Kurumlara Özel Bir Sosyal Platform: Cuenix.com

Başlangıçta sadece arkadaşların internet üzerinde iletişim kurmalarını sağlamak amacıyla ortaya çıkan sosyal ağların kullanım şekilleri kısa sürede gelişti. Bugün Facebook ve benzeri sosyal ağ siteleri, arkadaşlarla iletişimi kaybetmemenin yanı sıra yeni arkadaşlar edinmek ve profesyonel iş çevresini genişletmek için de önemli bir araç haline geldi.

Diğer yandan Xing ve LinkedIn gibi profesyonellerin iş çevrelerini genişletmek ve yeni bağlantılar kurmalarını sağlayan sosyal siteler de varlıklarını sürdürüyorlar. Fakat bugüne kadar Facebook ile Xing ve Linkedin gibi siteler bazı kesin çizgilerle birbirlerinden ayrılıyordu. 5 Eylül'de test yayına başlayacak olan Cuenix.com ise bu iki farklı sosyal ağ sitesi gruplarının aralarındaki çizgileri biraz daha yumuşatmayı ve kurumsal bir sosyal platform oluşturmayı hedefliyor.

Tamamı Türk yazılımcılar tarafından geliştirilen Cuenix, şirketlerin çalışanları ve çalışanların hem arkadaşları, hem meslektaşları hem de diğer profesyonel çevre ile daha rahat iletişim kurabilecekleri bir platform olacak. En popüler sosyal ağ sitelerinden aşina olduğumuz takip etme özelliğinin yanı sıra, sitede kullanıcı yorumlarını "beğendim" veya "beğenmedim" şeklinde değerlendirme imkanı da bulunuyor. Özel mesaj gönderme, detaylı arama, RSS ekleme gibi özelliklerle beraber Cuenix'te bir sosyal ağ sitesinde olmasını beklenen herşey var (tabi ki oyunlar hariç :) )

Sosyal ağ sitelerinin gerçek zamanlı etkileşim imkanını profesyonellerin de kullanımına sunan Cuenix'te çalışanlar örneğin yeni bir ürün veya hizmetle ilgili meslektaşlarının yorumlarını anında alabilecekler, fikir alışverişinde bulunabilecekler. "Çalışırken eğlen" sloganı ile yola çıkan Cuenix, bu özelliklerin yanı sıra kullanıcıların arkadaşları ve sosyal çevresi ile iletişim kurmasını da sağlayabilecek.

Sitenin kurumlar açısından en faydalı bulunacak özelliği gruplar gibi görünüyor. Kullanıcıların oluşturabildikleri gruplar özel veya herkese açık olarak tanımlanabiliyor. Özel ve sadece davet edilenlerin üye olabildikleri gruplar, şirketlerin kurum içi iletişimlerine hız ve esneklik katabilir. Diğer yandan herkese açık gruplar benzer meslek gruplarına ait ama farklı kurumlarda görev alan kişilerin hızlı bir şekilde soru sorma veya fikir belirtmeleri için faydalı bir kaynak olabilir.

Şu an için sadece test içeriğine sahip olan Cuenix'in ne kadar faydalı ve kullanışlı olduğu ise ancak test süreci başladıktan sonra görebileceğiz. 5 Eylül'de 5 dilde birden test yayına başlayacak olan site bu süreç boyunca özel davet sistemi ile yeni üye kabul ediyor olacak.

Yaklaşık bir haftadır test etme imkanı bulduğum Cuenix'i oldukça başarılı bulduğumu söyleyebilirim. Henüz resmi test süreci bile başlamamış olduğu için ufak tefek aksaklıklar göze çarpabiliyor ama bunların tümü kolaylıkla düzeltilebilecek teknik konular. Siteyi asıl faydalı hale getirecek olan kullanıcılar ve bu kullanıcıların site üzerindeki paylaşımları.

Cuenix'e siz de yakından göz atmak isterseniz şu davet bağlantısına tıklayarak üye olabilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.