Kurumlara Özel Bir Sosyal Platform: Cuenix.com
Yeni Girişimler

Kurumlara Özel Bir Sosyal Platform: Cuenix.com

Başlangıçta sadece arkadaşların internet üzerinde iletişim kurmalarını sağlamak amacıyla ortaya çıkan sosyal ağların kullanım şekilleri kısa sürede gelişti. Bugün Facebook ve benzeri sosyal ağ siteleri, arkadaşlarla iletişimi kaybetmemenin yanı sıra yeni arkadaşlar edinmek ve profesyonel iş çevresini genişletmek için de önemli bir araç haline geldi.

Diğer yandan Xing ve LinkedIn gibi profesyonellerin iş çevrelerini genişletmek ve yeni bağlantılar kurmalarını sağlayan sosyal siteler de varlıklarını sürdürüyorlar. Fakat bugüne kadar Facebook ile Xing ve Linkedin gibi siteler bazı kesin çizgilerle birbirlerinden ayrılıyordu. 5 Eylül'de test yayına başlayacak olan Cuenix.com ise bu iki farklı sosyal ağ sitesi gruplarının aralarındaki çizgileri biraz daha yumuşatmayı ve kurumsal bir sosyal platform oluşturmayı hedefliyor.

Tamamı Türk yazılımcılar tarafından geliştirilen Cuenix, şirketlerin çalışanları ve çalışanların hem arkadaşları, hem meslektaşları hem de diğer profesyonel çevre ile daha rahat iletişim kurabilecekleri bir platform olacak. En popüler sosyal ağ sitelerinden aşina olduğumuz takip etme özelliğinin yanı sıra, sitede kullanıcı yorumlarını "beğendim" veya "beğenmedim" şeklinde değerlendirme imkanı da bulunuyor. Özel mesaj gönderme, detaylı arama, RSS ekleme gibi özelliklerle beraber Cuenix'te bir sosyal ağ sitesinde olmasını beklenen herşey var (tabi ki oyunlar hariç :) )

Sosyal ağ sitelerinin gerçek zamanlı etkileşim imkanını profesyonellerin de kullanımına sunan Cuenix'te çalışanlar örneğin yeni bir ürün veya hizmetle ilgili meslektaşlarının yorumlarını anında alabilecekler, fikir alışverişinde bulunabilecekler. "Çalışırken eğlen" sloganı ile yola çıkan Cuenix, bu özelliklerin yanı sıra kullanıcıların arkadaşları ve sosyal çevresi ile iletişim kurmasını da sağlayabilecek.

Sitenin kurumlar açısından en faydalı bulunacak özelliği gruplar gibi görünüyor. Kullanıcıların oluşturabildikleri gruplar özel veya herkese açık olarak tanımlanabiliyor. Özel ve sadece davet edilenlerin üye olabildikleri gruplar, şirketlerin kurum içi iletişimlerine hız ve esneklik katabilir. Diğer yandan herkese açık gruplar benzer meslek gruplarına ait ama farklı kurumlarda görev alan kişilerin hızlı bir şekilde soru sorma veya fikir belirtmeleri için faydalı bir kaynak olabilir.

Şu an için sadece test içeriğine sahip olan Cuenix'in ne kadar faydalı ve kullanışlı olduğu ise ancak test süreci başladıktan sonra görebileceğiz. 5 Eylül'de 5 dilde birden test yayına başlayacak olan site bu süreç boyunca özel davet sistemi ile yeni üye kabul ediyor olacak.

Yaklaşık bir haftadır test etme imkanı bulduğum Cuenix'i oldukça başarılı bulduğumu söyleyebilirim. Henüz resmi test süreci bile başlamamış olduğu için ufak tefek aksaklıklar göze çarpabiliyor ama bunların tümü kolaylıkla düzeltilebilecek teknik konular. Siteyi asıl faydalı hale getirecek olan kullanıcılar ve bu kullanıcıların site üzerindeki paylaşımları.

