GittiGidiyor Açık Artırma Dönemini Kapatıyor!
E-Ticaret

GittiGidiyor Açık Artırma Dönemini Kapatıyor!

GittiGidiyor üyelerine gönderdiği bilgilendirme mesajı ile 21 Aralık 2010 tarihinden itibaren açık artırma yöntemi ile satış dönemini kapatacağını duyurdu.

Şirket aslında 1 Kasım'da yaptığı bir başka duyuruda 1 Aralık tarihine kadar sistem iyileştirme çalışmaları nedeniyle açık artırma ila satış yapılamayacağını duyurmuştu. 1 Aralık'ta ise söylenildiği gibi açık artırma sistemi tekrar yayına alınmıştı.

Söz konusu süreç sanıyorum ki GittiGidiyor'un açık artırmasız bir yapıda gösterdiği performansı değerlendirmek için iyi bir fırsat yaratmıştır. Konuyla ilgili yapılan açıklamada da zaten özellikle açık artırma ile satışa olan ilginin alıcılar tarafında düştüğü ve düşmeye devam ettiği dile getiriliyor. Bunun yanında açık artırmayı kazanmasına rağmen ödeme yapmayan alıcıların sayısının arttığı da ayrıca belirtiliyor.

GittiGidiyor'un konuyla ilgili kullanıcılarına gönderdiği mesaj şöyle:

Yapmış olduğumuz incelemelerde,

Sitemiz üzerinden “açık artırma” yöntemi ile satışa sunulan ürünlere olan ilginin, özellikle “alıcılar” nezdinde, önemli ölçüde azalmış ve azalmaya devam etmekte olduğunu;

“Açık artırma”yı kazandığı halde ödeme yapmayan alıcılara dair şikayetlerin önemli ölçüde artmış ve artmaya devam etmekte olduğunu gözlemlemiş bulunuyoruz.

Bu nedenlerle, 21 Aralık 2010 tarihinden itibaren, “açık artırma” yöntemi ile site genelinde yeni listeleme yapılmasına son veriyor olacağız.

İyi alışverişler dileriz.

Saygılarımızla,

GittiGidiyor

E-ticaret'in yapısı değişirken tüketici açık artırma için beklemek istemiyor!

Şahsen yerinde ve doğru bir karar olarak gördüğüm hatta aslında uzun süredir beklediğim bu gelişmeye çok şaşırmadım. Dünyada e-ticaret'in yapısı değişiyor ve tüketiciler artık açık artırma ile zaman kaybetmek istemiyorlar. Rekabetin bu kadar kızıştığı ve fırsat sitelerinin kol gezdiği bir ekosistemde, açık artırma modeli zaten uzunca bir süredir tartışılıyordu.

Hatta Ağustos 2008'de The New York Times'da çıkan şu haberden sonra GittiGidiyor yetkililerine bir e-posta gönderip açık artırma ile ilgili planlarını sorduğumu bile hatırlıyorum. Hatırlamamın ötesinde söz konusu e-posta'yı buldum. :)

Uzun lafın kısası bence GittiGidiyor beklenen ve doğru olan kararı vermiştir. Bu kararla birlikte şirketin farklı sektörlerde kanallar hayata geçireceğini tahmin ediyorum. Zaten bunun bir örneğini geçtiğimiz günlerde GittiGidiyor Seyahat ile görmüştük.

Uygun fiyatlı yurt içi ve yurt dışı uçak biletleri GittiGidiyor Seyahat bölümünde!

Kullanıcılarına hem istenilen yönlerde uçuş fiyatı karşılaştırma hem de istenirse direkt olarak bileti satın alma imkanı sunan GittiGidiyor Seyahat, sanıyorum ki bu alanda birçok şirket için ciddi bir rakip konumuna gelecektir.

Şirketin GittiGidiyor Seyahat bölümü ile ilgili duyurusu şöyle:

Sevgili GittiGidiyor kullanıcıları,

GittiGidiyor olarak siz değerli kullanıcılarımıza daha iyi hizmet verebilmek amacıyla sürekli gelişmeye devam ediyoruz.

