Facebook Kesintisi ve Bağımlılık Üzerine

Facebook Kesintisi ve Bağımlılık Üzerine

Önceki gün akşam saatlerinde yaşanan ve Facebook'a 2.5 saat girilememesi ile ilgili Techcrunch'ın haberine göre Facebook'un Yazılım Mühendisliği direktörü Robert Johnson bir açıklama yapmış.

Açıklama da önbellek yapısındaki hata durumlarını kontrol eden otomatik sistemin kalıcı sistemle olan tutarsızlığından dolayı bu tip bir sorun ortaya çıktığını ifade etmiş. 4 yıldır ilk defa bu kadar büyük kesinti yaşadıklarını söyleyen Robert Johnson'ın bu tasarımdan ders çıkardığını söylemesi ve bunu açıklılıkla belirtmesi ve özür dilemesi de büyük bir erdemlilik olsa gerek.

Her yıl 50 milyon dolardan daha fazla data merkezine para harcadığı tahmin edilen ölçeklenebilirlik konusunda birçok açık kaynak altyapının gelişmesinde öncülük eden bir şirketin 2.5 saatlik kesinti yaşaması, her ne kadar doğal karşılanması gerekse de bu 2.5 saat boyunca Facebook Connect kullanan ve Facebook like kullanan yüzbinlerce sitenin de sorunlar yaşaması aslında bağımlı olmanın ileride ne tip sorunlar yaratabileceğine dair bize ipuçları veriyor.

Düşünün ki, 1990'larda elektrik kesintisi olduğu zaman işler aksardı, 2000'lerde internet kesintiye uğradığı zaman işlerimiz aksıyor, 2010'lu yıllarda ise servis düzeyinde kesintiler işlerimizi aksatacak gibi gözüküyor.

Internet her ne kadar dağıtık yapıda da olsa, Facebook ve Google gibi devler dağıtık yapılar da kullansalar, sundukları API'ler yardımıyla yarattıkları merkezsel mimarilerle, diğer Internet girişimcilerini giderek daha çok etkileyecek gibi gözüküyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.