Facebook’un Son Yenilikleri Sitenin Çökmesine Neden Oldu [Güncelleme]
Arama
Sosyal Ağlar

Facebook’un Son Yenilikleri Sitenin Çökmesine Neden Oldu [Güncelleme]

Facebook Down

Facebook DownFacebok yeni profil tasarımlarını devreye aldıktan sonra bugün bazı yeni değişiklikleri açığa vurdu. Ancak bu yenilikler kısa süreliğine Facebook’un çökmesine neden oldu.

Profil sayfalarının Facebook Places tasarımına benzemesinin ardından, Facebook sayfalarının da yeni tasarıma geçmesi beklediğimiz bir gelişmeydi. Bu değişim diğer bir kaç güncelleme ile dün Facebook tarafından devreye alındı, ancak sitenin çökmesine neden oldu. Kısa süreliğine (15-20dk) erişim sağlanamayan Facebook daha sonra her şeyin düzeldiğini Twitter üzerinden paylaştı.

Facebook NewsFeed( Bildirimler )Kullanıcılar arasında parça parça aktive olan yeni sayfaların ekran görüntüsünü alamasak da, yeni Facebook sayfalarında profil sayfalarında olduğu gibi sekmeler sol tarafa taşındığını öğrendik. Yöneticilerin sayfa hakkındaki bildirimleri alması içinde özel bir giriş mekanizması oluşturulmuş.

Facebook’ta rastlanan bir diğer yenilik ise bildirimlerin yeni bir sekme altına alınması ve “Outside World” adında bir kategori eklenmesi olmuş. Muhtemelen arkadaş çevresi dışında herkese açık gelişmelerin yayınlanacağı “Outside World” başlığı, Facebook’u daha etkileşimli bir ortam haline getirecek.

Geliştirici blogunda yeni Facebook Giriş arayüzünün de tanıtılmasının ardından sızdırılan diğer bir yenilik ise kullanıcıların Facebook’taki geçmişini özetleyen Memories(Hatıralar) özelliği oldu.

TheNextWeb‘e gönderilen ekran görüntüsüne bakıldığında Facebook’ta yapmış olduğunuz paylaşımlar ve kurduğunuz ilişkiler yıllara göre sıralanıyor. Daha önce bu tür bir bilgiye erişimin mümkün olmadığı Facebook, bu özellik sayesinde kullanıcılara siteye ne zaman kaydolduğunu da göstermiş olacak.

Facebook Memories(Hatıralar)

Güncelleme: Yukarıda paylaştığımız yeniliklerin yanında Facebook Questions ve yeni bir özellik olan Switch Accounts‘un da açığa çıkması ile ilk kesintinin ardından Facebook kısa süreliğine yayını durdurmuş(şimdi her şey normal).

Facebook’un kendi engellemesinin ne kadar sürdüğünü tam olarak bilmesek de diğer ekran görüntüleri aşağıda paylaşıyoruz.  Bize iletilen son görüntüde de Facebook sayfalarına giriş özelliğini ve yeni tasarımı görebiliyoruz.

Facebook Questions(Sorular)

Facebook Switch AccountsYeni Facebook Sayfa Tasarımı

Yorumları GösterYorumlar Gizle (13)
  1. Fırat Demirel dedi ki:

   Teşekkürler, ekran görüntüsünü yazıya ekledik. 😉

 1. ozankocak dedi ki:

  Ayrıca page admin’ler için “login as page” özelliği eklenmiş durumda. Bu özellik, sayfa yöneticilerinin “switch account” özelliğiyle facebook’a ister kendi public profile’larından, isterlerse “facebook page” olarak log in olabilmelerini sağlayacak, sayfa yöneticilerinin, kişisel profilleri ile wall’a yazı post edememe ve comment girememe sorunları ortadan kalkmış olacak. Dün 5 dakika kadar inceleme fırsatı bulanlar, facebook “fabrika ayarlarına” geri dönünce screenshot almamanın pişmanlığını yaşamış olsa gerek benim gibi…

 2. DaS dedi ki:

  Eğer konuda belirttiğiniz gibi “Outside World” adlı bir bölüm çıkarsa Facebook üye değilim ama bu gizlilik anlayışına ters düşebilir.
  Herkesin bildirimi yayınlanırsa gizlilikte sorunlarda çıkabilir diye bir düşüncem var.

 3. Rıza dedi ki:

  Köklü değişimler sancısız olmuyor maalesef. Feysbuk taş gibi maşallah hiçbişi olmaz ona 🙂

 4. Nette Ne Var ? dedi ki:

  Yöneticilerin kendi sayfalarına yorum bırakamamaları ve yayınladıkları postları beğenememeleri gibi özelliklerin kaldırılması çok yerinde bir olay olmuş.Büyük ve saçma bir eksiklikti gerçekten.

  1. cavid dedi ki:

   Yayınladıkları postları beğenebiliyorlar zaten.

   1. cabbar dedi ki:

    Yöneticilerin beğenileri ya da yorumları kendi adı ile değil de sayfanın adı ile yayınlanıyordu. Dolayısıyla, 5 tane yönetici varsa yorumların kime ait olduğu ayırt edilemiyordu.

   2. cavid dedi ki:

    Yorumlar konusunda haklı ama tekrar ediyorum beğeni konusunda yanılıyorsun, her admin kendi profil adıyla beğenmiş oluyor.

 5. M.Akif dedi ki:

  Facebook tarihinin en sade tasarımını yapmıştı (:
  Kapandıığı süre dahil takılmalar yaklaşık olarak 1 saat sürdü.Saat 23.04 te ekran görüntüsü aldım ben..

 6. rock dedi ki:

  ben dedım marka ilk başta beta.facebook.com üzerinden dene diye ama dinlemdi.

Bir Yorum Yazın