Bu amaçla, Türkiye'nin en kapsamlı online yurt içi ve yurt dışı uçak bileti acentesi olan GittiGidiyor Seyahat kategorisini yayına alıyoruz.

GittiGidiyor Seyahat ile istediğiniz güzergaha istediğiniz tarihteki uçuşları karşılaştırabilir, uçak biletinizi direkt GittiGidiyor'dan alabilirsiniz. Kuruluşumuzdan bu yana kullanıcılarımıza sunduğumuz uygun fiyatla alışveriş yapma imkanını GittiGidiyor Seyahat'te de sürdürüyor olacağız.

Sektördeki lider konumu, eBay ortaklığıyla güçlenen yapısı ve hizmet kalitesiyle Türkiye'nin en işlek alışveriş merkezi olan GittiGidiyor'dan güvenle alışveriş yapabilirsiniz.

Türkiye'deki tüm seyahat acentelerine altyapı sağlayan Petur iş birliğiyle hazırladığımız Seyahat kategorimizi geliştirmeye ve hayatınızı kolaylaştırmak için yeni projeler üretmeye devam edeceğiz.

GittiGidiyor Seyahat ile keyifli yolculuklar dileriz.

Saygılarımızla,

Cenk Angın GittiGidiyor Genel Müdürü

GittiGidiyor'a başka hangi kanallar gelecek?

Şu an için sadece tahmin seviyesinde olsa da sanıyorum ki şirket dikeylerde yeni kanallar açmaya devam edecektir. Tatil, araç kiralama, hotel gibi seçenekler bu süreçte mutlaka değerlendiriliyordur diye düşünüyorum. GittiGidiyor'un ortağı olan eBay'i göz önüne alacak olursak Seri İlan ve Günlük Fırsatlar da olası potansiyeller arasında görülebilir.

Her ne kadar GittiGidiyor ortaklarının hali hazırda kurucusu oldukları bir Markapon olsa da, GittiGidiyor'a böyle bir entegrasyon günümüzün en önemli trendi ve gelecek vizyonu olarak görülen "yerel işletmeler" boyutunda değer katacaktır. Şirket şu anda sunduğu "Günün Fırsatı" bölümünü de bu yolla genişletme ve geliştirme yolunu seçebilir. Aynı şekilde "Seri İlan" kategorisi de bu yöndeki olası bir yaklaşımı destekleyecektir.

Sözü fazla uzatmadan başladığımız konuya geri dönelim ve noktayı koyalım.

GittiGidiyor 21 Aralık 2010 itibariyle site genelinde açık artırma modelinde yeni satış yapılmasına izin vermiyor olacak. Bu aşamada gerçekten merak ediyorum, son 3 ay içinde kaç kere açık artırma ile internetten ürün satın aldınız?

Yorumlar (42)
 1. Gittigidiyor'un açık arttırmayı kapatması doğru bir karar. Bir de sahte ürün satışının önüne geçebilirlerse daha iyi olacaktır.

 2. günün fırsatı bölümünü geliştirebilirler, hergün gg ye girip günün fırsatına bakıyorum, beğendiğim ürün varsa alıyorum yoksa çıkıyorum siteden

 3. Ben gittigidiyor üzerinden arızalı elektronik ürünler alarak tamir ediyordum, açık arttırma kalkınca fiyatları satıcının belirlemesinden dolayı bu işi yapmam pek mümkün olmaz gibi. Bence arızalı ürünler değerini ancak açık arttırma yöntemiyle bulabilir.

  1. Önceki yorumuma ek olarak ikinci el için de aynı şeyin geçerli olduğunu düşünüyorum.

   Beklemek istemeyenler olabilir, sıfır ürünler söz konusuysa doğru bir adım olmuş ancak ben ikinci el ve arızalı ürünlerde fiyatı alıcının belirlediği bir sistemin daha güzel olduğu kanısındayım.

 4. Tunay Uyar Tunay Uyar

  Karar doğru fakat zamanlama konusunda sıkıntı var, Türkiye'de daha bir adam akıllı alım/satım sistemi yerleşmiş değil, ebay'a baktığınızda aynı üründen piyasa fiyatının çok çok altına ürün bulabilmeniz mümkün fakat Türkiye için aynı şeyi söyleyemeyiz.

