HangiUniversite.com'a Youth Republic Ortaklarından Yatırım Geldi
Yatırım

HangiUniversite.com'a Youth Republic Ortaklarından Yatırım Geldi

Bugünlerde üniversite sınavı, sınav soruları, cevapları ve üniversite tercihleri üzerine oldukça fazla konuşulurken bu yatırım tam zamanında gerçekleşti diyebilirim. etohum 40'a girmiş olan ve öğrencilerin tercih sürecinde yardımcısı olmaya aday girişim HangiUniversite.com bir süre önce Youth Republic ortaklarından yatırım aldı. etohum 40 girişimi olması sebebiyle projede tanıdık bir ortak daha dikkatimizi çekiyor; Burak Büyükdemir'in şirketi Goril A.Ş.

Yatırım detaylarına geçmeden önce HangiUniversite.com hakkında genel bilgi vermem iyi olacaktır. Öğrencilere tercih denemesi yapma şansı sunan HangiUniversite.com, hem standart hem de premium üyelik seçenekleri sunuyor. Üniversiteler hakkında detaylı bilgilerin yanında, hangi bölümü kaç kişinin tercih ettiğini gibi özel hizmetleri de bulunan girişim, üniversite tercih dönemi bittikten sonra yatay geçiş, dikey geçiş, ek yerleştirme gibi konularda da hizmet vermeye devam edecekmiş.

Youth Republic ortaklarından Kerim Türe, Gökhan Kavasoğlu ve Yener Özaydın tarafından gerçekleştirilen yatırımın miktarı hakkında bilgi verilmiyor ancak yatırım sonrasında kurulan Tercih Yayıncılık Danışmanlık Eğitim ve Tic. A.Ş. isimli şirketin 50.000 TL sermayeye sahip olduğunu görebiliyoruz.

Kurulan şirketteki hisse dağılımları ise şu şekilde:

Gençlere yönelik pazarlama ajansı olarak tanımlayabileceğim ve bir süre önce üniversite öğrencilerine yönelik sosyal ağ OrtaKantin.com'u da satın alan Youth Republic'in ortaklarının bu yatırımı elbette şirketlerinin bulunduğu alan açısından oldukça değerli. Diğer taraftan sektörde gençlere yönelik girişimlere yatırım yapmaya eğilimli bir şirketin varlığını netleştirmesi açısından da bu haberin bizler için önemli olduğunu söylemeliyim.

Yorumlar (24)
 1. Ahmet Yetik Ahmet Yetik

  Bazen saçmalıyorsunuz. T.C. Kanunlarına göre bir A.Ş. şirket kurabilmek için minimum sermayenin 50.000 TL olması gerekir ve en az 5 ortakla kurulabilir. Türkiye 'de çoğu şirket; sermaye üzerinden vergi ödememek ve bir devlet kurumunun "sermayen nerede lan getir bakalım" diyebileceğini düşünerek sermaye artırımına gitmezler.

  1. Bu yorumun çıkış noktası nedir?

   1. /dev/mach /dev/mach

    Sanırım kabaca söylenmek istenen : Kağıt üzerinde, firma kurulurken 50.000Tl sermaye gösterilse de mevcut durumda firmanın kasasında 250.000Tl olabileceği. Gerekiyorsa, bir yandan "A.Ş." kurmak için minimum şartlar sağlanırken, bir yandan başka kanallardan ( vergilendirilmiş ve muhasebe ye uygun olarak ) firmaya yada girişim sahiplerine para aktarılabileceği dolayısı ile önemli olanın 50.000tl sermayeden ziyade bu sermayenin dağıtım oranı olduğu.

    50.000 rakamı yerine, yeni firmanın %44 ünun ( Youth. Rep. %39 + Goril %5 ) yatırımcılara ait olduğunu söyleseydiniz sanırım daha faydalı olurdu :)

   2. Aslında % 57 Youth Republic oluyor bu durumda sanırım

 2. Web Guru Web Guru

  tebrikler ejder.

