Vimeo’ya Erişim Engellendi
Arama
Genel

Vimeo’ya Erişim Engellendi

GÜNCELLEME: Vimeo’ya şu anda erişilebiliyor. Erişim engelinin resmen kaldırıp kaldırılmadığını bilmiyoruz ancak şu anda siteye erişmek mümkün.

Bugün popüler video sitelerinden Vimeo‘ya da Türkiye’den erişim engellendi. Ankara CBS’nin koruma tedbiri kapsamında erişimi engellenen Vimeo’dan sonra Türkiye’den erişilebilen yabancı popüler video sitelerinden geriye DailyMotion ve sevenload kaldı diyebiliriz.

Son dönemlerde YouTube erişim engeli ülkenin en üst seviyelerinden bu kadar eleştirilirken, bu tür engellemelerin önüne halen geçilemiyor olması gerçekten üzücü. Koruma tedbiri kapsamında gerçekleşen bu engelleme hakkında geçmiş tecrübelerimize dayanarak şunu söyleyebilirim ki, eğer Vimeo konuyla ilgili bir aksiyon alırsa engelleme YouTube’da olduğu gibi yıllarca sürmez ve kısa süre içinde kaldırılır.

Elbette bu konuyu benden daha iyi avukatlar bilecektir ve en doğru cevabı vereceklerdir ancak geçmişte bu tür örnekler gördüğümüz için bu şekilde bir tahmin yapabiliyorum.

Haberi sizlere hızlıca ulaştırmak adına hukuksal boyutuyla ilgili detayları doğrulatmadan yazıyoruz. Kısa süre içinde avukatımız Başak Purut‘la görüşüp uzman görüşüne yer vereceğiz.

GÜNCELLEME: Avukatımız Başak Purut konuyla ilgili şunları söyledi:

Kapatmaya konu olan içeriğin siteden kaldırılması ve Vimeo tarafından kapatmaya karar veren merciye içeriğin kaldırıldığı hususunun bildirilmesi halinde ilgili mercinin kapatma kararını kaldırıp BTK’ya bildirmesi gerekiyor. Bu bildiriden sonrada eğer Vimeo konuyla ilgilenirse çok kısa süre içerisinde kapatma kararı kaldırılabilir.

Ancak içeriğin kaldırılmaması durumunda bu süreç çok daha uzayabiliyor ve olumlu sonuçlanamayabiliyor. İçerik kaldırılmak yerine kapatma kararına itiraz edilmesi halinde bu süreç 1 hafta – 10 gün kadar sürebiliyor ve pratikte tecrübemize dayanarak söyleyebilirim ki olumlu şekilde sonuçlanmıyor.

Bu sebepten dolayı da kapatmaya konu olan içeriği kaldırmanın dışında seçenek kalmıyor.

Yorumları GösterYorumlar Gizle (22)
 1. Ömer K. dedi ki:

  Artık ne yapmaya çalıştıklarına akıl sır erdiremiyorum. Engellemeler ciddiyet açısından önemli fakat abartmaları ve birçok kişiyi etkileyen bu sosyal ağlara yapılan erişim kısıtlaması, amatör kullancılar ve dolaylı yoldan ekmeğini internet sektöründen kazananları da çok kötü etkiliyor. Yazık.

 2. burak dedi ki:

  geri açılmış olabilirmi bende giriyor normal bir şekilde…

 3. deniz dedi ki:

  içerik kaldırılmış gözüküyor.

 4. kamil dedi ki:

  Hazır kapatmışken DailyMotion ve Sevenload’da kapatılsın da, ve hatta facebook o da yetmedi google’ı erişime kapatın (-ki servislerini engelleyen bunu da yapar) kökten çözülsün olay…

  Ben anlamıyorum, şu işleri vimeo yöneticileri ile arka plan da sessiz sedasız halletseler de bizi bütün cümle aleme “sansürcü zihniyet” şeklinde göstermeseler olmuyor sanki !?! Ha bir de sanki alternatif Türkçe video sitesi varda rahat rahat engelleyebiliyorlar… yazık…

  Giren giriyor kardeşim, ben vimeoya her gün giriyorum, bak bugün de girmiştim, engellendiğini webrazzi’nin anasayfası’ndan öğrendim. Yani engellemeyi bile doğru düzgün beceremiyoruz ki…

