Türkiye İnternet Araştırması Detayları

Türkiye İnternet Araştırması Detayları

TTNET adına IPSOS-KMG tarafından Ocak-Mart 2010 tarihleri arasında  38 ilde yapılan araştırma sonuçları basın ile geçtiğimiz hafta paylaşıldı. Türkiye'nin il il internet penetrasyonundan, bilgisayar sahipliliğine ve internet kullanım alanlarına kadar birçok bilgi içeren raporun özetini aşağıda bulabilirsiniz.

TTNet'in ADSL abonesi sayısı açısından da dünyada ilk 10'a girdiği bildirilen raporda benim en çok ilgimi çeken bilgi ise batıdaki bazı illerin neredeyse en doğudaki illerden bile düşük internet penetrasyonuna sahip olması oldu. İstanbul beklendiği üzere %50'nin üzerinde internet penetrasyonuna sahip tek şehir olarak göze çarpıyor.

Bir diğer göze çarpan konu ise bilgisayarı olup da internet bağlantısı olmayan 1.5 milyondan fazla hane oluşu. Bu haneler ya gerçekten internetin kendilerine katma değer sağlamayacağını düşünüyorlar ya da interneti maliyetleri yüzünden tercih etmiyorlar. Burada yeni çıkan her eve internet kampanyalarının sonuçlarının yararlı olacağı kesin.

Rapordaki haritadaki il il farklılıklar internet girişimcileri için yeni fikirler ortaya çıkarır mı bilinmez. Fakat potansiyel olarak bakıldığında bu haritadaki kırmızı olan yerlerin en fazla birkaç yıl içerisinde  turuncu veya sarıya dönüşeceğini tahmin etmek çok da zor değil. Bu durum internet girişimcileri için daha çok müşteri, daha çok gelir anlamına geliyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.