Canlı Futbol Maçı Skor Uygulaması: liveza
Araçlar

Canlı Futbol Maçı Skor Uygulaması: liveza

İnternet üzerinde futbol maçlarını konusunda bilgi almak ve konuşmak için çeşitli siteler var. Ancak çoğu zaman tek merak ettiğimiz konu maçın skoru oluyor. Temelde bu fikir üzerine kurulu olan liveza, maç skorlarını canlı olarak yayınlayan basit bir tek sayfa uygulaması.

Fizy ve Trend.ly'nin yaratıcısı lunar'ın yeni projesi olan liveza, Türkiye Süper Lig'i dışında bizim saydığımız 20'nin üzerinde ülkenin daha futbol liglerini takip ediyor. Geriye dönük 5 günlük maç skorlarını paylaşan serviste şimdiden 10'larca maç skoruna ulaşmak mümkün. Maç skorlarının yanında gollerin dakikalarını ve kim tarafından atıldığı ile sarı ve kırmızı kart bilgileri de veriliyor.

Fizy ve Trend.ly'den de alışık olduğumuz beyaz üzerine siyah rengin hakim olduğu basit tasarım, liveza'da da kullanılmış. Site üzerindeki tek aracın maçı takibe almak olduğunu söylersek, sanırım yanılmış olmayız.

liveza, içerisinde birikecek veriler sayesinde bir süre sonra futbol takımları için bir istatistik servisi haline de dönüşebilecektir. Trend.ly ile ilgili olarak daha önce Ercan Yaris ile yaptığımız röportajda şöyle bir cevap almıştık.

Trend.ly reklam üzerinden para kazanmayı hedefleyen bir mecra değil, gelecekte ismini çok fazla duyacağınız uluslararası bir araştırma şirketinin ilk adımıdır.

Bu soru üzerinden gicedek olursak liveza'nın bahsedilen uluslararası araştırma şirketinin ikinci adımı olma ihtimali bulunuyor. Kolay ve pratik bir araç olan liveza'nın kısa sürede futbol severler kadar bahis oyuncuları tarafından da yaygın olarak kullanılacak bir araç olacağını tahmin ediyoruz :)

Yorumlar (11)
 1. Emre Gulcan Emre Gulcan

  Fikir / hizmet olarak güzel bir proje. Fakat ufak tefek aksaklıklar var sanırım.

  Maçların üzerine tıkladığımda popup açıyor fakat yanında bulunan + işaretine tıkladığımda sonuç alamıyorum (popup blocker kapalı), bu arada Chrome ve IE8 'de denedim projeyi.

  Ayrıca bu hizmeti web sitelerine eklenebilecek şekilde, özelleştirilebilir yapıda, html copy/paste yada API ile sağlayabilirlerse çok daha makbule geçer düşüncesindeyim :)

  1. +'ya basıldığında o maçı takip listesine ekliyor.

   1. Emre Gulcan Emre Gulcan

    Evet şimdi farkettim.

    Ama herhangi bir bildirim mesajı çıkmaması kötü.

    Ben + 'ya bastığımda maçın detaylarını alt tarafta görmeyi bekledim, belki yanlış bir beklenti :D

 2. Geleceğe dönümlü nasıl projelendirilecek bilemiyorum, ama şu anda http://livescore.com -un siyah-beyaz versiyonu.

  Mobil tarafdan denediğimde ise görünüm olarak daha hoş görünüyor. Fakat özellikleri çalışmıyor. Ben Galaxy S-de denemeleri yapdım. Maçları takibe almak fonksiyonu mobilde çalışmadı. Ayrıca tarih seçme de onun gibi çalışmıyor. Live maçlar isə tab olarak gecçmiyor, tam alt tarafda sıralanıyor. Sanırım bunlar düzeltilse iyi olur.

 3. Göktuğ Gümüş Göktuğ Gümüş

  Açıkcası http://canliskor.com liveza'dan daha iyi hizmet veriyor ve görsel açıdan daha gösterişli ayrıca anlık maçla ilgili yorumlarıda görebiliyoruz canliskor'da... Ayrıca bu proje için siyah-beyaz çok boğucu olmuş farklı renk tonlarını sitede kullandıkları takdirde daha hoş bir görünüm kazanacaktır diye düşünüyorum.

 4. Yeni Sekme Yeni Sekme

  Bence yorumlardaki ve yazılardaki bağlantıları yeni sekmede veya yeni sayfada açılacak şekilde kodlarsanız siteniz daha kullanışlı olacaktır.

  Not : Bu editore ve/veya kodlayan arkadaşa nottu bunu yayınlamassanız da olur. Zaten bu eposta da benim değil.

  1. Açıkcası bu yorumu dönem dönem alıyoruz. Ancak Webrazzi okuyucusunun teknolojiyi kullanma konusunda biraz daha yetenekli olduğunu düşünerek uygulamayı kendilerine bırakıyoruz.

   Sonuçta ayrı sekmede açmak veya gittikleri siteden geri gelmek o kadar zor bir olay değil.

   İlginiz için teşekkürler.

 5. fizy'yi yapan arkadaşlar mı yapmış :)

 6. macsonuclari.net diye bi site var onun mantığında yapılmış fark yaratıcı bi özelliği yok tek farkı fizy refli olması:)

 7. Guru Fasulye Guru Fasulye

  Gene biryerden para bulurlar bu projeyede. Kimse bu projeyi basit bir proje gibi degerlendirmesin bence, bu siteyi yapanlar gene bu isi satacak birilerini zaten onceden bulmustur (reklamz kokenliler zaten, butun ajanslari taniyorlar). Ayrica, trendly 1 milyon yatirim almis, ustelik teknik olarak 2 gunde yapilabilecek bir siteyken, bu siteye de yatirim alirlarsa sasirmam. Bu isin satisinda gayet iyiler.

  Bu siteyi ahmet mehmet yapsa, (ki boyle turden binlerce site var) webrazzide yayinlanmazdi herhalde..

 8. Fıkra Park Fıkra Park

  Sitelerin çoğunda bir reklam kargaşası olduğundan site asıl amacından çıkıyor. O yüzden fizy ve liveza gibi siteler gerçek amaçlarına ulaşıyorlar.