Blogdan Para Kazanılır mı?
Blog

Blogdan Para Kazanılır mı?

Pek çok kişinin hayali, yazacağı blog sayesinde para kazanmak ve hatta belki de geçimini sadece blogu ile sağlayabilmek. Kulağa çok hoş gelmesinin yanı sıra yurtdışında örnekleri de olması, pek çok kullanıcıyı ilk blog yazılarını yazmak için motive ediyor.

Peki ama gerçek hayatta ve Türkiye koşullarında blog yazarak para kazanmak mümkün mü? Geçimini bu şekilde sağlamayı bir kenara bıraksak bile, Türkiye şartlarında sadece blogundan kayda değer rakamlar kazananlar var mı?

Blogcu.com'u da bünyesinde barındıran Nokta A.Ş.'nin CEO'su Tümay Asena'ya göre blogdan para kazanmak mümkün ve Türkiye'de de binlerce kişi sadece bloglarından ayda 200 dolar, hatta bazıları 1000 dolardan fazla gelir elde ediyor…

Nokta'nın son yayınladığı basın bülteninde görüşlerine yer verilen Tümay Asena, kaliteli ve sürekli güncellenen blogların yüksek trafik sağlaması ve bu sayede reklam yayınlayarak ya da satış ortaklığı modelleri ile kayda değer gelirler elde etmenin mümkün olduğunu söylüyor.

Basın bülteninde Blogcu.com bünyesinde 1.200.000 blog bulunduğu, bunların 200 binin aktif olarak güncellendiği ve bu blogların %30'dan fazlasının ayda 200 dolara kadar gelir elde ettiği bilgileri yer alıyor. Hatta bazı popüler blogların gelirlerinin ise ayda 1000 doları geçtiği de açıklanıyor.

200 bin aktif blogun %30'unun 200 dolar civarında gelir elde etmesi yaklaşık 60 bin blog yazarının geçimini sağlayamasa bile, bahsetmeye değer bir gelir elde ettiğini ifade ediyor. Tek tek düşünüldüğünde 200 dolar (yaklaşık 300 TL) çok büyük bir kazanç olmasa da, on binlerce blog yazarının toplam gelirini hesapladığınızda ise bu açıklamalar çok ciddi bir gelir potansiyelini işaret ediyor.

Peki sizler bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Yorumlar (65)
 1. Bence mümkündür ki bunun en büyük örneği webrazzidir. Webrazzide bu tarz konuları inceleyen bir blog ve epey para kazandığını sponosr kutularından görekteyiz :) Eğer amacınız para kazanmak değilse ve tek konuda içerik sağlıyorsanız ileride zaten sizede teklifler gelecektir istesenizde istemeseniz de. Fakat bazıları para kazanmak amaçlı bloglar açıyor ve bunların hemen para kazanma şansı olmadığı için sonra pes edip bırakıyor ve çöp bloglar ortada kalıyor. En kısa sürede para kazanmak isteniliyorsa kaliteli içerik, belli amaçlı bir blog ve azim :)

  1. Meric Meric

   Blog actim yeni :) Fakat sorunum bu konuda cok fazla insanin bilgiye yardima ihtiyaci oldugunu goruyorum forumlarda vs. fakat blogumu tanitmayi nasil yapabilirim bilmiyorum. :/

 2. bir kere link satışı + adsense + tanıtım yazısı fn fn dana ayda en az 300 tl kazaniyorlardır. birde sitenin hittinin yüksek olduğunu düşünürsek bu miktar 1000 tl geçmesi içten bile değil. yazınız için teşekkürler ..

 3. 200.000 blogdan %30'unun 200 dolar ve üzeri kazanması o kadar da büyük bir rakam değil çünkü geride %70'lik bir oran var.Bense henüz birşey kazanmmış değilim çünkü yeterli trafiğe sahip olmadan reklam koymanın herşeyi para üzerine yığmak olduğunu düşünüyorum.İleride belki ben de kazanabilirim.

