Grup Alışveriş Pazarında Son Durum
E-Ticaret

Grup Alışveriş Pazarında Son Durum

Son günlerde sıkça duyduğumuz grup alışveriş ile ilgili sizler için kısa bir pazar analizi yapalım istedik. Pazara girenleri, arkasında güçlü yatırım olanları derledik, pazarı takip edenlerin görüşlerine yer verdik ve başarılı olabileceklerle ilgili ipuçları verdik.

Sina Afra2011 başında, piyasada iki büyük, 4-5 ufak Groupon kopyasi kalır. Birinci olan, pazarın %50'sine hakim olur. Ikinci ise %30'una.

Çağlar Erol Sanıyorum 2010 yılı, internet sektöründe özellikle bu alandaki rekabeti izleyeceğimiz bir yıl olacak. Hepsine şimdiden başarılar: işleri gerçekten zor, ama başardıklarında mükafat çok büyük olacak…

Siteleri incelediğimizde en çok “facebook fan”’ı olan Şehirfırsatı olarak gözüküyor. Tüm girişimlerin facebook fan sayfalarının olması fırsatları müşterilerin arkadaşlarıyla paylaşarak viral bir etki yaratmak istendiği çok açık görülüyor.

Çoğu servis tüm Türkiye’yi hedeflese de İstanbul, Ankara, İzmir dışındaki şehirlerde nasıl ilerleyecekleri konusunda, birçok il için ayrı facebook fan sayfası açmak dışında çok fazla bir adım atamamış gözüküyor. Bu servislerin geleneksel iletişim kanallarını nasıl kullanacaklarına dair çok da fazla bir ipucu bulamadık.

Peki kimler başarılı olur ? Kimler ayakta kalır ?

 • Finansal Gücü Olanlar
 • Elinde Hazır Komünitesi Olanlar (Gnctrkcll, Fenercell gibi)
 • İstanbul, Ankara, İzmir dışında fırsatlar sunabilecek hazır ağı/komünitesi olanlar
 • Değer zincirinde kendini farklı yere konumlayarak fırsatları sunan değil sağlayanlar
 • Fırsatları doğru yerde doğru kitlelere tanıtanlar (İndirimli U2 biletini U2 fanlarının olduğu sitelerde tanıtanlar gibi...)

Yakın bir zamanda mevcut e-ticaret şirketlerinin de grup alışveriş pazarına gireceğini öngörmek zor olmasa gerek. Tabi burada mevcut iş yapış tarzlarını biraz değiştirmeleri gerekecektir. Başarılı olup olmayacakları da bu değişimi ne kadar iyi yapabildiklerine bağlı olarak değişkenlik gösterecektir. (Amazon da bu pazara girme konusunda geciktiği için eleştirilenler arasında yer alıyor.)

Son olarak, müşteri portföyünde aynı zevkleri paylaşabilecek komünitesi olan mobil operatörlerin de yakın zamanda değer zincirinde kendine yer ayıracağını öngörebiliriz. (Gnçtrkcll, patlıcan gibi)

Yorumlar (17)
 1. Hale Yılmaz Hale Yılmaz

  Facebook'da tüm grup indirim sitelerini tek bir yerden takip edebilirsiniz. http://www.facebook.com/pages/Grup-Indirimleri/130265956986978

 2. Nezih Darçın Nezih Darçın

  Kriz döneminde bu tarz elit ürünleri kullanacak insan sayısı belli. Herkes ilk olarak özel zevk harcamalarından kısıyor. Bu yüzden de kullanıcı grubu olarak orta gelir seviyesine inmesi zor bir durum.

  Ben şunu sormak istiyorum, tabloda wwww.markafoni.com 'u göremedim. Grupfoni 'nin sahibi olarak markafoni ele alınmış fakat her 2 sininde birbirinden farklı hayran sayfaları varki...

  1. Serkan Ünsal Serkan Ünsal

   Merhabalar,

   tabloda en soldaki sütun grup alışveriş sitelerini içeriyor. (Markafoni özel alışveriş sitesi olarak farklı bir kulvarda olduğu için o siteler arasında yer almıyor.)

 3. Haluk Yalinkaya Haluk Yalinkaya

  Daha hic firsat yayinlamamis www.clubkupon.com un facebook uye sayisi siralamasinda 4. sirada olmasi ilginc...

  1. clubkupon bildigim kadarıyla en cok kullanıcı davet eden uyesıne ipad veren bir kampanya yürüttü o yuzdendir yalnız onun karsılıgında ulasılan 1600 uye sayısı istenilen duzeyde midir o tartısılır ...

 4. hale hanım o gruplara uye olunca zaten bildirim alıyorum

  neden ayrıca bir grupa uye oliyim ki :)

 5. [...] This post was mentioned on Twitter by Serkan Ünsal, Digistanbul. Digistanbul said: Webrazzi: Grup Alışveriş Pazarında Son Durum http://bit.ly/9TgMKi [...]

 6. Türkçe'de "komünite" diye bir kelime yok.

  İngilizce'den aldığınız o kelimenin aslı da "community" ama, teknik olarak bahsettiğiniz şeyin aslı "user base"dir. Onun Türkçesi de "kullanıcı kitle" oluyor.

