Sosyal Medya Bir Devrim mi?

SocialnomicsHer 24 saat içinde sosyal medyada inanılmaz bir dönüşüm gerçekleşiyor. Peki internete bağlı 2 milyar kişinin canlı tuttuğu sosyal medya bir devrim sayılabilir mi? Bu soruyu soran Socialnomics, sosyal medyanın ne kadar büyüdüğünü güçlü kanıtlarla ortaya koyuyor.

Erik Qualman'ın "Socialnomics: Sosyal medya iş ve yaşamımızı nasıl değiştiriyor" adlı kitabından uyarlanan bu video infografik güncel bilgiler ve karşılaştırmalarla sosyal medyanın gelişimi gözler önüne seriyor. Görsel istatistikler "Sosyal medya geçici bir heves mi yoksa sanayi devriminden sonra en büyük sıçrayış mı" gibi ciddi bir soruyla başlıyor.

Videoda dünya nüfusunun yarısının 30 yaşın altında olduğu, milenyum neslinin(Y jenerasyonu) %96'sının sosyal ağlara katıldığı bilgisi de veriliyor. ABD'de haftalık trafikte Facebook'un Google'ı solladığı, 8 çiftten birinin sosyal medya üzerinde tanışıp evlendiği ve internetin genelinde sosyal medya aktivitelerinin pornografiyi alt ederek internetin 1 numarasına yerleştiği paylaşılıyor.

Facebook 200 milyon

Radyonun 38 yılda, televizyonun ise 13 yılda 50 milyon kişiye ulaştığı aktarılırken internet için bu sürenin 4 yıl, iPod için ise 3 yıl olduğu, Facebook'un bir yıldan az bir sürede 200 milyon kullanıcı kazandığı, sadece 9  ayda 1 milyar App Store uygulamasının indirildiği de videoda yer alıyor.

Sosyal medyayı ne kadar iyi kullandığımızın önemli olduğunu dile getiren Erik Qualman, şirketlerin %80'inin işe alımda sosyal medyayı kullandığını, Facebook'ta en hızlı büyüyen yaş segmentinin 55-65 yaş arası kadınlar olduğunu, bazı üniversitelerin eposta hesabı vermek yerine  ekitap okuyucu ve tabletler dağıttığını söylüyor.

Televizyon

Qualman'ın paylaştığına göre Wikipedia'da 15 milyon makale, internet üzerinde 200 milyon blog var ve büyük markalar adına yapılan aramaların %25'i kullanıcıların oluşturduğu içeriklere ulaşıyor, blog yazarlarının %34'ü bir marka veya ürün hakkında fikirlerini yazıyor. İnternet kullanıcılarının %78'i bu tür paylaşımlara güvenirken, reklamların güvenilirliği %14 olarak gösteriliyor.

TV reklamlarının %90'ı izlenmiyor ve TV reklamlarına ayrılan yatırımın geri dönüşü %18. 25 büyük gazetenin 24'ü tirajlarında rekor düşüşler yaşıyor. Artık haberleri biz aramıyoruz, o haberler bizi buluyor diyen Qualman son olarak sosyal medyanın geçici bir heves olmadığını, iletişimimizi şekillendiren temel değişim olduğunu açıklıyor.

Şimdi baştaki soruyu tekrar soruyoruz, sizce sosyal medya bir devrim mi?

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.