  1. Tarık Tarık

   Kazananda, kazanamayanda var doğal olarak. Ama internetten para kazanılıyor. Buna şüphe yok.

 4. Simto Alev Simto Alev

  Bloglara özel bir takım başarıya ulaşmamış girişimler olsa da, hiçbir planlama ajansının plana blogları dahil ettiğini görmedim. Alternatif reklam seçenekleri için de aylık ziyaretçisi benim gibi 10.000'in altında bloglar için uygun olmuyor. Peki nasıl para kazanıyor bu blogger'lar?

 5. Siyah Sapkali Siyah Sapkali

  1. Blogcu.com barindirdigi bloglarin gelirlerini nasil olcmus? Blogcu.com'daki bloglarin buyuk kisminin gelir kaynagi google adsense. Blogcu.com direkt olarak hicbir sekilde blog sahiplerinin gelirlerine adsense izin vermedigi icin ulasamaz. Sadece blog sahiplerinin ne kadar kazandigini kendi beyanlari ile ogrenebilir.

  2. Allah askina "Basın bülteninde Blogcu.com bünyesinde 1.200.000 blog bulunduğu, bunların 200 binin aktif olarak güncellendiği ve bu blogların %30′dan fazlasının ayda 200 dolara kadar gelir elde ettiği bilgileri yer alıyor." ne demek? 200 bin blogun 30% 60bin blog eder. Bunlarin icinden bazilarinin ayda 200 dolara kadar kazandigi soyleniyor. Yani 59.999 tanesi gunde 0.01 dolar, bir tanesi gunde 200 dolar yapsa, yukaridaki onerme dogru olur. Insanlarin buyuk cogunlugu, sizde dahil, yukaridaki onermeyi 60bin blog ayda 200 dolar olarak algilar. Bunlari pazarlamacilar iyi bilir, ve sizide yaniltmislar.

  3. Turkiyede 60bin blogun gunde 200 dolar yapmasi imkansiz. Cunku ayda 200 dolar kazanmak icin gunde 6.67 dolar kazanmaniz gerekiyor. Google adsenseten bu parayi yapabilmek icin ortalama olarak gunde 3000 civari sayfa gosterimi geerkir. 3000 sayfa gosterimini 60 bin blogcu yaparsa, bir gunde 180 milyon sayfa gosterimini blogcu.com bloglari yapiyor demektir. 180 milyon sayfa gosterimi ile blogcu.com dunyanin en buyuk sitesi olmasi gerekiyor. Cunku en yakin rakibi facebook'un bile neredeyse 3 kati trafige sahip olmali. Yani yukarida verdiginiz datalar malesef gerceklerden cok uzak.

  1. günde demiyor ayda 200$ diyor...Ayrıca günlük 180m PV yapan site dünyanın en büyük sitesimi oluyor?

   1. Capella Capella

    "Cunku ayda 200 dolar kazanmak icin gunde 6.67 dolar kazanmaniz gerekiyor. Google adsenseten bu parayi yapabilmek icin ortalama olarak gunde 3000 civari sayfa gosterimi gerekir. "

    Yorum yapmadan önce bir daha okumanızı tavsiye ederim, o rakamlar günde 200$ için değil, günde 6,67 için denmiş. Günde 180 milyon sayfa gösteriminin büyüklüğünün de farkında değilsiniz sanırım, bir facebookta kaç sayfa gösterimi yapılıyor, araştırın derim.

  2. Remembrance Remembrance

   Aslında 200 dolar kazanıyor dememişler, 200 dolara kadar kazananları aynı grup içerisinde toplamışlar ve %30'u oluşturuyor bu grup. Yani 5-10$'dan 200$'a herşey olabilir. Bu 30% un ne kadarı 200$ kazanıyor hala belli değil. Geri kalan 70% bence kayda değer bir şey kazanmıyor ki rakamlar arasında ismi bile geçmemiş. Aralarında istisna olarak yüksek gelir elde edenler varsa da bu çok bir şey ifade etmez. Yoruma kesinlikle katılıyorum.

