Blog Yazmak İsteyenlere 10 Önemli İpucu
Blog

Blog Yazmak İsteyenlere 10 Önemli İpucu

Bugün bir blog sahibi olmak artık çok kolay. Ücretsiz yazılımlar ve internet üzerinde bulabileceğiniz sayısız kaynak ile blogunuzu dakikalar içerisinde kurup hayata geçirebilirsiniz.

Fakat asıl iş bundan sonra başlıyor. Blogunuzu eğer sadece kendiniz için yazmıyor ve insanların takip etmesini istiyorsanız, elinizdeki en önemli araç içeriğiniz olacaktır. İster tek kişilik dev bir kadroya, ister çok yazarlı bir yapıya sahip olsun blogunuzun içeriğine gerekli önemi vermezseniz bir süre sonra ziyaretçi istatistiklerine bakmak kendi kendinize konuşuyormuş hissine kapılmanıza yol açabilir.

Özellikle yeni başlayan ve orta seviye blog yazarlarının işine yarayacağını düşündüğümüz, içerikle ilgili 10 önemli ipucunu bir araya getirdik.

1- Kimin için yazıyorsunuz?

Eğer hedef kitlenizi tanımlayamazsanız, onlarla iletişim kuramazsınız. Yazdıklarınızı okumalarını istiyorsanız hedef kitlenizin kimler olduğunu, ne sevip ne sevmediklerini, ne yiyip ne içtiklerini anlamaya çalışmak zorundasınız.

Başlangıçta hedef kitlenizle ilgili ön görüleriniz %100 başarılı tahminler olmayabilir. Hiç hedeflemediğiniz kullanıcı profillerine rastlayıp, "bunlar da kim?" dediğiniz ziyaretçilerle karşılaşacak olursanız panik olmaya gerek yok. Bu durum son derece doğal...

Hazırladığınız içerik sizin başlangıçta hedeflediğinizden farklı bir kitlenin ilgisini çekebilir. Örneğin siz grafik profesyonellerine hitap etmeyi planlarken, grafiğe meraklı ama yeni başlayan kullanıcılar sitenizi daha faydalı bulabilirler. Bu gibi durumlarda, ziyaretçilerinizi değil en başta tanımladığınız hedef kitlenizi gözden geçirmekte fayda var.

Bu arada eğer bu maddenin sorusuna "kendim için yazıyorum" yanıtını verdiyseniz, size 20 dakika kazandıralım; doğrudan 10. maddeye geçebilirsiniz :)

2- Alıntı yapın, kopyala-yapıştır asla

Özellikle yazmaya yeni başladıysanız, kısa süre sonra bunun sandığınız kadar kolay bir iş olmadığını farkedeceksiniz. İlk zamanlarda günde birkaç kez yeni yazı yayınlarken, haftada birkaç keze, oradan da ayda bir iki yazıya düşüp paniğe kapılabilirsiniz.

Bu durumda çoğu kez blog boş kalmasın, yayınlanan yazıların arasında çok uzun süre olmasın niyetiyle kolay yoldan içerik elde etmek akla gelir. Bir süre sonra kendinizi her gün başka blogların veya yayınların içeriğini kopyalarken bulabilirsiniz. Bu blogunuzun sonu anlamına gelir. Çünkü okurlarınız için bu yazıların orjinal kaynağına ulaşmak ve özgün içerikleri kaynağından takip etmek hiç de zor değil.

Diğer yandan alıntı yapmak konusunda durum çok daha farklı. Siz kendi özgün içeriğinizi üretirken, konuyla ilgili bilgilendirici veya eğlenceli alıntılar yapıp, bir de bunu yaparken kaynak gösterirseniz sadece içeriğinizi zenginleştirmekle kalmaz, okuyucularınıza aynı konuyu başka yerde bir arada bulamayacakları farklı perspektiflerden aktarma şansına ulaşırsınız.

3- Samimi ve mümkünse eğlenceli yazın

Eğer yazdığınız konu çok fazla teknik değilse, yazı dilinizi samimi ve eğlenceli hale getirmeye çalışın. Konu uygun olduğu sürece herkes her konuyu biraz daha sıcak ve eğlenceli bir halde okumaktan memnun olur.

Eğer espri yeteneğinize güveniyorsanız, yazı içine (abartmadan) ufak espriler serpiştirmeye çalışın.

Diğer yandan bunun oldukça riskli olduğunu da gözden kaçırmamak lazım. Eğer doğru dozu tutturamazsanız yazılarınız okurlar tarafından fazla "sulu" bulunabilir. Esprilerinize yakın arkadaşlarınız çok gülüyor olabilir ama sözlü esprilerdeki lezzeti yazıya aktarmak her zaman kolay değildir.

4- Konuya değer katın

Haber odaklı yayınlar için bir haberi ilk aktaran olmak yani "breaking news" hayati önem taşır ama bu tip haberler üretmek herkes için kolay, hatta mümkün olmayabilir. Profesyonel yayınların bu tarzda haberler yayınlama imkanı ve potansiyeli çok daha fazla olduğu için onlarla bu konuda yarışmak, özellikle yeni başlayan bloglar için mümkün değil.

En iyisi kendi blogunuzda aktarmaya uygun olduğuna inandığınız son dakika haberlerini kaynak göstererek, alıntı olarak kullanmak. Fakat burada ikinci maddedeki kopyala-yapıştır tuzağına düşmemek için bu habere kendi yorumunuzu ekleyerek değer katmanız en mantıklısı olacaktır.