  Bu olay gittigidiyor'un gelirlerinde ciddi bir düşüşe sebep olabilir, çünkü daha dükkan formatlı satışa sunulan ürünler dahi piyasa ortalamasını yakalayabilmiş değil. Ayrıca açık artırmanın da zevkli bir tarafı var.

 5. Açık artırma işini en iyi kuruşlu açık artırma siteleri yapıyor. Doğru bir karar olmuş gittigidiyor için. Örneğin www.hizliolkazan.com ve www.bigibid.com üzerinden 3-5 liraya sıfır ürünler kazanabiliyorsunuz... Tavsiye ederim.

  1. Örnek verilen siteler ile e-ticaret siteleri karşılaştırılamaz tabi..

  2. Örnek verilen e-ticaret sitelerinin ne kadar dümen siteler olduğunu Google dan öğrenebilirsiniz. Sizin o 2-3 liraya ürün aldığınız siteler değil gittigidiyor un yanına yaklaşmak 10da1i olamaz.

   1. Sayın internethink, elinizde kanıtınız varmı? Google sizin hakkınızda da birçok negatif şey yazıyor. Bunlarda doğru olabilir mi? Hiçbir siteyi bilmeden yargılamayın derim...

 6. temayıda deiştirseler süper olur.

  İstediğimiz ürünü bulmak için siteyle baya bi cebelleşiyoruz...

 7. Ahmet Turan Ahmet Turan

  Gittigidiyor'un altın çağı kapanıyor. Yakında yurtdışından gelen ürünlerede maliye yasak getirecek. Böylece Gittigdiyor un en büyük gelir kaynağı olan amerikadan satılan ürünlerde satılamayacak. Şirketi tam tepe noktada EBAY e veriyorlar.. Tebrikler..

  1. Evet haklısın. Gittigidiyor, Sahibinden.com'un emitasyonu olarak yoluna devam edecektir.

   Şirketlerden “yeter artık” dedirten e-ticaret!

   http://www.patronturk.com/sirketlerden-yeter-artik-dedirten-e-ticaret

 8. Bence ankete bir soru daha eklenmeli. Örneğin daha iki gün önce yurtdışından satın aldığım ama beğenmediğim bir ürünü açık arttırma ile sattım. Tekrar yurtdışına iade edip kallavi bir kargo parası ödemek yerine bana gelişi maliyetinde satabildim. Alan da memnun satan da. Bence bu kararın bilinmedik yönleri de olabilir. Açık arttırmaya alıcıların duyduğu bir güvensizlik söz konusu olduysa, bu gittigidiyor markasının verdiği güven hissini sarsacağından, başka bir marka ile gittigidiyor ekibi açık arttırma sitesi kurabilir diye düşünüyorum. Kurmazsa da bu sanalpazar gibi %5 komisyon ile çalışan açık arttırma sitelerinin popülerliğinin artmasına yol açar. Belki de en büyük rakipleri bu pazardan çekildiği için komisyon oranlarının artmasına sebep olabilir. Unutmamak lazım ki açık arttırma ile ürün satıp geçimini sağlayanlardan, elindeki ikinci el eşyaları nakite çevirmek isteyen kullanıcılara kadar bir çok kişi bu yöntemi kullanıyor. İnternet özgür bir platform. Gittigidiyor'un sağladığı sıfır risk güvencesini sağlayan bir site en kısa zamanda öne çıkacaktır.

 9. Gittigidiyor'un çok yanlış bir kararı.

  Açık arttırma olmadan diğer sitelerden ne farkı kalır?

  Sitede yapılan bir çok alışverişin kaynağı Açık Arttırmalar.

  İnsanlar çok az komisyon oranları ödeyebilecekleri siteler var iken ne diye Gittigidiyor üzerinde satsınlar?

  Bu arada bence bu konuda bir sıkıntı oluştu;

  Zira Gittigidiyor 1 Aralık'a kadar açık arttırma sistemini kapatmış, 1 Aralık'ta tekrar açmıştı.

  Acaba diyorum o dönem içerisinde hepimizi bakım/onarım çalışması yapıyoruz ayağına kandırıp, açık arttırmasız sitenin gelir yapısına mı baktılar?