Cuenix'e siz de yakından göz atmak isterseniz şu davet bağlantısına tıklayarak üye olabilirsiniz.

Yorumlar (22)
 1. Hiçbir doğruluk payı olmayan amacı bu olsun denilen ama üstüne hiçbirşey eklenmeyen gerçekte proje olmayan bir çalışma.

  ''Tamamı Türk yazılımcılar tarafından geliştirilen Cuenix'' sözünü ele alalım. Öncelikle bu sistem hazır. Umarım 39 $ veripte powered yazısı silinmiştir. Bu sistemin orjinali Blogtronix'e aittir. Blogtronix tamamen açık kaynak kodlu ziyaretcilere sunduğu bu hizmete ''sharetronix'' adını vermiştir.

  Orginal Adres : http://sharetronix.com/sharetronix/

  Demo : http://sharetronix.com/sharetronix/demo/

  Ayrıca 5 dilde birden test yayına başlayacak sözüne katılmam hiç mümkün değil. Bu sistem zaten Türkçe dahil 25 dil ile hazır geliyor.

  Kaynak : http://sharetronix.com/sharetronix/translate

  Hatta kullanılan tema ve adreslere bakalım : http://cuenix.com/groups (Dikkat ettiyseniz üye olmadanda girilebiliyor. Zaten sistemin orjinalinde olan birşey.)

  Demo gruplar : http://sharetronix.com/sharetronix/demo/groups

  profil : http://cuenix.com/gmc

  Demo örnek profil : http://sharetronix.com/sharetronix/demo/karasarde...

  * Benzerliklere bir bakın.

  Kullanılan temada sadece üst header değiştirildi.

  Cuenix : http://cuenix.com/themes/facebookish/header/img_h... (Facebookish teması)

  Orjinal : http://sharetronix.com/sharetronix/demo/Skins

  * Zaten bu sistemi ücretsiz indirip test edenler temayı daha iyi görebilecekler.

  Yabancı bir serviste çalışan biri olarak, benim tavsiyem piyasa segmentini iyi araştırarak iş yapmanız. Hedef kitle, rakipler, avantajlar, dejavantajlar, bölge, oluşan şartları değerlendirmeyi unutmayın.5 dil değil 25 dilde olsa bile bu servisi bu halde açmanız doğru değil. Kullanıcılara eğer size ait değilse bunu biz yarattık demeyin. Bunun yerine ''Yabancı altyapılı servisi istek ve ihtiyaçlarınıza uygun hale getirdik'' sözü daha yerinde olacaktır. Sadece Türkçe açmanız bir nebze doğru olabir. Böyle bir sistemle Xing ve LinkedIn ile yarışma düşüncesi bile sağlıklı değil.

  Haberin doğruluğunu ve tarafsızlığını incelediğim bu yorumumu yayınlarsanız çok memnun olurum.

 2. Nasıl kurumsal bir ağ bu anlamadım.. sitenin alt kısmındaki CometBar'da flash oyun oynayabiliyorsunuz!

 3. Canay Yücetürk Canay Yücetürk

  Enteresan! süper bir proje. bu tip Türk zekası ürünlerini tebrik ediyorum.

 4. weebiz.com clonu gibi duruyor. Kurumsal bir içerik göremedim. Başarılar.

 5. Eda Sağlar Başel Eda Sağlar Başel

  Sayın Kuzey,

  Düşünceleriniz ve yorumunuz için öncelikle teşekkür ediyoruz. Görüşleriniz ile ilgili tekzip ve düzeltmelerimiz şöyledir.

  Blogronix tamamen farklı kurumların intranetine özel lisanslı bir sistemdir.Cuenix ile benzerliği bulunmamaktadır. Sharetronix konusunda ise; Cuenix geliştiricileri Temmuz 2008 ‘de kurumsal mikro blog open sorce çalışmaları için proje içerisinde görev aldılar. Sonrasında bu gün ismi Cuenix olan proje Blurt.it olarak bu çatıda duyurumu yapıldı.