Okurların çok büyük kısmı o haberi zaten ilk yayınlayan kaynağından okuyacaklardır. Aynı haberi sizin blogunuzda tekrar okumaları için tek geçerli sebep sizin başka yerde bulunamayacak özgün yorumunuzu eklemeniz olacaktır.

5- Uzmanlık alanınızı netleştirin

Aklınıza gelebilecek her konuya ait yatay olarak içerik üreten en az 10 farklı blog veya yayın bulabilirsiniz. Eğer uzun zamandır hayatta olan bu yayınlarla rekabet edecek potansiyeliniz yoksa, kenarda kalmamak için en iyi tercihinizi içeriği daha dar bir alanda sınırlamak olacaktır.

Örneğin size rahatlıkla şu an için teknoloji konusunda genel içeriğe sahip bir bloga daha gerek olmadığını söyleyebilirim. Eğer bir şekilde çok ciddi anlamda fark yaratamayacaksanız genel olarak teknolojiyi ele almak yerine, örneğin sadece cep telefonlarına odaklanın. Cep telefonları ile konuyu daralttınız ama bu da yeterli olmayabilir. O zaman sadece akıllı telefonlar veya sadece mobil işletim sistemleri üzerine yazın.

Ne kadar çok şeyden bahsetmeye çalışırsanız, içeriğiniz o kadar yüzeysel hale gelecek ve ciddiye alınma ihtimali de o kadar azalacaktır. Ama siz konuyu daralttıkça hem rekabetin daha az olduğu kanallarda varlığınızı sürdürebilir, hem de sınırlı kaynağınızı, vaktinizi daha rahat uzmanlaşabileceğiniz bir alana odaklayarak, okuyucularınız için daha doyurucu içerikler üretebilirsiniz.

6- Okuyucuya saygı gösterin - 1

Eğer blogunuzu önemsiyorsanız, okuyucularınızı da önemsemelisiniz. Elinizden geldiği kadar sık içerik üretmeye çalışın. Eğer haftalarca yazamıyorsanız, haftada en azından bir kez yazabilecek duruma gelmeye çalışın. Haftada en az 1 özgün içerek duruma gelene kadar blogunuzun pek ciddiye alınmayabileceğini göz önünde tutmalısınız. Ne kadar sık içerik sağlarsanız, blogunuzun o kadar değer kazanacağını unutmayın.

Hızlı başlayıp, yolda ivme kaybeden bloglar okuyucularını da kaybeder. Ve kazanılması en zor okuyucu bir kez kaybedilmiş olandır.

7- Okuyucuya saygı gösterin - 2

Okuyucunuz asla şişirme olarak nitelendirilen bir yazıyı hak etmiyor. Sakın ama sakın kolaya kaçarak, onlara kötü içerik sunmayın ve kulaktan kulağa pazarlamayı asla hafife almayın. İyi bir içeriğin ulaştığı bir kişi size 10 yeni okuyucu kazandırabilir. Diğer yandan kötü bir içerik yüzünden kaybettiğiniz okuyucuyu tekrar geri kazanmak sandığınızdan çok daha zor olabilir.

Eğer yoğun bir şekilde Twitter kullanıyorsanız burada anlatmaya çalıştığımızı daha iyi anlayacaksınız. Twitter aslında, bir tweet'den sonra bir anda takipçilerin nasıl bir anda azalabildiği gerçeğini ve kaliteli içerik üretmenin ne kadar önemli olduğunu pek çok kişiye en kolay yoldan öğretti.

8- Sinirlerinize hakim olmayı öğrenin

İnternetin bugün ulaştığı noktanın en büyük avantajlarından biri de insanların en pratik şekilde birbirleri ile etkileşime girebilme imkanı. Artık her hangi bir konuya yorum yapmak çok kolay. Her blog yazarının istediği şey, yazısına daha çok yorum yapılmasıdır.

Fakat her yorum beklediğiniz tarzda olmayabilir. Ne yazık ki internet, bazı kullanıcıların içlerindeki muhalif hisleri çok kolay bir şekilde ortaya dökmelerine de yardımcı oluyor. Yapıcı olmaktan uzak, ağır eleştiri ve hatta hakaret içeren yorumların sayısı ne yazık ki hiç de az değil.

Eğer blogunuza önem veriyor ve yakından ilgileniyorsanız, muhtemelen siz de bu tip moral bozucu yorumlarla karşılaşacaksınız. Bu tip durumlarda en sık tekrarlanan hata, bu tip yorumlara aynı tarzda yanıtlar vermektir. O yorumu yapan kişi belki konuyu ertesi gün unutacak, siz de 3 gün sonra anımsamayacaksınız bile. Ama internetin hafızası hepimizden daha keskin ve o gereksiz yoruma verdiğiniz gereksiz yanıt internette varlığını çok uzun süre koruyacak.

Bu tip durumlarda en güzeli konuyla ilgisiz, yapıcı olmaktan uzak yorumları görmezden gelmektir. Siz yanıt verdikçe o konu uzayacağı ve bir anda çığırından çıkabileceği için kendinize hakim olmayı öğrenmelisiniz. Eğer yorum gerçekten haksızsa, zaten diğer okurlar müdahale ederler. Eğer onlar da etmiyor ve hatta söz konusu yorumu destekliyorlarsa belki de yorumda bahsedilen konu, sizin geliştirmeniz gereken bir şeyleri gösteriyor olabilir.

Özetle sinirlerinize hakim olun ve yorumların hepsine kulak verirken gereksiz tartışmalardan uzak ama sizin için değerli olabilecek fikirlere yakın durmaya çalışın.