  Baktılar ki gelirleri iyi, testi doluyor. Açık arttırmayı kaldırmaya karar verdiler.

  Ekşiden @polifonik osuruk daha hala mail görüntüsü bekliyor. Burada yazılanlara inanamıyor. Tam komedi.

  Buyrun ekran görüntüsü de benden gelsin...

  http://goo.gl/CxbCn

  Belki artık inanır...

 10. "E-ticaret’in yapısı değişirken tüketici açık artırma için beklemek istemiyor!"

  Buna çok katılamayacağım şöyle ki...

  Gittigidiyor üzerinde açık arttırma ile ürün sattığınızda, eğer ki bir satıcı size özel mesaj atıp, açık arttırma da olan ürününüz için hem sizi hem de kendisini memnun eden bir rakam söylerse açık arttırmayı kapatıp, ürünü direk isteyen kişiye satabiliyordunuz. Yani kesinlikle bir zaman kaybı, bekleme diye bir şey yoktu.

  Yani bu bir bahane değil kesinlikle.

  Bana göre sitenin dinomosu, heyecan katan unsuru açık arttırmalardı.

  Şu da olabilir, Gittigidiyor'un satışlardan karı çok düşmüş, istediğini alamıyor olabilir zira rakipleri %5 komisyonla çalışıyor.

  Onu geçtim bu sitelerin çok daha büyük rakipleri ortaya çıktı. "Forumlar" Günde binlerce 2.el ürün satışının yapıldığı platformlar haline geldi. Ben bile satışlarımın çoğunu forumlar üzerinden yapar hala geldim. İlk başlarda güven sıkıntısı oluyor fakat referanslarınız geliştikçe bütün problemler ortadan kalkıyor.

  Listeleme ücreti yok, "0" komisyon oranları. Paranız ürünü göndermeden hesabınızda. Bugün neredeyse her forumda 2.el ürün alıp satabileceğiniz bölümler var.

  Açıkçası bu kararın arkasında bizlerin bilmediği başka bir olay olabilir de. Gittigidiyor'da 100 üzerinde satış yapan kişiler hakkında Maliye'nin inceleme başlatması haberleri zaten çoğu kişiyi oradan kopartmıştı, mağazalarını kapattırmıştı. Yine Maliye ile ilgili bir sıkıntı mı var?

  Dikkat edenleriniz olmuştur eminim ki, Gittigidiyor'un kampanyalar kısmında, ABD'den normal gümrük sınırlaması üzerinde fiyatlar ile ürün satan ve bunu problemsiz bir şekilde yollayabilen kişilere dikkat ettiyseniz uzun bir süredir ortalıkta yoklar. Eşiniz, dostunuz alıp gönderse gümrükte takılır fakat onlar "usulüne uygun" yapınca problem olmuyor, gümrükte gayet güzel binlerce ürün çok kısa sürede geçiyor.

  Bu kişilerde artık ürün satmıyorlar. Sanırım Maliye'ye bu konuda şikayetler yapılmış olunabilinir.

  Bekleyelim ve görelim bakalım neler olacak.

  1. Ercan Karabakan Ercan Karabakan

   Yorumlarınıza tamamen katılarak ve burada küçük de olsa hemfikir bir platform oluştuğunu görerek ben de bir yorumda bulundum. En azından mantıklı bir grup oluşturduğumuz kanaatindeyim. Okuyup fikir paylaşımında bulunursanız sevinirim.

   Saygılarımla...

  2. ülkemiz yasalarına göre alis-satis ile ilgili butun vergiler muzayede duzenleyen tarafindan odenir. GG sadece listeleme ve satis komisyon bedeli uzerinden vergi oduyordu. Daha sonra maliye saticilara ceza kesmeye (veya korkutmaya) baslayinca isin yasal zemini ile ilgili sikinti cikti. Yani maliyenin takibe aldigi saticilar, vergiyi neden GG odemiyor diyor ama GG de hakli olarak ben sadece %10 satis komisyonu ve listeleme ucretinin vergisini veririm diyordu. nevaria hemalhemsat neden kapandı sanıyorsunuz?

