Google, Nexus One'dan Vazgeçti!
Teknoloji

Google, Nexus One'dan Vazgeçti!

Google'ın çok şey beklediği Nexus One adlı telefonu hayal kırıklığı yaratan satışları nedeniyle beklenenden çok kısa süre sonra miadını doldurdu. Google Mayıs ayında Nexus One online satış mağazasını kapattıktan sonra, şimdi de yaptığı resmi açıklamayla Nexus One sevdasından temelli vazgeçtiğini açıkladı.

Apple'ın 1 milyon adet iPhone sattığı aynı dönemde Nexus One'ın sadece 135 bin adet satmış olması, Google'ın bu kararındaki en önemli etmen olarak öne çıkıyor. Google, konuyla ilgili olarak yaptığı resmi açıklamada HTC'nin vermiş olduğu son Nexus One siparişinden sonra artık ABD'de Nexus One satışı yapılmayacağını duyurdu. Fakat uygulama geliştiricile ile Avrupa ve Asya'da Nexus One'ın piyasadan çekilmek için biraz daha zamanı olacak.

Avrupa'da Vodafone tarafından bir süre daha satılmaya devam edecek olan Nexus One, Kore ve bazı diğer Asya ülkelerinde de varlığını sürdürecek. Piyasadan tamamen çekildikten sonra bile Google'ın destek vermeye devam edeceğini duyurduğu telefonun akıbeti Android işletim sistemini ise etkilemeyecek.

Google bu kararı ile en azından şimdilik kendi telefonunu satmaktan resmi olarak vazgeçti ama kaynaklarını Android işletim sistemine ve Android tabanlı diğer telefonlara kaydıracak.

Çok yakın zamanda Microsoft'un da kendi telefonu Kin'den ümidi kestiği göz önüne alınca, Apple'ın en büyük iki rakibini bu alanda devre dışı bıraktığını söyleyebiliriz. Problemli bir dönemden geçse de iPhone hala akıllı telefon pazarında üstünlüğünü sürdürüyor.

Yorumlar (5)
 1. Kadir Doğan Kadir Doğan

  Bu durumu doğru yorumlamak için öncelikle Nexus One in çıkış amacını bilmek gerekir. Kronolojik olarak ilkönce Google CEO su, Apple Board'dan ayrıldı. http://www.cbsnews.com/stories/2009/08/03/busines... Bu hamle Google'in Chrome OS u yüzünden olduğu ( Apple MacOS vs Chrome OS ) doğru olsa da, hedeflerin önceliği telefonlar ile ilgiliydi. Google. Bir taraftanda Google, Apple telefon ve cihazlarında uygulamalarının bütün fonksiyonalitelerini tam olarak verememekten şikayetçiydi. Geleceğin internet ve multimedia ortamının masalarımızda duran laptop ve pc lerden, elimizce cebimizde taşıyacağımız cihazlarda geçiyor ve gececek olması, Google in bu dünyaya adım atmasını zorunlu hale getiriyordu. Nexus One çıkmadan, hatta adı konmadan 1-1.5 sene kadar, öncelikle Google in bir telefon çıkaracağı söylentisi yayılmıştı. Google'in tercih edeceği hamleler telefon üreticilerinin satışlarına birebir etkiyeceği yadsınamaz bir gerçek. Google Android işletim sistemli bir telefon üretince Android işletim sistemli telefonlarda müthiş bir ivme yakalandı. Tek bir Android işletim sistemli cihaz IPhone kadar satış yakalamasada olayı IPhoneOS vs Android satışında ele alırsak yarışı Android'in kazandığı bir gerçek. Nexus One Android işletim sistemini yaymak, application pazarını ivlemendirmek için çıkarılmış bir telefondur ve bu anlamda başarısına ulaşmıştır. Olayı bu yönü ile ele alırsak bir başarısızlıktan çok hedefi tutturmuş bir proje görmek mümkün.

 2. "miladını doldurmak"??

 3. Çekirge misali herşeye atlamamak gerek demekki...

 4. Alcamsatcam Alcamsatcam

  android de aynı akibete uğrar mı acaba?

 5. Aylin Erkul Aylin Erkul

  Biraz alanları yüz üstü bıraktı gibi oldu. İstediğimizi yaptık, bunu sattık ama bunu alanların elinde kalsın. Yenilememenin bir mantığı yok, oldukca kötü bir şey yaklaşım.