Google'a Caffeine Takviyesi Neleri Değiştiriyor?
Analiz

Google'a Caffeine Takviyesi Neleri Değiştiriyor?

Google Caffeine ile ilgili ilk bilgileri bundan bir süre önce size aktarmıştık. Ve nihayet Google yeni arama sistemi Caffeine'i yaptığı resmi açıklama ile hayata geçirdi.

Arama indeksini büyük oranda değiştiren bu yenilik, sonuçları %50 daha hızlı sunmayı hedefliyor. Eski Google'ın yaptığı gibi tüm bir siteyi değil, sitenin içeriğinin ufak parçalarını indeksleyecek şekilde düzenlenen Caffeine, Google tarafından "aramanın geleceği" olarak nitelendiriyor.

Doğru ve nitelikli bilgiyi daha hızlı sunmak amacıyla geliştirilen Caffeine resmi olarak hayata geçti ama tüm Google indeksinin bu yeni sistemle baştan aşağı yorumlanması zaman alacaktır.

Ama en önemli soru Caffeine'in sizin için ne anlama geldiği

Kullanıcılar İçin Ne Anlama Geliyor?

Bundan böyle Google aramalarında öncelikli olarak daha yeni, taze sonuçları göreceksiniz. Böylece özellikle güncel bilgiler arayanlar için, aradığınız başlıkta yıllar önce yazılmış yazılar arasından sıyrılmaya çalışma devri bitiyor.

Ayrıca Caffeine, kelimenin tam anlamıyla bir sosyal medya hayranı. Sosyal ağlarda üretilen kullanıcı yorumları, popüler paylaşımlar gibi içerikler artık daha büyük ağırlık sahip olacak. Bu tip içerikleri artık Google tarafından daha iyi analiz edilebilecek ve sonuçlarda neredeyse gerçek zamanlı olarak belirecek.

Caffeine sadece daha hızlı değil, aynı zamanda daha akıllı. Çok aranan anahtar kelimeleri tuzak olarak kullanan ama içeriğinde farklı şeyler barındıran siteleri de daha kolay ayırt edebiliyor ve ilgili anahtar kelimenin sonuçlarında bu sahte siteleri eskiye oranla daha başarılı bir şekilde eleyebiliyor.

Profesyoneller İçin Ne Anlama Geliyor?

Eğer arama motoru optimizasyonu ile uğraşıyorsanız Caffeine işinizi zorlaştıracak. Çünkü artık Google, içeriğin üretildiği zamana eskiye göre daha büyük önem veriyor. Siz arama motoru optimizasyonu adına yapılması gereken her şeyi yapsanız bile, söz konusu içerik zaman içerisinde eskiyecek ve Google için önemi azalmaya başlayacak. Bu durum, arama motoru optimizasyonu ile uğraşan kurum veya kişilerin müşterilerini daha sık içerik üretmeye teşvik etmek zorunda bırakacak.

Bu esnada içerik üreten kişi veya kurumlar için yeni fırsatlar doğması anlamına geliyor. Sosyal ağlara verdiği önemi arttıran Google, Caffeine ile aynı zamanda sosyal medya danışmanlarının da değerine değer katıyor. Biraz da abartarak eski "Google'da yoksan yoksun" sözünü; "Facebook ve Twitter'da yoksan, Google'da yoksun" şeklinde yeniden yorumlayabiliriz.

Diğer önemli bir nokta ise Caffeine'in daha fazla siteyi daha kısa sürede indeksine kaydedebiliyor olması. Bu da herhangi bir anahtar kelime için rekabetin eskiye oranla daha hızlı artacağı anlamına geliyor.

Google'ın indeksleme sisteminde meydana gelen bu büyük değişimim tüm taşları yerinden oynatacağı kesin. Zaten Google'ın algoritması Coca-Cola'nın formülü gibi korunurken bir de bilinenlerin yarısının değişmesi, en azından adaptasyon süreci boyunca bu konuyla uğraşanları biraz zorlayacaktır.

