Zynga'nın Değeri 4 Milyar Dolara Ulaştı
Oyun

Zynga'nın Değeri 4 Milyar Dolara Ulaştı

Facebook'ta sanal çiftçilik oyunu Farmville ile inanılmaz bir çıkış yakalayan ve Rus DST grubundan 180 Milyon dolar yatırım alan Zynga için biçilen değer tam 4 Milyar dolar oldu.

Bir ara ülkemizde yasaklılar kervanına katılan Zynga, sadece Farmville'de 80 milyon oyuncuya sahip. Facebook'un popüler oyunlarından Mafia Wars ve FishVille gibi oyunlara da sahip şirketin değeri 2009 Aralık ayında NY Times analistleri tarafından 1-3 milyar dolar olarak tahmin ediliyordu. Tabi 3 milyar dolar o gün için biraz iyimser bir tahmindi.

Bugün ise şirketin tahmin edilen değeri hisse başına 12.87 dolardan toplam 4 milyar dolar olarak hesaplanıyor. Yeni bir yatırım daha alması beklenen Zynga'nın şu anda almış olduğu toplam yatırım miktarının 219 milyon dolar olduğunu hatırlatmak, bu rakamı hazmetmek için sanırım faydalı olur.

Çok büyük bir değere ulaşan Zynga'nın, oyunlarını paraya çevirmek için kullandığı yöntem ise sponsor içerikli ürünler ve oyun içi bazı ekstra ürünler satmak. Mobil uygulama tarafına da ciddi bir giriş yapması beklenen şirket, halen Facebook'un en büyük uygulama üreticisi konumunda. Farmville ise en popüler Facebook  uygulaması ünvanını taşımaya devam ediyor.

Gerçekten öngörülmesi kolay olmayan bir başarıya imza atan Zynga'nın şu anda günlük aktif kullanıcı sayısı 70 milyon. Yeni yatırım sonrası değerini düşünmek bile zor geliyor. Bu değer kabul edilmesi kimileri tarafından abartı bulunsa da, online oyun pazarının ulaştığı boyutları dün düzenlediğimiz Webrazzi Gündem'de birebir paylaştık.

Yorumlar (3)
  1. interaktif oyunlar çağımızın önemli sektörlerinden biri haline geldi. çok değil 5 yıl önce kimin aklına gelirdi bu kadar çabuk büyüyeceği.

  2. 2007'de facebook uygulamaları ilk çıkardığı zaman superwall ve birkaç başka uygulamasıyla bir anda ün kazanmış RockYou ve Slide şirketlerini hatırlayalım, rockyou 188 slide is 95 milyon dolar civarında yatırım almıştı. hatta rockyou en son 50 milyon dolar D serisi yatırımı aralıkta aldı ama hani başarı? o şirketler şuan batmaya doğru gidiyor çünkü genel kitleye hitap eden eğlence uygulamalarının hangisinin tutulup hangisinin tutmayacağını önceden kestirmek çok zor. bu iki şirketin funwall, superwall, superpoke ve diğer uygulamaları şirketin ilk günlerinde çıkmış uygulamaydı ama daha sonra benzeri başarıya sahip uygulama çıkaramadılar ve kısacası batışa doğru gidiyorlar. Şimdi bakalım zynga'ya, çok benzer bir hikaye, mafia wars, texas hold'em poker ve farmville zynganın en başarlı 3 oyunu ve bunların üçü de en az 1 ile 3 yıl gibi süre önce çıktı. farmville bir fenomendi, bu başırıyı tekrarlamak zordur ve büyük ihtimalle tekrarlanamıyacak da. Arkadaşlarınızla farmville hakkında konuşun, oyunu oynamayan herkes nefret ediyor artık o gelen davetiyelerden ve bazıları davetiye gönderdikleri için ve hatta saçma buldukları oyunu oynadıkları için arkadaşlarını azarlıyorlar bile. Super poke ve petpoke zamanlarına dönelim, bu uygulamalar yaygınlaştıkça televizyona falan bile çıktılar, the daily show'da bile 'arkadaşınız size inek fırlattı' gibi mesajlar geliyor die dalga geçmişti bu uygulamalarla ve o dalga geçme kalabalık içinde popüler olan herşeyin ilk başta eğlenceli olup da olayın çivisi çıktıktan sonra herkesin bıkmasının ispatıydı. bugün de bizim farmville oynayan arkadaşlarımızla dalga geçmemiz kalabalığın bundan bakmasına ispat. rockyou 120 milyon dolarla bile tutunamadı, zynga salak ruslardan aldığı paralarla tutunacağını mı sanıyorsunuz? şuan zynganın tamamen para kazanmaya yoğunlaşmasının nedeni (ve çok iyi para kazanıyor) bu gerçeklerin farkında olmasından kaynaklanıyor ve bir an önce mümkün kadar çok nakiti banka hesaplarına koymaya çalışıyor. Bu nakit hem oyunlardaki gelirlerden hem de gittiçke şişirilen yatırım değeri ile aldıkları milyonlar sayesinde yapılıyor. Farmville birkaç kez medyada eleştirildi zaten ödeme olarak kullandığı sms abonelik metodlarının dolandırma olduğunu öne sürerek ve yakında bunların devamı gelecek. Ondan dolayı dünya finans sistemini krize sokan new york time 'analistleri' bence analizlerinden dolayı değil anallarından dolayı analist olup da 4 milyar dolar değer veriyorlar zyngaya. oh be çok doluymuşum ben bu konuda :) başınızı ağrıttım kusura bakmayın

    1. Fatih Sönmez Fatih Sönmez

      Cevap beğenme gibi bir buton olmasını dilerdim. Harika bir yazı olmuş elvirs ellerine sağlık.