğumuzu anlatan mailler attık. (bunlar da duruyor)

telefonlarımıza çıkmadılar. maillerimize dönmediler. vakit geçirdiler. ama bunu zaten yukarıda söylemiştim, biliyorsunuz.

neden sürekli oyaladılar diyorum biliyor musunuz? çünkü ortada 3 gün içerisinde yanıt verilmesi gereken ihtar vardı. biz bu süre zarfında ihtar süresi geçmeden itiraz etmek istedik. ama kendilerine ulaşamadık.

bunun üzerine bülent forta'nın açıklamasını neye dayanarak yaptığını, bir hukuk devleti sınırları içerisinde nasıl doğru olmayan beyanat verdiğini, bu gücü nereden (?) aldığını, ortada birşey yokken fizy gibi uluslararası bir projeyi nasıl kapattırabildiğini anlamakta güçlük çekiyorum.

avukatlarımız sayın gökhan ahi ve sayın erdem türkekul bahsi geçen durum hakkında biraz önce itiraz dilekçemizi verdiler.

legal olan bir siteyi kapatan, sözleşmesi bulunan ve telif ödemelerini "faturalı bir şekilde" meslek birliklerine yapan, türkiye cumhuriyeti sınırları içerisinde herşeyi kayıt altında olan bir "limited şirkete" ait web sitesinin bu şekilde kapatılmasına sebep olan bazı kişilerin "görevi kötüye kullanması" konusundaki yorumlarını telif ödediğimiz sanatçıların ve kamuoyunun vicdanına bırakıyorum.

saygı ve sevgilerimle, ercan yaris - kurucu

Her iki tarafın da açıklamalarını olduğu gibi aktarmak istedik. Gelişmeler olması durumunda haberlerimizi güncelliyor olacağız.

Yorumlar (37)
 1. Ondan sonra yok etohum yok DDen Turkiye yok inovasyon yok

  bilmem ne... Yok neden dünyada marka olan bir site yok bir oluşum

  yok neden bir iletişim aracımız yok diye... Bu kafayla olmazda

  zaten yazık ya

 2. Ali Turgut Ali Turgut

  Her şey açık ve net MÜYAP fizy nin gelirine göz koymuş fizy

  kazandıkça fiyat artmış yapım cılaraın açgözlülügü yüzün den müzik

  sektörü battı . Bence fizi veri tabanından türkçe şarkıların

  tamamını çıkarıp sadece yabancılara yayın yapsın

 3. Müyap'ın gücü zaten youtube vb. sitelerden gösterim yapan

  küçük sitelere yetiyor. Madem bu kadar hak koruyucusular.

  Kapasiteleri yetiyorsa Youtube dailymotion vb. büyük bir siteye

  uluslararası bir dava açsınlarda çaplarını görelim.

  1. Serhat Atik Serhat Atik

   Küçük site demene katılmıyorum. Dünya genelinde günde ortalama 600bin kişinin girdiği bir siteye küçük demen biraz saçma oldu :) ama haklısın bir konuda. Anca gücünün yetebileceği sitelerin gelirlerine el koymaya çalışıyor resmen.

   1. Küçükten kastım youtube veya dailymotion gibi sitelere göre küçük. 600bin tabiki küçük bir rakam değil. Anlatmak istediğim olay büyük sitelere gücü yetmeyen müyap'ın adaleti sağlayamayan hukuk sistemiz sayesinde insanlarla oyun oynamaya çalışmasıdır.

 4. Bu konuda söyleyecek bir söz yok. İki tarafın

  açıklamalarının birbiriyle alakası yok ve bir taraf çok alenen

  yalan söylüyor. Mahkeme itirazları inceler ve gereken kararı verir,

  konu mahkemelik olduğu için siyasilerin bu olayda kendi

  yandaşlarına destek olamayacağını umut ediyorum. Bakalım hep

  beraber göreceğiz.