9- Hepiniz bu blog, bu blog hepiniz için

İş yaşamı, özel hayat derken bazen haftada 1 tek yazı yazmak bile zor olabilir. Neyse ki bu işi tek başınıza yapmak zorunda değilsiniz. Son zamanlarda Türkiye'de çok yazarlı bloglar da ciddi bir artış var. Bu moda olduğu için değil, aynı konuda fikirlerini paylaşmak isteyen insanların bir araya gelmesinin ortaya daha güçlü bir blog ortaya çıkartabildiğinin fark edilmesinden kaynaklanıyor. Çok yazarlı bloglarda hem daha zengin bir içerik elde etmek, hem de benzer konuları farklı bakış açılarıyla aktarabilmek açısından önem taşıyorlar.

Eğer blog konunuz sizin özel ilgi alanınızsa, muhtemelen çevrenizde aynı konuya ilgi duyan başkaları da vardır. Onların da bloga katkıda bulunmasını sağlayabilirseniz, ortaya okurlar için takip etmesi daha keyifli ve daha bilgilendirici bir yayın çıkacaktır.

Eğer imkanınız varsa veya blogunuz maddi bir değer üretiyorsa bu konuda profesyonellerden de yardım alabilirsiz. Ücretli içerik üretenlerin yazıları genellikle daha kaliteli ve profesyonel olacaktır. Blog'unuza yatırım yapma imkanınız varsa, doğru yönetim ile bu yatırımın maddi ve manevi karşılığını almanız sandığınız kadar zor değil.

10- Yazarken Eğlenin

İster sadece kendiniz için yazın, isterseniz büyük hedefleri olan sektörel olarak söz sahibi olmasını hedeflediğiniz bir bloga sahip olun; yazarken eğlenmek zorundasınız. Eğer yazarken eğlenmiyorsanız belki de yapmanız gereken şey bir blog yazmak/yürütmek değildir.

Eğer çok şanslı değilseniz özellikle başlangıçta ve büyük ihtimalle uzun süre bu işten çok ciddi bir gelir elde edemeyeceksiniz. O seviyeye ulaşacağınızın da garantisi yok. Ama kesinlikle denemeye değer ve denerken size devam etme gücü verecek tek şey yaptığınız işten keyif alıyor olmanız.

Yazı okuyucu ile aranızda tek taraflı bir köprüye benzer ve siz keyif alıyorsanız bu his okuyucuya da mutlaka yansıyacaktır. İşin kötü yanı zoraki yazıyorsanız bu his de ulaşacak ve siz keyif almadığınızda okuyucular da keyif almayacak.

Mutlaka aramızda çok tecrübeli blog yazarları da var ve yukarıda saymaya çalıştığımız noktalar önemli olmakla beraber, her şey bunlarla sınırlı değil. Eğer siz de yorumlarda bu konuyla ilgili tecrübelerinizi, fikirleriniz paylaşırsanız özellikle yeni blog yazarları için ortaya daha faydalı bir kaynak çıkartılmasına katkıda bulunabilirsiniz…

Yorumlar (76)
 1. Yeni yazarların böylesine tecrubeli bir yazardan kaliteli ipuçları alabilmesi çok güzel. Çok teşekkürler :)

  1. Blog açmak artık eticaret siteleri için bile önemli bir hale geldi. Yeni başlayan eticaret siteleri için de güzel bir kaynak.

 2. Keyifle okudum. :) Teşekkürler..

 3. Batuhan Batuhan

  İpucularına uymaya deneyeceğim.

 4. Cok faydali bir yazi olmus elinize saglik, genelde yeni baslayanlar sabirli olmuyor, zamanla hevesler kaciyor en onemli konu be bence.

 5. Kerem Taşpınar Kerem Taşpınar

  bende asp.net ile kendim tasarladığım ve kendi kodladığım blogumu burda tanıtmak istiyorum. Henüz yeni 1 hafta oldu herhalde. Sitemde asp.net ile kendi derslerimi, makalelerimi, yazılarımı paylaşıyorum. tdizayn . net eğer reklam olursa silin sorun değil. Teşekkürler.

 6. Ya wordpress de türkce sorunu var blogger denedim cok karisikk blogcuyu hic denemedim siz neyi önerirsiniz adresim suanki www.arastirdikca.tk

  1. ilk aşamada Wordpress.com'u öneririz. daha sonrasında biraz daha bilgi sahibi olduğunuzda bir domain ve hosting satın alarak kendi wordpress'inizi yüklemenizi tavsiye ederiz.

   1. Vaveyla Vaveyla

    iyi günler Ali Bey sizden bir konuda yardım rica edecektim

 7. özkan özkan

  2- Alıntı yapın, kopyala-yapıştır asla

  10- Yazarken Eğlenin

  Özellikle bu iki maddeyi çok önemsedim. Bu ikisine dikkat ettiğimizde başarı gelecektir.

 8. Olabildiğince doğal yazıyorum,mutlaka bana geri dönüşü oluyor :)

 9. Bir cok blog hizmetinin bedava olmasi her yerin cop bloglarla dolmasina neden oldu. Bu yazi ucuz dusunen blogculara birseyler ifade eder umarim.

  1. evet yazdığın doğru olabilir.ama yanlış olan anlatım biçimin sen çok iyi bir blogcumusun?kendine bir aynada değil yazdığın yazılara yorum yapanlara karşı verdiğin cevapları okumanı tavsiye ediyorum sana.ve başka bir blogcunun yorumlarıyla karşılaştır kendicevaplarını.evet son yazdığın 10 kelimelik cümlende kapalı bir anlam taşımakta gözüken ama insanlara ve emeğe ne kadar değer verdiğini gösteren bir cümle olmuş.tebrikler.1000tl kazandınız.

