Time 2010 Yılın Kişisini Seçti: Mark Zuckerberg
Arama
Sosyal Ağlar

Time 2010 Yılın Kişisini Seçti: Mark Zuckerberg

Mark Zuckerbeg - Time

Mark Zuckerbeg - TimeFacebook’un kurucusu Mark Zuckerberg bir çok aday arasından sıyrılarak Time Dergisi tarafından yılın kişisi seçildi. Bu seviyeye ulaşan 2. en genç kişi olan 26 yaşındaki Zuckerberg aynı zamanda en genç dolar milyarderlerinden biri.

Time’ın dünyada en çok etki bırakan isim olarak değerlendirdiği ve farklı alanlardan kişilere yer verdiği yılın kişisi seçiminde Zuckerberg, sadece bir teknoloji mimarı olarak görülmüyor. Time editörü Richard Stengel’a göre Zuckerberg dünyayı değiştiren sosyal bir teknoloji mühendisi.

Bugüne kadar 836 milyon dolar yatırım alan ve bunun 60 milyon dolarını çeşitli girişimleri satın almaya ayıran Facebook’a 30-40 milyar dolar arasında fiyat biçiliyor. 2011 hedefi 1 milyar kişi olan sosyal ağın, 2010 yılı kullanıcı sayısı 600 milyona ulaşmak üzere. Mark Zuckerberg’ın dünya da bıraktığı etki interneti sararken, Sosyal Ağ filmiyle Facebook’un kuruluş hikayesi sinemaya taşınmıştı.

Time’ın sıralamasında diğer adaylara baktığımızda aralarında Wikileaks’ın kurucusu Julian Assange’i ve Recep Tayyip Erdoğan‘ı görüyoruz.

2004 yılında Dustin Moskovitz, Chris Hughes ve Eduardo Savarin ile Facebook’un tohumlarını atan ve bugün kendine has bir ofisi bulunmayan Zuckerberg’in Time röportajını aşağıda seyredebilirsiniz. Videolar bölümünde ise 1 dakikada Facebook ve Facebook’un ofis hayatını anlatan videolara da göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

Facebook’un ofis fotoğraflarına Zuckerberg’in kapak çekimi ve aile albümünden fotoğraflara da göz atabilirsiniz.

Yorumları GösterYorumlar Gizle (12)
 1. cavid dedi ki:

  Harika bir haber, sonuna kadar hak etti bu başarıyı. Ve gerçekten dünyanın yönünü değiştirdi.

 2. Akkaya dedi ki:

  Tayyibin ikinci olduğu bir anketin doğruluğunu tartışırım.. Time’ı kutluyorum kendi insiyatiflerini kullanıp birinciyi belirledikleri için.

 3. DaS dedi ki:

  “”Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg bir çok aday arasından sıyrılarak Time Dergisi tarafından yılın kişisi seçildi. “”

  Bu konuyu yazan Sayın Fırat Demirel bilmiyor muki 10. sıradayken 1. sıraya nasıl geldiğinide haberin ilk paragrafında bu cümleler yer alıyor.

 4. DaS dedi ki:

  2010 yılındayız Yani Facebook 2010 yılında kurulmadığına göre ve bu yıl Wikileaks haberlerinede bakarsak Time bile bile seçmedi.

 5. Burak dedi ki:

  Yahu arkadaşlar ilk 10 da 9. idi mark, okuyucuların oylarıyla 9. cu idi anlayacağınız. editörler kendileri belirlediler daha sonra. hangi yabancı kaynaktan okusanız bunu görürsünüz. araştırın biraz.

  1. yeni sekme dedi ki:

   Yabancı kaynaklarla beraber keşke yazıyı ve yorumları da okusaydın. Zaten 1. olmadığı Time ın insiyatifiyle 1. olduğunu görürdün.
   Bu ne ya herkes kendini einstein zannediyor.

 6. internethink dedi ki:

  Wikileaks e bir darbe de time den gelmiş… Yazık ya bu kadarda insanlarınn gözlerinin içine baka baka yalan söylenmezki…

  1. hakan dedi ki:

   welcome to the real world:)

 7. a b c dedi ki:

  “People Who Mattered”.. harika… listede olmayan did not matter yani bunlara göre…

Bir Yorum Yazın