Haberlere Yorum Yapmak İçin $0.99 Öder Misiniz?
Haber Servisleri

Haberlere Yorum Yapmak İçin $0.99 Öder Misiniz?

İçerik sitelerinin yorum moderasyonunun ne kadar zor olduğunu yetkilileri bilirler. Söz konusu haber siteleri olunca bu zorluk iyice artar. Bir de site biraz popüler ve ipini koparanın ahkam kestiği bir platform olma potansiyeli gösteriyorsa vay halinize! Yayınladığınız her haberden sonra haberi yazmaktan fazla geçirdiğiniz zamanı yorum moderasyonu için harcarsınız. Yitirdiğiniz zaman bir tarafa, yıpranan sinir sisteminiz de bu işin promosyonudur.

Webrazzi'de de dönem dönem "baydığımız" anonim yorum insanlarına karşı nasıl bir önlem almak lazım diye düşünürken bu "oldukça saçma" gözüken ama "hiç de fena olmazdı" dediğim yöntemle yüzleştim.

Bu dahice yöntem nedir derseniz, Amerika merkezli bir haber sitesi The Sun Chronicle, yorum yapmak isteyen kişilerin ücretli üye olmasını zorunlu hale getirdi.

Sitede herhangi bir habere yorum yazmak isteyen kullanıcılar bir defaya mahsus $0.99 ödüyorlar. Kayıt esnasında da isim-soyad, adres, e-posta, telefon numarası gibi bilgilerini paylaşarak kredi kartlarıyla ödemeyi gerçekleştiriyorlar.

CNN'in haberine göre şu ana kadar 22 kişi The Sun Chronicle'da yorum yapabilmek için bu ödemeyi gerçekleştirmiş.

Özellikle haber siteleri için yapılan yorumların sayısı kadar, yorumun kalitesi de önemlidir. Ancak yorum kalitesi fazlasıyla göreceli bir kavram. Size göre yayınlanmaması gereken bir yorum, bir başkasına göre son derece makul olabiliyor.

Webrazzi'de yorum moderasyonu yaparken göz önüne aldığımız birkaç kriter bulunuyor. Elbette küfür ve hakaret direkt yorumun silinme sebebi. Bunun yanında haberle hiç ilgisi olmayan ve kişisel saldırı içeren yorumlarda da temizlik yoluna gidiyoruz.

Bazen yorumlar ne siyah ne de beyaz alanda yer almıyorlar ve gri bölgede bulunuyorlar. Bu tür yorumlar konuyla ilgili ve hakaret içermese de içeriksiz ve niteliksiz yorumlar oluyorlar. Böyle durumlarda kişisel insiyatif kullanıyoruz ve karar veriyoruz.

Elbette gönül ister bir sitede yorum yapmak isteyen herkes önce $0.99 ödeyerek üye olsun ama model olarak içeriğe ücretsiz ulaşabilen bir kitleye sadece yorum özelliğini etkinleştirmek için böyle bir zorunluluk sunmak mümkün olmayacaktır.

The Sun Chronicle bu özelliği çok uzun süre uygulamada tutamayacaktır diye düşünüyorum ama bana sorarsanız denenmesi iyi oldu. En azından internet iş dünyasında denendi başarılı olmadı şeklinde bir vaka örneğimiz olacak.

Yine de soralım, yorum yapmak için premium üyelik satın alıp bir defaya mahsus $0.99 öder miydiniz?

Yorumlar (18)
 1. Yorum yazan için belki O anki okuduğu içeriye göre yazma isteği çok kuvvetli olabilir ve bu kuvvetten doğan dürtü ile bellirli bir ücret ödemeyi göze alıp yorum yazma isteği uyanabilir.

  Bu başlıkda dikkatimi çeken konu yorumun yazan için daha önemli olduğu izlenimi verilmiş ama güzel bir yorum yazandan çok site için daha çok önemli olacağı aşikardır.Hata yorum bazen belirtilen içerikten bile daha çok önem teşkil edebilir.

