Vimeo’ya Erişim Engellendi

GÜNCELLEME: Vimeo'ya şu anda erişilebiliyor. Erişim engelinin resmen kaldırıp kaldırılmadığını bilmiyoruz ancak şu anda siteye erişmek mümkün.

Bugün popüler video sitelerinden Vimeo'ya da Türkiye'den erişim engellendi. Ankara CBS'nin koruma tedbiri kapsamında erişimi engellenen Vimeo'dan sonra Türkiye'den erişilebilen yabancı popüler video sitelerinden geriye DailyMotion ve sevenload kaldı diyebiliriz.

Son dönemlerde YouTube erişim engeli ülkenin en üst seviyelerinden bu kadar eleştirilirken, bu tür engellemelerin önüne halen geçilemiyor olması gerçekten üzücü. Koruma tedbiri kapsamında gerçekleşen bu engelleme hakkında geçmiş tecrübelerimize dayanarak şunu söyleyebilirim ki, eğer Vimeo konuyla ilgili bir aksiyon alırsa engelleme YouTube'da olduğu gibi yıllarca sürmez ve kısa süre içinde kaldırılır.

Elbette bu konuyu benden daha iyi avukatlar bilecektir ve en doğru cevabı vereceklerdir ancak geçmişte bu tür örnekler gördüğümüz için bu şekilde bir tahmin yapabiliyorum.

Haberi sizlere hızlıca ulaştırmak adına hukuksal boyutuyla ilgili detayları doğrulatmadan yazıyoruz. Kısa süre içinde avukatımız Başak Purut'la görüşüp uzman görüşüne yer vereceğiz.

GÜNCELLEME: Avukatımız Başak Purut konuyla ilgili şunları söyledi:

Kapatmaya konu olan içeriğin siteden kaldırılması ve Vimeo tarafından kapatmaya karar veren merciye içeriğin kaldırıldığı hususunun bildirilmesi halinde ilgili mercinin kapatma kararını kaldırıp BTK'ya bildirmesi gerekiyor. Bu bildiriden sonrada eğer Vimeo konuyla ilgilenirse çok kısa süre içerisinde kapatma kararı kaldırılabilir.

Ancak içeriğin kaldırılmaması durumunda bu süreç çok daha uzayabiliyor ve olumlu sonuçlanamayabiliyor. İçerik kaldırılmak yerine kapatma kararına itiraz edilmesi halinde bu süreç 1 hafta - 10 gün kadar sürebiliyor ve pratikte tecrübemize dayanarak söyleyebilirim ki olumlu şekilde sonuçlanmıyor.

Bu sebepten dolayı da kapatmaya konu olan içeriği kaldırmanın dışında seçenek kalmıyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.