  1. Serkan dedi ki:

   Bizim bireysel olarak, vimeo yada yasaklı sitelere girebiliyor olmamızın bir önemi yok. Vimeo videolarının yoğunlukla bulunduğu siteler zarar görüyor bu durumdan. O sitelere her giren kişi video görüntülemek için illa dns değiştirmesi gerekiyor. BUda mümkün olmadığı için. O video içerikleri ölmüş sayılıyor. İşin boyutu bu (http://turk.internet.com/portal/yazigoster.php?yaziid=29599) haberden anlaşılıyor. Demek ki birileri bizim bir şeyden anlamayan devlet yönetcilerimizi sürekli sıkıştırıyor.

 5. Digital Dünyam dedi ki:

  Türkçe içerikli o kadar abuk subuk yasalın y si içermeyen web siteleri varken vimeo gibi sitelerin yasaklanması anlamsız…

 6. Mustafa Namoğlu dedi ki:

  İnsanları çıldırttılar artık. Yeter!

 7. Nurettin dedi ki:

  Baya yer kapanıyor bakalım sonu ne olacak

 8. Hakan Bardak dedi ki:

  Bu tip olaylar medyada yeterince yer almıyor. Bu bir ayıptır. Sokaklarda bs bas demokrasi özgürlük diye bağıranlar en ufak şikayette hemen site kapatmayı kendilerine hak görüyorlar. O sitedeki milyonlarca yararlı içerik ne olacak. kendi videolarını sitelerine entegre etmiş milyonlarca site ve bunların ziyaretçilerinin gördüğü zararı hakkı kim ödeyecek? sonuçta video sitesi olduğu kadar bir çeşit servis olarka kullanıyor. aynı şey youtube için de geçerli.

  Sembolik ve daha çok kendi yararına anayasa değişikleri yerine şöyle güncel ihtiyaca cevap veren değişikler neden yapılmaz. Devleti üstlerin gelen tepkiyi de samimi bulmuyorum sadece göstermelik. Eğer gerçek bi talep olsa gerekenler yapılır. bu konunun ne kadar ciddi, antidemokratik olaylara yol açtığını kavradıklarını zannetmiyorum.

 9. Emre Çolak dedi ki:

  Kişisel sebeplerden ötürü kapatıldığına dair rivayetler var. Ancak Youtube’a alışmışız, buna da alışmamız pek zaman almaz..

 10. personel dedi ki:

  Bence burası kısa bir süreye kalmadan açılır. Bu süreçten sonra kapanacak tüm siteler sansür ayıbıdır. Youtube ise bir inatlaşma meselesine döndü.

 11. ozturk dedi ki:

  Lanet olsun. Facebook la twitter ı da kapatsınlar. Hatta toptan kapatsınlar. Ne gerek var insanlara internete değil mi?

 12. Baran dedi ki:

  İnternette Engel Olurmu Sorunsalı Aklıma Geliyor? Bu engel koyduklarını düşünen eksik beyinli şahızlar ya çok zeki olduklarını sanıyorlar yada bizleri eksik görüyorlar… Tamam bazı konularda sakıncalı içeriklerden arındırmak adına tamam ama fazla abartıldığını düşünüyorum…

 13. Kuzu dedi ki:

  Yakın zaman içerisinde sadece Fe tipi sitelere erişimimiz kalacak sanırım. Youtube a girmek için zaten dns kullanıyoruz burayı da açıyor sonuçta. Bütün siteleri kapatsalar da herkes dns kullanmayı öğrense : )

 14. Serkan dedi ki:

  Vimeo açıldı.

 15. nevzat kockirli dedi ki:

  Üzücü bir durum ama video siteleride yayınladığı ülkenin kanunlarına uymak zorunda. Facebook.com neden kapanmıyor acaba bi sorun kendinize.

 16. Bora Can ASLI dedi ki:

  Ben de baktım, vimeo’ya engel gelmemiş. Bir günlüğüne falan olmuş olabilir.

 17. mustafa mavi dedi ki:

  engellenen sitelere girmek için dns adreslerinizi 8.8.8.8
  8.8.4.4 yapın

Bir Yorum Yazın