Yorumlar (11)
 1. Elbette güzel oldu fakat şimdi şöyle bir durumda olabilir.Bazı mesela film izleme siteleri daha dizi bitmeden başlığı açıyor vs ve Google da bunu indexleyecek ama bu algoritma acaba aynı anda da içeriği de mi gözetecek yoksa sadece başlığa göremi veya hangi oranlarla hangisine bakarak bu indexlemeyi gerçekleştirecek ?

  Bakalım sitelerin PR değerlerinde düşmeler oldu bu herkesi negatif yönde etkliyecek mi.Eğer öyle olursa alışmak biraz zaman alacak (:

 2. Bu kafeyin işini bir az ayrımcılıkla yapsaydılar daha iyi olurdu. Olay benim anladığım gibiyse hoşuma gitmedi. Örnek olarak ayrı bir tabmı ve ya buna benzer her hangi bir şekilde. Şimdiki Google daha iyi diye düşünyorum. Bir nevi şimdi arama motoruyken, kafeyinle birlikde medyatik bir yapı kazanacak. Real-time search her ne kadar iyi olsa da, bunu şimdiki Google-a eşleştirmek doğru olmazdı. Mesela ben bir tarih tezi üzerinde çalışyorum ve bana güncel bilgi değil de gerçek bilgi lazım. Eski tarihle ilgili sabit ve gerçek bilgilerin güncel olma ihtimali yüksek değil. Muhtemelen güncel yorumlar ön plana çıkacakdır. Bir şekilde ayrılması gerekiyor.

  Ben yalnış anladıysam Google-a kolay gelsin =).

 3. Web ajanslarının Google SEO bakımından kendini yenilemesi gerekecek anlaşılan.

 4. Mustafa Yiğit Mustafa Yiğit

  aslında bir açıdan iyi bir açıdan kötü oldu. iyi oldu yeni güncel sitelere iyi oldu, kötü oldu eski güncellenmeyen konular artık gölgede kalacak bir site aç koy içeriği tamam olay bitti dedirtmeyen bir sistem bu google caffeine.

  1. Hocam iyide şöyle birşey var sizin eğer haber siteniz varsa sürekli iyi veya kötü bir içerik yayınlayacaksınız vs ve haber sitelerinin vb sitelerin önemleri şu anda daha da artmış durumda...

 5. Sosyal Medya Sosyal Medya

  Gelişmeleri güncel olarak takip edenlerin optimizasyon konusunda bir sorun yaşayacaklarını düşünmüyorum. Çok daha yararlı ve kullanışlı bir Google ile karşılaşacağımızdan şüphem yok.

 6. Fatih Koçak Fatih Koçak

  Sadece güncel olanların değeri artıcak gibi bişey gerçekten tartışılması gereken bir konu,coffeine'le beraber eski içeriklere ulaşmakta zorlukmu çekeceğiz?

  Yani pagerank değerinin artık bir önemi kalamyacakmı?

  Aradığım bir başlıkta eski veriler değilde,yeni başlıklarımı google'da ilk sıralarda göreceğim?

  Yeni açılan bir site,eski sitelerin üstündemi listelencek?

  Tam olarak böyle alcağını sanmıyorum.Mevcut sistemde sosyal ağları ve yeni içerikleri daha hızlı ekleyip eski içeriklerle karşılaştırıp süzerek,arama sonucunda yeni içeriğin önemine göre listeleme yapacağını düşünüyorum.Tabi sadece düşünüyorum.Bakalım ne gibi faydası,zararı ve ne kadar büyük bir değişim olacak,Coffeine ile birlikte google'da.Bekleyip göreceğiz.

 7. Yaşar Acar Yaşar Acar

  Bence harika bir özellik, şöyleki ben bloguma yazı yazdığım zaman anında üst sıralarda yer alıyor. Süpersin google!