  "Kullanıcı kitle" tamlamasını kullanmak varken neden "komünite" gibi ucubik ve dilimizde iyi tınlamayacak bir kelime kullanıyorsunuz anlamıyorum.

  Türkiye Web'indeki yeriniz güzel, fakat lütfen kullandığınız kelimelere de biraz dikkat edin. Örnek oluyorsunuz çünkü. Kötü örnek olmayın lütfen. Size ihtiyacımız var.

  1. Serkan Ünsal Serkan Ünsal

   Merhaba,

   haklısınız, mümkün olduğunca dikkat etmeye çalışıyoruz fakat bazı kelimelerin tam karşılığı olmadığında mecburen kullanıyoruz.

   Community'nin tam olarak Türkçe karşılığı yok, "user base" de farklı anlama geliyor. "Kullanıcı kitlesi" de farklı anlamda.

   Yazımızda her müşteri kitlesi olanı kastetmedik aslında. "Belli bir amaç, zevk veya istek etrafında toplanmış birbirine benzeyen kullanıcı grubu" demek istedik.

   İlginiz için teşekkürler

   1. Seviyeli yanıtınız için ben teşekkür ederim.

    "Community"nin Türkçe karşılığı; konu içeriğine göre değişiklik gösteriyor olsa da, "topluluk", "cemiyet", ve "örgüt" gibi isimlere denk gelir.

    Grup alışveriş, ya da web üzerinden hizmet sunan -Groupon- iş modeliyle çalışan firmaların kullanıcılarına da ya "customer", ya "end user" denir http://www.groupon.com/doc/terms).

    Dışarıdan yatırım amacıyla bir "startup"a ya da potansiyel siteye/portala baktığımızda da, söz konusu portalın/servisin "user base" denilen, kullanıcı kitlesi önemlidir.

    Ben bu iki nedenden ötürü, "komünite"den ziyade "topluluk" ya da "kullanıcı kitlesi" ismini ya da isim tamlamalarını görmeyi tercih ederim.

    Saygılar, sevgiler.

 7. Serkan Ünsal Serkan Ünsal

  Sabah gazetesinden alıntı:

  Geçen yıl en başarılı girişim fikirleri arasında yer alan Grupanya isimli internet tabanlı tanıtım sitesine 5 milyon TL'lik yatırımla yüzde 50 ortak olan Pronet CEO'su Alp Saul ve yatırımcı Cem Sertoğlu, Grupanya'yı en büyük e-ticaret sitelerinden biri haline getirmeyi hedefliyor. Alemşah Öztürk ve Baran Dilber tarafından yapılandırılan sitenin bir yıl içinde 1 milyon TL ciroya ulaşmasını beklediklerini belirten Alp Saul, 2011 için ciro beklentilerinin ise 20 milyon TL olduğunu söyledi. Saul sitede yer verdikleri her firmadan komisyon alarak yapılandırdıkları bir iş modeli benimsediklerini söyledi.

  http://www.sabah.com.tr/Ekonomi/2010/06/05/ne_yelken_ne_yemek_tuketici_ille_de_masaj_isterim_diyor

 8. Üniversitesi olan anadolu şehirlerinde de bu çalışmalar yapılırsa çok güzel olur.

  Oralarda da fırsatlara koşanlar olacaktır.

  1. firsatiniyarat.com kutahya bilecik eskısehirde ilk olarak calısmalarını baslattı bildigim kadarıyla ...

  2. Yücel Eroğlu Yücel Eroğlu

   Örneğin Eskişehir gibi öğrenci şehri denilebilecek yerleri düşünmek gerçektende mantıklı fakat yerel bi hizmet olacağı için bu işin peşinden giden firmaların o bölgelerde etkinlik göstermesi ne derecede olabilir düşündürücü... Bu olayda yayılım sürecini yavaşlatabilir gibi bir düşünce oluşturabilir.

 9. Serkan Ünsal Serkan Ünsal

  Grupanya / Baran Dilber: Önce Biz İşletmelere Gidiyorduk, Şimdi İşletmeler Bize Teklif Sunmaya Başladı... http://www.turk.internet.com/portal/yazigoster.php?yaziid=28222

 10. Vedat Öndaş Vedat Öndaş

  İnternette son saydığımda 27 adet fırsat ve özel alışveriş sitesi vardı. Ben 28 incisini yaptım. Süpernet Şirketler Grubunun yatırımıyla FirsatTurk.com u yakında açıyorum. Diğerlerinden bugün küçük yarın büyük bir farkla. Fırsat Türk daha çok tatil sektörünü hedef alıyor. Arkasında Süpernet Grubunun turizm şirketi NES Travel olması nedeniyle bu konuda şanslı olduğumuzu söylemeliyim. Öte yandan "Grup Satınalma" konusunun önünde 2 yıllık genel kazanç var fakat ikinci yılın sonunda fırsat işi sektörel baza inecek. Tabiki gidilerek sosyal olunan satın almaların dışında biz şimdiden tatil sektörüne ağırlık vererek önlemimizi alacağız.

  FirsatTurk.com için öncelikle sektöre sonra tatilcilere hayırlı olsun diyelim.