Grup Alışveriş Pazarında Son Durum

Son günlerde sıkça duyduğumuz grup alışveriş ile ilgili sizler için kısa bir pazar analizi yapalım istedik. Pazara girenleri, arkasında güçlü yatırım olanları derledik, pazarı takip edenlerin görüşlerine yer verdik ve başarılı olabileceklerle ilgili ipuçları verdik.

Sina Afra2011 başında, piyasada iki büyük, 4-5 ufak Groupon kopyasi kalır. Birinci olan, pazarın %50'sine hakim olur. Ikinci ise %30'una.

Çağlar Erol Sanıyorum 2010 yılı, internet sektöründe özellikle bu alandaki rekabeti izleyeceğimiz bir yıl olacak. Hepsine şimdiden başarılar: işleri gerçekten zor, ama başardıklarında mükafat çok büyük olacak…

Siteleri incelediğimizde en çok “facebook fan”’ı olan Şehirfırsatı olarak gözüküyor. Tüm girişimlerin facebook fan sayfalarının olması fırsatları müşterilerin arkadaşlarıyla paylaşarak viral bir etki yaratmak istendiği çok açık görülüyor.

Çoğu servis tüm Türkiye’yi hedeflese de İstanbul, Ankara, İzmir dışındaki şehirlerde nasıl ilerleyecekleri konusunda, birçok il için ayrı facebook fan sayfası açmak dışında çok fazla bir adım atamamış gözüküyor. Bu servislerin geleneksel iletişim kanallarını nasıl kullanacaklarına dair çok da fazla bir ipucu bulamadık.

Peki kimler başarılı olur ? Kimler ayakta kalır ?

  • Finansal Gücü Olanlar
  • Elinde Hazır Komünitesi Olanlar (Gnctrkcll, Fenercell gibi)
  • İstanbul, Ankara, İzmir dışında fırsatlar sunabilecek hazır ağı/komünitesi olanlar
  • Değer zincirinde kendini farklı yere konumlayarak fırsatları sunan değil sağlayanlar
  • Fırsatları doğru yerde doğru kitlelere tanıtanlar (İndirimli U2 biletini U2 fanlarının olduğu sitelerde tanıtanlar gibi...)

Yakın bir zamanda mevcut e-ticaret şirketlerinin de grup alışveriş pazarına gireceğini öngörmek zor olmasa gerek. Tabi burada mevcut iş yapış tarzlarını biraz değiştirmeleri gerekecektir. Başarılı olup olmayacakları da bu değişimi ne kadar iyi yapabildiklerine bağlı olarak değişkenlik gösterecektir. (Amazon da bu pazara girme konusunda geciktiği için eleştirilenler arasında yer alıyor.)

Son olarak, müşteri portföyünde aynı zevkleri paylaşabilecek komünitesi olan mobil operatörlerin de yakın zamanda değer zincirinde kendine yer ayıracağını öngörebiliriz. (Gnçtrkcll, patlıcan gibi)

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.