   Bir de 60000x200 12 milyon eder ki aylık bu geliri blogculara veriyorsa yıllık cirosunu düşünemiyorum bile.. Çok mu katı bir yorum oldu, bilmiyorum. Blog yazmak tabi ki desteklenmeli, özellikle kaliteli içeriğe yüksek primler verilmeli, ama böyle üstünkörü herkesi para kazanmak için blog yazmaya itmek hem içeriğin kalitesini düşürür hem de boşuna umut verilmiş olur.

 6. Kazananlar sabah akşam PC başında olduklar için kazanıyorlar. Doğaldır yani... Ama 1000$'ın üzerinde kazananlar insan üstü çaba gösteriyorlar galiba

 7. Mustafa Namoğlu Mustafa Namoğlu

  Daha niche bir alanda elde edeceğiniz aylık 10.000 hatta altı bile olabilir hit rakamları, size doğrudan reklam getirebilir. Alanınızın niş olması çok önemli.

 8. Mustafatan75 Mustafatan75

  Ben de ayda 1.000$ üzerinde gelir elde eden blogun aylık pageview ve tekil ziyaretçi sayısını merak ettim. En çok da içeriğini.

  Bir de aylık 1.000$ ciro mu yoksak masraflar (hosting, vs.) düştükten sonraki net kazanç mı? Keşke yazıda biraz daha detay bilgi olsaymış. O zaman çok daha faydalı olurmuş bizler için.

 9. Project2010 Project2010

  Blog önceden blog olarak kullanılırdı.Belki anlamsız gelebilir açıklıyayım ;

  Türkiyede bir iki yıl önce ciddi bir forum furyası vardı aramalarda "linki görebilmek için tıklayın" yazısını sık rastlar olmuştuk .Bloglar son dönemlerde çok ciddi bir artış gerçekleştirdi.Artık aramalarda forumlar yerine bloglar görüyoruz ve görmeye devam edeceğiz.

  Tabi bu internet önümüzdeki bir furyayı kestirmek oldukça güç.

  Bloglardan para kazanmaya gelince ;

  Bir dizimi açılıyor xdizisi.blogspot.com xdizisi.wordpress.com xdizisi.com hemen açılır ve logla hit çekilir reklamlar basılır

  Hit mi basıcan bas film izleme bul bir sağlam kaynak ekleme 500-1k film neyse al sana hit

  hit mi istiyorsun aç bir blog sağlam kelimlere bas mesala yarın xdizisin 5.bölümü var ama sen 6.bölümünü koy erkenden yerini al ;)

  1. Ibrahim Ibrahim

   "mesala yarın xdizisin 5.bölümü var ama sen 6.bölümünü koy erkenden yerini al ;)" Bu söylediğinizi şu anda bir çok site yapıyor. Ziyaretçinin bilgisayar başında nerelere gönderme yaptığını(!) hiç düşünmüyor bunlar.

 10. Theomanarslan Theomanarslan

  Blogdan para kazanılır evet ama BLOGCU dan değil!

  1-) Bir çok blogcu sitesinin girişindeki 10 saniyelik reklam ziyaretçileri daha siteye girmeden kaçırıyor.

  2-) Blogcu temaları çok eksik,zevksiz,sıradan

  3-) Temaya ayarları da çok zor, kod bilgisi gerektiriyor. Blogger gibi sürükle bırak değil!

  Bunun haricinde %30 un 200 dolar kazandığı da pek gerçekçi değil. Çoğu zaten çöp blog durumunda, geri kalanların neredeyse hepsi kazanıyor demektir bu! Satış ortaklığını zaten çok az kişi biliyor, neyden, adsense den mi kazanıyorlar?

  1. kesinlikle katiliyorum, mantıklı degil, şişirilmiş ve, blogcu altyapısı malesef yerli sermaye olsada pek kaliteli ve stable olmadığı ortada, biraz abartma var sanırım.

