Steve Jobs, pornografik (?) içerikleri AppStore'a kabul etmeyip Android Market'in yolunu gösterirken Android Market'in 50.000 uygulamaya ulaştığı konuşuluyor. Android'li cihazların giderek çoğaldığı son dönemde, yükselişe geçen uygulamalar için ise hem nicelik hem de nitelik tartışması devam ediyor.

Google henüz bir resmi açıklama yapmış değil, ancak geçtiğimiz haftalarda Android Market istatistiklerini yayınladığımız Androlib, Android uygulamalarının 50.000'i aştığını söylüyor. Nisan ayı başında Androlib'in verilerine göre 42.000'in üzerinde olan uygulama sayısı son güncellemeyle 50.414 olmuş. Fakat bu rakamlar bazıları için tatmin edici değil.

Android odaklı yayın yapan AndroidCentral'ın, bu rakamı onaylamak için Google ile iletişime geçmiş ancak gelecek sayıma kadar 38.000 rakamının geçerli olduğu şeklinde bir yanıt almış. Google 1. çeyrek gelirleriyle yaptığı açıklamada uygulama sayısını 38.000 olarak vermişti ve elbette sürekli olarak bu rakamları güncellemiyor. Aslında AndroidCentral'ın da uygulama sayısının 50.000'e ulaşmasına pek itirazı yok, daha ziyade uygulamaların niteliğini konusunda çekinceleri bulunuyor diyebiliriz. Android Market'te kaydadeğer ölçüde klasik mobil içeriklerin (duvarkağıdı, zil sesi, tema) bulunduğu ve bu içeriklerin gerçek anlamda uygulama sayılıp sayılamayacağı konusu tartışılıyor.

Bir kıyaslama yapmak için Android uygulamalarını listeleyen AndoidZoom'a baktığımızda ise uygulama sayısını 35.544, dahil edilmeyen oyun sayısını 5987 ve uygulama sayılmayan içerikleri de 6648 olarak görüyoruz. Toplamda 48.178 uygulamaya ulaşılıyor ki bu da Androlib'in vermiş olduğu rakama oldukça yakın.

Rakamlar bunlar ve öyle ya da böyle Android ile beraber Android Market de yükseliyor. AppStore seviyesine çıkmak kolay olmasa da bazı sorunların çözülmesiyle Android Market bunu başarabilir.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.