Vodafone'la Twitter'a SMS İle Tweet Göndermek Mümkün
Mobil

Vodafone'la Twitter'a SMS İle Tweet Göndermek Mümkün

Twitter'ın kısa mesaj ile durum güncelleme özelliği sonunda ülkemizde de aktif oldu. Vodafone'un ilk olarak dahil edildiği özellikte, normalde operatör ücretlendirmesi yapılıyor ancak Vodafone şu anda servisten ücretsiz olarak faydalanılabileceğini açıkladı.(bkz: Güncelleme)

Twitter'a SMS ile bağlanabilmek için cihazlar sayfasından telefon numaranızı Twitter'a kaydetmeniz gerekiyor. Telefon numaranızı onaylandıktan sonra 2444 kısa numarasına atılacak mesajlar durum güncellemesi olarak Twitter'a ulaşıyor ve aynı yolla güncellemeler alınabiliyor. SMS üzerinden özel mesaj göndermek ve almak da mümkün oluyor.

Vodafone üzerinden Twitter SMS kullanımını biz de denedik ve numaramızı aktif etmeyi başardık. Kayıt işlemini örnek teşkil etmesi açısından kısaca özetleyelim:

 1. Cihazlar sayfasına telefon numaramızı ekledikten sonra,  GO yazıp 2444'e mesaj gönderdik. - START yazıp 2444'e mesaj atarak da kayıt işlemi başlatılıyor.
 2. 2444′ten servise kayıt olduğumuza dair onay mesaj aldık.
 3. Güncellemelerden özel mesaj gönderimini açtık ve deneme amaçlı gönderdiğimiz mesaj SMS olarak eposta bildiriminden önce geldi. Ayarlarımızda numaramızın gizli kalmasını tercih ettik.
 4. Twitter'a da ilk SMS'imizi attık ve eğer bu yazıya Twitter üzerinden geldiyseniz muhtemelen SMS Tweet'imizi gördünüz. :)

Eğer numaranız daha önce Twitter'a kayıtlı görünüyor ya da işlem yapamıyorsanız STOP yazıp 2444'e mesaj gönderdikten sonra yukarıdaki işlemleri tekrar deneyin.

Durum güncellemesi dışında farklı yetkilerde sunan Sms komutları ise şunlar:

FOLLOW kullanıcıadı -  Kullanıcıyı takip et

UNFOLLOW kullanıcıadı - Kullanıcıyı takipten çıkar

ON/OFF -  Tüm Twitter bildirimlerini aç/kapat

ON/OFF kullanıcıadı - Kullanıcının bildirimlerini aç/kapat

GET kullanıcıadı - Kullanıcının son Tweet'ini göster

RT kullanıcıadı - Kullanıcının son Tweet'ini Retweetle

FAV kullanıcıadı - Kullanıcının son Tweet'ini favorilere ekle

D kullanıcıadı mesajınız - Kullanıcıya özel mesaj gönder

Bunun yanında profilinizden bildirimleri ve bildirim alacağınız zaman aralığını belirleyebiliyorsunuz. 0.facebook.com'un gördüğü ilgiyi düşündüğümüzde, diğer operatörlerin de Twitter'a SMS ile erişimi yakın zamanda aktifleştireceğini tahmin ediyor ve umuyoruz.

Diğer taraftan bu gelişmenin Twitter'ın Türkiye'deki popülaritesini de ciddi anlamda etkileyeceği tartışılmaz bir gerçek olarak karşımızda duruyor.

GÜNCELLEME: Vodafone bugün SMS ile abonelerine ilettiği mesaj ile servisi doğruladı ve şu anda kullanımın tamamen ücretsiz olduğunu açıkladı. Konuyla ilgili bilgi ve merak edilenler için servis sayfası ziyaret edilebilir.

Yorumlar (6)
 1. Ahmet Alp Balkan Ahmet Alp Balkan

  Diğer operatörlerin "daha çok data paketi satalım, en son bu özelliği sunarız" diyerek piyasaya ilk girme fırsatını kaçırdıkları bir alan sms2twitter. Friendfeed için tabiki de http://ffsms.com :P

 2. Umut Balkan Umut Balkan

  Turkcell ve Avea da yapsa çok güzel olur.

 3. Volkan Çelik Volkan Çelik

  0532'li Vodafone hattimla denedim, hemen onaylandi ve ilk denememi yaptim. Gayet basarili :) http://twitter.com/#!/volkancelik/status/25910426521

 4. Avea'nın benzer bir ürünü duyurmak için gazetecileri Web 2.0 Expo'ya getirdiği dönemde Vodafone'un erken davranması, telekom sektöründe rekabetin nasıl saat düzeyine indiğine güzel bir örnek :)

 5. Guru Fasulye Guru Fasulye

  Twitter turkce olmadigi surece, hic bir zaman tr'deki potansiyelini yakalayamayacaktir. Guru fasulye.

 6. Mumin Mumin

  Eğer bunun için gibi bir ücretlendirme alınacaksa yanlış olmuş bence çünkü mevcut durumda resmi olmayan http://tweet.gen.tr/ adresinden de twit atılabiliyor. Hem de ücret ödemeden. Vodafone sayfasında denemeniz için ücretsiz yazıyor. Bu da kısa bir süre sonra ücretli hale geleceğini düşündürüyor.