Facebook Yeni Mesaj Sistemini Yayına Alıyor

Facebook Sosyal Mesaj KutusuFacebook'un e-posta servisi olarak da anılan geliştirilmiş yeni mesaj sistemi, Kasım ayında duyurulmuştu. Sosyal mesaj kutusu (social inbox) adlı yeni sistem için geri sayım başladı.

Yeni mesaj sistemi yavaş yavaş devreye alınıyor ancak yeni profile geçişte olduğu gibi facebook.com/about/messages adresindeki "davetiye iste" butonundan bu süreci hızlandırmak mümkün.

Bazı hesapların otomatik olarak davet edildiğini gördüğümüz sistemde, diğer üyelerin süreci hızlandırmak için başvurması gerekiyor.

Türkçe profil kullananlarda tanıtım sayfasının Türkçe olmasının yanında, yeni mesaj sistemi hakkında önemli soruların cevaplanmış olması da Facebook'un yeni mesaj sistemini yayına  almakta olduğunu gösteriyor.

Facebook Yeni Mesaj

Yeni mesaj sistemini kullanmamıza az bire süre kaldığını gösteren bir diğer durum da Facebook'un şirket e-postalarını 5 Ocak 2011 itibariyle bırakıyor olması. Bu tarihten itibaren şirket e-postaları için fb.com kullanılacak, Facebook.com ise kullanıcı e-postalarına ayrılacak. Bir karışıklı olmaması için Facebook'un 5 Ocak'tan itibaren tüm hesapları yeni modele geçireceğini düşünebiliriz.

Mesajlaşma, SMS ve e-postayı birleştirerek arkadaşlarla daha özel bir iletişim altyapısı sunacak sistemin, spam mesajlarla da mücadele edeceğini biliyoruz. SMS kullanımı için 32665(FBOOK) kısa numarasının kullanılacağı paylaşılmış ama Türkiye için herhangi bir bilgi alabilmiş değiliz. E-posta adreslerinin isteğe bağlı etkinleştirileceğini paylaşan Facebook'a göre yeni mesaj  sistemi aşağıdaki özelliklere sahip olacak;

Daha hızlı etkileşim: İsterseniz sadece Enter tuşuna basarak mesaj gönderebileceğiniz için, yeni Mesajlar yüz yüze konuşma kadar hızlı ve samimidir. Entegre iletişim: İletişim kurmak için ne kullanırsanız kullanın (Facebook, cep telefonu veya e-posta), konuşmalarınız hızlı ve sorunsuz bir biçimde tek bir yere akar. Akıllı filtreleme: Sizin için önemli olan şeyleri her zaman daha önce görürsünüz; yakın olduğunuz kişilerden gelen mesajlar posta listelerinde öncelikli yer alır. Yeniden yapılandırılmış arama: Mesajınızı ve tüm ilgili bağlamı hızla bulmak için konuştuğunuz kişiyi veya konuştuğunuz konuyu arayın. Grup konuşmalarına kişi ekleme: Konuşmaya yeni kişiler ekleyerek kendilerine o ana kadar söylenen her şeye tam erişim verin. İletme: Kişisel mesajları diğer arkadaşlara iletin. Abonelikten çıkma veya bir konuşmadan kendinizi çıkarma: Artık yeni mesajlar almak istemediğinizde bir grup konuşmasından ayrılın. Ekler gönderme: Artık bağlantılar, fotoğraflar ve videolar göndermenin yanı sıra mesajlarınıza harici dosyalar da ekleyebilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.