 10. Veli Akçakaya Veli Akçakaya

  Selam,

  çok güzel bir yazı olmuş. Bugün gerçekten çok fazla güncel olmayan, bir hevesle kurulmuş bloglar var. Blog yazmaya başlayacaklara faydalı bir yazı olmuş.

  Teşekkürler.

 11. Ziyaretçi Ziyaretçi

  Merhaba, yazınızı tesadüf eseri okudum. Çok yararlı buldum. Wordpress tabanlı bir blogum var, ancak milliyet blog'da da yazmaya başladım. Kaynak göstererek bu yazınızı blogumda yayınlayabilir miyim? Teşekkürler

 12. Oguzhan Oguzhan

  güzel bir yazı çok faydalı

 13. Adem Altan Adem Altan

  Bende evcil hayvanlar ile ilgili blog tutmayı düşünüyorum ama bu biraz da zaman isteyen bir uğraş anladığım kadarıyla. İpuçları gerçekten güzel tespit edilmiş. Fakat unutulan bir ipucu var sanki ;)

  Sabır ve Google amcamızın bizi taraması için neler yapılması gerektiği. Bunun için naçizane fikrim bir yazınız varsa ve oraya link verirseniz daha yardımcı olur.

 14. Melisa Melisa

  Yazınız benim gibi blog yazmaya başlayanlar için çok faydalı teşekkürler. Ancak blogumun google da görünmesini nasıl sağlayabilrim? Sitemin kaydını üç hafta önce yaptım ancak maalesef gözükmüyor.ne yapmalıyım?

 15. Internetten Para Kazan Internetten Para Kazan

  Yeni başlayanlar için güzel bir makale.Copy/Paste olayının blog yazarlığı ile alakalı olmadığı ve google arama motoru tarafından da hiç benimsenmediği bir gerçek.Makaledeki öğütler dikkate alındığında başarı kaçınılmaz olacaktır.

 16. Metehan Türkdönmez Metehan Türkdönmez

  Bugün seo ve blog teknikleri sayesinde 5 günlük sitem istediğim kelimede ilk sayfada eminim bu bilgileri daha da çok yaymalı ve anlatmalıyız.Teşekkürler Blograzzi..

 17. Abdullah Karaman Abdullah Karaman

  güzel yazı keyif aldım.

 18. Heralde Heralde

  Bu önerilere birazda kendiniz uysanız ve bu yazıya yaptığınız alıntı adresini verseydiniz keşke..

  1. Kemalettin Baran Kemalettin Baran

   Bir insan güzel bir yazıyla önünüze geldiğinde değil bir kopya ile yüz bin kopyayla gelse de fark etmez önemli olan verilen mesajdır. Yani adam şimdi kendinden bir şeyler katıp yazını orijinalliğini bozsa daha mı iyi?

 19. Y-Yilmaz Y-Yilmaz

  teşekkürler webrazzi, ilgiyle takip ediyorum sizi...

 20. Goomass Goomass

  Bence de çok faydalı bilgilendirme olmuş. Umarım sürekli böyle paylaşımlar sürer.

 21. Fehime Korkmaz Fehime Korkmaz

  Çok yararlandım .Elinize sağlık

 22. Bende bugün bir blog açtım. Açıkçası bende bir hefes ettim yaklaşık olarak 1 yıldır da bu hevesimden hala vaz geçemedim ancak yukarda okuduklarım hevesime heves kattı diyebilirim.

  Özgünlük ve samimi olmak nedi nasıl olunur bunları hala kavrayamadım ve şu yazarken zevk alma işi...

  Teşekkürler gerçekten çok iyi bir bilgi kaynağı olmuş. Hele de bizim gibi yeni yetme yazarlar adına :)

 23. Blog yazmak ve fikirlerini birieri ile paylaşmak tarifi imkansız bir şey. Bence kesinlikle insanarın ilgi duyduğu ve uzmanlık alanı olan bir konuda yazması en doğrusu ve en keyiflisi olacaktır. Diğer bir konuda kesinlikle istkrardır, yazarın herşeye rağmen yazıyor olması ve bunu süreki hale getirmesi başarıyıda beraberinde getirecektir. Sabır önemli....

 24. Ilhan Karakaya Ilhan Karakaya

  Merhaba oncelikle bastan sona okudum. Acemi bir yazarim ve yazdiklarinizi dikkate alacagim gercenten faydali ve guzel bir makale olmus. Hergun 1 yazi yaziyorum bloguma pr3 insallah pr degeri dusmeden devam ederim. Sabir gerektiren bir is mutlaka blog arkadaslari olmali diye dusunuyorum. :) Cok tesekkurler.

 25. Akif Nuray Akif Nuray

  dili çok beğendim, örnek aldım, uyarılar çok değerli, katkı daveti de çok akıllıca, sürekli gelişime açık ortam . blog açmyı düşünüyorum .