 11. Ömer Faruk Akşit Ömer Faruk Akşit

  Gittigidiyor'un almış olduğu karar yerinde bir karar değildir. Alıcı istediği ürünü mağazadan da aynı fiyata görerek hatta daha da aşağı bir fiyata alabilecek ve kargo parasıda ödemeyecektir. GG'nin bütün esprisi kaybolacaktır. İkinci el ürün satmak isteyenlerin ve almak isteyenlerin önü alınan bu kararla kapatılmış olacaktır. GG'nin en büyük olmasının sebebi "açık arttırma" satışlarıydı. Siteye giren alıcı ve satıcıların çok büyük bir kısmı artık girmeyeceklerdir.

 12. Mutlaka bu kararı almalarında ciddi nedenler vardır. Fakat "GittiGidiyor" isim ve marka olarak bir müzayede sitesine uygun. Müzayede siteleri, yukarıda Burak Bey'in de bahsettiği gibi, aslında insanların ihtiyaç duyduğu sistemlerden/servislerden biri. GittiGidiyor sıkıntılardan kurtulmak için bu alandan uzaklaşıyor besbelli ama, yerini dolduran bulunacaktır. Belki de Türkiye'de bu alana giriş yapmaya hazırlanan büyük bir firmaya yer açılıyor, kim bilir?

 13. AÇIK ARTIRMA FORMATLI ALIŞVERİŞ SON BULMASIN

  Gittigidiyor'u Gittigidiyor yapan açık artırma ile heyecanlı alışveriştir. Açık artırma formatlı satışları kaldırarak hepsiburada.com'dan bir farkınız kalmadı. Dünya'da alışveriş alışkanlıkları değişiyor fakat sadece değişmiyor, gelişiyorda. Açık artırma ile alışveriş yapmak bu heyecana dahil olmak bir çok insan için tutku haline gelmiştir. Bir ürünün sabit fiyatını görüp o fiyattan daha ucuza o ürünü alabilme heyecanı, insanları bu platformlara ilgi göstermesini sağlar.

  Gittigidiyor ismi bir açık artırma esnasında teklifi veren son kişiden sonra moderatörün heyecanı artırmak amacıyla söylediği bir kelimedir "Gittigidiyoooor diye bağırır" Fakat siz isminizin anlamını yitirip standart alışveriş sitelerindeki hemenal mantığına dönüyorsunuz. Kendi ipinizi kendiniz mi çekmek istiyorsunuz bilmiyorum fakat yaptığınız hiç doğru bir hareket değil.

  Açık artırma formatlı satışların yeniden başlaması dileğiyle...

 14. açık artırma yoksa alıcıyla satıcı arasında pazarlık yapılmasına imkan sağlıyacak bi sistem kursunlar bu daha iyi olacaktır bence

  1. Ufuk Güven Ufuk Güven

   hitleri azalacak ciddi şekilde.alıcı-satıcılar ilanım ne alemde diye girip çıkıyordu siteye.

  2. Sonteklif.com bunu yapmaya çalışıyor.

 15. Herkez bu kararı eleştirmiş.

  Ama ben bu eleştirilere pek katılmıyorum. gg şuan itibariyle ziyaretçilerinin gözünde bir açıkartırma sitesi değil bir alışveriş portalı.

  Tabiki böle bir karar almak kolay değil ancak trendleri yakalamassa yok olup gider. Arkadasında istediği kadar reklam gücü olsun. Yeni trendlere uygun yenilikler yapması şarttı ve bir riske girip bence bunu denicekler. Bundan 1 ay önce denemişler birşeyi bahane edip. Burda sonuçlarını görmüşlerdir.

  Çok çok riskli bir karar ama bence doğru karar.

  Daha önceki yaptıkları yeniliklere bakın, hepsi dünyada ilkkez yapılmış yenilikler. Bence bir bildikleri var ki deniyorlar.

  2011 yılında facebook'un yeni alışveriş platformu olacağını görmek çok zor değil. Buna karşı tüm e-ticaret sektörünün birşeyler yapması gerekmez mi?

  1. eBay neden böyle bir karar almıyor gittikçe büyüyen bir açık artırma pazarı haline geliyor? Acaba, gittigidiyor eBay'in sunduğu bir çok kolaylık ve imkanı sağlayamadığı için kendi çapını küçültüp standart bir alışveriş sitesi mantığına dönüyor? Ben bir geliştirme çalışması göremiyorum çünkü.