  Bence sitelerin güzel yorumlara belirli sınırlar içinde tebrik,heydiye,puan vb şeyler gibi ödüller vermeli diye düşünüyorum.

 2. nayir! nolamaz Arda! Webrazzi'ye yorum yazmak icin hic bir zaman para ödemiciim!

 3. Ben aksine bu uygulamanin basarili olacagini dusunuyorum. Ozellikle yorumlarin oylanmasini saglayan eklentiler cok ise yariyor. INsanlarda kendi dusuncelerini dikte etme aliskanligi var ve eger talep cok ise bunu kullanmak akillica olur. Herseyden onemlisi dediginiz gibi deney niteliginde bir uygulama,bekleyip gorelim.

 4. Yorum moderasyonu bence şu şekilde bir yazılım ile daha kolay olur.

  Tüm yorumlar direk yayınlanacak.

  Youtube.com yorumlarındaki gibi , sadece fare imleci yorum divine geldiğinde görünecek şekilde, yorumu "şikayet et- yorumu sil", "Katılmıyorum", "Beğen", "Aşırı doğru bir yorum" gibi butonlar ile yorumun kullanıcılardaki tepkisini ölçelim.

  Yorumları okuyanların %30u yorumu kaldır dedi ise yorum hemen pasif hale getirilsin. ( Oranları ve hangi butondan hangi orana ulaşılınca yapılacak eylemde admin panelinden ayarlanabilip özelleştirilebilinecek şekilde.)

  Yorumları okuyanların adedine o yorum divine gelen fare imleci sayısı ile ulaşabiliriz. Şöyle bir şart ta koyabiliriz. Fare imleeci o yorum divine gelipen azından 2 saniye durduysa o yazıyı okunmuş kabu et. ( Yorumun okunma sayısını bulma yöntemi pek gerçekçi sonuç vermeyebilir ki gunumuzde dokunmaitk ekranlardan yorum okuyanlar fare imlecini unuttular bile - ama ben bunu yapabileceğimizi belirtmek için böyle örnek verdim. )

  Yada yoruma oy verenlerin %40 ı bu yorum kaldırılsın, şikayetim var tarzında oylama bildirmişse o yorumu pasif hale getir denilebilinir..

  Demek istediğim web 2.0 ın nimetlerinden faydalanırken iyi oluyorda , bazı kontrölsüzlüklerin önüne geçmeye çalışırken Arda Beyinde yukarıda bahsettiği gibi sıkıntılı zamanlar oluyor. Madem bir kitle gelip sisteme çöp atıyor. O çöpten rahatsız olanlara o çöpü temizletelim.

  Dİp Not: Yukarıda verdiğim oranlar admin panelinden adminin değiştirebileceği şekilde olmalı ki tecrübe ile en güzel sonuca varabilsin.

  Acaba bunu wordpress, joomla eklentisi şeklinde yazsam mı? İnsanlık hayır duası gönderir mi ki?

  Dimdip not : Hata!

  İsminiz çok uzun yada çok kısa, lütfen 3 ve 20 karakter arası bir isim belirleyin. dedi bu yorum plugini. Adım evet uzun ama bu bi r hata değil. Ayıp Ayıp. Mehmet Ali Sabuncuoğlu

 5. /dev/mach /dev/mach

  Yapılan yorumlar iyi de olsa kötü 'de olsa o sitenin kullanıcıları hakkında bir fikir verir. Site sadecede içerik ürettiği için değil aynı zamanda kullanıcılar tarafından o içerik eleştirildiği için de önemlidir. Değerli yada değersiz tüm yorumların okunması, onaylanması site yönetiminin kullanıcılarına karşı bir sorumluluğudur, bir külfet değildir !