 26. Barbaros Barbaros

  Tavsiyeler çok güzel. Teşekkürler

  1. Kamil Karadeniz Kamil Karadeniz

   Payaşım ve için teşekkürler. Tavsiyelerden bence en önemlisi yazarken gerçekten zevk almaya çalışmak olduğunu düşünüyorum. Sabırlı olmak ve sürekli olarak pozitif yönde değişime açık olmak

 27. Harun Guclu Harun Guclu

  Merhabalar, çok bilgilendirici bir yazı yazmışsınız elinize ve kalvyenize sağlık. Ben özel bir kurumda ingilizce öğretmeni olarak çalışıyorum. Ancak bir blog sevdasıdır başladı geçen sene. Bi şekilde başladım işte. tesadufen gzerken yazınızı buldum. Özellikle teknoloji bloguna ihtiyaç olmaması gibi ifadeniz dikkatimi çekti hoşuma gitti :) sanki bende bu yazınızı çok önceden okumuşum gibi özellikle üst segment telefonlardan bahsetmek istediğim bir blog açtım (açmışım) :) yani seviyorum çünkü.. mobil cihazlar teknolojik aletler falan.. Ancak insanız işte...! merakıma yenik düşüp başka alanlara da kaydım, bir blog daha açtım. www.englishturkiye.com :) burada da ingilizce eğitim süreciyle alakalı bilgilerimi paylaştım. Yazma sevdam daha kaç parçaya bölünür bilemem ama trendoloji blogumda ne istersem yazıyorum yani. Bir blogun yüzeysel ve kıyıda köşede kalması gibi bir ifade tartışılır elbette ama bir açıdan haklısınız da. Saygılar

 28. İlhan Koray İlhan Koray

  çok teşekkürler aradığım ince detayları öğrenmiş oldum aday blogcuyum şimdilik

 29. Bira Vintage Bira Vintage

  Emeğinize sağlık, güzel bilgiler. Ben de yeni blog açtım umarım beğenirsiniz. Bir göz atın :) www.biravintage.com

 30. Değerli arkadaşlarım ;

  Ben tüm başarısını etkili blog yazarlığı ile sağlamış bir bireyim.

  Size başarmanız için önemli şeyleri söylemek istiyorum.

  Seo kuralları konusunda neredeyse tüm videoları izledim, tüm yazıları okudum ve size tüm seo yani arama motoru optimizasyonu ( arama motorunda ilk sıralarda çıkmak) kurallarını anlatıyorum.

  Blog yazarlığı dan kazanç elde etmek için yada çok başarılı olmak için şu söylediklerimi yapın. Zira ben denedim ve başardım.

  * Belirlediğiniz bir konu olsun ve bu konudan asla şaşmayın. Mesela benim blog konum cafe açmak. Sürekli tüm yazılarımı bu konuda yaptım.

  Sürekli Not tutup güzel şeyler yazdım. Ve asla kopyala yapıştır yapmadım. Peki nedir bu kopyala yapıştır?

  Birisinin yazısının tamamını yada bir kısmını birebir blogunuza aktarmak.

  Arkadaşlar bu yöntem inanın sitenizin notunu etkiler çünkü google Robot Sistemleri ile çalışır. Mesela birbirinin tıpkısı olan 2 yazı arasında en büyük başarı ilk yazanındır.

  Google bunu anlar. Siz ne yapacaksınız peki?

  Yazı yazacağınız konu hakkında araştırma yapıp notlar tutacaksınız. Elinize bir sayfa alın ve yazacağınız konu hakkında sitelerde dolaşın. Mesela konunuz gerçek meyveli nargile olsun.

  Millet neler yazmış ise siz en önemli kısımlarını o boş sayfaya yazın ve en sonunda bu yazıları yada Okuduğunuz konu ile ilgili aklınızda kalanları kendi dilinizde özet çıkartın. Hani ilk okulda yapardık ya işte öyle. Ortaya ne çıktı. En güzel başlıkları bir arada toplanmış, insanları okurken sıkmayan bir yazı.

  Demekki ne yapmıyoruz kopyala yapıştır yapmıyoruz. Bunun yerine özet çıkarıyoruz.

  Yazımız bittimi hayır. Şimdide bu konuyu en iyi anlatan bir yada daha fazla resim koyuyoruz yazımıza. Resimler çok önemli. Mesela yazdığınız konu neydi? Gerçek meyveli nargile. Bu yazıya koyacağımız resimde bu yazıyı anlatacak. Mesela ben google da görsel arıyorum yada bir konu. Google görsellerime girip yazıyorum.

  2.EL ESPRESSO MAKİNESİ....

  Ne çıktı karşıma bunların görselleri. İyisi ve kötüleri. Küçüğü yada büyüğü. En çok beni tatmin eden makine resminin olduğu siteye girer ve alırım.

  Yada google görsellere yazarım gerçek meyveli nargile...

  Ve karşıma çıkacak en mantıklı resime tıklarım. Çünkü bu resmi sayfasına koyan arkadaş en az bu resim kadar güzel yazı yazmıştır.

  Diğer madde neymiş ; En az yazı kadar resimde önemliymiş. Peki yazımız bittimi tabiki hayır.

  Blog yazımız doğal olacak fakat başlığı ve yazıya gireceğiniz etiketler en çok aranan kelimeler olacak. Mesela blogger dan blog yazan arkadaşlar ( blogger google destekli olup gmail hesabı ile çalışır. Yazmış olduğunuz konular daha kolay indekslenir. Yani üste çıkar)

  Blog yazınız bitince sağ tarafta etiketler yazıyor. Buraya 5 adet etiket girin.

  Etiket girmek nedir?

  Google da insanlar yazınızı nasıl bulabilir yani ne yazar? İşte bu bir etikettir. Yazdığım konuya 5 adet etiket verirken her etiket arasına virgül koyunuz . Etiketler kısa yada uzun olmasın.