   Bu harekete riskten kaçmak, olanla yetinip, mevcut olanı korumaya çalışmak derim ben.

 16. http://urun.gittigidiyor.com/FUJI-JX250-DIJITAL-FOTOGRAF-MAKINESI-Super-LUX_W0QQidZZ33752230 adresindeki günün fırsatı olan ürünün adından FujiFilm bir açıklama yapma gereği duymuş gibi.. http://www.fujifilm.com.tr/duyuru.aspx

 17. Gittigidiyor zamanında çok güzel bir ivme yakaladı ve her kesimden insana güvenilir alışveriş için referans noktası oldu. Çevremde o kadar bilgisayara alakasız insanlar alış veriş yaptılar anlatamam. Hele bir cahit abim var aklınıa gelebilecek her şey satın aldı. Çorap ayakkabı gömlek kazak boxer eşine bileklik tezbih sınır tanımıyordu. gittigidiyoru adan Zye bilen adam kendi web sitesine yazı yazmaktan acizdi.

  Gittigitidiyor bu hedef kitlesine 4 önemli yerde darbe vuruldu. Bu darbeler kitlenin hedef değiştirmesine ve laışveriş önceliğini alternatif platformalara kaydırmasına neden oldu.

  1- Kriz döneminde artan tüketici ihtiyaçlarının deişmesi. Krizde insanlar alışveriş giderlerini kısmaya başladılar buda alışveriş oranlarında düşmeye neden oldu. Bunun için alternatif bir girişimde bulunmadılar. Komsiyon indirimi vb bir şey düşünüle bilirdi.

  2- yine kriz döneminde dolandırıcılık olaylarının önüne geçemediler. Güvenli alışveriş sistemi her ne kadar güvenli olsada yüksek komisyon oranlarıyla tükeciyi uzaklaştırdı.

  3- İade ve gümrüksüz yani gift olarak getirilen ürünlerin satışlarının incelemeye alınması dedikodusu çoğu mağza sahibini ve firma sahibini alternatiflere yönlendirdi.

  4- ise hep aynı kaldılar teknoloij yatırımları insana yatırımları çok sınırlı. Adv. sistemi çok yanlış kuruldu ve çok suistimal edildi sonrasında ŞEhir fırsatı gibi alternatif satış sistemleri eklenebilirdi çünkü hem güvenilirlik hemde üye sayısı bakımından türkiyede ilk 10 içinde olan bir portaldı uygulayamadılar.

  Geçen gün bana mail atmışlardı ucak bileti satmaya başladıklarını haber veren. bu bilet işinde başarılı olurlar. güzel anılarım vardı o sitede güzel arkadaşlıklar.

 18. Murat Okan Murat Okan

  bence gitti gidiyor buyuk bir hata yapıyor ben devamlı açıkartırmaları takip ediyordum ve ürün alıyordum artık bizim il deki alışverişmerkezlerinden alırım.saygılarımla BİZCE YALNIŞ KARAR

  1. açık arttırmaları ücretsiz olarak takip etmek isterseniz sizide sitemize bekleriz

   www.sanalpazar.com

   İyi Günler

   1. Webztar Webztar

    CTRL C + CTRL V ile de site tasarlanmaz ki. Açık arttırmaymış önce özgün tasarım yapın.

 19. Aslında bizler için iyi bir karar olmuş.Yeni açmayı düşündüğümüz www.mezat.co sitesinde açık artırma ile ürün satışları yapılacak.Belki bir şansımız olabilir

 20. Mehmet Soylu Mehmet Soylu

  Aslında geçen yıllar boyunca üretici ile alıcı arasındaki mesafe hep kısaldı. Gittigidiyor'un kaldırdığı açık arttırma ise bu kısalma aşamalarından biri oldu. Dahası yakında gittigidiyor yeni bir ticari anlayış getirmezse belki de bir kaç yıl sonra onu da göremeyeceğiz. Yayınladığı indirim kuponları sonrası açık arttırmayı kaldırması işlevlerini uçak bileti gibi nispeten daha kısıtlı bir alana kaydırma çabası bence iyiye alamet değil. Sonun başlangıcı başladı. Artık ürün satışında dönem Teknosa gibi bayi ağını kurmuş , az karla hızlı ürün satabilecek kişilerin dönemi. Onun ne kadar süreceği ise meçhul. Birgün Dell gibi firmalar internet satış departmanlarını iyice güçlendirdiğinde aracılara yerelleştirme politikalarını uygulamak dışında ihtiyaç kalmayabilir.