 5. "Fizy eskiden bir arama motoru şeklinde çalışıyordu. O şekilde dailymotion gibi bir siteydi. Ama 2010 yılında liste yaptıran bir siteye dönüştü."

  Sanki dailymotion gibiyken sanatçılara zarar vermiyordu.Liste sistemi gelince mi yasalara aykırı oldu.

  Ayrıca kimin haklı olduğu anlaşılmadan nasıl olur da ticari bir şirketin hizmet kanalı kapatılır.Belki diğer taraf haklı belki telif ücreti ödendi de yalan söyleniyor olamaz mı yani neden pat diye kapatılıyor hemen.Doğru burası Türkiye değil mi :D

 6. Eren Yağdıran Eren Yağdıran

  Çok zıt açıklamalar bunlar...Dolayısı ile kısa sürede

  çözülebileceğine inanıyorum.

 7. fizy ortaklarından da bir açıklama gelmiş http://dipnot.tv/YaziDetay.aspx?ID=3398

 8. Gökay Ergene Gökay Ergene

  vaay 1. olmuşlar :) açıklamaları yasakmış ama açıklamışlar.

  tebrik ediyoruz.

 9. """"Fizy bizim üyelerimizin şarkılarını kullanıyor ama bize

  hiç telif ödemiyor. Bu haliyle başka müzik sitelerinden bir farkı

  kalmadı. İnternet özgürlüğü, insanların haklarını çalma özgürlüğü

  değildir. Biz sanatçıların haklarını koruyan bir örgütüz."""" Şimdi

  arkadaşlar ben size bunu daha açıklayıcı şekilde yazayım. Diyorki;

  fizy para kazanıyor ama bize bir kuruş vermiyor. Bu haliyle diğer

  müzik sitelerinden farkı kalmadı ama diğer sitelere söz

  geçiremiyeceğimizden bir Türk girişimi olanı sömürelim. İnternet

  özgürlüğü insanların haklarını çalma özgürlüğü değildir ama biz

  para kazanamıyorsak Türk kullanıcılarınada müzikleri

  dinlettirmeyiz. O yüzden bizim haklarımız kullanıcıların

  haklarından önce gelir. Biz sanatçıların haklarını koruyan bir

  örgütüz AMMA sanatçılar üzerinden büyük meblalar kazanmayıda iyi

  biliriz. Ben size ne demek istediğini çevirebildim

  heralde:)

 10. Bekir Cem Bekir Cem

  Yanlış yerde yapıyorsunuz bu işleri. Bu ülkeden böyle bir proje çıkarmak... Çok zor.

  "Açıklamamız yasak ama bu duruma geldiğimiz için söylüyorum, biz Amerika’ya birincilik ödülü almaya gidiyoruz.”

 11. Mülayim Mülayim

  Bu yorumu tamamen kendi yaşadıklarımdan dolayı yazmak zorunda hissediyorum.

  Ben de Mü-yap ile yaklaşık 2 sene önce bir diyalog yaşadım. Bırakın sizi dinlemeyi, ulaşmanız bile imkansız. İlk önce güzel sesi bir bayan çıkar telefona, sonr ahiç açılmayacak bir yere telefonları yönlendirir. Tabiki siz telefonu kapatmak zorunda kalırsınız. Günde 10-15 defa aradağımı biliyorum. Bir defasında Telif Hakları ile ilgilen sorumlunun senelik izinde oluğundan dolayı, senelik izinden dönmesini bile bekledim :)

  O kadar kendine güvenleri vardır ki! Allah muhafaza.

  Hatta bu durumu Başbakanlığın bir sayfasında bile dile getirdim. Bu kurumun acilen denetlenmesi gerekiyor.

  Fizy'e gelince bu kişilerin samimi olduğunu düşünüyorum. Telif haklarını ödemekten çekineceklerini sanmıyorum. Eminim ki bu kadar popüler olmak istemezlerdi. Eminim ki bu kadar popüler olmasalardı, abartılı bir telif ile karşı karşıya kalmazlardı.