 11. Blogdan para kazanma sözünü ilk duyduğumda bana gerçekçi geldi ve bir arkadaşın alt domaininde blog yazmaya başladım. Sadece 10 yazı ile ayda 100 doları görünce kendime blog açmaya karar verdim. Şuan ekonomi üzerinde yazılar yazdığım bir blogum var. Girişler her geçen gün düşmesine rağmen kazandığım para artıyor. Sadece özgün ve doğru kitleye hitap edilen yazılarım google dan ziyaretçi çekiyor. Kazancım aylık 500 doları buldu... Demek ki blogdan para kazanılıyormuş...

  1. Theomanarslan Theomanarslan

   (: 10 yazı ile ayda 100 dolar mı? Bu blog ne ara indexlendi, ne ara ilk sıralara tırmandı,ne ara o kadar ziyaretçi geldi de ayda 100 Dolar kazandırdı? Kazancın kaynağı nedir Adsense mi Affiliate mi? Esinlenmek isterim varsa adresini verir misiniz?

  2. Zeynep Dursun Zeynep Dursun

   bende bloğ açmak istiyordum.ama uzun zamandır çabaladığım halde bunu başaramadım.bana da yardımcı olurmusunz.ne yapmalıyım öncelikle.

  3. Meric Meric

   Nasil tanittiniz blogunuzu ? ilk basta

 12. Fahrettin Namoglu Fahrettin Namoglu

  Şu anda Türkiyede kimse evini blogdan kazandığı parayla geçindirdiğini düşünmüyorum. Hayat hızlı ilerliyor. Elbet birgün internet kullanıcıları blogları takip etmeye başlar o zaman para kazanırız.

 13. Pdfdergi Pdfdergi

  15 yaşındaki bir gencin blog yazmaya başlamasıyla birlikte 25 yaşına geldiğinde en az bir emekli maaşı kadar para kazanabileceğine inanıyorum. Hergün yazmasa da bazen günde 2 defa bazen haftada 1 defa blog yazarak bu başarıya ulaşacağını düşünüyorum.

  Blogu genel içerikli olabileceği gibi belirli bir konuya adanmış da olabilir. Eğer belirli bir konuda yazarsa hem o konuda uzmanlaşır hemde konusunda en iyi blog olabilir. Bence herkesin bir blogu olmalı...

 14. Umut Akyol Umut Akyol

  Yazıda %30'u ayda 200 dolara kadar diyor, bu anlamda 200 dolar veya daha az şeklinde yorum yapılabilir.

 15. Etkinegitimci Etkinegitimci

  buradaki kazançlar sadece blogcu.com üzerinde.Bunun bloggeri var wordpressi var (bunlar ücretsiz blog servisleridir.) Özel olarak milyonlarca insanın kendi blogu var.İnternetten kazananlar çok ama inanmak,bilgi ve araştırma kazanç getiriyor.Sadece blog açtım demekle olmuyor.İlgileneceksiniz ki kazanç sağlayacaksınız.

 16. Adsense + infolinks ile ayda yaklaşık 300-350 dolar kazanıyorum. Sadece 1 tane ingilizce wordpress blogum var. Yaptığım tek şey de her akşam 1 saatimi ayırarak iki paragraf yazı yazmak. Bence blog yazarak para kazanmanın 2 sihirli kelimesi var: Niche ve Güncellemek

  1. Theomanarslan Theomanarslan

   ingilizce olunca kazanma ihtimali artıyor tabi. ama iki sihirli kelimeye eklenmesi gerekenler var.

   kaliteli içerik, bağlılık yaratmak,sosyal medya,güvenirlilik...

 17. Postdijital Postdijital

  İlginç!!! Bu içeriklerle değil 200 dolar, 2 dolar kazanılması bile mucize. Aslında bu üzücü hem de umut verici.

  Üzücü, çünkü böyle zırva içeriklere trafik çekilmesi işi başarıyla yapıldığı için okur çer ve çöpün içine çekilmiş oluyor. Blogları blogcu'dan ibaret zanneden çok insan olduğuna eminim. Eğer öyle olmasaydı, cidden blogları keşfetmiş okur olsaydı bu topluluk sanırım bir blogcu bloguna adım atmazlardı diğerleri varken.