 21. Barbaros Fendi Barbaros Fendi

  Biri AT&T mi dedi? Ya da Xerox?

 22. gg'dan açık artırma yöntemiyle ürün satan bir satıcıyım. gg bu kararı almakta bence hata yapmıştır. şuan son ürünlerimi listeliyorum 25-30 arası bir taraftan da sanalpazar.com'a ekliyorum ürünlerimi.

  çünkü benim sattığım ürünler sabit fiyatlı ürünler değil.

  örneğin bozuk cep telefonu satıyorum şimdi ben buna ne fiyat verecem, verdiğim fiyatı müşteri çok bulacak, az versem kendim zarar edeceğim. açık artırmada ise az çok ederine gidiyor.

  hem listeleme ücreti ver, hem sabit fiyat koy, 1 ay sonra satılsın ki satılırsa yüzde 10 komisyon ver. bence mantıklıı değil.

  gg cazibesini kaybedip kullanıcıları başka sitelere yönlendiriyor şuan. özellikle antika bölümü tamamen açık artırmadır.

  örneğin 5tl ye de antika tesbih satılıyor,500tl ye de satılıyor. ben bu antika bölümünü merak ediyorum satış miktarlarını.

 23. Ercan Karabakan Ercan Karabakan

  =================MUTLAKA OKUYUN================

  TÜRKİYE GİBİ İKİNCİ EL ÜRÜNLERE BU KADAR MERAKLI OLAN BİR ÜLKEDE VERİLEBİLECEK "EN YANLIŞ" KARAR. ÇÜNKÜ KONU İKİNCİ EL ÜRÜN OLDUĞU ZAMAN BÜTÜN KRİTERLER DEĞİŞİR. BİR MALIN SIFIRININ FİYATI, BELİRLİ BİR FİYAT ARALIĞINDADIR. AMA; "BİR MALIN İKİNCİ ELİNİN FİYATI ŞU KADARDIR" DİYEMEZSİNİZ. ÇÜNKÜ SIFIRDAN HİÇ FARKI OLMAYAN, TERTEMİZ KULLANILMIŞ BİR ÜRÜN DE İKİNCİ ELDİR, HURDASI ÇIKMIŞ, ELİNİZE DAHİ ALMAK İSTEMEYECEĞİNİZ KADAR KÖTÜ DURUMDA AMA ÖYLESİNE ÇALIŞIR VAZİYETTE OLAN BİR MAL DA İKİNCİ ELDİR. PEKİ SORUYORUM ŞİMDİ: BAHSETTİĞİM BU İKİ AYRI KULLANILMIŞ(İKİNCİ EL) ÜRÜNE NASIL TEK BİR FİYAT BELİRLENECEK? ALICILARIN KAFALARI KARIŞMAYACAK MI, "ŞU SATICI AYNI ÜRÜNÜ SİZİNKİNİN YARI FİYATINA SATIYOR" DEMEYECEK Mİ? DÜRÜST VE EN İYİ MALI SATMAYA ÇALIŞAN SATICI KİŞİNİN ELİNDEKİ MAL, DEĞERİNİN ÇOK ALTINA GİDERSE VEYA HİÇ MÜŞTERİ ÇIKMAYIP "İLAN ÜCRETİNİN ÇOK YÜKSEK OLDUĞU BU SİTEDE" AYNI MALIN İLANI İÇİN 3-4 DEFA SİTEYE PARA ÖDEDİĞİNDE, BİR DAHA GİTTİ-GİDİYOR SİTESİNDE SATIŞ YAPAR MI?

