Geliştirilmesine Devam Edilen Diaspora'dan Haber Var
Yenilikler

Geliştirilmesine Devam Edilen Diaspora'dan Haber Var

DiasporaFacebook'un gizlilik şartlarından memnun olmayanların desteklediği açık kaynaklı sosyal ağ projesi Diaspora, alfa sürümü için kullanıcı almaya başladı. Yapılan geliştirmelerle beraber Diaspora blog'undan yapılan çağrı üzerine ilk geri bildirimler gelmeye başladı.

Mark Zuckerberg‘in de bağışta bulunduğu Diaspora önce Kickstarter destekçileri olmak üzere üyelik taleplerini karşılayacak. Performans ve temel özellikler üzerine çalışmaların devam ettiği projede, güvenlik konusuna büyük önem veriliyor ve destek aranıyor.

3.parti uygulamalara ve API verileceğini dile getiren Diaspora ekibi, sosyal medya için farklı platformları desteklemenin önemli olduğunu da dile getirmiş. Ekip servise yeni özelliklerin eklenmesini kolaylaştırmak ve kendini daha kolay ifade etmek istiyor.

Diaspora'yı alfa sürümünde deneyenler içerisinin ıssız olduğunu ve yeni birilerini bulmanın zor olduğunu söylüyor, hatta hayal kırıklığı olduğuna dair yorumlar yapılıyor. Ancak burada dikkatlerden kaçan, Diaspora'nın güvenlik gibi çok önemli bir konuya öncelik vermekte olduğu. Projenin kurucuları da 5 ay gibi bir sürede sıfırdan bu noktaya geldiklerini dile getirirken henüz işin başında olduklarını ve geliştirilecek çok şey olduğunu kabul ediyor.

Gelişmesinin önünde bir engel bulunmayan Diaspora için duyulacak tek kaygı projenin devamı için yeterli yardımı toplayıp toplamayacağı olabilir. Henüz reklam barındırmayan proje ilerisi için de ticari bir potansiyel vaad etmiyor.

Şu anda basit güncellemelerin yapılabildiği servise ilk fırsatta giriş yapıp yorumlarımızı paylaşmayı umuyoruz. İlk görüntüleri daha önce paylaşılan servisin son ekran görüntülerini aşağıda bulabilirsiniz.

Yorumlar (4)
 1. Hasan Keskin Hasan Keskin

  "DIASPORA* only supports modern browsers." demişler login sayfasında ve chrome, firefox, opera ve safari logosu koymuşlar, acaba gerçekten öyle mi diye IE8'le girmeyi denedim ve gerçekten de girilemiyor. Yani tamam ben de nefret ederim ve kullanmam IE, özellikle IE6'nın web tasarımcılara yaşattığı handikapları da anımsamak gerekir ama yine de biraz garip kaçmış bence.

  böylesine uluslararası ölçekte bir site yapıyorsanız tüm browser'larda çalışabilmelidir. biz IE desteklemiyoruz o modern değil diyerek kapris yapmanın bi anlamı yok.

  1. IE9'da mı desteklenmeyecek şimdi. Şu ana kadar gördüğüm test ettiğim en hızlı JS motoruna sahip bir tarayıcıyı modern değil diye desteklememek sanırım tamamen düşmanlık nedeniyle olur.

 2. Tryagain Tryagain

  bu ruby diliyle yazılmış sanırım. Nasıl kurulacağını bulamadım ben.

  local test yapmak istedim başarılı olamadım, iis7'ye veya win wampserver'a nasıl kurabilirim ve çalıştırırım.

  Bu konuda yardımcı bir kaynak bulamadım.

  teşekkürler.

 3. Osman Bulut Osman Bulut

  ie9'un bloklanacağını zannetmiyorum, ama diğer eski ie sürümleri engllenebilir. zaten dikkat ettiyseniz renk ve tasarım tonları da bayağı soğuk, sosyal ağları eğlence olarak görenlerin pek rağbet etmeyeceği bir platform olacak gibi. muhtemelen hedefleri kısıtlı ama sadakati yüksek bir kemik kullanıcı kitlesi oluşturmak.