  Durum oldukça basit sitenin değeri artarken, telif fiyatı da artıyor. Acaba orantılı bir şekilde mi?

  Yoksa orantısız güç mü kullanılmış :)

  Şunu unutmamak gerekiyor, "Bu ülkede hiçbir başarı cezasız kalmaz" (Devrim Arabaları)

  Çünkü bize avrupa birliği değil, afrika birliği bile geniş gelir.

  Umarım yorumum onaylanır. Umarım bu ülkede iyi şeyler olur, hiç umudum olmasa bile...

 12. Savaş Şahin Savaş Şahin

  Ülkemizdeki yaratıcı MÜYAP zihniyetini tebrik etmeden geçemeyeceğim. İnternet aleminin DEVLETİ olmak yolunda ilerliyor resmen. Ne kadar çok ziyaretçi gelirse o kadar çok VERGİ(?) maiyetinde para istiyorlar. Oh ne güzel İstanbul!

 13. Özgür Kiliç Özgür Kiliç

  Merhabalar.

  Ben fizy'nin o kadar masum olduğunu düşünmüyorum. Ayrıca itiraz yazılı olur ve müyap'ın yeri bellidir oraya bu itirazı yazılı yaptıklarında bu iş tamamdır. Veyahutta noter aracılığı ile fax çekseler dahi yeterlidir.

  Peki bunları fizy bilmiyormu?

  Bence biliyor.

  Bilmediği birşey var. Bİzde biliyoruz.

 14. Mustafa Mustafa

  Gelecek hafta Amerika’ya Mashable Awards’a ödül almaya gideceğiz. Açıklamamız yasak ama bu duruma geldiğimiz için söylüyorum, biz Amerika’ya birincilik ödülü almaya gidiyoruz.

  Bu çok ayıp arkadaşlar? :)

  1. Necip Çağlar Necip Çağlar

   Dünyadaki bir yarışmada birinci olmak mı ayıp? Bu durumda iken bunu açıklamak mı ayıp?

   Bence, ayıp olan bir şey varsa bu çekememezlik ayıp...

  2. Mapetek Mapetek

   Daha saçma bir yorum yapılamazdı heralde bu konuya...

  3. Mustafa Mustafa

   Necip niye cekemeyeyim. Durum ne olursa olsun aciklanmasi yasak olani aciklamak ayip. Umarim anlamissindir.

 15. Mapetek Mapetek

  Bravo MÜ-YAP, sayenizde yasal müzikten korsan müziğe geçiş yapacağım. Üstelik para verip aldıklarımı da korsan olarak tekrar indireceğim...

 16. Mapetek Mapetek

  Bir de şu komediye bakın...

  Alıntıdır...

  Müyap daha youtube giriş yasakken kendi youtube kanalını açmıştı.Ve en önemlisi orada telif hakkından dolayı bir kaç uyarı almıştı.İŞte bir örnek; http://www.youtube.com/user/muyap#p/search/8/aEeXbknAtTY

 17. Fizy'nin cevabını çok ciddiyetsiz buldum açıkcası müyap ın yaptıklarıda ortada duruyor.

 18. Mehmet Karapınar Mehmet Karapınar

  Burada oturup düşünmek lazım. Açıklamalar birbirinin tam zıttı durumda. Fizy yaptığı açıklamanın ilk 3-4 paragrafında tamamen milliyetçi duyguları kabartmış, ardındanda "biz türk girişimiyiz, bizim yanımızda olun" güdüsüyle asıl konuya gelmiş. İşin aslı bana müyap'ta fizy'de samimi gelmedi.