  Sebepleri sıralayayım üstünkörü de havada kalmasın.

  1- İçerikler özgün değil genelde.

  2- Siteleri ağır reklam bannerları yüzünden açmak zor. Bu arada 100 Mb/s up 100 Mb/ down bir internet bağlantısında bulunuyorum, ekleyeyim.

  3 - Sitelerin açılmasını bekledikten sonra karşınıza da ilk olarak ''içerik'' yerine reklamlar çıkıyor.

  Özgün değil derken, örnek de vereyim. Girltube diye bir blogu push yapıyor Blogcu.com anasayfasında. Giriyorum, başlıklar bunlar

  HSYK Atama Kararnamesi Görüşmeleri Başladı

  YAS Terfi eden Askeri Personel Listesi

  Bir haber sitesinden direkt kopyala yapıştır. Yanında da şöyle reklamlar var. ''Aranızdaki tek engel kellik mi?'' ve ''Match.com''

  Webrazzi yazısında bazı popüler blogların 1000 doları bulan kaznçlarında bahsedilmiş. Tecrübem kadın bloglarının (sevmiyorum bu tanımlamayı ama) popüler olacaüı yönünde. Hele de ''annaelik'' başlıı altında. Böyle bir bloga giriyorum. Siz de girin, http://sifavetedavi.blogcu.com/

  ''içerik'' i bulmanız kaç saniye alacak, tecrübelerimizi buraya yazalım.

  Blogcu.com ..... Bir skandal. Sorry, ama öyle.

  1. İçeriği bulmam reklamı kapatmama rağmen bir 10sn yi geçti. Bu kadar olur, pes doğrusu...

 18. ayda 50$ bir blogdan rahatça para kazanabilirseniz 10 blogdan 500$ gelir yeterki kitleyi bulmak olsun

 19. Meraklı Meraklı

  200.bin kişinin %30'unun 200 dolar kazanması demek 120 MİLYON $$ demek. Bu da pek inandırıcı gelmedi doğrusu...

 20. Theomanarslan Theomanarslan

  Yurt dışında çılgınlar var. 13 yaşında moda blogcusu Tavi defileleri en önden izliyor, huffingtonpost siyasete bile yön verebiliyor ve insanlar magazin haberlerini perezhilton dan takip ediyorlar. Ama 10 yazı yazıp para kazanmak, sadece adsense umit bağlamak biraz boş hayal. Tamam eskisi gibi SEO çok şart değil, o açık sosyal medya ile biraz kapatılabilir ama yazmayı sevmeden, yazılan konuda uzman olmadan kazanmak tamamen şans ile açıklanabilir.

  1. bir blog sitesi olusturmak istedim.amacım acık ögretim okuyorum ve internette vakit geçirirken bu vakti para çevirmek aylık 300 tl benim işimi görebilir fakat sitemin üst sıralara nasıl cıkacagını bilmiyorum.özgün içerik tamam kaliteli içerik tamam ama google ye ekleme yada site haritası hakkında bilgim yok ayrıca hosting ve domain olmadan oluyor mu ? bilen biri cevap verirse sevinirim

 21. Akın Biggblog Akın Biggblog

  Arkadaşlar blogdan para kazanılır ama boş hayallere kapılmayıp gerçekçi olmakta fayda var.Eğer blogdan para kazanmak istiyorsanız öncelikle internet kurdu olmalısınız.Blog içeriğiniz tek bir konu yada genel kapsamlı olabilir.Ülkemizde bu işi hakkıyla yapanlar var ve binlerce çaylak.Reklama boğulmuş blogların ömrü çok kısa,sade bir tasarım ve göz yormayan reklamlar kafidir.Eğer blogdan para kazanmak istiyorsanız herkesin bildiği gibi kaliteli olduğu kadar zengin ve özgün içerik kullanmalısınız.Sadece benim takip ettiğim türkçe otuzu aşkın blog var demekki insanlar işlerini iyi yapıyorlar.Ciddi anlamda para kazanmaksa eğer mesele bu işi meslek haline getireceksiniz ve maddi yatırım yapacaksınız.Reklam vermek gibi.Bazı blogcular sadece reklam alıp para kazanma peşinde.Ve blog dostlukları çok önemli.Kısacası zor değil ama emek istiyor,altyapı istiyor,zaman istiyor. Teşekkürler

 22. blogcu.com üzerinden bu kadar para kazanılabileceğini düşünmüyorum.

