Sosyal Medya ‘Back To School’ Dönemine Yaklaşıyor!

Sosyal Medya ‘Back To School’ Dönemine Yaklaşıyor!

Açıklama: Vadi Efe, ortakantin.com/Youth Republic yönetici ortağı ve dekatlon buzz sosyal medya ajansı kurucu ortağıdır. Bu yazısı konuk yazar olarak Webrazzi’de yayınlanmıştır.

Türkiye’nin genç nüfusundan ve bu dinamik popülasyonun potansiyel enerjisinden birçok yerde övgüyle bahsedilir. Bu duruma paralel olarak ülkemizde internet kullanıcılarının %45’i de 16 ile 24 yaşları arasında. Geçtiğimiz hafta bu kitleyi yakından ilgilendiren bir olay yaşandı ve üniversite sınavlarının sonuçları açıklandı. Şu anda da ek yerleştirme dönemi sürüyor. Peki ya üniversiteler sosyal medyayı nasıl kullanıyor?

Geçtiğimiz 2-3 sene içerisinde özel üniversitelerin sayısının artması ile birlikte geleneksel mecraları kullanarak üniversite adaylarını hedefleyen birçok kampanya hayata geçti. 2010 ise sosyal medyanın senesi oldu. Özellikle tercih döneminde üniversitelerin sosyal medyayı kullanmasında yoğun bir artış yaşandığını söyleyebiliriz. Bu kampanyalar şu ana kadar genelde üniversitelerin gerçekleştirdiği organizasyonlar ve sosyal sorumluluk projeleri ekseninde gerçekleşmekteydi. Bu sene tercih döneminde ise bir ay gibi kısa bir süre içerisinde yaklaşık 20 üniversite tanıtımını dijital mecralar üzerinde yoğunlaştırdı.

Reklamverenler genelde vakıf üniversiteleri ve kampanyalar dijital dünyaya dokunan farklı birçok ajans tarafından hayata geçirilip medya planlama ajansları üzerinden gençlik mecralarına sunuluyor. Bu sene kampanyaların interaktivitesi ve çeşitliliğinde olumlu gelişmeler göze çarpıyor. Üniversiteler kampanyalarını kurgularken güçlü oldukları özelliklerinin altını çizmeyi hedeflediler. Genelde adaylara özel birer landing page hazırlayıp kendilerini sunmayı tercih ettiler.

Bu kampanyalar arasından dikkat çeken bazılarına göz atalım:

Koç Üniversitesi kampanyasını tanıtım günlerine yönelik olarak ön bilgi verip adayları kampüsüne davet ederek tamamladı, Özyeğin Üniversitesi ise girişimciliği sahiplenmiş bir üniversite olarak adayların kendi hayallerindeki üniversiteyi kuracakları bir facebook oyunu tasarladı. Okan Üniversitesi bir mikrosite inşa edip adayların hayal ettiği üniversite ortamını tasvir etmeleri karşılığında onları ödüllendirdi.

İzmir Ekonomi Üniversitesi sosyal medya üzerinde yaptığı çalışmaya ek olarak bir canlı destek sistemi kurarak “Geleceği Yönetmek Yarını Planlamaktan Geçer” mottosunu kullandı.  Işık Üniversitesi facebook üzerinden tercih danışmanlığı sistemi açarken “geleceğini konuşalım” sloganı ile bir mikrosite çalışması hayat geçirdi. Zirve Üniversitesi de tercih döneminde sosyal medya iletişimini yoğun olarak kullandı, hizmetlerini ve kampüsünü facebook üzerinden adaylara tanıttı.

Kurumlar artık gençlik iletişiminde kullanabilecekleri en etkin yöntemin sosyal medya olduğunun farkına vardılar. Gençler günde bir saatten fazla zamanlarını internette geçiriyorlar. Yoğunlukla sosyal ağlarda vakit geçiriyor, mesajlaşıyor ve oyun oynuyorlar. Bu yüzden onlara eğlence vaadeden, iyi vakit geçirmelerini sağlayan, onları interaksiyona sokan ve bir yandan da markanın sunduğu faydalar hakkında bilgilendiren kampanyalar başarılı oluyorlar.

Bu tür çalışmalar önümüzdeki iki ay içerisinde de trendini arttırarak devam edecektir, çünkü eylül ayı sonunda üniversiteler yeni eğitim öğretim dönemi için kapılarını öğrencilerine açacak. Yaz döneminin rehaveti de ‘back to school’ dönemi ile birlikte bitecek ve kampanya sayılarında artış yaşanacak. Sonuç olarak sosyal medya ‘back to school’ dönemine yaklaşıyor ve dijital gençlik mecraları bu aralar fokur fokur kaynıyor...

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.