Amazon Facebook'un Patentini mi Aldı?

"Bir bilgisayar ağı ile kullanıcılara, diğer kullanıcıları tespit etmek ve iletişim kurmalarını sağlamalarına yardım edecek farklı servisler sunmak" deyince bizim aklımıza Facebook, MySpace, Friendster ve Bebo gibi siteler geliyor.

Eğer ABD Patent Ofisi de bu tanımdan aynı şeyi anlıyorsa ortada çok ciddi bir sorun var demektir, çünkü bundan sadece birkaç gün önce Amazon bu tanıma uyan internet servislerinin patentini aldı!

Daha önce Friendster ve Facebook sosyal ağlar tanımına uyan birkaç patent elde etmişlerdi ama hiç biri Amazon'un ki kadar kapsamlı ve sosyal ağların neredeyse tüm özelliklerini özetleyecek kadar detaylı değildi.

Görünüşe göre Amazon'un aldığı patent aslında PlanetAll'un iki kurucusu Warren Adams ve Brian Robertson tarafından oluşturulmuş. Amazon, PlanetAll'ı 1998 yılında satın almış, 2 yıl sonrasında kapatmıştı.

Aslında bir e-ticaret devi olan Amazon'un elindeki bu patenti, ne amaçla kullanacağı şu an için bilinmiyor. Ancak ilk izlenimler Amazon'un kendi Facebook alternatifini geliştirmekten çok, bu patent sayesinde var olan servislerinin çevresine kuracağı sosyal ağ yapısını korumaya almak niyetinde olduğu yönünde.

Diğer yandan bu kadar geniş ve uygulamaları bu kadar yaygın bir alanda Amazon'a verilen patentin sosyal ağ sitelerini rahatsız edeceği de kesin. Bakalım bu rahatsızlıklar ne gibi sonuçlara ve itirazlara yol açacak.

Bu esnada 27 Mayıs 2008'de başvurusu yapılan ve 15 Haziran 2010'da onayı çıkan patentin detaylarını şu adresten (İngilizce olarak) inceleyebilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.