Türkiye İnternet Araştırması Detayları
Telekom

Türkiye İnternet Araştırması Detayları

TTNET adına IPSOS-KMG tarafından Ocak-Mart 2010 tarihleri arasında  38 ilde yapılan araştırma sonuçları basın ile geçtiğimiz hafta paylaşıldı. Türkiye'nin il il internet penetrasyonundan, bilgisayar sahipliliğine ve internet kullanım alanlarına kadar birçok bilgi içeren raporun özetini aşağıda bulabilirsiniz.

TTNet'in ADSL abonesi sayısı açısından da dünyada ilk 10'a girdiği bildirilen raporda benim en çok ilgimi çeken bilgi ise batıdaki bazı illerin neredeyse en doğudaki illerden bile düşük internet penetrasyonuna sahip olması oldu. İstanbul beklendiği üzere %50'nin üzerinde internet penetrasyonuna sahip tek şehir olarak göze çarpıyor.

Bir diğer göze çarpan konu ise bilgisayarı olup da internet bağlantısı olmayan 1.5 milyondan fazla hane oluşu. Bu haneler ya gerçekten internetin kendilerine katma değer sağlamayacağını düşünüyorlar ya da interneti maliyetleri yüzünden tercih etmiyorlar. Burada yeni çıkan her eve internet kampanyalarının sonuçlarının yararlı olacağı kesin.

Rapordaki haritadaki il il farklılıklar internet girişimcileri için yeni fikirler ortaya çıkarır mı bilinmez. Fakat potansiyel olarak bakıldığında bu haritadaki kırmızı olan yerlerin en fazla birkaç yıl içerisinde  turuncu veya sarıya dönüşeceğini tahmin etmek çok da zor değil. Bu durum internet girişimcileri için daha çok müşteri, daha çok gelir anlamına geliyor.

Yorumlar (5)
 1. Firma Rehberi Firma Rehberi

  Ülkemiz insanı sohbet etmeye sosyal ağlarda gezmeyi seviyor. Faydalı olanların oranları oldukça düşük.

 2. Oktay Ozgun Oktay Ozgun

  Serkan, eline saglik hocam, guzel bir ozet olmus. Internet penetrasyonu bazinda olacak bir renk degistirmenin bircok farkli alanda da renk degistirmeyi hizlandiracagi gercegini unutmamak lazim. Umariz evrensel hizmet fonu gibi mevcut kaynaklar daha fazla kullanilarak bolgeler arasi dijital ucurumun kapanmasi icin caba sarfedilir.

  Bu arada Internet girisimcileri icin cok onemli nokta da 37% lik bir kesimin Internet'e ihtiyac duymamasi. Yani bu kesimi mevcut global servis saglayacilarin verdigi sosyal ag ve iletisim hizmetleri kesmiyor. Bu kesim icin daha cok alana odakli yerel bazi servisleri kurgulamak gerekiyor ki bunu ancak Turk Internet girisimcileri yapabilir.

 3. Torbam.com Torbam.com

  Penetrasyon ne demek? Dil kurumunun sözlüğüne baktım bulamadım. Yazar arkadaş bizi aydınlatırsa sevinirim.

 4. Theomanarslan Theomanarslan

  Doğuda sosyal hayat daha az olduğu için sanırım online dünyada sosyalleşiyor insanlar.