  Fakat projenin lisanslı ürün olarak satılması gündeme gelince Cuenix ekibi, Ivalo Enev’in ekibinden ayrılarak kodlamayı kendi projeleri üzerinden devam etmişlerdir. Bu değişiklik 11.000’den fazla satır kod değişikliğidir. (Bu noktada yapılan çalışmalar diğer projelere de aktarılmıştır.)

  1. Bence kabul etmeniz faydanıza,

   Orjinali: http://sharetronix.com/sharetronix/demo/groups

   Kopyası: http://cuenix.com/groups

   Olabilir normal, bu sistemi altyapı olarak kullanmış olabilirsiniz, inkar etmek anlamsız...

 6. Eda Sağlar Başel Eda Sağlar Başel

  Tamamen Türk yazılımcıları vurgusunun yapılmasının temeli, yurtdışında

  yaşamakta olan bir ekip olsak ta geliştirici ekibin kimlik vurgusudur. Kaldı ki test aşamasında; buradan da bilgisini vermekten memnun olacağım üzere Cuenix, CometChat ile iş birliğine giderek bugün itibariyle geliştirmelerini tamamlamıştır. Yine sistem içerisinde entegrasyon için facebook ve twitter’ın entegrasyon apileri bulunmaktadır. Fakat bu değişiklikler yine kodlamıanın büyük bir kısmın Türk yazılımcılar tarafından yapıldığı gerçeğini değiştirmemelidir. Kaldı ki birçok büyük sistem içerisinde farklı open source frameworkler kullanılmakta ve İngiliz, Alman, Amerikan ürünü olarak pazarda yerini almaktadır.

 7. Eda Sağlar Başel Eda Sağlar Başel

  5 dilde yayın yapıyor olanın nedeni, her ne kadar da sharetronix ile benzer classlar olsa da, top layer dışında bezerlik olmadığından translate dosyalarının kullanılamayacağından kaynaklanmaktadır. Kaldı ki biz translate konusunda kullanıcılarımızdan destek alıyor olacağız. Bu nedenle ilk çıkış noktamızda geo location özelliği ile 5 dilde yayında oluyor olacağız. Adreslerde oluşan benzerlik apache server üzerinde global adres tanımlamalarındadır. Biz group yerine grup olarak ta tanımlamada bulunabilirdik ama global bir yaklaşım sergilemek istiyoruz.

 8. Eda Sağlar Başel Eda Sağlar Başel

  Taktir edersiniz ki sadece geliştiricilerin bir proje geliştirerek sunmaları ve tutundurma çalışmalarında bulunmaları oldukça zordur bu nedenle Cuenix olarak, konun uzmanlarından gerek yönetim, gerek konsept desteği almaktayız bulunduğumuz pazarı incelediğimizde sunmuş olduğumuz servis xing veya linkedin ‘den oldukça farklıdır.

  Cuenix’in çıkış noktası kurum içerisinde bir kişi veya gruba kısaca soru sorabilme görüş alabilme noktasında başlamaktadır. Cuenix’i kurumsal mikro blog sistemlerinden ayıran özellik ise bir yandan kurum içerisinde bir soru sorabilirken birde kurum dışında, aynı sektörde veya konuyla ilgili herhangi birinden görüş alıyor olmaktadır. Yani bizler işten ve konudan kopmadan, kısa ve konu bütünlüğünde bir sistemde kurum içerisinde veya kurum dışında aynı konuda etkileşim içerisinde olan “kimlikleri” birleştirici bir servis olarak Cuenix’de servis sunmaktayız.

 9. Eda Sağlar Başel · Eda Sağlar Başel ·

  Kısa dönemli planlarımızda vkontakte gibi önce yerel büyük bir network oluşturma planımız bulunmaktadır.

