Google'dan Groupon'a 2.5 Milyar Dolarlık Teklif
E-Ticaret

Google'dan Groupon'a 2.5 Milyar Dolarlık Teklif

Sıradışı büyüme stratejisi ile tüm dünyada dikkatleri üzerine çeken Groupon hakkında satın alınma söylentileri devam ediyor. Ulaşılan son bilgilere göre lider grup satın alma servisi 2.5 milyar dolara Google tarafından satın alındı.

171 milyon dolar yatırım alan ve kendisiyle beraber milyar dolarlık(?) bir sektör yaratan Groupon, Vator.tv'nin kaynaklarına göre 2.5 milyar dolara karşılığında Google saflarına geçti. Satın alma söylentileri sektörde geniş yankı bulurken, dedikoduları destekleyen bir haber de TechCrunch'tan geldi. Twitter'dan çıkarılan konuşmalara göre Google satın alma yöneticisi üstü kapalı olarak Groupon Ceo'su Andrew Mason'u tebrik ediyor.

Bir süre önce Yahoo tarafından satın alınacağı söylentileri dolaşan Groupon'un değeri 3 milyar dolara ulaşmış ve Yahoo'nun satın alma hevesi de kursağında kalmıştı. Resmi teklifin ne kadar olduğu kesin olarak bilinmese de Yahoo'nun teklifinin 1.7 milyar dolar civarında olduğu söylenmişti.

Satın almalar konusunda bu sene kendini aşan Google, görünüşe bakılırsa tarihinin 2. en yüksek satın almasını yapacak kadar gözünü karartmış. Youtube'a 1,65 milyar dolar ödeyen Google, DoubleClick için 3,1 milyar dolar harcamıştı.

Henüz taraflar satın almayı onaylamasa da geçtiğimiz günlerde Hotpot adında mekanlara yönelik servisini açan Google'ın, yeni yıl bombasını patlattığını kabul edebiliriz.

Yorumlar (6)
 1. Google zaten internet sektörünü canlandıran en büyük firma.Hatta bana göre insanları internet üzerinde yatırım yapmaya teşvik eden bu sektörde çok büyük paraların döndüğünü kanıtlayan firmadır.

  Bu yıl çok fazla satın alma yaptılar acaba bunlarla neyi amaçlıyorlar göreceğiz.

  Fakat bana göre eğer bu satın alma doğru ise diğer firmalar (yahoo,microsoft,facebook) gibi firmalara özelliklede facebook'un(social mail)ile Google yönelik çalışmaları sonucunda gözü korkmuş olmalıdır.

 2. satınalma ile ilgili bi haber daha var...6 milyar dolar gibi bir rakam yazılmış http://shiftdelete.net/2.5-milyar-dolarlik-google-zaferini-unutun-25431.html

 3. Olgun Kaya Olgun Kaya

  değeri n 6 milyar dolar olduğu söylenmekte.

  1. Fırat Demirel Fırat Demirel

   Konuyla ilgili haberimizi yayınladık. Şurada okuyabilirsiniz;

   https://webrazzi.com/2010/12/02/groupon-ve-degeri-buyumeye-devam-ediyor/

 4. Bence 6 milyar $ olmuyabilir.

  Daha yeni zaten twitter 3 milyar $ mıydı neydi. Google gider Twitter alır:)

  Ama tabi sosyal ağlar artık doyuma ulaştı o yüzden 2011 artık günlük fırsat sitelerine kayacakki Türkiye'de diğer ülkeler gibi online alış-veriş yapmasını seviyor.Bu yüzden Türkiye'dende fazla geç olmadan uluslararası bir şirket çıksa bari.

 5. Neden 6 milyar dolar etsin ki.

  Adobe macromedia gibi bir firmayı 3.4 milyar dolara aldı, ki bu firma üretim yapan konusunda lider firmaydı. Groupon ne yapıyor ki 6 milyar dolar etsin ?