ComScore Gözüyle Sosyal Medyamızda Son Durum
Analiz

ComScore Gözüyle Sosyal Medyamızda Son Durum

ComScore, Ağustos ayına ait, Türkiye sosyal ağlar ve sosyal medya raporunu bizimle paylaştı. Sosyal ağlar ve sosyal medyanın Türkiye'de geldiği son noktayı ve eğilimlerimizi gösteren istatistikler dikkat çekici.

15 yaş üstü ev ve iş yeri kanalından internete giren kullanıcıları ölçümleyen, comScore'un listesinde sosyal ağlar başı çekerken profesyonel iş ağlarının da ilk 20'ye girdiğini görüyoruz.

Listenin ilk sırasında tahmin edeceğiniz üzere 20 Milyon tekil ziyaretçiye yaklaşan Facebook var. İlk 3'e giren diğer iki sosyal ağ ise sırasıyla 6,8 milyon tekil ziyaretle Windows Live Profile ve 2,9 milyon tekil ziyaretle Twitter. 1,2 milyon civarında tekil ziyaretçi çeken Mynet Eksenim ve Yonja ilk 5'i tamamlarken, 6. sırada MySpace ve Netlog'u geride bırakan Formspring.me'yi görmek açıkcası bizleri biraz şaşırttı.

Comscore Sosyal Medya Top 10

Listede farklı kanallara baktığımızda ise 448.000 tekil ziyaretle dijital tasarım ve fotoğraf ağı Deviantart'ı 11. sırada, 400.000 dolaylarında tekil ziyarete sahip Xing'i 12.sırada, Linkedin'i ise 13. sırada görüyoruz. 16. sırada ise geçtiğimiz haftalarda yenilenen sosyal imleme servisi Digg var. Digg'in yenilenmesinin ardından ziyaretçi sayılarında ciddi düşüşler yaşadığı şeklinde haberler bir süredir yabancı bloglarda yer alıyor. Türkiye'deki durumu öğrenmek için ise bir sonraki ayın raporunu beklememiz gerekecek.

Comscore Sosyal Medya Top 20

Sosyal medya kategorisinde, son sıralar da oldukça şaşırtıcı. Ücretli sürümünü bir süre önce kapatan ve kullanıcılarını Grou.ps'a kaptıran sosyal ağ oluşturma servisi Ning, mobil içerik paylaşım ağı Zedge.net, Rus sosyal ağları Mail.ru ve Odnoklassniki.ru ile Yahoo Pulse Türk internet kullanıcılarının en çok ziyaret ettiği 20 sosyal medya sitesini tamamlıyor.

24 Eylül tarihli raporda Twitter'ın sayfa görüntüleme açısından Windows Live Profile'i geride bırakması dikkat çekici. Daha dikkat çekici olan ise Yonja ve Odnoklassniki.ru'nun geçirilen ortalama süre açısından ise Facebook'u geride bırakıyor olması. Belki de sosyal ağlarda yeni bir hareketlilik yaşanabilir kim bilir.

Yorumlar (7)
 1. Mert Diricanli Mert Diricanli

  Yonja'nın Myspace'i geçmiş olması, Formspring'in geçmiş olmasından daha şaşırtıcı bence.

 2. Cemil Günel Cemil Günel

  Odnoklassniki.ru'da insanların bu kadar çok vakit geçirmesinin bir nedeni olmalı. Gerçekten ilgi çekici bir araştırma olmuş.

  Digg'in bu kadar yukarıda olması bile şaşırtıcı benim için.

  Keşke listenin nasıl sınıflandırma yaptığı söylenseydi yazının başında. Social Networking kavramı ve sosyal medyayı ayırmış liste. Sosyal medya diye verilirse bu liste yanıltıcı olabilir lakin bloglar yok işin içinde. Hatta Flickr bile olabilirdi listede.

  Saygılar.

 3. Umit Yilmaz Guens Umit Yilmaz Guens

  Yonja'nin formspringi gecmis olmasi pek te sasirtici degil. Zira lokal oyuncu olmasi bu gucu tetikleyen unsurlardan birisi.

 4. Çağatay Çağatay

  Yinede yontajnın myspace'i geçmiş olması şaşırtıcı.Sonuçta muzik piyasasının döndüğü paylaşım sitesi.

 5. Fatih Hayrioğlu Fatih Hayrioğlu

  Ben listede friendfeed'i göremeyince şaşırdım açıkçası.

 6. Verilerdeki bir diger dikkat cekici nokta ise, insanlarin ortalama olarak Yonja'da Facebook'dan daha fazla vakit geciriyor olmalari. Kullanicilar Yonja'da ortalama 16,3 dakika harcarken, Facebook'da bu rakam 12,6 dakika, ilk 10'daki diger sitelere baktiginizda bu rakam cok daha dusuk seviyelerde.

 7. Gokhan Toka Gokhan Toka

  Bu aslında Yonja olarak beklediğimiz bir sonuçtu. ComScore raporu, öncesinde açıklanan IAB raporuyla tutarlılık arzediyor. Oğuz, kullanıcı başına geçirilen zamanda Yonja değerleri her zaman ve tüm raporlarda bu kategoride en yüksek olmuştur. Sitede derinlemesine yoğun zaman geçiren bir kullanıcı kitlemiz var.