Haberlere Yorum Yapmak İçin $0.99 Öder Misiniz?

Haberlere Yorum Yapmak İçin $0.99 Öder Misiniz?

İçerik sitelerinin yorum moderasyonunun ne kadar zor olduğunu yetkilileri bilirler. Söz konusu haber siteleri olunca bu zorluk iyice artar. Bir de site biraz popüler ve ipini koparanın ahkam kestiği bir platform olma potansiyeli gösteriyorsa vay halinize! Yayınladığınız her haberden sonra haberi yazmaktan fazla geçirdiğiniz zamanı yorum moderasyonu için harcarsınız. Yitirdiğiniz zaman bir tarafa, yıpranan sinir sisteminiz de bu işin promosyonudur.

Webrazzi'de de dönem dönem "baydığımız" anonim yorum insanlarına karşı nasıl bir önlem almak lazım diye düşünürken bu "oldukça saçma" gözüken ama "hiç de fena olmazdı" dediğim yöntemle yüzleştim.

Bu dahice yöntem nedir derseniz, Amerika merkezli bir haber sitesi The Sun Chronicle, yorum yapmak isteyen kişilerin ücretli üye olmasını zorunlu hale getirdi.

Sitede herhangi bir habere yorum yazmak isteyen kullanıcılar bir defaya mahsus $0.99 ödüyorlar. Kayıt esnasında da isim-soyad, adres, e-posta, telefon numarası gibi bilgilerini paylaşarak kredi kartlarıyla ödemeyi gerçekleştiriyorlar.

CNN'in haberine göre şu ana kadar 22 kişi The Sun Chronicle'da yorum yapabilmek için bu ödemeyi gerçekleştirmiş.

Özellikle haber siteleri için yapılan yorumların sayısı kadar, yorumun kalitesi de önemlidir. Ancak yorum kalitesi fazlasıyla göreceli bir kavram. Size göre yayınlanmaması gereken bir yorum, bir başkasına göre son derece makul olabiliyor.

Webrazzi'de yorum moderasyonu yaparken göz önüne aldığımız birkaç kriter bulunuyor. Elbette küfür ve hakaret direkt yorumun silinme sebebi. Bunun yanında haberle hiç ilgisi olmayan ve kişisel saldırı içeren yorumlarda da temizlik yoluna gidiyoruz.

Bazen yorumlar ne siyah ne de beyaz alanda yer almıyorlar ve gri bölgede bulunuyorlar. Bu tür yorumlar konuyla ilgili ve hakaret içermese de içeriksiz ve niteliksiz yorumlar oluyorlar. Böyle durumlarda kişisel insiyatif kullanıyoruz ve karar veriyoruz.

Elbette gönül ister bir sitede yorum yapmak isteyen herkes önce $0.99 ödeyerek üye olsun ama model olarak içeriğe ücretsiz ulaşabilen bir kitleye sadece yorum özelliğini etkinleştirmek için böyle bir zorunluluk sunmak mümkün olmayacaktır.

The Sun Chronicle bu özelliği çok uzun süre uygulamada tutamayacaktır diye düşünüyorum ama bana sorarsanız denenmesi iyi oldu. En azından internet iş dünyasında denendi başarılı olmadı şeklinde bir vaka örneğimiz olacak.

Yine de soralım, yorum yapmak için premium üyelik satın alıp bir defaya mahsus $0.99 öder miydiniz?

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.