  Konu başlığına gerçek meyveli nargile yapmak yazdıysam bu yazının etiketi şöyle yazılır; nargile hakkında her şey, gerçek meyveden nargile yapmak, nargile nasıl yapılır, gerçek nargile nedir, nargile hazırlamak....

  İşte size canavar gibi örnek .

  Etiket de tamam. Şimdi geldi yazıyı paylaşmaya facebook, Twitter, myspace, pinterest, tumblr, ahsar ve en önemlisi google+ programlarından yazınızı paylaşın.

  Arkadaşlar sizin bir amacınız var. Yükleyin akıllı telefonunuza bu programları ve paylaşın. Bakın nasıl hızla ağınız genişleyecek ve kolay indekslenecek.

  Domain yönlendirme(blogger sayfanızın ismini adamgibibiryer. blogspot.com yerine www.adamgibibiryer.net yada com yapmanız önemlidir. Bu işlem trafik sayısını arttırır. Hem yazması kolay olur hem akılda kalıcı olur. Bu arada muhtemelen sizin blogspot.com olan isminiz şuan mevcuttur. Hiç merak etmeyiniz zaten bu isim hala kullanıma devam edecek fakat yeni alacağınız domaine gönderecektir.

  Az önce de belirttiğim gibi Blogger Konunuz ile domain başlığınız uyumlu olsun. Yani ali arkadaşımızın teknoloji blog u var ise adı Teknoalim com olabilir. İsmiyle alakalı olur. Ama en güzeli Bir kahve blog sayfasının adı kahveci, kahveblogu, benimkahvem vb. İsim en doğru olandır.

  Alakalı forumlara Link bırakın...

  Blog sayfanıza bir konu hakkında yazı yazdınız. Mesela cafe açmak konulu bir yazı.

  Yazınız yukarıda belirtilen kurallara uygun olsun. Sonra yayına alın ve bahsettigim tüm sosyal medyada paylaşın ardından bu konu hakkında tekrar google yazı yazın mesela cafe açmak için gerekli malzemeler yazın ve çıkan tüm yazılara yorum atın. Küçük bir tanıtım yazısının ardından cafe açmak için gerekli olan tüm bilgiler www.adamgibibiryer.net adresinimizde mevcuttur.

  Bu işlemi bir çok sitede yorum olarak atın.

  Bakın neler olacak. Hem yazınız kaliteli hem de reklamını yaptınız.

  Şimdi meşhur bir blog yazarlarının kaç tane yazısı vardır ve hangi aralıkta yazı yazmalısınız.

  İlk ay, günde bir yada iki günde bir yazı yazın.

  İkinci ay iki, üç günde bir yazmanız gerekir.

  Üçüncü ay, 3-4 günde bir

  Dördüncü ay ve beşinci ayda da en az 3-4 günde bir yazı yazın.

  Değerli arkadaşlarım artık 10. - 11.aylarda, ayda bir kere yazı yazsanızda yeterli olacaktır.

  1. Yıldan sonra yazılarınıza gelecek yorumlar bile Web sayfanızın güncel kalmasını sağlayacaktır.

  Değerli arkadaşlarım, bu arada yazdığınız konunun içerisinde, konu başlığınızı yada etiket cümleleri en az bir kez kullanın.

  Bu kurallara uyarsanız, konuklarınız yazınızda oyalanır. En iyi siteler Ziyaretçilerin sayfada bekleme süresi uzun olan sitelerdir.

  Sakın sitenizi yalan yere tıklama yapmayın, yani girip çıkıp durmayın.

  Yada para karşılığında tıklama almayın. Önemli olan konunuzla ilgili sayfanızda oyalanan insanlar dır.

  Blog sayfanıza facebook beğeni butonu koyarsanız, hem sayfanız beğeni alır hem Ziyaretçiler sayfanıza Facebook tan kolay ulaşır.

  Şimdi ben bu yazıyı kendi blog sayfamdan yayınladım. Aslında size göre anlattığım konu ile alakasız oldu değilmi? Hani benim bloglarım da yanlız cafe açmak için gerekli konular vardı.

  Peki ben buradan neden seo kurallarından yani alakasız bir şeyden bahsettim biliyormusunuz.

  1. Si google da henüz duygular yok yani ne yazdığımı yanlız kelimelere göre ayırt edebilir.

  Zaten yazdığım bu konunun içerisinde bir çok cafe kelimesi geçirdim. Yani hedefime ulaştım sayılır ama değil. Çünkü ben blog yazmaya başladığımda bu denli açıklamalı bir yazı okumadım.

  Deneye deneye gördüm.

  Umarım çok başarılı olursunuz.

  Yazımı beğenen arkadaşlardan benimde bir isteğim var. Blog sayfanızda bir konuyu

  ADAM GİBİ BİR YER CAFE için ayırmak ve bana mail atmak. Mesela diğer bayilik lerden farkı, dekorumuz değişken yani girişimciye bağlı ve piyasada bulunan en uygun bayilik. Ayrıca internet üzerinden en reklamı bol marka. Çünkü cafe açmak için arama Motoruna yazılan 78 başlıkta ilk sirayi almaktadır.

  Şimdiden çok teşekkürler.

  1. Okan Pişkin Okan Pişkin

   Güzel bir yazının altına çok güzel bir yorum olmuş. Teşekkür ederim. Tavsiyelerinizi blogumda kullanıyorum / kullanacağım.

   İş zekası ile ilgilenen arkadaşlarla powerzeka.com sitemi öneririm. Mümkünse inceleyebilirseniz çok sevinirim. Teşekkür ederim.