  Müyap'ın yönetim kalitesini bilemem fakat korudukları hakları tanırım. Açıklama öyle bir olmuşki, bu kurumun telif haklarını korumaları "anlamsızmış" gibi nitelendirilmiş. Az veya çok müzik sektörünün geliri telif haklarıdır. Bir kişi/kurum, bir başkasının ekmeğine göz diktiği zamanda gereği yapılmalıdır. Müyap mantıklı bir kuruluştur, fizy gibi oluşumlardan ödeme alması gayet normaldir.

  1. Bunları iyi hoş yazıyorsunda. Bakalım MÜ-YAP diğer web sitelerindende para koparamayıp kapattırabiliyor mu?

   Eğer youtube veya küçük çaplı mp3 indirme siteleri felan var onlarıda kapattırabilirse EĞER kaldırın gitsin interneti bu ülkede daha iyi zaten en düşük hızlı interneti kullanıyoruz ama nedense en pahalısı bizde nedense en çok kapalı olan site bizim ülkemizde nedense başkaları yüzünden bizler ceza çekiyoruz nedense iyi bir Türk girişimi olan projeyi Amerikaya ödül almaya giden millette bizleriz. Onlar orada ödül alırken nasıl olacak acaba yabancılar ne diyecek acaba şunlara bak burada ödül alıyorlar ama kendi ülkelerinde siteleri kapalı diyecekler. Eeeeee.... Bizlerdende böyle bir ödüllendirme gerekliydi. Bizde bir web sitesini ödüllendirme kapatma ile oluyor...

   1. Mehmet Karapınar Mehmet Karapınar

    Müyap'ın adaletini teyit edebilecek kadar geniş bir bilgiye sahip değilim. Ancak, "şunlar" ceza almıyor diye "bunlarda" ceza almasın diye bir yaklaşım doğru değil.

    Ayrıca, telif haklarına aykırı yayın yapan her kuruluş, ilgili ülkelerle sıkıntılar yaşıyor ve yaşamasıda zaten lazım. Rapidshare yakın zamanda çok yüklü miktarda tazminat ödemeye mahkum edildi. Benzer şekilde youtube, last.fm gibi kanallarında telif hakları sebebiyle yüksek miktarda ödediği tazminatlar var.

    Birileri internet projelerine hit çeksin diye, başka birilerinin harcadığı emeği bedavaya kullanamaz. Bunda adalet yoktur, haklılık payıda yoktur. Buraya yorum yazanların büyük çoğunluğu yazılımcıdır, bizlerin yazdığı ve ücretle sattığımız yazılımları birileri warez sitesinde yayınlasa, sonrada 600bin tekil hitim var ben markayım diye açıklama yapsa aynı soğuk kanlılıkla yorumlar yazabilecekmiydiniz?

    Beni ısırmayan yılan bin yaşasın devri artık sona ersin.

    Saygılarımla.

   2. Kemal Yesilkemal Kemal Yesilkemal

    @mehmet. bilmeden yorum yapma. fizy telif hakkı ödüyordu.

 19. Ali Osman Ali Osman

  Fizy ye kolaylık sağlanmalıydı.

 20. Görkem Çetinci Görkem Çetinci

  fizy yi kapalı gördüğümde ilk aklıma gelen şey..

  " Bu ülke de hiç bir başarı cezasız kalmaz " sözü oldu..

  Söyleyecek söz yok.. İnternet girişimcileri olarak Mü-yap nasıl bir örgütse, Bizde örgütleşmeli ve birbirimizin paçasına yapışmaktansa yukarı doğru itmeliyiz..

 21. Fizy'nin şu halde yapması gereken, muyaptan çektiği müzikleri kaldırıp, youtube ve benzeri sitelerden indexlemeye devam etmesidir. Böyle bir durumda telif haklarından bir sorun gelmeyecektir, en azından muyaptan. Sonuçta fizy'de ttnetmuzik, mynet-kavun yada diğer müzik siteleri gibi ortak muyap müziklerini kullanıyor, ancak ortak bir fiyat belirlenmeli veya muyaptan alınan müzikler silinip, bir daha da indexlenmemeli.

