Google Ekitap Adımını Attı: Google ebookstore
Bilgi Kaynakları

Google Ekitap Adımını Attı: Google ebookstore

Google, 2004 yılında açmış olduğu online kitap dünyasını ekitap formatına taşıyarak 2. büyük adımını attı. Google eBookstore adı verilen yeni servis 3 milyon ücretsiz kitapla dünyanın en büyük online kütüphanesi olmayı hedefliyor.

15 milyon kitabı dijitalleştiren Google'ın yeni servisinin en büyük özelliği cihaz bağımsız bir erişim sunuyor olması. Android ve iOS (iPhone, iPad, iPod Touch) tabanlı cihazlar ile Adobe PDF ve ePub destekli ekitap okuyucuları (tüm liste) destekleyen Google eBookstore aynı zamanda web için de özel bir arayüz sunuyor. Web Reader diğer uygulamalarla uyumlu çalışıyor ve bu arayüzde de yazı karakterleri değiştirilebiliyor.

iPad ve iPhone uygulamalarını indiremediğimiz Google eBookstore şimdilik sadece Amerika'ya özel çalışıyor. Web arayüzünde ise ücretsiz kitaplara erişimde bir sorun bulunmuyor. Google hesabınızla sınırsız sayıda depolayabileceğiniz ekitaplar Google'ın sanal sunucularında saklanıyor.

Şimdilik Türkiye'den ekitap satın alınamasa da keşfedecek çok sayıda ücretsiz kitap için Google Books'ta arama yapmanız yeterli. Google eBooks dünyasına books.google.com/ebooks bağlantısından erişebilirsiniz.

Yorumlar (4)
  1. Dogan Tuncer Dogan Tuncer

    Bu zamana kadar geç kalmışlardı zaten.

  2. Sanırım hizmet yeni olduğu için olsa gerek, hiçbir aradığım kitabı bulamadım. Ancak videodan izlediğim kadarıyla, güzel bir yapı düşünülmüş. Web reader ise klasik kitap okurları için tasarlanmış. Yani okuyup, kitabı rafa kaldıranlar için. Kitabı okurken önemli yerleri işaretlemek, ve notlar tutmak gibi alışkanlıklara sahip okuyucular için de bence çözüm bulunmalı.

  3. biraz eski bir veri ama ipad yeni çıktığında amazon'un mağazasında 450bin, apple'ın mağazasında 60bin e kitap vardı. bu bakımdan ne kadar önemli bir aktör olacağı tartışılmaz. fiyat politikasına çeki düzen verir umarım.

  4. Yakında bu alandada daha çok atılım olacaktır. Bana sorarsanız internet ortamında sosyal ağlardan sonra patlama yapacak bir internet ürünü online kitap okuma olabilir.Zaten ipad gibi ürünlerde bunu destekler vaziyette.

    Tabi o elle tutulur, burunla koklanır birşey olmadığı için bazı kişiler buna farklı bir açıyla bakacaklardır ve haklıdırlarda.