İnci Sözlük Facebook Tercümelerine El Atarsa Ne Olur?

Son dönemlerde herhalde “İnci Sözlük” ismini oldukça duymaya başlamışsınızdır. Bilimum web sitelerinin altından girip üstünden çıkan ve birçoğuna da zor zamanlar yaşatan grup şimdi de Facebook’a dadanmış ve Facebook tabir-i caizse hacklenmekten beter olmuş…

Facebook ana sayfası başta olmak üzere sitenin birçok bölümündeki cümleler ve kelimeler yerlerini İnci’nin üslubuyla yazılmış ağır küfürlere bırakmış durumdalar.

İnci Sözlük Facebook’u Hackledi Mi?

Bildiğiniz üzere Facebook’un farklı dillerdeki tercümeleri kullanıcıları tarafından yapılıyor ve bir İngilizce kelimeye ya da cümleye karşılık gelen Türkçe tercüme yine kullanıcıların oylarıyla belirlenip yayına giriyor.

İnci Sözlük kullanıcıları bu noktadan hareketle Facebook’u kendi üsluplarıyla biraz dağıtmışlar. Konuyla ilgili İnci’deki girişi buradan okuyabilirsiniz. (Uyarı: Tıklayacağınız linkte küfür içeren cümleler bulunmaktadır.)

Facebook’un Türkçe sayfalarında ve özellikle ana sayfada görebileceğiniz İnci cümleleri yazıyı hazırladığımız sırada görülebiliyordu ancak kısa süre içinde Facebook yetkilileri tarafından yayından kaldırıldılar. Şu sıralarda büyük olasılıkla sunucu güncellemeleri ile ilgili olarak bazen İnci cümleleri gözüküyor, bazen ise standart Facebook cümleleri.

Oldukça ağır küfürlerin olduğu ve temizleme öncesinde almış olduğumuz ekran görüntülerini haberin özünün zaten bu olduğu gerçeğine dayanarak aşağıda küçük resimler halinde paylaşıyoruz. Eğer yazılanları görmek istiyorsanız resimlere tıklamanız yeterli olacaktır.

Uyarı: Aşağıdaki görsellerde küfür içeren cümleler bulunmaktadır.

Uzun lafın kısası, bazı haber kaynaklarında büyük olasılıkla bu haber “Facebook hacklendi” diye çıkacaktır ancak aslında konu bir yazılım açığından değil tamamen Web 2.0’ın nimetlerinden ve demokrasisinden faydalanılarak yapılmış bir aksiyondur.

Yorumlar (30)

 1. Adem Haklı |

  Şükela-ül inci olur

  Cevapla
 2. çağlar taşdelen |

  küfür yerine argo yada komik şeyler yazılsa hoş olacakmış fakat küçük çocukların kullandığı birsitede böyle şeyler hiç hoş değil

  Cevapla
 3. Kabul edelim eğlenceli bir aksiyon 🙂 Facebook’a girdiğim zaman ilk gördüğüm şey “inci” lafı, bir de adam haklı beyler kelimesi bu arada facebook aleminde kafa karışıklığına hatta küfürleşmelere yol açmış bu olay. Zira, birçok arkadaşım “İnci S..er” butonunu ‘beğenirken’, “ne demek istiyorsunuz” lafı ile kavgaya tutuşmuş.

  Kısa süreli gerginliklere yol açan inci sözlük anlayacağınız yine dağıttı ortalığı…

  ha hackledi mi? tabi ki hayır 🙂

  Ama herkesi güldürdüğü aşikar 🙂

  inci haklı beyler 😀

  Cevapla
 4. “Çeviri Uygulaması Türkçe – Facebook için şimdilik kapalı. Lütfen daha sonra tekrar dene.”

  Facebook türkçe çeviriyi de kapatır şimdi… bir süre sonra da türk elemanlar alır işe..

  Cevapla
 5. Bu İnci cidden sıkmaya başladı.Haber sitelerinde bile gündemden çok bu olayın konuşulması beni sinirlendirdi açıkçası

  Cevapla
 6. Ortada gerçekten mantıklı bir amaç olsa ama gerçekten mantıklı bir amaç ve bu script’in açığı olsa belki bir nebze anlaşılabilir bir durum. Fakat büyük web sitelerinin tercümesi aynı zaman da Türkçe’nin internet kullanımında gelişmesi anlamına geliyor. Bence bu gelişim de önemli bir aktivite. Böyle bir işi baltalamak amaçsız ve gereksiz bir eylem. Facebook “şimdi oylama sistemini kaldırıyorum alın işte olduğu kadar” dese hak verilebilir yani.

