Teknolojinin son nimetlerinden 3D televizyonlar artık ülkemizde de satışa sunuldu. Real D ve Imax ile sinema salonlarında tanıştığımız 3 boyutlu filmleri artık evimizin oturma odasında da izleyebileceğiz.

Düz panel ekran pazarının küresel öncülerinden LG Electronics'in, Türkiye pazarında satışa sunduğu model LG Infinia LX9500 Full LED Slim 3D LCD TV(teknoloji geliştikçe isimler uzuyor). Bu model dünyanın tek 400 Hz yenileme hızına sahip Full LED Slim 3D TV’si olarak biliniyor.

LG’ye özel TruMotion 400Hz teknolojisi, kullanılan üründe yer alan çoklu resim formatı desteği ile 3D kamera yardımıyla yapılan çekimler PC’de herhangi bir dönüştürme yapmaya gerek kalmadan LG 3D TV’den izlenebiliyor.

3D televizyonlarda filmler bilindiği üzere özel 3D gözlüklerle izlenebiliyor. Bu gözlükler ekranın yenileme hızıyla senkronize bir şekilde gözlük camlarından önce birini, sonra diğerini bloke ederek görüntüye derinlik ve boyut kazandırıyor. LX9500'in bu noktada farkı ise gözlük camlarına sinyal gönderen çift IR vericisine sahip olan tek 3D TV olması. Çift IR vericisi, tüketicilerin daha geniş görüş açısı ve daha uzun bir mesafeden 3D içerikleri izlemesine olanak tanıyor. Bu gözlükler USB üzerinden şarj edilebiliyor ve 40 saat  boyunca kullanılabiliyor.

2D içerikleri de HD kalitesinde sunan LG LX9500, Skype üzerinden video görüşme ve NetCast özelliği ile geniş bant internet bağlantısı üzerinden çervimiçi video ve film izleme imkanı da sunuyor.

Samsung'un da 3D TV'leri satışa sunduğu pazara Panasonic ve Sony’nin de her an giriş yapması bekleniyor. Ancak 3D keyfi şimdilik doyasıya yaşanabilecek bir keyif olamayacak. Zira ürünlerin yüksek fiyatı, 3D yayın yapan kanalların olmaması, 3D filmler için 3D destekli blu-ray oynatıcıya sahip olma ihtiyacı ve piyasada çok fazla 3D film bulunmaması yadsınamaz gerçekler.

Son olarak, 3D TV'yi deneyimlemek isteyenler için LG'nin Kanyon AVM önündeki Özgürlük Evi’nde, 27 Nisan-1 Mayıs 2010’da 10:00- 22:00 saatleri arasında ziyaretçilerini beklediğini de belirtelim. ;)

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.