Hindistan'ın 35 Dolarlık Tableti Gerçek mi, Hayal mi?
Teknoloji

Hindistan'ın 35 Dolarlık Tableti Gerçek mi, Hayal mi?

Son günlerde teknoloji dünyasının tartıştığı en büyük soru bu. Hindistan hükümetinin tanıttığı 35 dolarlık tableti gerçek mi, yoksa gerçek olamayacak kadar iyi bir hayalden mi ibaret?

Eğer olabilir diyorsanız sizi biraz daha zorlayalım. Hükümet 35 dolarlık tabletin fiyatının 20 ve hatta 10 dolara kadar çekilebileceğini iddia ediyor…

Geçtiğimiz birkaç gün içerisinde bu konuda çok fazla şey yazıldı ve çizildi. Dünyanın en önemli teknoloji uzmanları ve araştırma şirketleri kafa kafaya verip Hindistan'ın ortaya attığı bu akıl almaz fiyatın gerçekten mümkün olup olmayacağını tartışıyorlar.

Eğer maddi açıdan bu fiyata bir tablet üretmek mümkünse bile bu tek başına yeterli mi? Yoksa hesaba katılması gereken başka şeyler de olmalı mı?

Öncelikle eğer daha önce duymadıysanız Hindistan hükümetinin tanıttığı tabletin sahip olması planlanan bazı temel özelliklerinden bahsedelim.

 • Web üzerinden video konferans özelliği
 • Doküman ve multimedya dosyaları görüntüleme (DOCX, ODT, JPG, GIF, AVI, AC3 gibi)
 • Arama yapma özelliğine sahip PDF okuyucu
 • ZIP dosyalarını açabilme özelliği
 • Firmware güncelleme seçeneği
 • OpenOffice çalıştırma imkanı
 • İnternetten veya depolama cihazlarındaki videoları görüntüleyebilecek medya oynatıcı
 • Flash ve JavaScript eklentileri kullanabilen internet tarayıcısı
 • Kablosuz bağlantı
 • Bulut Bilişim (Cloud Computing) Desteği
 • Uzaktan erişim imkanı
 • DTV, IPTV ve DTH multimedya seçenekleri
 • Güneş enerjisi paneli
 • Dokunmatik ekran

Hintli yetkililer bu özelliklere sahip çalışan prototipin 47 dolara mal edildiğini, seri üretime geçildiğinde fiyatın 35 dolara düşeceğini ama nihai hedeflerinin bu fiyatı 20 ve hatta 10 dolara indirebilmek olduğunu söylüyorlar. Eğer her şey yolunda giderse 2011 yılında bu tabletler öncelikli olarak ülke çapındaki üniversite öğrencilerinin, ardından da lise ve orta okul öğrencilerinin kullanımına sunulacak.

Peki bu mümkün mü?

Öncelikle bardağın boş tarafından yorumlar alalım. Bu projenin bu fiyata gerçekleşmesinin mümkün olmadığını söyleyenler arasında en göze çarpan isim Intel. Zdnet'in Intel'den adı açıklanmayan bir yetkilinin "parçaların fiyatlarını alt alta yazıp topladığınızda bu cihazın, bu fiyata elde edilmesi mümkün değil" dediğini aktarıyor.

Computerworld de 35 dolarlık tabletin asla gün ışığını göremeyeceğini düşünenlerden. Altını çizdiği önemli nokta ise Hindistan'da dokunmatik ekran üretilmediği ve bunun Çin veya Tayvan'dan ithal edilmesi gerektiği. Bu durumda sadece dokunmatik ekranların fiyatının bile 35 doların üzerinde olacağını iddia ediyor.

Burada bahsedilmesi gereken diğer bir nokta ise 35 doların maliyet mi yoksa satış fiyatı mı olacağı? Hintli yetkililer bu konuda net bir açıklama yapmıyorlar. Yapılan açıklamalar bunun daha çok bir maliyet fiyatı olduğunu izlenimi uyandırıyor ama bu konuda net bir şey söylemek pek mümkün değil.

