Admob Ülkelere Göre Akıllı Cihaz Sayılarını Açıkladı
Teknoloji

Admob Ülkelere Göre Akıllı Cihaz Sayılarını Açıkladı

Aylık raporları ile iPhone ve Android savaşını sürekli gündeme getiren Google'ın sahip olduğu AdMob, bu aya özel olarak ülkelere göre iPhone OS ve Android tabanlı cihazların istatistiğini de paylaşmış.

Rapora göre Admob'un reklam ağını dünya genelinde 40.761.753 iPhone OS sahibi cihaz görüyor. Apple iPad 294.653 adetle iPhone ve iPod Touch'ın arkasından geliyor. Android'li telefonların sayısı ise Admob için 11.566.140.

Hemen Türkiye'ye baktığımızda ise 174.209 iPhone, 19.131 iPod Touch ve 606 iPad olmak üzere toplan 193.946 iPhone OS taşıyan cihaz görüyoruz. Ülkemizde henüz yaygın olmayan Android'li telefonlar için ise bir rakam verilmemiş çünkü 10.000 rakamına ulaşabilmiş değil.

Mobil reklam taleplerinin düşüşte olduğu görülen Nisan raporuna göre iPhone OS taşıyan cihazların %49'u Kuzey Amerika'da, %28'i Batı Avrupa'da, % 14'ü ise Asya'da. Bu oranlar Android OS taşıyan cihazlarda ise Kuzey Amerika için %75, Asya için %12, Batı Avrupa için %11.

Raporun dikkat çeken bir diğer noktası ise iPhone'un satışlarının %3, iPod Touch'ın satışlarının ise %2.1'lik düşüş göstermesi oluyor. Motorola Droid ise %0.6 düşüş yaşayan en popüler Android'li telefon olarak listede yer alıyor. Nokia'nın en popüler 2 cihazı 5130 ve 3110C ise %0.4'erlik artışla kendini öne çıkarıyor. Akıllı telefon sıralamasında ise Apple iPhone, Motorola Droid, HTC Magic, Hero ve Dream sıralanıyor. Nokia ise N70 ile HTC Dream'i takip ediyor.

Ülkemizde kullanılan iPhone sayısını maalesef kimse net olarak veremiyor ancak bu rapordaki sonucun gerçek rakamın oldukça altında olduğunu söylemek de bir o kadar doğru olacaktır. Bu akıl yürütmeyi Amerika'da iPad sayısının halen 223.269 olarak paylaşılmasından çıkarabiliriz. Son gelişmelerin neleri değiştirdiğini ise önümüzdeki ay göreceğiz.

Yorumlar (2)
  1. Ozan Dikerler Ozan Dikerler

    Bu sayi aslinda bu cihazlardan kac adet oldugunu degil, kac tane cihazdaki yuklenen uygulamalarin reklam icerip icermedigini yansitiyor. Daha basitce soylemek gerekirse; eger cep telefonunuza yuklediginiz bit uygulamanin icinde bir yerlerde admob banner reklami cikiyorsa bu verilen rakamlarin icerisinde siz de varsiniz. Ben iphone uygulamalari gelistirmeme ve cok aktif bir sekilde bu cihazi kullanmama, pek cok uygulama yuklememe ragmen cok ilginctirki bu reklamlardan simdiye kadar 2-3 defa gormusumdur. Sanirim reklam konulma potansiyeli olan uygulamalar bedava olsalar dahi ilgimi cekmiyor..

    1. Sanırım başlığa takıldınız, yazıyı okumadınız. :)