  İyi para kazanmanız için yüksek bir trafiğe ihtiyacınız var,iyi bir server ,iyi seo,iyi ve basit bir tasarım ve reklam alanlarınızın kullanıcıların tıklayabileceği gözüne gözüne sokulmuş bölgelerde olması gerekmekte . Bir blogtan para kazanmak söz konusu ise blogunuzun en düşük 2000-3000 sayfasının google tarafından ilk sıralarda indexlenmiş olması gerekmekte. Blogcu.com seo açısından iyi olmasına karşın etiket arama sonuçlarını direk olarak log içlerine yansıtmadığı için kullanıcıların para kazanabileceğini düşünmüyorum.

  1. Yeniilan.net Yeniilan.net

   Tamamen sana katılıyorum:) ve bende blog dostluğu konusunda bir çalışma yürütüyorum yakında paylaşıcam. Inşallah:)

 23. Bilgimbir Bilgimbir

  Türkiye'de blog yazarlarının pekte para kazanacağını zannetmiyorum, en azından blog yazarları para kazanamaz.İnternette reklam şirketleri para kazanıyordur.Belki erotik yayın yapan bloglar varsa onlar kazanıyordur işte.

 24. 200$ kazanan blogların,toplam blog sayısnın %30'unu teşkil etmesi imkansız. 1000$ a bazı arkadaşlar imkansız gözle bakmış fakat olabilir. Çünkü bazı bloglardan yeni çıkan ürünleri,hizmetleri tanıtmaları için reklam yazısı alınıyor. Tek konu üzerine alanında sivrileşmiş blogcular bu kadar kazanabilir fakat bunların da sayısı oldukça azdır zaten.

 25. Ne yazık ki, artık reklam networklerinden para kazanabilen sitelerin büyük bir kısmı, çöp içeriğe sahip. Gerçek anlamı ile blog yazarak para kazanmak ise uzun ince bir yoldan geçiyor.

 26. Yeniilan.net Yeniilan.net

  Benim sitede bir blog tabanı kullanıyor ve gayette iyi gidiyor kazançlarım. Sizlerin yapması gereken bir blogu hergün yeni bilgilerle beslemek. işte bu sayede 1000 dolar olmasada yaklaşık 700 ile 800 dolar rahat kazanırsınız.. tecrübe sabittir:D

 27. Y.ercan Payidar Y.ercan Payidar

  Gerçekten internet günlüğü tutan bir insan 1. planda parayı değil içeriğini düşünmeli, işte o zaman belirli bir kitleye sahip olur ve ardından yavaşta olsa maddi kazanç kapısı açılır diye düşünüyorum.

 28. Sinav Haberleri Sinav Haberleri

  ben de hala kazanmaya çalışıyorum...

 29. Murat Yilmaz Murat Yilmaz

  Konusulan rakamlar Turkiye icin iyi ama benim Ingilizce bloglarimdan kazandiklarim yaninda cok komik kaliyor. Hicbir yerde calismiyorum. Ekonomik ozgurlugumu fazlasiyla elde ettim sadece yazi yazarak.

  Sadece Amazon.com urun tanitimlari yazarak bile cok iyi paralar kazanabilirsiniz. Tabii ki Ingilizce, kalite ve sabirli olmak sart :)

  1. Yeniilan.net Yeniilan.net

   Gerçekten bu kadar iyi bir şekilde ingilizce yazı yazman şaşırtıcı ve tebrik ediyorum :D

   Bende ingilizce çalışıyorum ama bir cesaret edip yazı yazmadım fakat artık yazıcam :D

 30. Türkiye'de bloglardan geçim sağlayacak kadar para kazanılacağına inanmıyorum. Okuyan bir toplum değilken blog işinin gelir amaçlı değil de gönüllü olarak yapılabileck bir faaliyet olduğunu düşünüyorum.