  Bu değerli yazısından dolayı Ümit Bey’e ve görüşlerinizden dolayı size çok teşekkür ederiz.

  Cuenix ile ilgili tüm görüş öneri ve sorularınız için [email protected] adresini kullanabileceğinizi ve sorularını memnuniyetle yanıtlayacağımızı bildirmek isteriz.

  Bu noktada görüşlerimizi size ve bu değerli platformun okuyucularına iletiriz.

  Saygılarımla,

  Eda Sağlar Başel

  Kurumsal İletişim Sorumlusu

  Cuenix|Kurumsal Sosyal

  1. /dev/mach /dev/mach

   Cuenix'e tanıtım yazısından sonra üye olmakla beraber sadece bir kere login oldum, sitenin var oluş amacı, iş amaçlı olarak nasıl kullanabileceğim, linkedin-xing gibi sistemlerden farkı varsa artıları nelerdir pek açık değildi. Şu anki hali ile geliştirilmeye yeni başlanmış bir proje gibi duruyor.

   Dil konusunda neden 5+ dil diye tutturduğunuzu anlamadım ? gettext yada benzeri bir yapı kullanıyorsanız uygulamanızda, yeni bir dil eklemek testleri ile beraber en fazla 4-5 haftanızı alacaktır ( çevirileri bir tercümana yaptırdığınızı varsayarsak ), enerjiizi proje üstünde harcayıp kullanılabilirbir ürün çıkartsanız, türkiye pazarında 5-6 ay'lık bir test sürüşünün ardından eksiklerini giderip diğer ülkelere açılsanız daha mantıklı olmaz mıydı ? ( evet bu sürecin zaman alacağının farkındayım )

   Yorumum eleştirmek için yazılmış gibi görünse de aslen değil : cuenix nedir ne yapar tam olarak anlayamadım , var oluş sebebi anlaşılamayan bir siteninde pek uzun süre dayanabileceğini sanmıyorum. Umarım tam olarak yayına geçtiği zaman cuenix in hedefi belli olur ve bunu yerine getirebilecek nitelikte olur da harcanan emek boşuna gitmez.

   1. Eda Sağlar Başel · Eda Sağlar Başel ·

    Bildiğiniz üzere, sosyal ağlar artık hayatımızın önemli bir bölümü oluşturuyor. Sosyal ağlar yüz milyonlarla ifade edilen kullanıcı sayısına ulaştılar. Neredeyse tüm gündelik hayatımızı sosyal ağlarda paylaşır olduk. Bu durum, bir çok kurum içinde sosyal ağların iş saatlerinde yasaklanması veya limitlenmesine neden oldu.

    Cuenix olarak çıkış noktamızda kurum içinde özel ağlar oluşturma fikri bulunuyor. Yani kurum içinde mail trafiğine boğulmadan ve konudan uzaklaşmadan iletişim kurabilmek. Fikir biraz geliştirilince sadece kurum içinde değil kurum dışında aynı konuda uzman profesyoneller ile paylaşılabilecek bir platform oluştu.

   2. Eda Sağlar Başel · Eda Sağlar Başel ·

    Kısaca kurumsal sosyal platform içinde; kurumunuza ait sadece çalışanlarınızın giriş yapabileceği gruplar kurabilir bu gruplarda şirket içi iletişiminizi sağlayabilirsiniz. Cuenix’in semantik yapısıyla iletişim içinde hashtagler ile tartışma konuları oluşturabilir veya @ ile bir başka çalışanın fikrine başvurabilirsiniz. Cuenix ile tüm iletişiminizi sağlarken bunun yanında çalışma dosyalarınızı da paylaşabilirsiniz.