  Yapılan yorumların düzgün olmasını istiyorsanız bir ödül sistemi kurun. Daha fazla kazanmak istiyorsanız, başka yollar bulun. Yorumları onaylamak sıkıcı geliyor, " Amaaaaannn offf " diyorsanız yorumları kapatın ve günlerinizi ziyaretçi sayınızdaki oynamayı (düşüşü ?) izleyerek geçirin. Sinekten yağ çıkarma fikriniz malisef pek hoşuma gitmedi...

 6. Muhammet ünal Muhammet ünal

  Burdaki ücret almanın amacı eğer yorum kalitesini arttırmak ise başka şeylerde denenebilir. Ben yaklaşık olarak 4 yıldır sadece yorumların yayınlandığı bir site yönetiyorum ve biz bu işi üyelik aşamasında 1 defaya mahsus sms ile bir kod gönderip bunu girmesini istiyoruz kullanıcılarımızdan, cep numarası teyit edilmiş 1 üyemiz oluyor. Tabi site içeriğinden dolayı yapmış olduğumuz kapsamlı incelemelerde bulunuyor.

 7. Umut Yurtseven Umut Yurtseven

  Yorum yazabilmek ücretli olsun evet. Gereksiz ve saçma yorumlardan kurtulmuş olursunuz. Ama yorum yazan kişi sizin içeriğinize kaliteli bir katkı sağlayacağı için, webrazzi 'nin de kişiye "kendini ifade etme, olaya görüş açısını ekleme" hakkının yanı sıra (ben ödenen ücrete boyut olarak bakmıyorum) webrazziyi geliştirme açısından her yoruma bir getiri sağlarsanız, bir süre sonra tanıtımıno yaptığınız yeni bir web sitesi, webrazzi ziyaretçileri tarafından gelicek olan yorumlara bile odaklanabilir. Çünkü bu adamlar size ufak da olsa birşeyler kazanmak ya da sadece keyiften o web sitesine giricek ve şöyle bir bakıcak. Zaten hali hazırda 10bin ziyaretçiniz varsa, günde kaç yorum alıyorsunuz? Kaçı yayınlanyıor ki ? Yani yorum yapacak kişilere baştan üyelik satıp, 1 ayda 150 yorum yaparsa ona Webrazzi logolu bir kahve kupası yollarsınız.

  Bu olay daha önce benim aklıma gelmişti, hürriyette yapılsa nasıl olurdu acaba diye düşünüyordum.

 8. Torbam.com Torbam.com

  Forumlarda premium, gold üyelikler var ve bunun için para ödeniyorsa yorum yazmak için de para ödenir. Webrazzi'ye yorum yazmanın ayrıcalığından faydalanmak için 0,99 $ öderim.

 9. Kısa bir cevap olarak, "Hayır".

  Yüksek yoğunluklu ziyaret ve beraberinde yorum alan sitelerin, yorum yönetim maliyetlerinin ziyaretçiler üzerine yıkılması bana biraz şark kurnazlığı gibi geliyor. Kötü kalitedeki yorumların site değerini düşüreceğine katılıyorum, bununla birlikte doyurucu yorumların da siteyi ziyaret etme sebeplerinden birini oluşturduğunda da hemfikirim. Siteye değer katacak kalitedeki yorumların potansiyel sahiplerinden bir de ücret talep etmek, herşeyi pazarlama odaklı düşündüğünüzde şaşırtıcı gelmese de, bence kabul görecek birşey değil. Ben para kazandıran bir sitenin sahibi olsaydım, çarpıcı yorumlar yapabilen kullanıcılarla temas kurup onları ücret karşılığında içerik üretimi zincirine dahil etmenin yollarını arardım.

