Apple'ın uygulama marketi App Store'a yeni bir detay eklendi. Ücretsiz uygulamalar bölümüne eklenen yeni kategoride çeşitli uygulamalar için satın almadan önce deneme fırsatı sunuluyor.

Apple'ın bu yeniliği daha önce sunmamasından şikayet eden kullanıcılar, uygulamaları korsan yoldan denemeyi tercih ediyordu. Apple'ın gerekçesi ise ücretli uygulamalarda çok sayıda deneme sürümü olduğu yönündeydi. App Store'a eklenen yeni kategori bu soruna çare niteliği taşıyor. Ücretli uygulamaların ücretsiz sürümlerini sunan kategori o uygulamanın satın almaya değip değmeyeceğini anlatmayı hedefliyor. Dolayısıyla bu yeniliğin hem uygulama korsanlarına yönelik bir çıkış hem de ücretli uygulamaların daha fazla satılmasına yönelik olduğu düşünülüyor.

JailBreak.me gibi Jail Break işlemini basite indirgeyen tarayıcı tabanlı uygulamaların gelişmesi Apple'ı rahatsız ediyor olacak ki Apple, uygulamaların resmi yollardan kullanılması için farklı fikirler çıkarıyor. Bazı uygulama üreticilerinin bu yönde fikir geliştirmesinin yanında Symbian'ın uygulamalarda deneme sürümü sunduğu ve Windows Phone 7 Marketplace için de böyle bir yeniliğin geleceği biliniyor. Belki de kullanıcı eğilimleri ilerleyen zamanda Apple'ı daha ciddi yeniliklere sürükleyebilir, bakalım zaman neler getirecek.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.