Ayrıca yetkililer sayılan özelliklerinin tamamının 35 dolarlık cihazda yer alıp almayacağı konusunda da net bir bilgi vermiyorlar. Örneğin güneş enerjisi panelinin bu fiyata dahil olmadığı söyleniyor. Bu panel bile tek başına 35 dolarlık cihazın fiyatını kayda değer oranda arttırabilir.

Diğer yandan dünyanın dört bir yanındaki pek çok kişi bu habere inanmak istiyor. Sadece Hintli öğrencilerin bu imkana kavuşmasını istediklerinden değil, bunun küresel bir etkisi olacağına inandıkları için 35 dolarlık tabletin hayata geçmesini istiyorlar. Hintlilerin tableti dünyanın diğer yerlerdeki öğrenciler ve hatta son kullanıcılar için de daha ucuz cihazlara sahip olma fırsatı doğurabilir.

Hintli yetkililer fiyata inanmakta zorlananları ikna etmek için toplu siparişin etkisinden bahsediyorlar. Bu cihaz için verilecek toplu siparişin 100 bin adetten başlayacağını ve bu rakamın bile maliyetleri düşürmek için önemli olacağını savunuyorlar.

Diğer yandan Forrester Research'ten Sarah Rotman Epps, 35 dolarlık tablete inananlardan biri ve o inanmak isteyenlere de umut veriyor. "Kullanılan malzemelerin kalitesi düşünülünce bu tableti bu fiyata üretmek olası" diyen Epps, işin başka bir boyutunu gündeme getiriyor: "Asıl soru bu cihazın öğrenciler için yeterince iyi olup olmayacağı".

Gerçekten de bu önemli bir konu. Tüm imkanları seferber ederek çok ucuza bir tablet üretmek mümkün olabilir. Düşük kaliteli parçalar kısa vadede 35 doların altında kalacak bir tableti ortaya çıkartabilir ama bu cihaz gerçekten de uzun vadede kullanılabilir olacak mı? Yoksa sadece bir öğretim yılını çıkarttığı taktirde öğrenciler kendilerini şanslı mı sayacaklar?

Bazı ders kitaplarının bile 35 dolar (yaklaşık 52 TL) olduğunu düşünecek olursak, bu fiyata tabletin sadece 1 öğretim yılını sağ salim çıkartması da belki kabul edilebilir. Eğer bu yıl boyunca öğrencilerin eğitime katkı sağlayabilecek özelliklere sahipse… Bu kısmını gerçek anlamda ölçebilmek içinse cihazın kullanıma geçmesini beklemekten başka bir seçeneğimiz yok…

Sizce 35 dolara tablet gerçek mi hayal mi?

Yorumlar (13)
 1. Bence şimdi değil ama 5-6 yıl sonra mümkün olabilir, söz edilen teknolojiler yeni, bu yüzden maliyeti yüksek olabilir.Bu reklamdan başka bir şey değil

 2. Eğer 35$'a üretebilirlerse onu 10$'a da satabilirler, zira devlet desteğiyle 10$'a satılması planlanıyor, bir kısmını devlet ödeyecek yani...

  Ama o aleti 35$'a nasıl üretirler, o şimdilik hayal gücümün sınırlarını zorluyor. :D

 3. Aytac Zeren Aytac Zeren

  Arkadaşlar yok öyle birşey. Bu hintlilerin dikkati üzerilerine toplamak için uydurdukları koca bir yalan. Ortaya inanılması zor bir iddia atacaksınız sonra insanlar hep sizi konuşacak. Hikayeeee.

 4. Umut Akyol Umut Akyol

  Şu anda Sahibinden.com'da Eken M001 adlı Android'le çalışan tabletleri 180 TL'ye bulabiliyorsunuz. Eken M001 hakkında daha fazla bilgi için http://www.slashgear.com/eken-m001-100-android-mid-gets-reviewed-2683177/

  Yurtdışındaki birçok forumda Eken M001 satın almış, deneyimlerini paylaşan insanlar var. Genel intiba bu alet gerçek ve çalışıyor şeklinde. Onlarsa 100 $ gibi fiyattan almışlar.

