Sosyal Medya Bir Devrim mi?
Video

Sosyal Medya Bir Devrim mi?

SocialnomicsHer 24 saat içinde sosyal medyada inanılmaz bir dönüşüm gerçekleşiyor. Peki internete bağlı 2 milyar kişinin canlı tuttuğu sosyal medya bir devrim sayılabilir mi? Bu soruyu soran Socialnomics, sosyal medyanın ne kadar büyüdüğünü güçlü kanıtlarla ortaya koyuyor.

Erik Qualman'ın "Socialnomics: Sosyal medya iş ve yaşamımızı nasıl değiştiriyor" adlı kitabından uyarlanan bu video infografik güncel bilgiler ve karşılaştırmalarla sosyal medyanın gelişimi gözler önüne seriyor. Görsel istatistikler "Sosyal medya geçici bir heves mi yoksa sanayi devriminden sonra en büyük sıçrayış mı" gibi ciddi bir soruyla başlıyor.

https://vimeo.com/video/11551721

Videoda dünya nüfusunun yarısının 30 yaşın altında olduğu, milenyum neslinin(Y jenerasyonu) %96'sının sosyal ağlara katıldığı bilgisi de veriliyor. ABD'de haftalık trafikte Facebook'un Google'ı solladığı, 8 çiftten birinin sosyal medya üzerinde tanışıp evlendiği ve internetin genelinde sosyal medya aktivitelerinin pornografiyi alt ederek internetin 1 numarasına yerleştiği paylaşılıyor.

Facebook 200 milyon

Radyonun 38 yılda, televizyonun ise 13 yılda 50 milyon kişiye ulaştığı aktarılırken internet için bu sürenin 4 yıl, iPod için ise 3 yıl olduğu, Facebook'un bir yıldan az bir sürede 200 milyon kullanıcı kazandığı, sadece 9  ayda 1 milyar App Store uygulamasının indirildiği de videoda yer alıyor.

Sosyal medyayı ne kadar iyi kullandığımızın önemli olduğunu dile getiren Erik Qualman, şirketlerin %80'inin işe alımda sosyal medyayı kullandığını, Facebook'ta en hızlı büyüyen yaş segmentinin 55-65 yaş arası kadınlar olduğunu, bazı üniversitelerin eposta hesabı vermek yerine  ekitap okuyucu ve tabletler dağıttığını söylüyor.

Televizyon

Qualman'ın paylaştığına göre Wikipedia'da 15 milyon makale, internet üzerinde 200 milyon blog var ve büyük markalar adına yapılan aramaların %25'i kullanıcıların oluşturduğu içeriklere ulaşıyor, blog yazarlarının %34'ü bir marka veya ürün hakkında fikirlerini yazıyor. İnternet kullanıcılarının %78'i bu tür paylaşımlara güvenirken, reklamların güvenilirliği %14 olarak gösteriliyor.

TV reklamlarının %90'ı izlenmiyor ve TV reklamlarına ayrılan yatırımın geri dönüşü %18. 25 büyük gazetenin 24'ü tirajlarında rekor düşüşler yaşıyor. Artık haberleri biz aramıyoruz, o haberler bizi buluyor diyen Qualman son olarak sosyal medyanın geçici bir heves olmadığını, iletişimimizi şekillendiren temel değişim olduğunu açıklıyor.

Şimdi baştaki soruyu tekrar soruyoruz, sizce sosyal medya bir devrim mi?

Yorumlar (4)
 1. Sosyalfikirler Sosyalfikirler

  Sosyal medya bir yana, Internet bir devrimdir. Sizi saniyeler içinde tüm dünyaya ulaştırabilecek bir mecra... Böylesi bugüne kadar yapılmamıştı. Sosyal medyaya gelince. Bence gelişen sosyal medyadan çok, insanların Internet penetrasyonudur. Bilgisayar fiyatları, internet bağlantı ücretleri ucuzladıkça, daha kullanıcı dostu, daha sosyal siteler hazırlandıkça insanların Internet'e olan ilgisi arttı. Ve bu bir virüs gibi yayıldı. Hepsi bu bana kalırsa. Internetin gücünü keşfediyor insanoğlu.

 2. Nette Ne Var Nette Ne Var

  Tartışılmaz bir gerçek ki, sosyal medya bir devrimdir.Önünü almanın neredeyse imkansız olduğu ve sürekli büyümeye devam edecek bir devrim.Şimdi bir devrim belki, ama ileride sosyal medyanın ne olacağını kestiremeyiz.Bir ülke haline gelebilir , dünyanın en güçlü örgütü olabilir ya da bakarsınız bir ideoloji halini alır.Sahip olduğu bu güç ve büyüme hızı ile sosyal medyaya her türlü rolü biçebilirsiniz gelecek öngürüleri için.Bundan elli yıl önce kim firmasını sanal ortama taşırdı ki , yüz yüze olmadan kim ticaret yapardı ki , bekleyelim ve görelim..

 3. Internethink Internethink

  Sosyal medya bir devrim değil buna inanmıyorum. Pazarlama guruları ile teknoloji devlerinin belirledikleri bir dönem. Devrim olması için köten değiştirmesi gerektiriyor bir şeyleri. Ama değişen sadece metedolojisi. Yani radyo işitsel pazarlamayı başlattı gelişen teknolojiyle görsel pazarlama için zaman harcandı, para harcandı Televizyon oluşturuldu televizyon tek taraflı iletişim aygıtıydı gelişen teknolojiyle adepte edildi internete dönüştürüldü karşılıklı iletişim unsuruna döndü kırkyıllık televizyon. Amaç: Pazarlama, Metod: Sosyal medya & İnternet ile düşük bütçelerle büyük topluluklara hitap etme

  Değişen sadece etiket, ortam, zaman, isim, kullanılan cihazlar Sosyal medya denilen öğe de şuna hizmet ediyor pazarlama yani Tüketim gurubuna.

  Devrim değil sadece gerekli olan bir süreç. Farkı metodu kullandığı teknolojisi

 4. Pis Yedili Pis Yedili

  Sosyal media bazı alanlarda gerçekten bir devrim. Hatta facebookla beraber internette yeni bir çağa girdik bile denilebilinir.