Ve Windows 7, Vista'yı Geçti!
Teknoloji

Ve Windows 7, Vista'yı Geçti!

Microsoft'un yeni işletim sistemi Windows 7 hızlı yükselişini sürdürüyor. Net Market Share'in rakamlarına göre Windows 7 sonunda Vista'yı geride bırakmayı başardı. Geçtiğimiz yıl Eylül ayında %1,52 pazar payına sahip olan Windows 7, Temmuz rakamlarına göre payını %14,46'ya yükseltmiş durumda. 2009 Eylül'de %18,62'lik pazar payına sahip olan Vista ise geçtiğimiz ayı %14,34 ile kapattı ve ilk kez Windows 7'nin gerisinde kaldı.

11 ayda yaklaşık %13 pay kazanan Windows 7'nin şimdiki hedefi ise Windows XP'yi geride bırakmak ama rakamlara göre bu Vista'yı geçmek kadar kolay olmayacak.

Windows XP'nin Temmuz ayı pazar payı %61,87 olarak ölçüldü. Yani Windows 7'nin 4 katından fazla. Geçtiğimiz 11 ayda yaklaşık %10 pay kaybetmesine rağmen hala açık ara pazar lideri konumunda olan Windows XP'nin liderliği Windows 7'ye kaptırması için en az 2 yıla ihtiyaç var gibi görünüyor.

Tabi bu 2 yıl sadece yukarıdaki rakamlara göre ortaya çıkan bir rakam. Fakat işletim sistemi kullanım oranlarını etkileyen çok fazla dinamik olduğunu da unutmamak lazım. Windows XP netbook'lar sayesinde yeniden popüler olmuştu. Netbook rüzgarının yavaş yavaş dinmeye başladığını düşünecek olursak, XP bu desteği zaman içinde kaybedecek gibi görünüyor.

Diğer yandan daha yüksek maliyetlere sahip olan Windows 7'ye geçmek için XP'yi terk etmek, özellikle gelişmekte olan ülkelerdeki kullanıcıların tercihi olmayabilir. Yani XP daha uzun bir süre kemikleşmiş kullanıcı kitlesini kaybetmeyebilir.

Vista'dan dili yanan kurumsal kullanıcıların geçtiğimiz 11 ay içerisinde Windows 7'ye geçiş için aceleci olmadıkları da hesaba katılmalı. Fakat Windows 7 geçtiğimiz süre boyunca aldığı olumlu eleştiriler ile bu temkinli kurumsal kullanıcıların da güvenini kazandı. Bu yıl bitmeden firmaların toplu Windows 7 lisansı almak için harekete geçecek olmaları da Windows 7'nin avantajlarından biri olacak.

Tabi bu sırada Windows 8'in piyasaya çıkması, hatta sadece dedikodusu bile tüm bu hesapları alt üst edebilir…

Yorumlar (3)
  1. Mustafa Namoğlu Mustafa Namoğlu

    Windows 7'nin geçmesine 3.5-4 ay var.

  2. Tutmuş ve kemikleşmeye yönelen bir projeyi geriye itmek istemek bence biraz hatalı olur hatta bayağı.Vista üzerine win7 buz gibi geldi.Zaten xp kullanıcıları artık kemik konumda.

  3. windows 7 başarılı ama yine de köklü yenilikler adına çok birşey yok. ms bir sonraki adımda büyük sıçrama yapamaz ise sadece xp'yi geçmek zorunda kalmayacak google ile de ciddi rekabete girecek gibi görünüyor. hala yılların kullanabilirlik sorunları var. open dialoglar falan facia. açık klasörde rahat gezemiyor açık klasörümüzden dosya seçemiyoruz. hala anlık arama çok iyi ve hızlı değil.

    Microsoft çok korkak ilerliyor. köklü ve kullanıcıyı sevidirecek detaylara odaklanmaları gerekiyor. ve çok az zamanları kaldı umarım akılarını başına toparlarlar.