Google, Nexus One'dan Vazgeçti!

Google'ın çok şey beklediği Nexus One adlı telefonu hayal kırıklığı yaratan satışları nedeniyle beklenenden çok kısa süre sonra miadını doldurdu. Google Mayıs ayında Nexus One online satış mağazasını kapattıktan sonra, şimdi de yaptığı resmi açıklamayla Nexus One sevdasından temelli vazgeçtiğini açıkladı.

Apple'ın 1 milyon adet iPhone sattığı aynı dönemde Nexus One'ın sadece 135 bin adet satmış olması, Google'ın bu kararındaki en önemli etmen olarak öne çıkıyor. Google, konuyla ilgili olarak yaptığı resmi açıklamada HTC'nin vermiş olduğu son Nexus One siparişinden sonra artık ABD'de Nexus One satışı yapılmayacağını duyurdu. Fakat uygulama geliştiricile ile Avrupa ve Asya'da Nexus One'ın piyasadan çekilmek için biraz daha zamanı olacak.

Avrupa'da Vodafone tarafından bir süre daha satılmaya devam edecek olan Nexus One, Kore ve bazı diğer Asya ülkelerinde de varlığını sürdürecek. Piyasadan tamamen çekildikten sonra bile Google'ın destek vermeye devam edeceğini duyurduğu telefonun akıbeti Android işletim sistemini ise etkilemeyecek.

Google bu kararı ile en azından şimdilik kendi telefonunu satmaktan resmi olarak vazgeçti ama kaynaklarını Android işletim sistemine ve Android tabanlı diğer telefonlara kaydıracak.

Çok yakın zamanda Microsoft'un da kendi telefonu Kin'den ümidi kestiği göz önüne alınca, Apple'ın en büyük iki rakibini bu alanda devre dışı bıraktığını söyleyebiliriz. Problemli bir dönemden geçse de iPhone hala akıllı telefon pazarında üstünlüğünü sürdürüyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.