Amazon Facebook'un Patentini mi Aldı?
Sosyal Ağlar

Amazon Facebook'un Patentini mi Aldı?

"Bir bilgisayar ağı ile kullanıcılara, diğer kullanıcıları tespit etmek ve iletişim kurmalarını sağlamalarına yardım edecek farklı servisler sunmak" deyince bizim aklımıza Facebook, MySpace, Friendster ve Bebo gibi siteler geliyor.

Eğer ABD Patent Ofisi de bu tanımdan aynı şeyi anlıyorsa ortada çok ciddi bir sorun var demektir, çünkü bundan sadece birkaç gün önce Amazon bu tanıma uyan internet servislerinin patentini aldı!

Daha önce Friendster ve Facebook sosyal ağlar tanımına uyan birkaç patent elde etmişlerdi ama hiç biri Amazon'un ki kadar kapsamlı ve sosyal ağların neredeyse tüm özelliklerini özetleyecek kadar detaylı değildi.

Görünüşe göre Amazon'un aldığı patent aslında PlanetAll'un iki kurucusu Warren Adams ve Brian Robertson tarafından oluşturulmuş. Amazon, PlanetAll'ı 1998 yılında satın almış, 2 yıl sonrasında kapatmıştı.

Aslında bir e-ticaret devi olan Amazon'un elindeki bu patenti, ne amaçla kullanacağı şu an için bilinmiyor. Ancak ilk izlenimler Amazon'un kendi Facebook alternatifini geliştirmekten çok, bu patent sayesinde var olan servislerinin çevresine kuracağı sosyal ağ yapısını korumaya almak niyetinde olduğu yönünde.

Diğer yandan bu kadar geniş ve uygulamaları bu kadar yaygın bir alanda Amazon'a verilen patentin sosyal ağ sitelerini rahatsız edeceği de kesin. Bakalım bu rahatsızlıklar ne gibi sonuçlara ve itirazlara yol açacak.

Bu esnada 27 Mayıs 2008'de başvurusu yapılan ve 15 Haziran 2010'da onayı çıkan patentin detaylarını şu adresten (İngilizce olarak) inceleyebilirsiniz.

Yorumlar (4)
  1. Onur Değerli Onur Değerli

    Yazılımlara verilen patentin bizdeki ile ABD arasındaki farkı burda görülüyor. Bizde yazılımı donanımsal araçlar ile ilişkilendirmen gerekirken ABD'de buna gerek kalmıyor.

  2. WIPO BU PATENTI TANIMIS OLUYOR MU??

  3. Aysu Dericioğlu Aysu Dericioğlu

    Patent bir buluşa verilir. Buluş teknik bir sorunun teknik olarak çözümüne ilişkin bir fikir ürünüdür. Fikir ürünleri sahibinin özelliğini taşır. Dolayısıyla her fikir ürünü aynı teknik alanda olmasına karşılık birbirlerinden farklıdır. Örneğin; bir taşınabilir telefonun ekranındaki görüntülerin çıkışını sağlayan sistemler bizlere aynı gibi görünse de; her birinin alt yapısı, yöntemleri, yazılımları farklıdır. Hepsi kendine özgüdür. Amaç ve sonuç bir olsa da; hepsindeki buluş farklıdır. Dolayısıyla her birinin ayrı ayrı patenti olabilir. Bu durumda herkes aynı sonucu veren kendi özgün çözümünü korur, başkasının buluşunu ya da çözümünü engelleyemez.

    1. AYSU HANIM PATENTLE UGRASTIGINIZDAN DOGRU CEVAPLAYACAGINIZA INANARAK BIR SORU SORMAK ISTIYORUM : BU HABER CIKMAMIS OLSAYDI VE AMAZONUN BASVURUSU SEKLINDE BIR BASVURU ILE GELIP BUNA PATENT ALMAK ISTIYORUZ DESEYDIK SIZDEN NE SEKILDE BIR CEVAP ALIRDIK ??