  Peki ne yapalım? Bu noktada yapılması gereken; yorumları küfür içeriğine, dilbilgisi yapısına, imlasına göre mümkün olduğunca otomatik olarak filtrelemek ve insan moderasyonunun payını azaltmaktır. Basit anahtar kelime taramasıyla beraber, dil kurallarını içeren birtakım karmaşık algoritmalarla, ki bunların önemli bir kısmının hala çok geliştirilmeye ihtiyaç duyulduğunun farkındayım, kalitesiz yorumların önemli bir kısmı otomatik olarak elenebilir. "Ne güzeeeeeelll!!!, bn brdym, sn geliomsn?" gibi saçmasapan karakter kümeleri de böylece engellenmiş olur. Bu algoritmaların her dil için ayrı geliştirilmesi gerektiği ve son ürünün edinme maliyeti ise ayrı bir tartışma konusu. Algoritmaların çalışmasında sunucu tarafına binecek ek işlemci yükünün maliyetini de hesaplamak gerek; ancak her gülün bir dikeni olacaktır. Otomatik filtrelemeden sonra elle yapılacak çabuk taramayla, kibar üslup kullanarak yapılan sakıncalı yorumları da engellemek uzun vadede daha az maliyet getirecektir. Okuyucu raporlamasından oluşturulan istatistiğe dayalı pasifleştirme ise denenebilir, ancak burada ilk bakışta raporlamada manipülasyon ve güvenlik açıkları için ekstra tedbirler almak gerekecektir gibi duruyor.

  "Sizi çok ucuza uçuruyoruz" diyerek akıl çeldikten sonra uçuş esnasında bir paket ikram için elinize menü tutuşturan, peşinden de verdiğiniz paranın üstünü vermeye hazırlıklı olmadığı için diğer yolculara otobüs muavini edasıyla "iki beşliği olan var mı?" diye haykıran işletmelerin uygulamasına benziyor bu $0.99 önerisi... Amaç yorumlardan para kazanmak değil de kötü yorumları engelleyip moderasyon maliyetlerini düşürmekse, şık bir çözüm bekliyoruz.

 10. Cevap - "Evet"

  Tabii ki, kör-körüne verilmiş bir evet cevabı değil. Bu siteye göre değişir. Kendi işimle ilgili bir alana ait bir siteyse tabii ki paralı üyelik beni çekindirmez.

 11. Alcamsatcam Alcamsatcam

  Kimsenin yorum yazmak için para vereceğini sanmam ama yorum yazana para vercekseniz o ayrı :))

 12. para ödemek değil de kimlik doğrulama uygulaması olsa aynı fotokritik'teki gibi bu parayı öderdim. uygulamada önce hesabınızdan 1$ çekiliyor, kimliğiniz doğrulandıktan sonra para hesabınıza geri yatırılıyor. böylece para ödememiş ama belli bir filtreden geçmiş oluyorsunuz. ben uygulamaya çok kişinin katılacağını düşünmüyorum ama bahsettiğim yöntemle kimliğini doğrulayan kullanıcılara ayrıcalıklar verilerek bir deneme yapılabilir. ilk deneyimleyen de ben olurum sanırım.

 13. Yorum yapmak için kimlik doğrulama çok mantıklı gelmiyor. Bir kişi para verdi diye her türlü yorumu yapmasını da aynı şekilde mantıklı bulmuyorum.

 14. özgür özgür

  Bu ücreti öderdim ama yorum yapma hakkımın karşılığı olarak değil, sık girdiğim bir sitedeki akıl ve mantıktan yoksun yorumları görmeme, gerilmeme durumunun bedeli olarak görürdüm.

  Gerçi internet kullanıcıları bu tip bir site takip etmiyorlar, birçok site takip ediyorlar. Her biri için 0.99$ ödemek de bir yerden sonra külfet olarak görülebilir.

 15. ben fazla habere bakmam onun için yapmıcam

 16. Para Kazanmanın Yolları Para Kazanmanın Yolları

  kesinlikle ödemem

 17. Kötü ve sinir edici yorum yazan kişiler gene yazmak için 0,99 doları çok kolay gozden çıkarabilirler. Yani bu bir çözüm değildir , Ha şöyle birşey yapılabilir her yorum başı türk parası ile 5 kurus alınır mesela ozaman daha akıllıca yorumlar gelir.

 18. Bir habere yorum yapmak için para veren hıyardan ne kadar mantıklı bir yorum beklenebilir? Epic fail.