 31. Karolla Karolla

  bikere önce bloğun çekici bir tasarımı olması lazım.

  neyin nerede olduğunu bir bakışta anlamak lazım.

  içeriğin belli bir kitleye hitap etmesi lazım.

  ziyaretcilerin gözleri yorulmamalı.

  ben şuan bloğumda bunları sağlıyorum henüz google ramalarında çıkmıyor çünkü çok yeni. ama doğru yolda olduğumdan eminim. hedefim 400 dolar gelir. inşallah ulaşırım.

 32. blogdan para kaanmak istiyorsanız ilk olarak yazmayı sevin sonra insanların ilgi alanlarını belirleyin kararınızı verdikten sonra internet kurdu olun sonra güzel içerikle sizde blogdan para kazanın .

  1. Cagatay Cagatay

   Aynen katılıyorum zaten blogdan para kazanmak istiyorsanız önce yaptığımız işi sevmeliyiz.

 33. Osman Osman

  İlgimi ceken blogcu ile para kazanılmaz yorumları ben sadace http://musaerdogmus.blogcu.com/ adresinden 1,200 kazandım. Tabi bir yıllık sürede.. Viral pazarlama teknikleri uyguladım. Kesinlikle ptc sistemi ile değil.. Ama blogcu harcadığım zamanı wp tabanlı bir site kursaydım ,şu belki 2 katını kazanmıştım.

 34. İsmail İsmail

  Anket sonucu 0-200 $ arasını %71'olarak göstermiş. Bu durum yüz kişiden yetmiş bir kişinin hiç bir reklam geliri elde edemediğini göstermesi yönünden önemli. Anket sonucu, yüz kişiden yetmiş bir kişinin 200 $ veya daha az kazandığını göstermesi gerçekçi değil. Anket seçeneği olarak 0-1$ şıkkının bulunması sonucu daha belirginleştirirdi.

 35. Kamil Cengiz Kamil Cengiz

  Bu forumda da bazı arkadaşlar birbirine yardımcı olmak için değil de maalesef hala internette filan miktarda para kazandığını iddia ederek ve bilinen sözde kazanç kitaplarını pazarlayarak menfaat peşinde koşuyor. Osman gibi... Oysa yazmak bir zevk ve biz yazdığımız için para kazanabilir miyiz diye soruyoruz. Arkadaş blog açmış, blogunda internette soyle para kazanılır boyle para kazanılır gibi yaygın seyler yazmıs. Size soruyorum bu blog yazarlıgı mıdır? Arada bizim gibi dogru düzgün seyler yazanlar da kaynayıp gidiyor maalesef.

 36. Teknoloji Bloğu Teknoloji Bloğu

  Yorumlar bizlere blogların ne halde olduğunu anlattı. Ne yazıkki bizim daha çok yol almamız lazım. Aslında bir kaç para kazandırma yolu biliyorum ama kim uğraşacak ki. Bence internetten para kazanılır ama yöntemini bilmek lazım.

 37. Paraakazan.com Paraakazan.com

  blogtan gerçekten güzel paralar kazanılacağına inanıyorum çabalamam bunun üzerine.

 38. gerçekten blogdan para kazanılıyor benim üç ayda bir 108 dolar kazanan bir tanıdığım bile var.

