Vodafone'la Twitter'a SMS İle Tweet Göndermek Mümkün

Vodafone'la Twitter'a SMS İle Tweet Göndermek Mümkün

Twitter'ın kısa mesaj ile durum güncelleme özelliği sonunda ülkemizde de aktif oldu. Vodafone'un ilk olarak dahil edildiği özellikte, normalde operatör ücretlendirmesi yapılıyor ancak Vodafone şu anda servisten ücretsiz olarak faydalanılabileceğini açıkladı.(bkz: Güncelleme)

Twitter'a SMS ile bağlanabilmek için cihazlar sayfasından telefon numaranızı Twitter'a kaydetmeniz gerekiyor. Telefon numaranızı onaylandıktan sonra 2444 kısa numarasına atılacak mesajlar durum güncellemesi olarak Twitter'a ulaşıyor ve aynı yolla güncellemeler alınabiliyor. SMS üzerinden özel mesaj göndermek ve almak da mümkün oluyor.

Vodafone üzerinden Twitter SMS kullanımını biz de denedik ve numaramızı aktif etmeyi başardık. Kayıt işlemini örnek teşkil etmesi açısından kısaca özetleyelim:

  1. Cihazlar sayfasına telefon numaramızı ekledikten sonra,  GO yazıp 2444'e mesaj gönderdik. - START yazıp 2444'e mesaj atarak da kayıt işlemi başlatılıyor.
  2. 2444′ten servise kayıt olduğumuza dair onay mesaj aldık.
  3. Güncellemelerden özel mesaj gönderimini açtık ve deneme amaçlı gönderdiğimiz mesaj SMS olarak eposta bildiriminden önce geldi. Ayarlarımızda numaramızın gizli kalmasını tercih ettik.
  4. Twitter'a da ilk SMS'imizi attık ve eğer bu yazıya Twitter üzerinden geldiyseniz muhtemelen SMS Tweet'imizi gördünüz. :)

Eğer numaranız daha önce Twitter'a kayıtlı görünüyor ya da işlem yapamıyorsanız STOP yazıp 2444'e mesaj gönderdikten sonra yukarıdaki işlemleri tekrar deneyin.

Durum güncellemesi dışında farklı yetkilerde sunan Sms komutları ise şunlar:

FOLLOW kullanıcıadı -  Kullanıcıyı takip et

UNFOLLOW kullanıcıadı - Kullanıcıyı takipten çıkar

ON/OFF -  Tüm Twitter bildirimlerini aç/kapat

ON/OFF kullanıcıadı - Kullanıcının bildirimlerini aç/kapat

GET kullanıcıadı - Kullanıcının son Tweet'ini göster

RT kullanıcıadı - Kullanıcının son Tweet'ini Retweetle

FAV kullanıcıadı - Kullanıcının son Tweet'ini favorilere ekle

D kullanıcıadı mesajınız - Kullanıcıya özel mesaj gönder

Bunun yanında profilinizden bildirimleri ve bildirim alacağınız zaman aralığını belirleyebiliyorsunuz. 0.facebook.com'un gördüğü ilgiyi düşündüğümüzde, diğer operatörlerin de Twitter'a SMS ile erişimi yakın zamanda aktifleştireceğini tahmin ediyor ve umuyoruz.

Diğer taraftan bu gelişmenin Twitter'ın Türkiye'deki popülaritesini de ciddi anlamda etkileyeceği tartışılmaz bir gerçek olarak karşımızda duruyor.

GÜNCELLEME: Vodafone bugün SMS ile abonelerine ilettiği mesaj ile servisi doğruladı ve şu anda kullanımın tamamen ücretsiz olduğunu açıkladı. Konuyla ilgili bilgi ve merak edilenler için servis sayfası ziyaret edilebilir.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.