Microsoft ve Adobe, Apple'a Karşı Birleşir mi?

Microsoft ve Adobe, Apple'a Karşı Birleşir mi?

The New York Times'ın iddiasına göre Microsoft ve Adobe, yükselişi hızla süren Apple'a karşı alınabilecek önlemleri görüşmek üzere bir araya geldi. Söylentilere göre Microsoft'un CEO'su Steve Ballmer'ın Adobe Systems'ın CEO'su Shantanu Narayen'ı ziyareti esnasında gerçekleşen gizli görüşmede, Microsoft'un Adobe'yi satın alma ihtimali de masaya yatırıldı.

Bu sürpriz ve son derece ilgi çekici toplantı, doğal olarak Apple'ı da çok yakından ilgilendiriyor. Bu gizli görüşme borsayı da hareketlendirdi ama Microsoft'un Adobe'yi satın almasının etkileri bundan çok daha fazla olabilir…

Bir zamanlar çok yakın olan Adobe ve Apple'ın arası, Steve Jobs'ın Flash'a koyduğu ambargo nedeniyle eskisi gibi değil. Microsoft'ta mobil pazarda bir türlü beklediği çıkışı yakalayamadı ve şu sıralarda bu anlamda tüm ümitlerini Windows Phone 7'ye bağlamış durumda. Yani aslında her iki firmanın da Apple karşı ortak bir cephe oluşturmak için görüş alışverişine gitmesi çok da beklenmedik bir durum değil.

İşi asıl değiştiren ise iddialara göre Microsoft'un Adobe'yi satın almasının da bu toplantıda gündeme gelmiş olması. NY Times'ın haberine göre bundan birkaç yıl önce Microsoft, Adobe'yi satın almaya çok yaklaşmış ama tekelcilik karşı önlemlerden çekindiği için son hamleyi yapmamıştı.

Aslında Macromedia'yı satın aldıktan sonra Flash ile oldukça yol kat eden Adobe'nin olası bir satışında, ilk akla gelen parayı veren tarafın Apple olmasıydı. Ama Steve Jobs'un Flash'a karşı duruşu sonrasında, hem Flash-Silverlight hem de PDF-Office rekabetlerine rağmen Adobe kendisini Microsoft'la daha yakın bir çizgide buldu.

Pek çok farklı açıdan değerlendirilebilecek bu iddianın ilk gözle görülür etkisi ise borsada ortaya çıktı. Söylenti yayınlandıktan sonra kısa süre içerisinde Adobe'nin hisseleri %11'in üzerinde değer kazandı ve böylece firmanın değeri15 milyar dolar civarına yükseldi. Yani eğer iddialar doğruysa ve Microsoft, Adobe'yi satın almayı düşünüyorsa artık daha yüklü bir miktarı gözden çıkartmak zorunda.

Bu durumda asıl önemli soru; bu hamle Microsoft'a stratejik açıdan ne kazandıracak ve bu kazanımlar 15 milyar dolara değecek mi?

Her şeyden önce Microsoft'un çözmesi gereken bir Silverlight - Flash ikilemi var. Bu kadar yaygın olan Flash'ı silmek çok da mantıklı olmayacak gibi görünüyor. Diğer yandan ciddi yatırımlar yaptığı Silverlight'dan da vazgeçmek Microsoft'un işine gelmeyecektir. Durum böyleyken ikisini bir araya getirip, tek bir platform haline getirmek hiç kolay görünmüyor. HTML5'in ayak sesleri her geçen gün daha yakından duyulurken Microsoft, Adobe'yi satın aldığı taktirde önce bu konuyu çözmek durumunda olacak.

Ayrıca Apple bugüne kadar mobil cihazlarının Flash desteği olmamasından dolayı çok ciddi bir sorun yaşamadı. Flash desteğine sahip yeni nesil Android cep telefonları da Google'a çok büyük bir avantaj sağlamadı. Yani "ortak düşmana" karşı olası bir birleşmenin mobil cihazlarda çok büyük bir etki yaratması pek mümkün görünmüyor. En azından 15 milyara değecek bir etkinin oluşması çok zor görünüyor.

Ayrıca Microsoft'un bu çapta bir firmayı bünyesine katmasının getireceği yükü sadece milyar dolarlarla ölçmek mümkün değil. İki firmanın ortaya koyduklarının bir bütün haline getirilmesi için harcanacak çabalar, Microsoft için başlı başına bir yük olacaktır. Apple kurulu düzeni ile yoluna devam ederken, Microsoft'un yepyeni bir düzen kurmakla uğraşacak olması, aradaki farkın daha da açılmasına yol açma riski taşıyor.

Tüm bu sebeplerden dolayı Microsoft'un Adobe'yi satın alması çok iyi bir hamle olmayabilir. Bunun yerine iki firmanın çok daha yakın çalışarak, entegre ürünlerle iPhone'un karşısında daha donanımlı bir Windows Phone çıkartması daha akılcı bir yaklaşım gibi görünüyor…

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.