Nsyght'ta Yenilik Zamanı

FriendFeed rakibi olarak geçtiğimiz yıl Aralık ayında hayata geçen Nsyght'ı sizlere daha önce tanıtmıştık. Üçü Türk, dört kişilik bir ekip tarafından geliştirilen Nsghyt, o dönemden bu yana kullanıcı sayısını arttırdı ve giderek kontrolü zorlaşan sosyal ağları, bir arada takip etmek isteyen kullanıcılar için başarılı bir alternatif olduğunu kanıtladı.

Henüz birinci yılını doldurmamış olan Nsyght, bugün itibariyle hayata geçirdiği bir dizi yenilik ile bir anlamda sürümünü 2.0'a yükseltti. Servise eklenen yenilikler arasında liste oluşturma, filtreleme, yeni profil sayfaları ve MySpace desteği yer alıyor. Fakat Nsyght tarafından yapılan açıklamada en dikkat çekici bölümü gelecekle ilgili planlar oluşturuyor.

Yeniliklerden başlayalım. İlk dikkat çeken yenilik artık Nsyght üzerinden kendi istediğiniz listeleri oluşturabilme imkanı. Oluşturacağınız listeler sayesinde ilgili kişileri ekleyip, gürültü kirliliğinin önüne geçebileceksiniz. Twitter'da da oldukça popüler olan listeler, Nsyght üzerinden birden fazla sosyal ağ platformunu takip edebildiğinizi düşündüğünüzde son derece faydalı olacak gibi.

Bu sayede Twitter, Facebook, Flicker veya Vimeo gibi siteler üzerinden takip ettiğiniz kişileri kategorilere ayırıp, kişiler hangi platformu kullanıyor olurlarsa olsunlar aynı kategoriye girenleri bir arada izleyebileceksiniz. Arkadaşlarınız ve iş bağlantılarınızı tüm platformlardaki paylaşımlarını bir arada görmek, özellikle sosyal ağları etkili kullanmak isteyenlerin çok işine yarayacaktır.

Bununla beraber bir kişiyi birden fazla sosyal ağ sitesi üzerinden takip ediyorsanız, insanların her platformu aynı amaçla kullanmadığını da görmenizi sağlamıştır. Flickr'da birbirinden güzel fotoğraflar paylaşan bir kişi Twitter üzerinden sadece hayatına dair sıkıcı ayrıntılar gönderiyorsa bu durum biraz can sıkıcı olabilir. Bu durumda o kişiyi takip etmekten vazgeçmek ilk seçenek gibi görünse de, Nsyght'ın yeni özelliği sayesinde artık bu kişinin Twitter paylaşımlarının sesini kısarak, sadece Flickr'dan gönderdiği fotoğrafları takip etmeye devam edebilirsiniz.

Yenilenen profil sayfaları ve kullanıcı pencereleri balonu ise özellikle bu iki yeniliği daha pratik bir şekilde kullanabilmek için tasarlanmış.

Ve gelelim geleceğe dönük planlara bakacak olursak; Nsyght'ın resmi açıklamasında sürekli olarak kaydedip indeksledikleri 12 milyon kullanıcının sosyal bilgisini, gerçek zamanlı olarak sunmayı planladıkları aktarılıyor. Gerçek zamanlı bilgiyi aranabilir ve filtrelenebilir kılmak için çok çalıştıklarını aktaran servis yetkilileri, yakın bir gelecekte bu hizmeti sağlayabilecekleri dile getirmişler.

Nsyght şu anda takibi giderek zorlaşan sosyal ağ paylaşımları basit bir şekilde izlemeyi sağlıyor. Ama bu yukarıdaki açıklamadan da anlaşılacağı gibi gelecek ile ilgili planlar daha büyük. Nsyght'tan Geoffrey McCaleb'in "çığır açacak bir olay" olarak nitelendirdiği bu yenilik özetle; takip ettiğiniz kişilerin paylaşımlarını analiz ederek farklı konularda kararlar vermenizi kolaylaştıracak bir algoritma üzerine kurulu olacak. Şu anda üzerinde çalışılmaya devam eden bu yenilik ile şimdilik için elimizdeki bilgiler bunlarla sınırlı.

Şu an için 12 milyon kişinin paylaşımlarının takip edildiği bu sistem üzerine kurulacak akıllı sosyal bir arama servisi ortaya oldukça ilginç sonuçlar çıkmasını sağlayabilir gibi görünüyor…

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.