  Lütfen okuyunca içinizden ” Sıkıysa kaldırsınlar Türkiye’den kaç kullanıcı var biliyor musun ?” demeyin. Çünkü hepimiz biliyoruz ki o bahsedilen kullanıcılar Japonca’da olsa bu sistemi her koşulda kullanacaklar.

  Cevapla
 7. küçük çocukların kullandığı bir site denmiş, küçük çocukların ne işi var o sitede. daha faydalı şeylere yönlendirmezlerse aileleri, küfür de görürler başka şeyler de.

  Cevapla
  • İnci’yi savunan zihniyete acıyorum..

   Artı olarak, küçük çocukların orada ne işi var diyen Sude hanım; orası dediğiniz yer neresi? Porno sitesi falan da biz mi bilmiyoruz?

   Bu yapılanın hiçbir şekilde mantıklı bir açıklaması yoktur..

   Cevapla
 8. Birlik ve beraberlik sayesinde neler yapılabileceğini gördük.

  Cevapla
 9. Youtube’u yasaklamak yerine incisözlüğü yasaklasa bu zihniyete çoğu kişi karşı çıkmaz. Ama incisözlük küfrün bini bi para, youtube erişilemiyor.

  İşte sistemdeki tezatlık burada…

  Cevapla
 10. Dün kuzenim arada profilimde küfüler var dedi. Baktım yatişemedim..

  Cevapla
 11. Aslında Twitter ve Okan Bayülgen ile de Facebook’tan önce uğraşmışlar. Videosu : http://vimeo.com/12920476 (+18 içerik)

  Cevapla
 12. İnsanlar eldeki imkanları daha mantıklı kullansalar bu ve benzeri şeyler yaşanmaz/dı…

  Cevapla
 13. İlkbay Kuşan |

  İnci Sözlükçülerin Facebook ziyareti sayesinde gördük ki küfür yüzünden bile sitelerin erişimini engellenmesini isteyecek zihniyette insanlar var. Hiç ağlamasınlar sansür diye size tüm siteler kapansa müstehak küfürden ne olacak ya siz etmiyormusunuz ? Adamlar toplanmış bir platforma orada istedikleri gibi takılıyorlar bırakın ellemeyin gülüp geçin.

  Cevapla
 14. Bu çoluk çocuğu kim alacak ya facebookdan. Azərbaycanca Facebooka da əl atmışlar ((( – http://url.az/3be

  Cevapla
 15. Daha iyi birşeye kullansalardı

  Cevapla
 16. bu incide küfrederek meşhur oldu.walla helal olsun hiç sitesine girmedim ama ismini çok duydum sitesine girmeyide düşünmüyorum zaten.

  Cevapla
 17. Mehmet Erdoğan |

  inci sözlük neden eleştiriliyor anlamakta güçlük çekiyorum. nasıl ki her tezin bir anti-tezi var ise 2000'lerden itibaren bilgisyarlarının başına smokin ile oturan sanal klavye entellerinin, komedyenlerinin cirit attığı sözlük furyalarının anti-tezi de incidir. inci sözlüğü, söz konusu oluşumu bugun acınacak diye tabir edenlerin sığlığı, ikiyüzlülüğü yarattı, her ne hikmetse en çok şikayet eden de yine onlar.

  Cevapla
 18. Kamu malına zarar veren, mesela parklardaki bankları, çocukların salıncaklarını kıran öküzleri de savunmayı düşünür müsünüz? Buna kısaca anarşizm denir, anti tez falan boş laf. Anarşi düzenin anti tezi değil öküzlüğün sözde ideolojisidir.

  Cevapla
 19. hihuhhahaha |

  Türkiyenin bir sosyal ağı olsa kınardım ama Facebook a yapılmış iyi oldu bugün çok güldüm :)))

  Cevapla
 20. ne kadar kötüde olsa eğlendik bence

  Cevapla
 21. özet geç lan.
  cCc incisiker cCc

  Cevapla

Bir Cevap Yazın