    Cuenix kurum içinde böyle kullanılırken, yine çalışanların kendi ilgi alanlarına uygun olan gruplar ile etkileşimi sağlayabilir. Yeni iş bağlantılarının oluşturabilmesine olanak sağlar. Semantik kullanıcı aramasıyla herhangi bir konuda, o konuyla ilgili kişilerle iletişimi kolay hale getirmektedir.

 10. Nasıl okunur?

 11. Merhabalar, bu sitenin diger bilindik sitelerden farkı nedir? mesela, foursquare..?

  1. Eda Sağlar Başel · Eda Sağlar Başel ·

   Bu tür platformlar özellikle kurum çalışanlarını hedeflemektedir. (Enterprise Microblogging konsepti). Dünyadaki örneklerine baktımızda; Büyük CRM uygulamalarından SalesForce’un chatter uygulaması www.salesforce.com/chatter veya www.yammer.com’dan örnekleyebiliriz. Baktığınızda AMD Deloitte IPC Scribnia Active.com gibi bir çok büyük kurum kendi içinde bu uygulamaları oldukça yaygın olarak kullanmaktadır.

   Kurumsal sosyal platform ise diğer örneklerinden farklı olarak; kurumu kendi grubunda özel kılarak, diğer ilgi grupları veya kişiler ile etkileşimi aktif hale getiriyor.

  2. Eda Sağlar Başel · Eda Sağlar Başel ·

   Kurumsal sosyal platform ile,

   -Satış ekiplerinizin çalışmasını kontrol edebilir, onlara yeni taktikler sunabilirsiniz.

   -Projenizi yönetirken grubunuzda tüm güncellemeleri anlık olarak görebilirsiniz.

   -Bir yönetici olarak personellerinize doğrudan mesajlarınızı verebilirsiniz. Vision özelliği ile çalışanlarınızın mesajlarını harita üzerinden takip edebilirsiniz.

   -Kurum içeride inovasyon ve arge projelerinizi takip edebilirsiz.

   -Yeni personel seçimlerinizde kişilerin profil, durum mesajları ve ilgi gruplarını inceleyerek daha “tanıdık” personelleri seçebileceksiniz.

   Tüm bu saydıklarımız Cuenix’in kurumlar için geliştirdiği özelliklerdi. Kişiler için ise, öncelikle iş odaklıyız, ama yine de sosyal ortamdan uzaklaşmıyoruz; yine ilgi gruplarınıza özel gruplar oluşturabilir ve kişiler ile etkileşim halinde olmaya devam edebilirsiniz.

 12. Eda Sağlar Başel · Eda Sağlar Başel ·

  Cuenix, "Qnix" olarak okunur.

  Anlamı: Düşünce uydusu, Düşünce yansıması anlamındadır. Kelime kökenlerine baktığımızda;

  Cue, fikir, üstü kapalı söz, işaret anlamındadır. (bir çok dilde Q harfinin okunuşudur.)

  Nix ise uydu anlamındadır. (Plütonun yeni bulunan ay uydusu Nix ve Hydradır. )

 13. Mustafa Mustafa

  logonuz çok kötü olmuş. çok amatörce bir tasarım.özelliklede "i" harfindeki maskot.çünkü her yerde bundan var. sadece yazı ile daha kurumsal durabilirdi.

 14. webrazzi böyle bir haberi nasil yapti ve hala sitesinde bulunduruyor cok merak ettim dogrusu?

  1. O da bir şey mi webrazzi'de daha ne tanıtımlar var. Akıl almıyor.

 15. Hasan Hasan

  Bir de ciddi ciddi cevap yazıyorsunuz kurumsal bir kimlik takınarak :) Yazık resmen harcanan emeklere, zamanlara. Hayır, proje tutunabilse tamam diyeceğiz ama yok. Batıp giden ve tarihin tozlu raflarında yerini alan bir başka emek eleği proje. Türkiye'de vizyonsuzluk var. Bundan dolayı proje çıkmıyor. "Farklı ne yapabilirim" diye düşünen yok. Hep aynı şeyler.