Google'da Sesli Arama Artık Türkiye'ye Geliyor
Etkinlikler

Google'da Sesli Arama Artık Türkiye'ye Geliyor

Google'ın ses ile arama olanağı sunan servisi Google'da Sesli Arama ( Google Voice Search) Türkiye'de kullanıma açılıyor. Şimdiye dek Türkçe desteklemeyen servis, önümüzdeki günlerde Türkçe olarak kullanılabilecek.

Geçtiğimiz ay yayınladığımız Google’da Sesli Aramaya Hazır Olun başlıklı yazımızın ardından bu haberin gelmesi pekte beklenmedik sayılmaz. Ancak bu kadar hızlı bir çıkış yapılacağı aklımıza gelmemişti.

Mobil cihazlar üzerinden kullanılabilecek Google'da Sesli Arama'nın tanıtımı 19 Ekim'de düzenlenecek bir basın toplantısı ile yapılacak ve biz de detayları öğrenip sizinle paylaşacağız.*

Özellikle telefon bankacığından sesli yanıt ve ses tanıma sistemlerine aşina olsak da, 19 Ekim'e kadar örnek bir sesli aramayı WebrazziTV üzerinde izleyerek ne ile karşılaşacağımızı görmenizi tavsiye ediyoruz. ;)

* Basın toplantıya katıldık, detayları ulaşmak için tıklayın.

Yorumlar (7)
 1. Gökhan Çeliker Gökhan Çeliker

  Google bu servisinin ABD sürümünü kapatacağını yeni açıkladı. Ayrıca elde ettiği verileri ses tanıma teknolojilerinde kullandığını da. Çok başarılı bir tanıma servisi beklenmese de Türkçe ses tanımanın gelişmesi için iyi bir adım olarak görüyorum.

 2. Alper Kanat Alper Kanat

  Merhaba,

  Yazıda Google Voice ile Google Voice Search arasında bir anlam karmaşası olmuş sanırım. Google Voice, Google'ın son kullanıcıya özel bir numara vererek tüm telefon numaralarını birleştirdiği Telekom benzeri servisine verilen isimken; Google Voice Search, sesinizi kullanarak telefon üzerinden internette arama gerçekleştirmenizi sağlıyor yalnızca.

  1. Fırat Demirel Fırat Demirel

   Türkiye'de aktif olacak olan Google Voice Search. Google'in voip servisinden bahsediyorsanız o Gmail Call. Yine de daha açık ifade etmek için "Google'da sesli arama" olarak güncelleme yaptık.

   Geri dönüş için teşekkürler.

   1. Alper Kanat Alper Kanat

    Merhaba,

    Bahsettiğim servisten webrazzi'de de daha önce bahsedilmiş:

    https://webrazzi.com/2010/02/09/google-telefonlara-canli-ceviriyi-getiriyor/

    Google'ın ilgili servisle ilgili sitesi: http://www.google.com/mobile/voice/

 3. Burak Burak

  Webrazzide bahsi geçen servis

  http://www.google.com/googlevoice/about.html

  adresdeki telefon numaranı yönlendirmek surati ile servisin üyesi olan tüm arkadaşalarınla beleşe konuştuğun servis değil.

  Bahsi geçen servis gereksiz bir servis. Android telefonlarda zaten hali hazırda olan bir uygulama. sesli arama

 4. Kamil Kamil

  Peki benim anlamadığım bir şey var. Google'da arama yaparken kelimeyi daha bitirmeden önermeler yapıyor. Sesli aramada da buna benzer bir şey yapılabilecek mi merak ettim doğrusu =)

  1. Fatih Taşdelen Fatih Taşdelen

   teknolojiyi geliştirdikce oda kesinlikle olacaktır

Webrazzi Kariyer
Bütün Pozisyonlar
Webrazzi Etkinlikleri