 39. Bloglardan gercekdende iyi para kazanılır ama blogcu sitesi benim acmıs oldugum blogcu sitemi kapattı yani hiti artan blogu kapatıyorlar analamadım gitti...ama guzel yazı eski yazı ama bilgilendirici tesekurler

 40. Adagdelen Adagdelen

  blogdan para kazanmayı bir ek gelir olarak düşünür ve günlük 1-2 saatini ayırırsan elbette aylık 100 -200 $ kazandırır fakat blogcu nun kazandırabileceğini düşünmüyorum o anasayfa reklamı gerçekten büyük bir mantık hatasıdır.. bir çok ziyaretçi sayfa açılmadan kızıp gidiyor biri de ben =) bir blog, kendi domaininiz kadar profesyonel olmasa da yine de sağlam yazarsanız ve bir değil bir kaç blog açıp yüklenirseniz olur bu iş.. ama sadece blogla geçinmek hayal bahçesinde dolanmak gibi.. bir defa blog açmak mesele değil, sürekli farklı ve güncel, aranan birşeyleri pompalaman lazım ki trafik gelsin. ve bir blogda subdomain olmasından sebep insanları yeniden oraya çekmek o kadar kolay olmayabilir.. zaten .blogspot.com , .wordpress.com gibi bir kelime yükü var uzantıda şimdi sen buna bir de kendi blog adını ilave et bakalım.. al sana buepeyceuzunbiralanadi.blogspot.com oldu.. hayırlı olsun :) bir gelen pir gelir ama bu dezavantaja rağmen sen o blogda altın değerinde birşeyler bulundurman lazım ki arayıp needip edip geri gelsin millet.. yoksa zor iş.

  1. Ekol Hoca Ekol Hoca

   bloglardan para kazanılabilir yeter ki özgün içerik olsun takip edenler oluyor mutlaka.

   1. Gökhan Gökhan

    sabır ve özgün yazı bu işin anahtarı, ne olursa olsun sitenizi güncel tutun, yazıları sağdan soldan kopyalamayın

 41. Fikir Ticareti Fikir Ticareti

  Herseyden önce amaç kaliteli içerik ve insanlara faydali olmak olmalidir... Iyi seyler yaptiginizda, çalistiğinizda zaten para da beraberinde gelecektir...

 42. Agah Alptekin Agah Alptekin

  Öğrenciler için ideal.. Ama çok çalma çırpma var Türkiye'de.. O yüzden kalite düşüyor..

 43. bende hayatın içinden öyküler diye bir bloğum var henüz ne ziyaretcim nede yorumcum var banada yardım edermisiniz

 44. Yagmurprens Yagmurprens

  Arkadaşlar internetten bende para kazanıyorum ama gerçekten öyle.kolay değil oturup adam gibi vakit ayırıp internet alemine özgün kaliteli bir şeyler vermeniz gerekiyor. Bu arada ayda 150 TL kazanıyorum. 8 aydır uğrasiyorum ama aslinda prof olarak 3 ay filan uğraştım. Diğer aylar çok az gerçekten belirli bir standardı yakalarsankz mesela günde 2-3 saat ayirirsaniz benim.kazandığımız 150 TL yi siz 1500 TL yapabilirsiniz. Saygılar.

 45. Meric Meric

  Blog actim acmasina...Kendi basimdan gecenleri yaziyorum.Polonyada evlendim. Buradaki deneyimlerimle Polonyada olan ya da olmak isteyen diger insanlara yardim etmek amacim.Fakat okuyuculara nasil ulasirim bilmiyorum gercekten.Yazip yazip okyanusun dibine birakmak gibi.Kim nereden bulacak? Diger blog ya da forumlarda paylasirsaniz turk kafasi millet senin blog benim blog kavgaya basliyor. Kimse daha cok kisiye ulasalim yardimci olalim demiyor. neyse.

 46. Sitem Kaç Para Sitem Kaç Para

  Daha fazla bile kazanılabilir, ben 10 bin tl kazanan biliyorum sadece blog üzerinden. Webrazzi de aslında blog üzerinden para kazanan bir site sayılabilir. alt yapısı wp mi bilmiyorum ama gayet blog mantığında.

 47. Blog Mavisi Blog Mavisi

  Kopyala yapıştır, içerik çal kopyala yapılmadıktan sonra websitesinden para elbette kazanılır. Öncelikle sevdiğiniz konularda blog açıp yazarsanız, sürekli yada planlı yazarsanız, özgün ve benzersiz içerikler üretirseniz geçmişte kazananlar gibi bugün ve yarında para kazanabilirsiniz.