Wordpress Üyelik Eklentisi: Facebook Registration Kurulumu

Wordpress Üyelik Eklentisi: Facebook Registration Kurulumu

Facebook Wordpress ÜyelikKendi içinde gittikçe derinleşen Facebook, kısa süre önce tanıttığı Facebook Registration Tool aracı ile dış dünyayı da kendi altyapısına çekmek istediğini göstermişti. Yeni sistem eski adıyla Facebook Connect yeni adıyla Facebook Login'in basitleştirilmiş bir modeli.

Biz de bu yeniliği bir Wordpress eklentisi olan Facebook Registration Plugin ile uygulamalı olarak tanıtmak istedik. Bu iki eklenti sayesinde okuyucularınız blogunuza Facebook hesaplarıyla kolayca üye olabilecek.

Facebook Registration Wordpress Eklentisinin Kurulumu

1- Blogunuzun yönetim paneline girdikten sonra eklentiler bölümünden "yeni ekle'yi tıklayın. Arama kısmına "Facebook Registration Tool" yazıp aynı isimle çıkan ve geliştiricisi iEntry, Inc. (Paul Tarjan) olan eklentiyi(muhtemelen ilk sıradaki) kurun.

2- İlk şekilde kuramıyorsanız wordpress.org eklenti sayfası üzerinden eklentiyi bilgisayarınıza indirin ve yükle kısmından .zip formatındaki eklentiyi blogunuza kurun.

Facebook Registration Wordpress Eklentisi

Facebook Registration Plugin'i Hazırlayın

3- Şimdi Facebook geliştirici sayfasında http://developers.facebook.com/setup adresine girin ve karşınıza gelen ekrana blogunuzun adını ve adresini girip, kullanıcı dilini seçin. (Site adresini yazarken sonuna "/" koymayı unutmayın.) "Create an app" butonuna tıklayıp kelime doğrulamasını yapın. Burada gördüğünüz uygulama bilgilerini(App ID ve App Secret) kaydedin ve blogunuza dönün.

Facebook Uygulama Geliştirme

Facebook ve Blogunuzu Eşleştirin

4- Wordpress eklentisi ve Facebook'ta  uygulama kurulumunu yaptıktan sonra Wodpress yönetim panelinde "Ayarlar" bölümünden "Facebook Registration" alanına girin. Facebook'tan almış olduğunuz App ID ve App Secret'i buraya girerek kaydedin.

Ziyaretçilerinizi Üyelik Sayfasına Yönlendirin

5- Blogunuzun yine Ayarlar kısmında Genel ayarlar üyelik seçimini "İsteyen herkes kayıt olabilsin" olarak işaretleyin ve kullanıcılarınızı blogadresiniz.com/wp-login.php?action=register uzantılı yeni üyelik sayfasına yönlendirin.

İşte blogunuza üye olmak isteyeceklerin karşılaşacağı ekran:

Wordpress Facebook Giriş

Blogunuza koyacağınız görsellerle üyelik taleplerini desteklerseniz daha başarılı bir sonuç alabilirsiniz. Kayıt ve giriş sayfasında da Wordpress logosunu kendi logonuzla değiştirebilirsiniz.

Bu düzenlemeleri yaptıktan sonra uygulamanızın bilgilerini güncelleyip Facebook'a gönderebilirsiniz. Gizlilik ayarları altındaki uygulama ayarları sayfasından da uygulamanıza ulaşarak sayfanızı düzenleyebilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.