Facebook Kesintisi ve Bağımlılık Üzerine
Verimlilik

Facebook Kesintisi ve Bağımlılık Üzerine

Önceki gün akşam saatlerinde yaşanan ve Facebook'a 2.5 saat girilememesi ile ilgili Techcrunch'ın haberine göre Facebook'un Yazılım Mühendisliği direktörü Robert Johnson bir açıklama yapmış.

Açıklama da önbellek yapısındaki hata durumlarını kontrol eden otomatik sistemin kalıcı sistemle olan tutarsızlığından dolayı bu tip bir sorun ortaya çıktığını ifade etmiş. 4 yıldır ilk defa bu kadar büyük kesinti yaşadıklarını söyleyen Robert Johnson'ın bu tasarımdan ders çıkardığını söylemesi ve bunu açıklılıkla belirtmesi ve özür dilemesi de büyük bir erdemlilik olsa gerek.

Her yıl 50 milyon dolardan daha fazla data merkezine para harcadığı tahmin edilen ölçeklenebilirlik konusunda birçok açık kaynak altyapının gelişmesinde öncülük eden bir şirketin 2.5 saatlik kesinti yaşaması, her ne kadar doğal karşılanması gerekse de bu 2.5 saat boyunca Facebook Connect kullanan ve Facebook like kullanan yüzbinlerce sitenin de sorunlar yaşaması aslında bağımlı olmanın ileride ne tip sorunlar yaratabileceğine dair bize ipuçları veriyor.

Düşünün ki, 1990'larda elektrik kesintisi olduğu zaman işler aksardı, 2000'lerde internet kesintiye uğradığı zaman işlerimiz aksıyor, 2010'lu yıllarda ise servis düzeyinde kesintiler işlerimizi aksatacak gibi gözüküyor.

Internet her ne kadar dağıtık yapıda da olsa, Facebook ve Google gibi devler dağıtık yapılar da kullansalar, sundukları API'ler yardımıyla yarattıkları merkezsel mimarilerle, diğer Internet girişimcilerini giderek daha çok etkileyecek gibi gözüküyor.

Yorumlar (9)
 1. Nurulmac11 Nurulmac11

  "Facebook like kullanan yüzbinlerce sitenin de sorunlar yaşaması aslında bağımlı olmanın ileride ne tip sorunlar yaratabileceğine dair bize ipuçları veriyor."

  kilit nokta bu olsa gerek "servis düzeyinde kesintiler işlerimizi aksatacak gibi gözüküyor." ve de bu...

 2. Raca Inşaat Raca Inşaat

  Gerçekten facebook hayatımızda öyle bir yer edindi ki onsuz uyuyamıyor olduk. E-posta hesabı gibi hergün bir kaç defa kontrole ediyoruz.

 3. Ahmet Alp Balkan Ahmet Alp Balkan

  Tebrikler, bu yazı şimdiye kadar webrazzi'de okuduğum, teknik bir konuya en iyi yorum getirilmiş yazı.

  Gerçekten başkasının yazdığını hissettim. PR, marketing, analiz, ölçümleme, basın duyurusu başka şey teknoloji başka şey. :)

 4. Mustafa Namoğlu Mustafa Namoğlu

  FConnect'den sonra, 2.5 saat çok büyük bir zaman dilimi.

 5. @Nurulmac11'in de belirttiği üzere yazının kilit cümlesi "Facebook like kullanan yüzbinlerce sitenin de sorunlar yaşaması aslında bağımlı olmanın ileride ne tip sorunlar yaratabileceğine dair bize ipuçları veriyor." olmuş.

  Bu olayın en büyük örneğini kısa bir süre önce Google'a gelen erişim yasağı ile yaşadığımızı da hatırlatmak isterim. Analytics başta olmak üzere birçok servise erişilememesi site yöneticileri için büyük sıkıntılar oluşturmuştu.

 6. acaba bunun için tıpkı bilgisayarlardaki elektrik kesintisine karşı güç kaynakları gibi bir çeşit ön veri depolama kullanılabilir mi ? Facebook like çalışmıyorsa, websitesi bütün like ları biriktirip çalıştığı zaman toptan facebooka gönderebilir mi ? olur mu olur. :)

  1. Evet, bu ve benzeri olaylar zaten göz önünde bulundurulmaya çalışılan "her zaman hatalar olacaktır" ilkesine daha dikkatle bakmaya sebep olabilir. Yazılımlar daha fazla hata toleranslı geliştirilebilir.

 7. Fahrettin Fahrettin

  Hayatta hiçbir şeye bağımlı olmak, bağımlı kalmak iyi değildir. Facebook yardımıyla para kazanan arkadaşlara kolay gelsin

 8. Malesef durum vahim..

  facebook un da bloklandığını düşünsenize..