  BURADA BAS BAS BAĞIRARAK İDDİA EDİYORUM:

  GİTTİ-GİDİYOR, BÜYÜK BİR HIZLA DÜŞECEK OLAN ALIŞVERİŞ SAYISINDAN BİN PİŞMAN OLACAK AMA İŞ İŞTEN GEÇMİŞ OLACAK. ÇÜNKÜ BUGÜNE KADAR BÜNYESİNDE TOPLAMIŞ OLDUĞU TAŞ GİBİ SAĞLAM, SİTEYE SADIK VE SABİT OLAN ÜYELERİNİ DE KAYBEDECEK.

  SIFIRI BULUNMAYAN ÜRÜNLER HARİÇ, İKİNCİ EL ÜRÜNLERE HİÇ TENEZZÜL ETMEYEN, HERŞEYİN SIFIRINI ALMAYA MERAKLI ÜYELERDEN OLUŞAN VE DÜNYA ÇAPINDA OLAN EBAY SİTESİ BİLE "AÇIK ARTIRMA" USULÜ SATIŞLARI İPTAL ETMEZKEN, SİTEYİ TAM ANLAMIYLA İDARE EDEMEYEN GİTTİ-GİDİYOR YÖNETİCİLERİ NASIL BÖYLE İNTİHAR GİBİ BİR KARAR ALDI, ANLAMAK MÜMKÜN DEĞİL.

  AMA TEKRAR EDİYORUM, EN KISA ZAMANDA BU MESAJDAKİLERİN DOĞRU OLUP, GİTTİ-GİDİYOR'UN KARARININ YANLIŞ OLDUĞUNU HEP BERABER GÖRECEĞİZ...

  NOT: BEN SESİMİ ANCAK BU KADAR DUYURABİLİRİM. BENİMLE AYNI FİKİRDE OLAN VE DAHA FAZLA SES GETİREBİLECEK ARKADAŞLARA YADA GİTTİ-GİDİYOR YETKİLİLERİNE SESİMİZİ DUYURABİLECEK ARKADAŞLARA I-MAİL ADRESİMİ HİÇ ÇEKİNMEDEN VERİYORUM:

  [email protected]

 24. Gökay Ergene Gökay Ergene

  GG'de açık arttırma sistemi hala işliyor?

  Sanırım yanlış bilgi verilmiş.

  Şayet bu sistem bitecekse SanalPazar.com'a gün doğacak demektir.

  Açık arttırma haricinde kalan ürünlerin pahalı olduğu GG'den kim alışveriş yapsın ki? %10'luk komisyonu ile işin kaymağını yiyen GG yakında kendi sonunu hazırlayacaktır.

  1. tepkiniz üzerine gittigidiyor'a girip bir ürün satışa çıkarmaya çalıştık ancak açık artırma imkanı vermiyor.

   Bir karışıklık olabilir mi

   1. Gökay Ergene Gökay Ergene

    evet haklısınız

    açık arttırmalı ilan açmaya imkan vermiyor. Demek gördüklerim daha önceden açılmış olan eski ilanlar. GG'nin bu kararıyla bir devir kapanıyor diyebilir miyiz Ali Bey?

   2. Yazının odağı da bu şekilde olduğuna göre evet diyebiliriz.

 25. Erim Emre Baran Erim Emre Baran

  Yazık oldu gitti gidiyor'a.

  Kayalıklara yönelmiş bir trans atlantiğe benziyor kararlarından dönmezlerse kurtulamayacaklar.

  Normal alışveriş siteleri bu kadar çok ken aralarında yok olacaklar.

 26. Gittigidiyor'un açık artırmayı kaparmasının sebebi KDV kanunu imiş. Orada üstdüzey çalışmış birinden aldığım bilgidir. Hemen al seçenekli açık artırmayı gelirler idaresinden özelge isteyerek başlatmışlar.

 27. Levent Korkmaz Levent Korkmaz

  açık artırmaymış )) la yeri olm yeri 3 kağıtçu dolandırıcı dolu arabasını satıym, malı kazanıyosun yok mal kalmadı gelecek yok ücret tatmin etmedi gönderemeyiz vs vs )) boşversene kardeşim aman bulaşmayın bence, haa tabi parayı tomarla basarım memnun da ederim kariyerde yaparım diyorsanız tam sizlik bir sistem.