 3. Proje bildiğim kadarı ile ejder e aitti.Hayırlı olsun diyelim...

 4. Fatih Buğan Fatih Buğan

  hangiuniversite.com'un girişimcisi Hasan Yaşar'a tebrikler. Üniversite sınavları konusundaki derin bilgisi ve tecrübesi ile bu servisi birkaç yıl içinde referans haline getirecektir.

  Türkiye'ye özel sınav şartları sebebiyle yutdışı rekabeti gibi bir tehlikenin de söz konusu olmaması başarısına katkı sağlayacaktır.

  Özellikle, Youth Republic'in uzun vadeli gençlik servisleri stratejisini de çok anlamlı buluyorum.

  1. Fatih, teşekkür ederim güzel yorumun için. Darısı nefius'un başına..

 5. Gökhan Eğri Gökhan Eğri

  Projenin bu tempoyla daha da güzel yerlere geleceğine inanıyorum.

  Hayırlı olsun Hasan Yaşar..

  1. Teşekkür ediyorum Gökhan.. Biz de öyle inanıyoruz.

 6. Hasan'la etohum Antalya kampında tanışmıştık, sonrasında da projemiz için bizden yardımlarını esirgememişti. Projesini bu noktaya getirdiği için çok sevindim.

  Mevcut eğitim sisteminin de projeyi uzun soluklu kılacağını düşünüyorum.

  Tekrar tebrikler Hasan.

  1. Etohum Belek kampı çok güzeldi, bu yatırımın ilk adımları da orda atıldı. Ayrıca senin gibi bir çok girişimci ve yatırımcıyla tanışma fırsatı buldum. Yorumun için teşekkürler.

 7. Çankaya Patent Çankaya Patent

  Tebrikler sevgili ejder...

  1. Teşekkürler, patent işlerinde sizinle çalışmaya devam :)

 8. Oktay Çomak Oktay Çomak

  Hayırlı Olsun abi,tercih dönemi olmamasına rağmen bu projenin dershane ve öğrencileri heyecanlandırdığını görmek mutluluk veriyor.Umarım bilgin ve tecrüben ile projen daha iyi yerlere gelir.

  1. Teşekkür ederim Oktay, heyecanlarına cevap verebilmek bizim içinde güzel olacak.

 9. Bilal Baysoy Bilal Baysoy

  Premium üyeliğin çekiciliği olması halinde önemli miktarda gelir elde edeceğine inanıyorum.

  1. Hasan Yaşar Hasan Yaşar

   İlginizden dolayı teşekkür ederim, bizde öyle ümit ediyoruz. Sizin sitenizde oldukça güzel olmuş, eğitim sektöründe farklı fikirlerde yeni sitelerin açılması sevindirici.

 10. Ergin Keleş Ergin Keleş

  Bir sene öncesine kadar benim de benzer bir projem vardı. Hiç giren oldu mu buradan bilmiyorum. dogruuniversite.com adlı bir projeydi. Tüm üniversiteler hakkında bilgiler mevcuttu sitede. Ayrıca isteyen üniversiteler hakkında sorularını sorabiliyordu. Ancak maddi imkansızlıklar nedeniyle kapatmak zorunda kaldım. O kadar da sponsor aradım. Bunlar içerisinde Microsoft bile vardı. Ancak olumlu bir dönüş alamadım hiçbirinden.

  1. Hasan Yaşar Hasan Yaşar

   Ergin Bey, geçen yıl sizinle hazırlamış olduğumuz başka bir projeden (dogrutercih.com) dolayı görüşmüştük. Sizin de farkettiğiniz gibi bu işleri yürütmek oldukça zor. Sponsorlarla görüşmeleri ayarlamak, bu görüşmelerin sürekliliğini sağlamak oldukça zor. Umarız projenizi tekrar yayın alır, sponsor bulabilirsiniz. Başarılar dilerim.

 11. Emre Pan Emre Pan

  bunun bi de daha amatör bir versiyonu var; www.ikidort.com

 12. güzel fikir ve onunla gelen para tebrikler