Blogdan Para Kazanılır mı?

Pek çok kişinin hayali, yazacağı blog sayesinde para kazanmak ve hatta belki de geçimini sadece blogu ile sağlayabilmek. Kulağa çok hoş gelmesinin yanı sıra yurtdışında örnekleri de olması, pek çok kullanıcıyı ilk blog yazılarını yazmak için motive ediyor.

Peki ama gerçek hayatta ve Türkiye koşullarında blog yazarak para kazanmak mümkün mü? Geçimini bu şekilde sağlamayı bir kenara bıraksak bile, Türkiye şartlarında sadece blogundan kayda değer rakamlar kazananlar var mı?

Blogcu.com'u da bünyesinde barındıran Nokta A.Ş.'nin CEO'su Tümay Asena'ya göre blogdan para kazanmak mümkün ve Türkiye'de de binlerce kişi sadece bloglarından ayda 200 dolar, hatta bazıları 1000 dolardan fazla gelir elde ediyor…

Nokta'nın son yayınladığı basın bülteninde görüşlerine yer verilen Tümay Asena, kaliteli ve sürekli güncellenen blogların yüksek trafik sağlaması ve bu sayede reklam yayınlayarak ya da satış ortaklığı modelleri ile kayda değer gelirler elde etmenin mümkün olduğunu söylüyor.

Basın bülteninde Blogcu.com bünyesinde 1.200.000 blog bulunduğu, bunların 200 binin aktif olarak güncellendiği ve bu blogların %30'dan fazlasının ayda 200 dolara kadar gelir elde ettiği bilgileri yer alıyor. Hatta bazı popüler blogların gelirlerinin ise ayda 1000 doları geçtiği de açıklanıyor.

200 bin aktif blogun %30'unun 200 dolar civarında gelir elde etmesi yaklaşık 60 bin blog yazarının geçimini sağlayamasa bile, bahsetmeye değer bir gelir elde ettiğini ifade ediyor. Tek tek düşünüldüğünde 200 dolar (yaklaşık 300 TL) çok büyük bir kazanç olmasa da, on binlerce blog yazarının toplam gelirini hesapladığınızda ise bu açıklamalar çok ciddi bir gelir potansiyelini işaret ediyor.

Peki sizler bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.