Webrazzi Gündem: Online Oyun Toplantısı Gerçekleşti

Webrazzi Gündem serisimizin altıncı toplantısı olan Online Oyun toplantısını dün Elite World Hotel'de gerçekleştirdik. Oyuncu.com'un Toplantı Ana Sponsoru, Mikro Ödeme ve ReklamStore'un Gündem Sponsoru olarak destekledikleri toplantımızda, Online Oyun pazarındaki en yeni trendler, iş modelleri, fırsatlar ve pazarın geleceği sektörün önemli isimleri tarafından konuşuldu.
Webrazzi Gündem: Online Oyun Toplantısı Gerçekleşti

Webrazzi Gündem serisimizin altıncı toplantısı olan Online Oyun toplantısını dün Elite World Hotel'de gerçekleştirdik. Oyuncu.com'un Toplantı Ana Sponsoru, Mikro Ödeme ve ReklamStore'un Gündem Sponsoru olarak destekledikleri toplantımızda, Online Oyun pazarındaki en yeni trendler, iş modelleri, fırsatlar ve pazarın geleceği sektörün önemli isimleri tarafından konuşuldu.

Toplantı Doğan Online CPO'su Kıvan Odabaşı'nın açılış konuşmasıyla başladı. Odabaşı, Türkiye'de online oyun pazarının tahmini 200 milyon TL'lik bir büyüklüğe ulaştığını belirterek, Türkiye'nin bu alanda büyük bir potansiyele sahip olduğunu dile getirdi. Düzenli internet kullancıları arasında oyun oynayanların oranının %69 olarak ifade edildiğini belirten Odabaşı, Türk oyuncu profilinin çoğunlukla 15-24 yaşları arasında olduğu söyledi.

Kıvan Odabaşı'nın ardından sahnedeki yerini alan BigPoint CCO'su Nils Holger Henning, bugün dünya çapında 100 milyondan fazla kayıtlı kullanıcısı bulunan BigPoint'in bu başarıyı nasıl yakaladığını anlattı. Aktif kullanıcılarının %10'unun istedikleri sonuca ulaşmak için fazladan 10 cent vermeye hazır olduğunu dile getiren Henning, günde 250 bin yeni kayıt aldıkları bilgisini verdi. Şu anda portföylerinde 50 oyunun bulunduğunu belirten Henning, 2010 yılı hedeflerinin bu sayıyı 100'e çıkartmak olduğunu belirtti. BigPoint CCO'su Nils Holger Henning'in sunumunu yazının sonunda bulabilirsiniz.

Etkinlik programımızın üçüncü konuşmacısı olan Mikro Ödeme Genel Müdürü Alper Akcan ise katılımcılara mobil ödeme sistemleri hakkında genel bir bilgi verdikten sonra Mikro Ödemenin ilk yıl sonunda ulaştığı sayılardan ve gelecekte oluşabilecek potansiyel pazarın büyüklüğünden bahsetti. OVUM'un açıkladığı rakamlara göre 2012 yılında mobil ödeme sistemleri üzerinden 41 milyar dolar geçeceği bilgisini veren Akcan, 1 yıl içinde oyun servislerine yönelik olarak Mikro Ödeme üzerinden 514 bin 457 tekil kullanıcı tarafından 1 milyon 52 bin 124 işlem yapıldığını dile getirdi. Mikro Ödeme Genel Müdür Alper Akcan'ın sunumunu yazının sonunda bulabilirsiniz.

Kahve arasından sonra toplantının ikinci yarısı GamersFirst Ülke Müdürü Gülümser Baran Şen'in "Bilgisayar Oyunları, Trendler ve Gelecek" konulu sunumuyla başladı. Şen, sunumunda MMOG pazarında ECTA raporuna göre Türkiye'nin 16. sırada olduğu ve pazar büyüklüğünün 50 milyon dolar olduğunu dile getirdi. Online oyun pazarının toplam video oyun pazarının %20'sini oluşturduğu, 2013 yılında online oyun gelirlerinin 19 milyar doları bulacağı öngörüsü de önemli diğer noktalardı.

Toplantının en son seansı olan “Türkiye Online Oyun Pazarı ve Global Fırsatlar” panelinde ise Sobee Genel Müdürü Mevlüt Dinç, Oyun StüdyosuKurucu Ortağı Tunga Sanalp ve Yoğurt Teknolojileri CTO’su Engin Erentürk yer aldı. Moderatörlüğünü Arda Kutsal’ın yaptığı panelde ilk sözü alan Mevlüt Dinç, Türkiye’de korsanın inanılmaz boyutlarda olması sebebiyle her oyuncunun dünyanın en iyi oyunlarına kolayca ulaşabildiğini ve Türkiye’de geliştirilen bir oyunun ücretsiz olsa dahi hemen dünya çapındaki oyunlarla karşılaştırıldığını dile getirdi. Oyun Stüdyosu’ndan Tunga Sanalp ise dünya genelinde 50 milyar dolara ulaşan oyun pazarının Türkiye’de 50 milyon dolarlık pazara kıyaslandığında yabancı şirketlerin ülkemize olan ilgisinin belli olduğunu ve büyük potansiyele sahip olduğumuzu dile getirdi. Panelin diğer bir konuşmacısı Yoğurt Teknolojileri’nden Engin Ertürk ise Türk kullanıcıların internet üzerinden ürün satın almaya yeni yeni alıştığını dile getirerek, kendilerinin de bu inanç doğrultusunda ürün satışı yapılabilen üç boyutlu flash oyunlar geliştirmeye ağırlık verdiklerini sözlerine ekledi.

Paylaşılan veriler, anlatılan içerik ve tartışılan konular açısından büyük değer yarattığına inandığımız Webrazzi Gündem: Online Oyun toplantısında bizlerle olan katılımcı, konuşmacı ve destekleriyle yanımızda olan sponsorlarımıza sonsuz teşekkürler.

Webrazzi Gundem Online Gaming - BigPoint Presentation

Webrazzi Gundem Online Oyun Mikro Ödeme Sunumu

Webrazzi Gundem Online Oyun - Gamersfirst Sunumu

Toplantı Ana Sponsoru

Gündem Sponsorları

Webrazzi Gündem Medya Sponsoru

Webrazzi Gündem İnternet Sponsoru

Webrazzi Gündem Yayın Sponsoru

Webrazzi Gündem İletişim Sponsoru

Webrazzi Gündem Resmi İş Ağı

Webrazzi Gündem toplantıları devam ediyor! Detaylı bilgi ve program için tıklayın.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.