 31. efendım ingilizce blog yazmanın hem maddı hem manevı yonden yararları ve zaraları nedır

 32. Nurgül Nurgül

  çok bilgilendirici bir yazı olmuş,ben de yeni bir blog açtım ancak konu olarak herhangi bir tercihim yok ben hayattan şeyler paylaşmak için yazmayı tercih ediyorum yine de okuyucu ilgi gösterir mi dersiniz? teşekkürler :)

 33. Netbil Netbil

  Aslında yazıda geçen maddeler birbiriyle bağlantılı. Konuyu iyi seçmek çok önemli. Sevdiğiniz, ilgi alanınıza giren konularda özgün yazılar hazırlamanız, eğlenerek yazmanız, konuya değer katabilmeniz mümkün.

  Konuyu sınırlamak gerektiğine katılmakla birlikte belli konularda yeni bloglara ihtiyaç olmadığı fikrine katılmıyorum. Çok farklı şeyler söylenmese bile her zaman yeni bloglara, yeni fikirlere ya da aynı konunun farklı şekillerde dile getirilmesine ihtiyaç var bence.

 34. Laf Maz Laf Maz

  1. maddedeki son yorumdan yola çıkarak direk 10. maddeye atladım :) Şaka bir yana gerçekten yazarken eğlenmek önemli. Eğer kendin yazmış olmak için yazıyorsan ziyaretçilerin veya takipçilerin okumak için okurlar. Yani anlatılmak isteneni hissetmezler bence.

 35. Abdülhamit Topçu Abdülhamit Topçu

  Peki blog yazmak için kendi sitemiz üzerinde bir bölüm mü oluşturmalıyız? Yoksa blogger, wordpress, blogcu gibi bir alt yapı üzerinden mi devam etmeliyiz. Ben http://www.sporcupazari.com/blog/ adresinde bir blog çalışması yapıyorum. Bazı başıklar güzel ziyaretçi çekerken bazı başlıklar zayıf kalıyor. Blog sitelerini kullanmak daha mı doğru olur?

 36. Gerçekten tüm yeni bloggerların ve hatta blog yazıp da bunları uygulamayan bloggerların özenle okuyup uygulaması gereken şeyler. Teşekkür ederim.

 37. Õzlem Kurt Õzlem Kurt

  Kendi özgün fikirlerini paylaşmayacaksan kopyala yapıştır yapacaksan bu işten kimseye fayda gelmez.

 38. Ece Evren Ece Evren

  Saygılar.Kendi başıma bir blog açtım.Paylaşıp duruyorum..Fakat bugün bir takipçimden paylaşımlarımın yoruma açık olmadığı öğrendim.Ne bloğumu düzeltebiliyorum,ne de yapmam gerekenler hakkında teknolojik hiç bilgiye sahip değilim.Bir kitap yazdım,yayımlandı,hala yazıyorum.Biraz kendimi tanıtmak ve dış alemden esinlenirim düşüncesiyle böyle bir girişimde bulundumve şiirlerime yorum yapılsın istiyorum.Yardımcı olabilirseniz sevinirim.Saygılarımla,iyi bir akşam diliyorum..Kitabım mahlas isimle çıktı.O nedenle gmailimin dışında size hotmail adresimi veriyorum.

 39. Kurgucuzihnim Kurgucuzihnim

  Umarım bizler de başarabiliriz :)

 40. Böcek İlaçlama Böcek İlaçlama

  Paylaşım güzel. Tebrik ediyor ve devamını bekliyorum.

 41. Alçıpan Işleri Alçıpan Işleri

  Vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederiz.

 42. Bodrum Araç Kiralama Bodrum Araç Kiralama

  Paylaşımlarınız için çok teşekkürler. Sitenizi yakından takip ediyorum.

 43. Suatsaygin Suatsaygin

  Güzel bir yazı olmuş. 10 yıldır yazıyorum, geçen yıl biraz daha amatörlükten sıyrıldım diyebilirim. Yazdıklarınızdan faydalandığımı söyleyebilirim. Anahtar kelimeler : sabır + özgün içerik + okuyucuya saygı...

 44. Kurumsal Eğitimler Kurumsal Eğitimler

  Gayet başarılı ve faydalı bir paylaşım olmuş. Teşekkürler.

 45. Mekan Günlüğü Mekan Günlüğü

  çok da eğlenceli bir yazı olmuş. Özgün olmak, insanlara fayda sağlamak ya da onlara okudukları şeyi okurken tebessüm ettirebilmek ve bundan keyif almalarını sağlamak iyi blog yazmanın en önemli sırlarından.

 46. Zeynel Zeynel

  Başka blogtaki bir yazının tamamını kendi bloğuma alıntı yaparak eklediğimde google sektoradam.blogspot.com bloğumdaki bu yazıyı kopya içerik olarak algılar ve beni son sıralara atarmı yada banlarmı ?

 47. Oğuz Veli Yavaş Oğuz Veli Yavaş

  Blog yazarken en önemli noktanın seçtiğiniz konuda kullanıcılara ne kadar bilgi verebileceğiniz ve bu doğrultuda ne kadar araştırma yaptığınıza bağlı olduğunu düşünüyorum

 48. Tuncay Yeşilpınar Tuncay Yeşilpınar

  Güzel ve faydalı bir yazı olmuş bence.

 49. Yenilenebilir Enerji Yenilenebilir Enerji

  Güzel bilgi ve tecrübe paylaşımı için teşekkürler.