 22. Anonymous Anonymous

  Selamlar,

  Öncelikle Müyap ile daha önce mahkemelik olduğumu belirtmek istedim. Sevgili Ercan'ında bahsettiği gibi bende 2003 yılında aynı sorunları yaşamıştım ve Müyap'ın bilişim dikeyinde gelişeceğine, kafalardaki pasın silineceğine inanarak haklı mahkememden feragat ettim, üstüne temyiz hakkımdan da vaz geçtim. Velhasıl kelam, aradan koskacaman 7 yıl yada 80 küsür ay yada 2500 küsür gün geçmesine rağmen hala hiçbirşey değişmemiş, çok üzüldüm. Bu süre zarfında ne kadar gelişme olduğunu düşünseniz, sanırım bir o kadar zaman daha harcarsınız.

  Eğer bir hak ihlali olduğunu düşünüyorsanız ve haklı nedenleriniz varsa, bu ihlalin cereyan ettiği noktayı bulmanızda fayda var sayın Müyap yetkilileri. Tabirim kötü ise alınmayın, aslında free debug ediyorum...

  Bilişim hukuku konusunda gelişmek, geliştirmek, uygar ve medeni olmak isterseniz, biz geliştiricileri, temsilcileri, dışarıdan imrenilerek bakılan başarılı adamları mahkemelik etmeyin, içinizde bir gelişim süreci kabul edip, ortaklıklar arayıp, entegre çalışmayı öğrenin; öğrenin ki, yarının gelecekleride korkusuzda internet dünyasında bizi temsil etsin, Fizy gibi kucaklansın.

  Çok üzüldüm, umarım egolar bir kenarda kalır, çözüm üretilir.

  Başarılar.

 23. Bugüne kadar küçük çaptaki internet siteleri hep kapatılıyordu ve bunu hiç webrazzi veya diğer teknoloji platformlarında görmüyorduk,Burda birkaç büyük firma arasında danışıklı dövüş olduğuna inanıyorum.Bence bu kapatma güzel oldu internetin kodamanlarının canı yanınca ne güzel de bağırıyorlarmış :) bunu görmüş olduk. kapatma kararı yerinde bi karar olmuş fizy ve diğer yayın yapan sitelerin arasında bi fark olmamalı herkese eşit muamele.(Yorumumu onaylamanızı rica ediyorum)

  1. Keşke sizde o kodamanlar gibi adınızı yazsaydınız açık açık :)

   1. Yasin Hamurcu Yasin Hamurcu

    Ben adımı yazdım fakat adsız arkadaşla aynı görüşteyim.

    Sahte milliyetçilik zımbırtısıyla hareket edilmesi hoş olmamış

 24. Kenan Demir Kenan Demir

  Arkadaşlar bilmeyenler için söyleyeyim müyap youtube ile anlaşma yapmış ve ayda fena olmayan bir reklam geliri kazanmaya başlamışlar, ayrıca youtube izinsiz kullanımlar içinde yüksek işbirliği sağlamış ve epey bir temizlik yapmışlar,

  fizy olayı küçük ve şirin gibi görünse bile bir reklam ajansı sahibinin olayı küçük gösterip cocacoladan yüzbin dolardan fazla para aldığı bir sitedir, dolayısıyla fizy'i masum görenler biraz piyasayı tanımayanlardır. telif hakkı önemlidir ve herkese lazımdır.

 25. Aliveli Aliveli

  Merhaba;

  Sanatcıların hakkını korumak adına savaşan Muyap başarılı kuruluşların kazancına göz dikmektense buna benzer projelere imzalar atsalarda bizlerde halk olarak alkışlasak.Kocaman bir YAZIK..!!!

 26. bu ne saçmalık ya söylenecek söz bulamıyorum....

 27. Ben olsam tüm müyap şarkılarını kaldırırım. Adamların derdi para olmuş yapacak bir şey yok.