2010'da Facebook 1.2 Milyar Dolarlık Reklam Görüntüleyebilir mi?
Finans

2010'da Facebook 1.2 Milyar Dolarlık Reklam Görüntüleyebilir mi?

Artık sosyal webin merkezi olan Facebook'un üye sayısı kadar gelirleri de baş döndürüyor.Facebook'un 2010 yılı gelirleri Mart ayı tahminlerine göre 1-1.1 Milyar dolar iken, eMarketer'in son raporuna göre Facebook'un sadece 2010'un reklam gelirleri 1.2 milyar doları aşacak.

2008 gelirlerini 2'ye katlayarak 2009 yılında 700-800 milyon dolar kazandığı tahmin edilen Facebook, gelirinin büyük bölümünü Google gibi reklamverenlerden kazanıyor. eMarketer'in raporu da Facebook'un 3 yıllık tahmini reklam gelirlerini ortaya koyuyor.

Facebook'un 2009 reklam gelirlerini 665 milyon dolar gibi diğer tahminlerden daha alt seviye de hesaplayan eMarketer'in, 2010'da biçtiği reklam geliri Amerika için 835 milyon dolar olurken dünya genelinde 1.285 milyar dolar olacak. 2011'de ise toplam reklam geliri 1.760 milyar dolar seviyesine çıkacak. Yani 2009 ile 2011 arasında reklam gelirlerini %165 arttıracak.

eMarketer'in raporda verdiği diğer bir bilgi ise Facebook'un 'eski' rakibi MySpace'in reklam gelirleri hakkında. Rapora göre Myspace'in bu yıl 347 milyon dolar olan reklam gelirleri önümüzdeki yıl %14 düşüşle 297 milyon dolara gerileyecek. MySpace'in doğal karşılanan bu düşüşün önüne nasıl geçeceği ise tahmin edilemiyor.

Küresel bir ekonomik güç olma yolunda da hızla ilerleyen Facebook'un reklam gelirlerininin büyük oranda yerel reklamlardan geldiği biliniyor. Yeni konum tabanlı özellikleri ile bu oranı arttıracağı da şüphe götürmez bir gerçek. Geçen yaz 6.5 milyar dolar paha biçilen Facebook'un bu yılki değerlemesi bakalım ne olacak ve şirket hisselerini halka ne zaman arzedecek.

Yorumlar (9)
 1. Yıldırım Yıldırım

  google reklamlarına göre çok daha verimli geri dönüşler aldım.

 2. Reklam servisi çok gelişmiş ve kesinlikle harika.

  o yuzden bu kadar kazandıgını zannediyorum.

 3. Facebook trafiğinin değersiz bir trafik olduğu herkesin malumu bırakın parası çok olan eklamverenler harcasınlar paralarını :)))

 4. Google reklamları Türkiye'de birçok şirkete yüksek miktarlarda müşteri kazandırdı fakat her sektörün farklı müşteri potansiyeli olduğu gibi reklam ihtiyaçları da farklılaşıyor. Facebook bu anlamda değerlendirildiğinde önemli bir reklam kapısı oldu. Mesela bir "Rent a car" şirketine Adwords reklamları büyük katkılar sağlarken çok daha büyük reklam harcaması ile Facebook'da büyük başarısızlıklar alınabilir. Fakat yerel bir cafe sahibi Facebook sayfası ve reklamları ile müşteri sayısını çok yüksek rakamlara çekebilir. Özellikle yerel işletmeler için ve eğlence sektörlerinde Facebook çok büyük bir reklam mecrası olma yolunda ilerliyor. Bu anlamda Facebook sayfalarda yaptığı son değişiklik gibi yapacağı küçük adımlarla reklam gelirlerini çok arttırabilir. Yine reklamveren Facebook'un bazı sektörlerdeki önemini daha iyi kavrayacaktır ve Facebook reklam gelirlerini gün geçtikçe arttıracaktır.

 5. Mustafa Namoğlu Mustafa Namoğlu

  Facebook'un bu kadar üyeyle, daha fazlasını da kazanacağına eminim.

 6. Ielts Kursu Ielts Kursu

  ilgi alanları, ilgili sayfalar gibi reklam gösterimleri ile google dan daha başarılı olabilir uzun vadede.

 7. hedef kitleye özel reklam verebilmek gerçekten çok güzel bir şey facebookda. genelde umursamıyorum o reklamları. Bir ara denemek lazım.

 8. peki facebook vergi konusunda nasıl davranıyor bilen var mı? türkiyeden verilen reklam için vergi ödüyor mu.

 9. facebook reklamları çok verimsiz

  yani facebook'a reklam vermek çok anlamsız