  Yani bir şirket birkaç binlik satışa üzerine şirket karını koyarak 100$'a tablet satabiliyor. O zaman milyonlarca sipariş olursa bence 50 $ çok rahat ulaşılabilecek rakamlar. 35$ için tahmin yapabilmek içinse uzmanlık gerektiren bir soru.

 5. Ali Yaman Ali Yaman

  Hindistan yazılım konusunda çok iyi olabilir ,ama elektronik üretiminde başarılı olması imkansız ülkelerindeki firmaların bir çoğu çinde fason üretim yaptırıyor kaldıki bu fiyata çinde bile çok zor olan bişey satılsa bile kesinlikle kar etmesi mümkün olmayan bişey başkent bombay da su bulamayan insanlar için bile 35 dolar yüksek bir rakam büyük ihtimalle ülkelerini gündeme getirmek için yapılan bi reklam çalışması olduğunu düşünüyorum

 6. bir arada 100$ laptop muhabbeti vardı, başaramamışlardı diye hatırlıyorum, 200$ gibi bir fiyata satmak zorunda kalmışlardı. bunun akıbeti de öyle olacaktır zira sadece güneş panellerini düşünsek bile ortaya muazzam bir rakam çıkıyorken dokunmatik ekran, kablosuz bağlantı, işlemci filan mümkün müdür? mümkünse isyan edelim.

 7. Bence 35 dolar olabileceğini ve olamayacağını malesef tartışabilecek durumda değiliz. Ve teknoloji bakımından Hindistan Türkiye'den çok daha ileri bir ülkedir. Hindistan'ı yazılım konusunda iyi biliriz. Ama elektronikte de bizden iyiler.

  Bugün Hindistan'da asgeri ücret 117 dolar. Yani Hindistanlılara göre 35 dolar çokta cüzi bir rakam değil.

 8. Biz sadece pahalı olur imajını kafamıza kazımışız.

  bakın notebooklarınızın amerikada satış fiyatı 300 - 400$ ı geçmiyor.

  seri üretim ve milyonlarca üretimde bence olabilecek bir fiyat..

  umarım bizim devletimizde 35 tl lik tabletler yapılması için destek girişimlerinde bulunur.

 9. Mustafa Namoğlu Mustafa Namoğlu

  Hindistan için 35 dolar yüksek olabilir ama, bir tablet'in 35 dolara satılmasını bırakın, mal edilmesi bile çok zor bence. O 35 dolarlık tabletin büyük bir kısmını devlet karşılıyodur, 35$ halka yansıyan fiyatıdır.

 10. Project2010 Project2010

  Şuanda çinliler google andorid işletim sistemli dokunmatik tablet yaptı ve hızlı büyüyor.90$'dan bulabiliyorsunuz.

  35$ düşmesi zor gözüküyor

 11. Reklam gibi duruyor. Fakat bu haber rekabete yol açarsa fiyatların düşmeside işimize gelecek.

 12. Galatasaray Galatasaray

  focalprice.com ve dealextreme.com gibi sitelerden 89-97 $ arasinda satin alabiliyorsunuz eken m001 gibi tablet pcleri...

 13. Hakan Uygun Hakan Uygun

  arkadaslar Çin de yasıyorum bazıları bazı sıtelerdekı urunlerın fiyatlarını yazmıs,5 inclik idare eder android işletim sistemli,300 mhz işlemcili,128 mb ramli,1gb hafızalı ,ortalama 3 saat pil omru olan bir tablet pc yı toptanda (toptandan kastım 10 100 değil,Çinde toptan kavramı 1000 li paketlerden yuzlerce onlarca yuzlerce demek) yanı kısaca yukarıdakı ozellıklerdekı urunu 10bin adetli sayılarda alınırsa 100 lira cıvarına veya bir kac lıra altına almak mumkun,aksesuar ve pil omrunden ve birazcıkta kalitesinden feragat edilirse 80 liraya almak mumkunse üretmek tabi ki daha ucuuz olur,mesela 233 işlemçi ,64 mb ram ve 512 mb hafızayla yaklasık 50 dolara uretmek mumkun