 8. Ufukart Ufukart

  Çok sıkıntılı... Ya sitede zaman kavramı yoksa. Yani hiç eskimeyecek bilgiler varsa... Örneğin wikipedia.org ne olacak? Tamam, ona özel muamele vardır mutlaka ama içeriğinde yıllarca değişmeyecek, değişmesi gerekmeyen, bilgiler var. Örneğin www.nenedir.net. 8000'in üzerinde konu var eğitim amaçlı. Şimdi bu sitenin yazılarının eklenme süresi eskidikçe Google'da çıkmaz hale mi gelecek? Bu çok saçma olur. Açıkçası ben bu Caffeine olayını tam olarak anlamış değilim. Bu Google'a çok şey kaybettirebilir belki de... Bu SEO'cuların rekabeti Bing'e kayabilir. Bu da doğal bir sonuç olarak Bing'in popüleritesini tavan yaptıracaktır gibi geliyor bana... Ehh hadi bakalım herkese hayırlı olsun şimdiden...

 9. Selim Koç Selim Koç

  Bu ne anlama geliyor? Aslında bu Google'ın son zamanlardaki yaptığı değişiklerin bir parçası. Farklı arama motorlarının çıkıp, google'ın gelişmiş sayfasında sunduğu özellikleri yeni bir özellik olarak sunmasının önüne geçmek için, arama sonuçlarını kategorilere ayırma yoluna gittiler. Google.com'da epey uzun zamandır verilen bu sonuç filtreleme/kategorileme özelliğini artık google.com.tr'de de veriyorlar(video, blog, haber, vb. içerik filtresi + en son, son 2 gün, geçen yıl vb. gibi süre filtresi + dahasını google.com.tr de bir arama yaparak görebilirsiniz). Caffein aslında bunun için önemli, yani sonuçları hızlı olarak filtreleyerek sunmak için.

  Peki bu özellik neyi etkiler, ne yapmalı? Aslında bu değişiklik ile google pagerank sistemini, ya da siteleri değerlendirme kriterlerini değiştirmiş değil, dolayısıyla siteler üzerinde yapılan değişikler yine pagerank ve diğer seo kurallarına göre değerlendirilip google sonuçlarına yansıyacak. Fakat daha hızlı bir şekilde olacak (yani real time search olarak bahsettikleri budur). Eskisi gibi site üzerinde düzenleme/ekleme yapıp, google'ın düzenlemeyi/eklemeyi algılamasını bekleyip sonuçlara göre hareket etmek şeklindeki olan bir döngü için geçen süre kısalmıştır. Ayrıca düzenli yeni içerik eklediğinize, facebook, twitter vb. sosyal medya sayfalarının google'a açık olan bölümlerinde (default ayarlarda twitter hesapları Google'a açık [Google tarafından erişilebilir] olmasına karşın, Facebook kullanıcı profilleri erişilebilir değildir) yer alan linkler de SEO kriterlerinin içine hızlı olarak dahil edilecek ama ne derece önemli oldukları konusu zaten Google'ın şirket sırrıdır.

  Aslında bu yorumu, Google'ın açıklamasının doğru algılanmadığını gördüğüm, website sahiplerinin yanlış adım atmasını istemediğim ve bir müşterimin bu linki göndermesi nedeniyle yazıyorum. SEO gibi şirketler ya da diğer website sahipleri için oldukça önem arz eden bir konuda Google'ın kendi açıklamalarını dikkatli takip etmenizi ve değişimi doğru okuyan, takip eden firmalarla çalışmanızı öneririm.

  Ben olayın karıştırıldığını düşünüyorum. Yazının girişindeki 'resmi açıklama' linkine tıklarsanız, Google'ın indeksini eskisi gibi yavaş ve kademeli olarak değil daha hızlı güncelleyeceğinden bahsediyor. Fakat bu yeni sayfalara eski sayfalardan daha fazla anlam vereceğini değil, yeni sayfalara da eski sayfalar kadar önem vereceğini gösteriyor. Daha önceki sistemde bir sayfanın google indeksine girmesi ve iyi sonuçlar elde etmesi için 'zaman' gerekiyordu. Orjinal bloğu okursanız, orda bu işlemin artık daha hızlı yapıldığından bahsediyor. Yoksa yeni eklenen sayfaya daha fazla önem vereceğini söylemiyor.

 10. Bu özelliği bende çok beğendim. Siteme girmiş olduğum konular bu sayede önde çıkabiliyor.