 50. İbrahim İbrahim

  blogger de yazmayı düşünüyorum yazılarımın tutulma(tıklanma) ihtimali yüksek mi yapmalı mıyım ? ve yazılar uzun mu olması gerek kısa kısa net cevaplar yazsak olmaz mı ?

 51. Başlangıç seviyesindeki blog yazarları için gerçek anlamda güzel bir kaynak olmuş. Şahsi fikrim 5. madde "Uzmanlık alanınızı netleştirin" kısmı en başa alınabilir. Her şeyden önce bir niş belirlemek başarı adına atılacak en önemli adımlardan bir tanesi.

 52. Skrotpriser Skrotpriser

  Cok faydali bir yazi olmus elinize saglik, genelde yeni baslayanlar sabirli olmuyor, zamanla hevesler kaciyor en onemli konu be bence teşekkürler.

 53. Skrotbil Skrotbil

  Paylaşımlarınız için çok teşekkürler. Sitenizi yakından takip ediyorum

 54. Erkan Erkan

  Maddeler özenle hazırlanmış,doğrusu bir çok maddeye uymadığımı farkettim

 55. Teknoloji Haber Teknoloji Haber

  Evet güzel bir yazı olmuş… Bende Teknoloji alanında blog yazıyorum biraz zor ama bende hobi oldu bu ziyaretlerinizi beklerim iyi bloglamalar…

  http://teknolojidehbr.blogspot.com

 56. Doğuş Hakan Yılmaz Doğuş Hakan Yılmaz

  Bu tarz ipuçları ile daha iyi yol almak mümkün. Özellikle özgün yazı yazmak zordur ve bu nedenle kısa zaman sonra yazılar azalmaya başlar önemli bir detay. Fark yaratmak yeni bir konu bulmak değildir zaten aynı konuyu kendince yorumlamaktır. teşekkürler yazı için

 57. Konutprojeler Konutprojeler

  blog yazmak çok sıkıcıdır aslında sabırsız insan bu işe başlar ve yarım bırakır. sabırlı insan, yazacağı konulara hakim olan insan, araştırmacı insan ancak başarılı olabilir.

 58. Blogdan Para Kazanma Yolları Blogdan Para Kazanma Yolları

  Öncelikle yazmaktan, içerik üretmekten sıkılmayacağınız içerikler üretmek projenizin devamı açısından önemli. Severek yazın, yazarken eğlenin. Aylar sonra bir bakmışsınız konunuzda otorite, danışılan bir blog olmuşsunuz. Haliyle para kazanmanızda peşinden gelecektir.

 59. merhabalar,

  ilk kez bir blog kurdum da bir sorum olacaktı. Şiir paylaşırken mısralar yan yana geliyor (yani yazınca alt alt yazıyorum ama yayınlanınca düz yazı oluyor) bir de iki mısra arası boşluk çok fazla oluyor bunu nasıl düzeltebilirim?

  Şimdiden teşekkür ederim..

 60. Hayri Kırşan Hayri Kırşan

  Başarılı bir yazı olmuş elinize sağlık, her şeyden önce tek bir konu belirlemek ve ona yoğunlaşmak gerekiyor. Her telden çalan bir blogu yönetmek kadar büyütmek de zordur, sevdiğiniz, uzman olduğunuz bir alanda yazarsanız, verimli yazarsınız.

 61. En İyi Hosting En İyi Hosting

  Çok teşekkürler faydalı bir yazı gerçekten.

 62. Burak Kara Burak Kara

  Selamlar,

  Sanırım atlanılan bir nokta var. "Blog yazmak" derken bence altı çizilmesi gereken nokta "yazmak" olacaktır. Herkes okuyabilir ancak herkes yazamaz.

  O nedenle blog işine başlayacak olan arkadaşların yazma çalışması yapması gerekiyor. Ek gelişimi hızlı kat etmek için ise, bol bol kitap okumaları lazım.

  Benden özel olarak tavsiye isteyen arkadaşlar olursa, onlara "Etkili iş yazıları" kitabını önerebilirim.

 63. Ali Mutlu Ali Mutlu

  Vermiş olduğunuz öneriler gerçekten çok değerli. Bir öneride ben vermek istiyorum; Liste tarzında içerikler oluşturmak kullanıcıların gözüne bir hayli hoş gözükecektir.

 64. Sezer Tas Sezer Tas

  Hocam cok guzel cok etnik yazmissiniz. Ben de gezi blogu yazmaya basladim ama bu alanda yeni oldugum icin şu siralar zorlanyorum haliyle. Umarim zamanla kolaylasir.. goz atıp yorum yaparsaniz sevinirim..

 65. Mehmet Erbay Mehmet Erbay

  Gerçekten 10 maddelik rehber bir yazı olmuş. Blog açmak ve blogger olmak oldukça basit aslında birkaç adım ve birkaç yönlendirmeyle birlikte, ücretsiz veya cüzi miktarda bir ödemeyle blog sitesine sahip olabilir herkes.

 66. Adminaykirisesler Adminaykirisesler

  Çok güzel bir rehber olmuş. Benim gibi yeni başlayanlara kılavuz niteliğinde

  https://aykirisesler.com

 67. Recep Satılmış Recep Satılmış

  Tüm maddeler hala geçerliliğini koruyor ama bence en önemlisi yazarken istek,şevk duyabileceğiniz bir alanda yazmak. Zaten kendi yazımda da ( https://blogrehberiniz.com/blog-yazmak-istiyorum ) buna değindim. Önce sevmeli insan blog yazmayı yoksa fazla öteye gidemez bence.